آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • قطب‌نمای رونق تولید داخلی

  دنیای اقتصاد: سال ۹۸ در حالی به‌عنوان «رونق تولید» نام‌گذاری شده است که این رویکرد در ۱۰ سال اخیر همواره محور سیاست‌گذاری‌های سالانه بوده؛ اما هرگز محقق نشده است. در دهه‌های اخیر مهم‌ترین ابزار سیاست‌گذار برای تقویت تولید دو سیاست «اعطای یارانه» و «حمایت اعتباری» بوده. این در حالی است که این ابزار جایگاه ویژه‌ای در تابع رفتار بنگاه ندارد. «دنیای‌اقتصاد» با بررسی تئوریک و تجربی استراتژی حمایت از تولید، چرخه عمر بنگاه را به ۳‌مرحله تقسیم کرده و قطب‌نمای تقویت تولید ملی را پیشنهاد داده است.
 • ضربه‌گیرنوسان در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار معاملات خود را زیر محدوده ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی آغاز کرد و سکه نیز از کانال ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی پایین رفت. در واقع از همان ابتدای روز شنبه انتظارات کاهشی معامله‌گران آشکار بود و افزایش فروش‌ها موجب شد حتی قیمت‌ها به سطوح پایین‌تری بروند؛ به‌طوری‌که ساعت ۴ بعدازظهر دلار روی عدد ۱۳ هزار و ۶۲۰ تومان قرار گرفت و سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۴ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه افت ۹۰ هزار تومانی را نشان می‌داد و دلار نیز دیروز ۲۴۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و برای سومین روز متوالی زیر مرز روانی ۱۴ هزار تومانی نوسان کرد.به گفته بیشتر فعالان، مهم‌ترین عاملی که زمینه‌ساز کاهش بیشتر قیمت دلار شد، افت نرخ حواله درهم بود. دیروز برخی فعالان از افت نرخ حواله درهم تا مرز ۳ هزار و ۷۰۰ تومانی خبر دادند که حدود ۱۰۰ تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود. با این قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست حتی به زیر ۱۳هزار و ۶۰۰ تومان برسد.
 • قراردادهای هوشمند و تاثیر آن بر آینده بازار پول و سرمایه

  محمدرضا مباشرفر، بهروز حمیدی
  بدیهی است محدودیت‌هایی که در تامین مالی از طریق بازار سرمایه برای استارت‌آپ‌‌ها و تیم‌های دانش‌محور وجود دارد، زمینه ساز جذب آنها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و بازار عرضه اولیه سکه شده است. به غیر از تاثیر قراردادهای هوشمند بر بازار تامین مالی، نوع خدماتی که در حوزه بازار پول و سرمایه توسط این قرارداد‌ها ارائه می‌شود نیز حائز اهمیت است. توکن XRP روی بستر Ripple است که به خدمات نقل و انتقال پول در دنیا کمک کند. چیزی شبیه به شبکه سوئیفت است. هزینه کارمزد بسیار کم و سرعت بالای انتقال، باعث جذب مشتریان بانکی متعددی به این توکن و بستر آن شده است.
 • پرداخت تسهیلات جعاله بدون سپرده تا پایان خرداد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره‌کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن از تمدید پرداخت تسهیلات بدون سپرده به‌عنوان تسهیلات مکمل خرید مسکن خبر داد. حسین حیدری، رئیس اداره‌کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا اعلام کرد: تسهیلات مکمل تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم شامل تسهیلات بدون سپرده انفرادی و زوجین که در سال گذشته به متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات پرداخت می‌شد، برای سال‌جاری تا پایان خردادماه ۹۸ نیز تمدید شده است و متقاضیان دریافت و استفاده از این تسهیلات می‌توانند کماکان از آن بهره‌مند شوند.
 • حمایت از رونق تولید رویکرد اصلی بانک دی در سال‌جاری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک دی در دیدار نوروزی با کارکنان گروه مالی دی گام‌های عملی در راستای تحقق شعار سال و حمایت از رونق تولید را رویکرد اصلی بانک در سال ۱۳۹۸ عنوان کرد.
 • اطلاعیه بیمه تجارت نو برای کمک به سیل‌زدگان کشور

  گروه بنگاه‌ها: بیمه تجارت نو در مناطق آسیب دیده سیل‌های اخیر کشور حضور یافته و طبق قرارداد با کمیته امام امداد خمینی(ره)، کلیه تعهدات بیمه‌ای و اجتماعی خود در قبال مددجویان خسارت‌دیده را ایفا خواهد کرد.
 • اقتصاد ترکیه کوچک‌تر می‌شود

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال وقوع بحران ارزی که به تضعیف حدود یک سوم ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا منتهی شد، رشد اقتصادی این کشور در سه ماه پایانی سال گذشته به منفی سه درصد رسید و تورم در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت. به‌نظر می‌رسد هنوز نیز این کشور با مخاطرات زیادی درخصوص بحران بدهی و نابسامانی صنعت بانکداری مواجه است. در نظرسنجی رویترز از ۴۳ کارشناس اقتصادی، آنها پیش‌بینی کردند رشد اقتصادی ترکیه در سال‌جاری منفی ۳/ ۰ درصد به ثبت برسد که فاصله زیادی از رشد ۳/ ۲ درصدی پیش‌بینی شده توسط دولت این کشور دارد.
 • ۲۰ اقتصاد اول جهان در سال ۲۰۱۹

