آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • بازگشت چپ با لباس جدید

  دکتر فرخ قبادی
  با آغاز مبارزات انتخاباتی در آمریکا و ارائه برخی از وعده‌های هزینه‌زا ازسوی بال چپ حزب دموکرات، بار دیگر بحث بین طرفداران و منتقدان «نظریه پولی مدرن» بالا گرفته‌است؛ تا جایی که بسیاری از نشریه‌های معتبر طی هفته گذشته دست‌کم یک مقاله در رد یا تایید این نظریه نگاشته‌اند. بر مبنای نظریه پولی مدرن، از آنجا که دولت‌ها خودشان پول را عرضه می‌کنند، در نهایت بدهی دولت‌ها تسویه خواهد شد. بنابراین ضرورت تراز بودن دخل و خرج دولت «یک افسانه‌ خرافاتی» است. به عقیده این عده تا زمانی که عوامل تولید بی‌استفاده در اقتصاد باشد، افزایش تقاضا با تزریق پول تورم‌زا نبوده و تنها کسری بودجه را افزایش خواهد داد. البته مخالفان نظریه پولی مدرن عقیده دارند که این نگاه به کسری بودجه تنها تله‌ای برای به دام‌کشیدن مردم از سوی سیاستمداران پوپولیست است. به عقیده طیف مخالف نظریه پولی مدرن، چشم بستن این دیدگاه بر برخی آثار سوء خلق پول، در نهایت اقتصاد را به ورطه خطرناک ابرتورم خواهد کشاند و اعتبار مالی دولت را از بین خواهد برد. به‌نظر می‌رسد درصورتی‌که سیاستمداری چپ‌گرا، نامزد نهایی حزب دموکرات باشد، نظریه پولی مدرن در واقعیت به آزمایش گذاشته خواهد شد. دکتر فرخ قبادی جایگاه نظریه پولی مدرن را در تحولات آمریکا بررسی کرده است.
 • استراحت آخر هفته دلار

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، کاهش دلار ادامه نیافت، ولی خبری از نوسان‌های زیاد روزهای پیشین نیز نبود. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی با تنها ۱۰ تومان افزایش به بهای ۱۳ هزار و ۸۶۰تومان رسید. قیمت دلار در این روز عمدتا در بازه ۱۳ هزار و ۸۵۰ تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان زندانی بود. با توجه به این تغییرات محدود قیمتی، می‌توان گفت دلار پس از ۵ روز پر نوسان روز آخر هفته را به استراحت گذراند و معامله‌گران بیشتر نظاره‌گر روند بازار بودند.
 • تشریح اقد امات بیمه ایران برای شناسایی خسارات مناطق سیل‌زده

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: آق‌قلا، شهرستانی که در سیل اولین روزهای فروردین ۹۸ زیر آب رفت اگرچه داستان غم‌انگیزی دارد، اما مردم و مسوولان آن یکی از بهترین بهره‌ها را از بخش بیمه گرفتند. تنها ۷ روز قبل از واقعه، شهرداری آق‌قلا برای نخستین بار از شرکت بیمه ایران برای ۲۵۰۰ واحد مسکونی و خدماتی بیمه‌نامه آتش‌سوزی با پوشش سیل و طغیان آب خریده بود. محسن پورکیانی، مدیرعامل بیمه ایران در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر اینکه «طبق برخی شایعات، احتمال وقوع سیل موجب شده تا بیمه‌نامه‌های این دست در اواخر اسفند ۹۷ خریداری شود، آیا این گفته‌ها در عملکرد بیمه ایران تاثیر دارد؟ به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بهار است و سیلاب‌هایش. از اینکه شهرداری آق‌قلا و سایر مسوولان استان‌های سیل‌زده برای مقابله با آثار زیانبار سیل تصمیم درستی گرفته‌اند خوشحالم و بیمه ایران برای بررسی و پرداخت خسارات تلاش خواهد کرد. پورکیانی خاطرنشان کرد: در همین شرایط برای سایر استان‌هایی که هنوز درگیر سیل نیستند، چنانچه خواستار خرید بیمه باشند، بیمه‌نامه جامع آتش‌سوزی با پوشش سیل صادر خواهد شد. او از تشکیل کمیته ویژه خسارات سیل اخیر در بیمه ایران خبر داد و گفت: مبرقعه‌ای، عضو هیات‌مدیره شرکت بیمه ایران مسوول «کمیته پیگیری خسارات سیل اخیر» بیمه ایران است.
 • خدمات بیمه امید به سیل‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه امید اعلام کرد: در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی و حمایت از زیاندیدگان، بیمه‌گذارانی که دارای بیمه‌نامه بدنه اتومبیل معتبر از بیمه امید هستند، اما بیمه‌نامه آنها فاقد پوشش خطر اضافی «سیل» است، می‌توانند از بیمه امید خسارت بگیرند. روابط عمومی بیمه امید شماره تماس ۴۴۰۰۶۱۶۲-۰۲۱ را جهت انجام کارشناسی و برآورد خسارات اعلام کرده است.
 • بررسی بدون تاخیر خسارات مناطق سیل‌زده توسط بیمه پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: رسیدگی و پرداخت خسارت‌های بیمه‌گذاران آسیب‌دیده از سیل در بیمه پارسیان همچنان با فوریت ادامه دارد. به گزارش روابط عمومی بیمه پارسیان، در همان روز اول حادثه، ستادی در دفتر مرکزی با دستور مستقیم مدیرعامل و با حضور معاون فنی تشکیل و دستورات لازم برای تمامی شعب و مدیریت‌های بیمه پارسیان به‌منظور رسیدگی سریع به پرونده‌های بیمه‌گذاران آسیب‌دیده از سیل صادر شد.
 • ۶ نوع تسهیلات بانکی برای آسیب‌دیدگان سیل نوروزی

