آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • چشم‌‌انداز اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: «بانک جهانی» جدیدترین به‌روزرسانی خود را از وضعیت اقتصاد ایران منتشر کرد. به گزارش این بانک، اقتصاد ایران وارد دوره‌ای از رکورد تورمی شده است و شوک‌های خارجی موجب خواهند شد اقتصاد ایران طی دو سال به‌طور میانگین ۲ درصد کوچک‌تر شود. در ماه‌های اخیر کسری مالی دولت به رکودی جدید رسیده است. این امر عمدتا به‌خاطر کاهش درآمدهای واقعی دولت بود که به‌دنبال رکود فعالیت‌های اقتصادی رخ داد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، براساس ارزیابی‌های «بانک جهانی»، نرخ بیکاری اقتصاد ایران همچنان در سطح بالای ۱۲ درصد باقی خواهد ماند.
 • اولین روز جدی بازار ارز

  دنیای اقتصاد: دیروز قیمت دلار با تکیه بر متغیرهای بیرونی از سطح ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومانی عبور کرد. در اولین روز کاری بازار ارز پس از تعطیلات نوروز، شاخص بازار ارز ۷۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۴۷۰ تومان رسید. این درحالی بود که در ساعات ابتدایی روز بعضا دلار در میان برخی معامله‌گران با قیمت‌های بالای ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان نیز معامله شد. همسو با رشد قیمت اسکناس آبی آمریکایی، سکه تمام بهار آزادی نیز موفق به شکست کانال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی شد. دیروز سکه ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و روی عدد ۴ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان قرار گرفت. رشد بهای فلز گرانبهای داخلی در شرایطی به ثبت رسید که به‌دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، اونس طلا تغییر قیمتی خاصی نداشت و در نتیجه می‌توان گفت محرک اصلی رشد سکه، افزایش قیمت دلار بوده است.
 • زیر پوست تولید ملی

  دنیای اقتصاد: بررسی جزئیات حساب‌های ملی نشان می‌دهد اگرچه متوسط رشد اقتصادی در ۷ سال ابتدایی دهه جاری حدود ۴/ ۱ درصد بوده، اما ۳ جانشینی مخرب اتفاق افتاده که توان تولیدی اقتصاد را کاهش داده است. در سمت عرضه، بخش کشاورزی و نفت نقش مسلط را بازی کرده و جای تولیدات صنعتی را گرفته است. در سمت تقاضا، دولت به جای بخش خصوصی نشسته‌ و زمینه تقویت کارآیی را تنگ کرده است. در سمت رفاه، سطح درآمد قابل‌تصرف کاهش یافته و خانوارها در عوض پس‌انداز بیشتر، به قرض‌گیری بیشتر روی آورده‌اند.
 • بیمه تسهیلات بانک مسکن به کمک سیل‌زدگان می‌آید

  گروه بنگاه‌ها: ویرانی‌های سیلاب هفته‌های اخیر در استان‌های مختلف کشور برای آن دسته از خانه‌هایی که با تسهیلات بانک مسکن خریداری یا ساخته شدند، تا سقف تسهیلات دریافتی، از طریق بیمه جبران (پرداخت) می‌شود. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، این بانک براساس ضوابط و مقررات از پیش وضع شده، همواره در زمان پرداخت تسهیلات ساخت و خرید و همچنین سایر خدمات به املاک، نسبت به بیمه ملک مورد تقاضای تسهیلات، اقدام می‌کند به‌گونه‌ای که خانه‌های در رهن بانک که مالکان آنها در حال پرداخت اقساط ماهانه و بازپرداخت تسهیلات هستند، تا سقف تسهیلات دریافتی، تحت بیمه یکی از شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات بیمه‌ای قرار دارد.
 • جزئیات پرداخت خسارت سیل‌زدگان گنبد از زبان رئیس‌کل بیمه مرکزی

  گروه بنگاه‌ها: رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: تاکنون حدود ۵۰ میلیارد ریال خسارت در استان مازندران در دو بخش مسکونی و خودرو، احراز شده که با توجه به تکمیل تدریجی پرونده‌های خسارتی این مبلغ، افزایش نیز خواهد یافت. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، دکتر غلامرضا سلیمانی در گفت‌و‌گو با شبکه خبر درخصوص همراهی با رئیس‌جمهور در سفر اخیر به مناطق سیل‌زده استان گلستان و مازندران، ضمن اعلام این مطلب افزود: تاکنون بیش از ۱۰ هزار پرونده خسارت ناشی از وقوع سیل برای بیمه‌گذاران این دو استان تشکیل شده که پس از بررسی و ارزیابی توسط کارشناسان و ارزیابان خسارت شرکت‌های بیمه به آسیب‌دیدگان، پرداخت خواهد شد. رئیس‌کل بیمه مرکزی میزان پوشش‌های بیمه‌ای اکثر بیمه‌گذاران این مناطق را ۱۰، ۲۰ و بیش از ۲۰ میلیون تومان اعلام کرد و با اشاره به پراکندگی مناطق سیل‌زده و همچنین پوشش‌های متنوع شرکت‌های مختلف بیمه‌ای تا سقف ۳۰ میلیون تومان در برخی از شهرها، گفت: برآورد نهایی خسارات در این دواستان مستلزم تکمیل پرونده تمامی آسیب‌دیدگان است که این امر با جدیت هرچه تمام‌تر ازسوی شرکت‌های بیمه پیگیری می‌شود.
 • اعلام رضایت مجموعه کمیته امداد از عملکرد تجارت‌نو در سیل اخیر