  صندوق بین‌المللی پول در گزارش ماه آوریل خود (اسفند ۹۷- فروردین ۹۸) ۲۰ اقتصاد اول دنیا را برحسب تولید ناخالص داخلی اعلام کرده است.به گزارش «ایبِنا» براساس این گزارش آمریکا همچنان با ۲۱ هزار و ۳۴۵ میلیارد دلار بزرگ‌ترین اقتصاد دنیاست و چین نیز با ۱۴ هزار و ۲۱۷ میلیارد دلار دومین اقتصاد بزرگ جهان و مهم‌ترین تعقیب‌کننده ایالات‌متحده است. اما براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ژاپن با ۵ هزار و ۱۷۶ میلیارد دلار و فاصله‌ای زیاد نسبت به آمریکا و چین، در مکان سوم بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا ایستاده است و آلمان با ۳ هزار و ۹۶۴ میلیارد دلار و هند با ۲ هزار و ۹۷۲ میلیارد دلار در رده‌های چهارم و پنجم این جدول ایستاده‌اند.
 • چشم‌انداز متناقض از اقتصاد چین

  براساس اطلاعات منتشرشده، میزان صادرات چین در ماه مارس رشد داشته است. سرمایه‌گذاران امید دارند که نشانه‌های ترمیم اقتصادی در چین سطح نگرانی‌ها در مورد کندی رشد اقتصادی جهان را کاهش دهد. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته چشم‌انداز رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ خود را برای سومین بار کاهش داد.به گزارش رویترز، برخی تحلیلگران کهنه کار آشنا و تعقیب‌کننده اقتصاد چین اعتقاد دارند که افزایش میزان صادرات ممکن است بیشتر تحت‌تاثیر فاکتور‌های فصلی (تقاضای فصلی) بوده تا یک گردش سریع در کمبود تقاضای جهانی (افزایش تقاضا)، زیرا معمولا بعد از تعطیلات طولانی مدت فوریه انتظار افزایش بارگیری‌ها و صادرات وجود دارد.
 • طرح ویژه بانک صادرات برای حمایت از تولید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران از عملیاتی شدن طرح «طراوت» - ویژه حمایت از رونق تولید – از این هفته در سراسر کشور خبر داد.
 • نقش بانک ملت در تامین مالی طرح‌های پارس جنوبی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با ارسال لوح سپاسی، از حضور فعال مجموعه بانک ملت در فرآیند تامین منابع مالی فازهای پارس جنوبی قدردانی کرد.
 • کمک ۲۰ میلیارد ریالی به آسیب‌دیدگان سیل از طریق درگاه‌های بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: هموطنان خیراندیش از روزهای ابتدایی رخداد سیل در شهرهای مختلف کشور همدل و متحد با آسیب‌دیدگان این حادثه طبیعی از طریق درگاه‌های مختلف بانک تجارت بیش از ۱۹ میلیارد و ۶۳۰ میلیون ریال کمک نقدی خود را به آسیب‌دیدگان رساندند. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم میهن دوست ایران اسلامی و همچنین حضور گسترده و دلگرم‌کننده آنان و همکاری گسترده نیروهای نظامی و سازمان‌ها در مناطق سیل‌زده کشور حال و هوا را برای هموطنان آسیب‌دیده قابل تحمل کرد.
 • مشارکت بانک پارسیان در حمایت از سیل‌زدگان استان گلستان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک پارسیان به همراه عباس خسروانی، عضو هیات‌مدیره این بانک به منظور بررسی راهکارهای لازم در چگونگی مشارکت و همراهی بانک پارسیان در جبران خسارت‌های وارده به هموطنان آسیب‌دیده حادثه سیل اخیر، به استان گلستان سفر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان دکتر کوروش پرویزیان و هیات همراه پس از ورود به فرودگاه گرگان به اتفاق غراوی سرپرست استانداری و حمیدی، معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی استانداری گلستان ضمن بازدید هوایی از مناطق سیل‌زده از نزدیک در جریان حجم خرابی‌ها و خسارت‌های وارده به ساکنان، مزارع و تاسیسات زیربنایی شهرستان آق قلا قرار گرفتند. در جریان این بازدید، مقرر شد بانک پارسیان همگام با دیگر دستگاه‌ها و نهادهای کشور در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی، مساعدت‌ها و کمک‌هایی برای تسکین آلام و رنج‌های وارده به هم‌میهنان سیل‌زده در نظر گیرد.
 • بانک‌های سودان پول ندارند

  به‌دنبال سرنگونی دولت عمر البشیر خودپردازها و بانک‌های سودانی با مشکل نبود پول نقد روبه‌رو شدند.
 • عملیات گروگان‌گیری در ساختمان بانک مرکزی هند

  بانک مرکزی هند در راستای ارتقای امنیت داخلی این نهاد پولی اقدام به برگزاری یک عملیات امنیتی در سطح بالا کرد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از فرست پُست، آژانس‌های امنیتی هند اقدام به تمرین حفاظت و امنیت از ساختمان ۲۵ طبقه‌ای رزرو بانک هند کردند. در این مانور امنیت، بالگردها بر فراز ساختمان بانک مرکزی هند قرار گرفتند و نیروهای امنیتی اقدام به پایین آمدن کردند.

بیشتر