  گروه بنگاه‌ها: معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جزئیات مصوبه دولت درخصوص پرداخت تسهیلات به خانوارهای آسیب‌دیده ناشی از سیل در استان‌های سیل‌زده را تشریح کرد.
 • کمک ۳۰ میلیارد ریالی بانک مهر اقتصاد به هموطنان سیل‌زده

  گروه بنگاه‌ها: بانک مهر اقتصاد در راستای مسوولیت‌های اجتماعی در مرحله نخست، مبلغ ۳۰ میلیارد ریال برای کمک به هموطنان سیل‌زده اختصاص داد. به گزارش روابط عمومی بانک مهر اقتصاد، سید ضیاء ایمانی، مدیر عامل بانک با ابراز تاسف از این حادثه تلخ و ناگوار، ضمن اظهار همدردی با هموطنان سیل‌زده، گفت: در حال حاضر شمار بسیاری از هموطنانمان گرفتار سیل و عواقب ناشی از آن شده‌اند که جبران این خسارات نیازمند همیاری همه مردم، مسوولان و نهادها است از این رو بانک مهر اقتصاد نیز در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی خود مبلغ ۳۰ میلیارد ریال برای حمایت از سیل‌زدگان استان‌های گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان اختصاص داده است. وی اختصاص مبلغ فوق را مرحله نخست از اقدامات بانک مهر اقتصاد در این راستا عنوان کرد و افزود: این مبلغ در اختیار نهادهای ذی‌ربط قرار گرفته تا با تهیه وسایل و اقلام ضروری زندگی به هموطنان آسیب‌دیده اهدا شود. ایمانی ابراز کرد: جمع‌آوری کمک‌های نقدی به‌منظور فراهم‌سازی امکانات و ملزومات اولیه زندگی هم‌میهنان عزیز سیل‌زده کماکان در دستور کار بانک مهر اقتصاد قرار دارد.
 • مدیریت عرضه سوخت و عملیات پرداخت به کارتخوان چندمنظوره

  گروه بنگاه‌ها: کارتخوان چندمنظوره پرداخت الکترونیک سداد با قابلیت‌های منحصر به فردی همچون پذیرش یکجای کارت سوخت و کارت بانکی، برای جایگاه‌های سوخت طراحی شده تا معضلات رایج در فرآیند سوخت‌گیری را به شکلی هوشمندانه برطرف کند. به گزارش روابط عمومی شرکت پرداخت الکترونیک سداد، امنیت، دوام و ماندگاری، سرعت و پایداری در اتصال ازجمله مزایای اصلی این کارتخوان به‌شمار می‌رود. زیرساخت‌ها و قطعات پیشرفته نیز زمینه ساز سرعت فوق‌العاده این کارتخوان بوده و امکان ارتباط با سامانه هوشمند سوخت، پردازش تراکنش‌ها و نمایش اطلاعات را به‌صورت همزمان بدون کاستن از سرعت عملیات فراهم می‌کند. لازم به ذکر است این کارتخوان با بیشترین میزان دسترسی به شبکه بانکی و سامانه هوشمند سوخت، انواع مسیرهای ارسال و دریافت اطلاعات را در اختیار دارد و همواره پرسرعت‌ترین آنها را انتخاب می‌کند و تحت هر شرایطی راهی برای متصل ماندن دارد.
 • بانک رفاه برای کمک به سیل‌زدگان از تمامی توان خود استفاده می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: با توجه به وقوع سیلاب‌های اخیر و در پی ابلاغیه‌های بانک مرکزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات مربوط به خدمت‌رسانی به استان‌های سیل‌زده را از روزهای آغازین سال ۹۸ شروع کرده‌ایم که همچنان ادامه دارد. محمد علی سهمانی، مدیرعامل این بانک طی سخنانی از حضور مستمر و اثربخش بانک رفاه کارگران در یاری‌رسانی به هموطنان سیل‌زده خبر داد و گفت: بانک رفاه به عنوان یک بانک اجتماعی در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی حوادث و اتفاقات مربوط به سیلاب‌های اخیر در برخی از استان‌ها را به دقت زیر نظر دارد.
 • سه راه متناقض فدرال‌رزرو

  دنیای اقتصاد: در حالی که به‌تازگی فدرال رزرو آمریکا سیاست دوربرگردان نرخ بهره را به اجرا درآورده است؛ شاید سرمایه‌گذاران نباید آن‌چنان خوش‌بینانه به توقف بلندمدت انقباض پولی یا حتی کاهش نرخ‌های بهره فدرال رزرو تکیه کنند. چراکه سیگنال‌های متفاوتی به اعضای هیات سیاست‌گذاران فدرال رزرو مخابره می‌شود که به معنای حرکت ممتد در جاده یک‌طرفه نیست و سیاست پولی آتی در قبال‌ نرخ بهره چندان واضح نیست. نشست ماه مارس کمیته بازار آزاد نشان داد سیاست‌گذاران پولی تمام گزینه‌های خود را برای تعیین مسیر نرخ بهره هدف روی میز نگه داشته‌اند؛ بنابراین حتی ممکن است سورپرایز بزرگ‌تری برای گاو‌صندوق‌های وال‌استریت که انتظار داشتند بانک مرکزی آمریکا بالاخره مجبور به عقب‌نشینی از سیاست انقباضی خود در طول سال‌جاری خواهد شد، به‌دنبال داشته باشد.
 • اجرای بسته احیای مالی در ترکیه

  بلومبرگ: وزیر دارایی ترکیه، «برات آلبایراک» بسته حمایت از صنعت بانکداری این کشور را معرفی کرد. تشکیل دو صندوق جدید و تزریق سرمایه به بانک‌های دولتی از جمله سیاست‌های اقتصادی در این برنامه به‌شمار می‌روند. ترکیه متعهد به بزرگ‌ترین برنامه خود از زمان بحران مالی جهان به بعد به‌منظور حمایت از بانک‌های این کشور است. در سال ۲۰۰۱ میلادی یعنی ۱۸ سال پیش تقریبا صنعت بانکداری این کشور از بین رفت.
 • پیش‌بینی مدیران عامل بانک‌ها از شرایط اقتصادی سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: برخی مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی پیش‌بینی و تحلیل خود از عملکرد سیستم بانکی در سال ۹۸ را اعلام کردند.
 • تصویب بیش از ۳۲۰۰ طرح اشتغال‌زایی روستایی در بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا که در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی و کمک به توسعه و رونق اشتغال کشور، اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی را از ۴ سال قبل آغاز کرده، تاکنون نزدیک به ۲۹۰۰ طرح را مورد حمایت قرار داده است. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، در راستای کمک به توسعه اشتغال در مناطق روستایی در پایان اسفند ۹۷ تعداد ۳.۲۶۷ طرح به مبلغ ۱۵ هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال تسهیلات در این بانک مصوب شده که از این تعداد ۲.۸۸۷ مورد به مبلغ ۱۳ هزار و ۱۲۲ میلیارد ریال به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است. طبق این گزارش؛ از مجموع طرح‌های مذکور تعداد ۱۷۲۲ طرح به مبلغ ۵ هزار و ۲۴۴ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده که اشتغال‌زایی بالغ‌بر ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر را به همراه داشته است. این گزارش می‌افزاید: این اقدام بانک سینا در راستای امضای تفاهم‌نامه همکاری بنیاد مستضفعان انقلاب اسلامی، بنیاد علوی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری صورت می‌گیرد و در این راستا به طرح‌های اشتغال‌زایی مناطق روستایی تسهیلات اعطا می‌شود.
 • کارشناس یا سیاستمدار؟

  شما در ماندگاری چالش‌های اقتصادی در ایران، نقش کدام بخش را بیشتر می‌دانید: نظام کارشناسی یا نظام تصمیم‌گیری؟ این سوالی است که «دنیای‌اقتصاد» در یک نظرخواهی از ۱۵ صاحب‌نظر برجسته پرسید. پاسخ کارشناسان، بیشتر حول گزینه دوم می‌گشت؛ یعنی نظام تصمیم‌گیری. دست‌کم هیچ کارشناسی، صرفا نظام کارشناسی را مسوول وضعیت کنونی اقتصاد ایران ندانست.

بیشتر