  گروه بنگاه‌ها: پس از حادثه ناگوار وقوع سیل در نخستین روزهای فروردین در استان گلستان، به دستور نیما نوراللهی مدیرعامل بیمه تجارت‌نو، معاون مدیرعامل و هیات همراه در منطقه سیل‌زده استان گلستان مستقر شدند. به گزارش روابط عمومی این شرکت، مدیران بیمه تجارت نو در بدو ورود با همراهی مدیرکل کمیته امدادامام خمینی (ره) این استان، ضمن بررسی شرایط و خسارت واردآمده به مددجویان تحت پوشش، با تعدادی از آسیب‌دیدگان حادثه نیز گفت‌وگو کردند.
 • موعد آخر چک‌های تضمینی پشت‌نویسی شده

  طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، از صبح دیروز (۱۷ فروردین) تمامی چک‌های تضمینی پشت‌نویسی شده از درجه اعتبار ساقط شد؛ اما ظهرنویسی چک‌های بانکی همچنان معتبر است. به گزارش خبرگزاری مهر، هر گونه چک تضمینی تنها باید به نام فرد صادر و نقد شود؛ به این معنا که چک‌های تضمینی در وجه حامل یا همراه با تغییر نام، در وجه کاغذ باطله‌ای بیشتر نیست.
 • رئیس‌کل بانک مرکزی به‌زودی عازم عراق می‌شود

  رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان به‌زودی به عراق سفر و با رئیس بانک مرکزی و سایر مقامات مالی و بانکی عراق دیدار خواهد کرد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در جریان مذاکرات روز گذشته رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر عراق، دو طرف موافقت کردند در جهت تکمیل و اجرایی کردن توافقات مالی و بانکی دو کشور، دکتر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی در اولین فرصت عازم عراق شود. دکتر همتی در سفر خود، با رئیس بانک مرکزی و سایر مقامات مالی و بانکی عراق دیدار خواهد کرد. حجم صادرات برق و گاز ایران به عراق در حال حاضر به بیش از ۴ میلیارد دلار رسیده است و این علاوه‌بر ۸ میلیارد دلار صادرات بخش خصوصی به عراق است.
 • شارژ اشتغال آمریکا در شاخص ارزی

  دنیای اقتصاد: داده‌های مربوط به بازار کار ایالات متحده، عصر روز جمعه منتشر شد و از تداوم نرخ بیکاری در سطح ۸/ ۳ درصدی حکایت داشت. هرچند ظرف سال گذشته میلادی رکورد ۴۹ ساله اشتغال کامل با ثبت نرخ ۷/ ۳ درصدی به‌دست آمده بود؛ اما همچنان اشتغال کامل بر فضای اقتصادی آمریکا حکمفرما است. از سوی دیگر، آمار تعداد فرصت‌های شغلی که در ماه مارس تولید شده به ۱۹۶ هزار رسید که نسبت به ماه پیش از آن پیشرفت داشت.
 • ادامه حمایت‌های بانکی از سیل‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: پس از سیل ویرانگر اخیر، نظام بانکی کشور از نخستین نهاد‌هایی بود که با امکانات تسهیلاتی و خدماتی خود به کمک سیل‌زدگان شتافت. از اولین بانک‌هایی که به این عرصه ورود کردند بانک‌های صادرات، ملت و تجارت بودند. در ادامه این حمایت‌ها، بانک خصوصی پارسیان اعلام کرد با هماهنگی صورت گرفته با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به‌دلیل قطع پایانه‌های پرداخت فروشگاهی ۵۰۰ دستگاه بی‌سیم این بانک بین فروشگاه‌های شهرستان پلدختر توزیع می‌شود.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم گفته است همه سایت‌های اضطراری شهرستان پلدختر در مدار قرار می‌گیرند و تماس‌ها به‌راحتی برقرار می‌شود. به گفته وی پست‌بانک نیز ارائه خدمات خود را از سر می‌گیرد و مابقی بانک‌ها نیزباید پای کار بیایند تا خدمات مالی و کسب‌وکار به قسمت‌هایی که ممکن است برگردد. جهرمی با بیان اینکه خدمات بانکی برای تبادلات مالی باید انجام شود، بیان کرده برای این منظور ۲۰ ارتباط ماهواره‌ای ایجاد شده و به این ترتیب ۱۳ شبکه بانکی در منطقه شرقی شهر می‌توانند خدمات ارائه دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر