آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۷۵

 • بالا آمدن سطح تورم

  دنیای اقتصاد: آخرین آمار تورم در سال گذشته، حاکی از آن است که نرخ تورم در پایان سال افزایشی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در اسفندماه به سطح ۹/ ۳ درصد رسیده و بیشترین سطح در ۵ ماه پایانی سال ۹۷ بود. این روند باعث شد که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز با افزایش ۳/ ۵ واحد درصدی نسبت به ماه قبل به رقم ۵/ ۴۷ درصدی برسد. همچنین نرخ تورم متوسط نیز در پایان سال ۹۷ در سطح ۸/ ۲۶ درصد گزارش شد، تا عملا پس از دو سال تورم تک رقمی در سال‌های ۹۵ و ۹۶، این بار نرخ تورم در سطح بسیار بالاتری قرار گیرد. این موضوع نشان می‌دهد که جریان افزایش قیمت‌ها تندتر شده و سیاست‌گذار باید در سال‌جاری با بهره‌گیری از ابزارهای مناسب، از وقوع سیل قیمتی جلوگیری کند. افزایش نسبی قیمت ارز، تغییرات آب و هوایی و افزایش تقاضای پایانی سال، در بالارفتن نرخ تورم سال ۱۳۹۷ نقش داشته است.
 • رفتار بازارساز در تعطیلات

  دنیای اقتصاد: دلار در ابتدای سال ۹۸، دو سیگنال فنی به معامله‌گران ارزی داد؛ از یکسو در برابر نزول به زیر مرز ۱۳ هزار تومانی مقاومت کرد و از سوی دیگر توان عبور از سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی را از خود نشان نداد. به‌طور کلی بازار ارز در ابتدای سال ۹۸ روند افزایشی داشت، ولی از اواسط تعطیلات قیمت دلار با ثبات بیشتری رو‌به‌رو شد. با این حال، آنچه در تعطیلات ۹۸ تفاوت عمده‌ای با سال‌های گذشته داشت، رفتار بازارساز ارزی بود. به گفته فعالان، بازارساز ارزی پس از آنکه در روزهای ابتدایی سال جدید بر حفظ کانال ۱۲ هزار تومانی تاکید داشت، از روز ۸ فروردین سیاست فعالانه‌تری را در بازار در پیش گرفت و همین عامل موجب شد که آربیتراژ قیمتی بین بازار آزاد و صرافی‌های بانکی کاهش پیدا کند. در حالی که قیمت دلار در اوایل فروردین به محدوده ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رفته بود، قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی در محدوده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار داشت.
 • «پاول»: شانس وقوع رکود کم است

  دنیای اقتصاد: رئیس فدرال رزرو احتمال وقوع رکود در اقتصاد آمریکا را بعید عنوان کرد. جرومی پاول در آخرین بیانیه رسمی خود شانس زیادی برای وقوع رکود اقتصادی ظرف سال‌های پیش رو در آمریکا متصور نیست. پاول در گفت‌وگو با شبکه اسکات پلی در برنامه «۶۰ دقیقه» اظهار کرد: به نظر من، اقتصاد در شرایط خوبی قرار دارد. فکر می‌کنم رشد اقتصادی امسال از رشد سال قبل کمتر باشد، اما نباید فراموش کرد که رشد سال گذشته نیرومندترین نرخ رشدی بود که ظرف یک سال اخیر و پایان یافتن بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی تجربه شده است. انتظار دارم رشد اقتصادی همچنان ادامه یابد و در سطح مطلوبی به ثبت رسد. وی در ادامه به دفاع از عملکرد این بانک در پروسه افزایش تدریجی نرخ بهره سال گذشته نیز پرداخت: «اگر فدرال رزرو دست به افزایش نرخ بهره زد به این دلیل بود که مطابق شرایط اقتصادی، سیاست درستی بود. حالا تورم مهار شده و نرخ بهره در جایگاه مناسب‌تری نسبت به حالت منفعل سیاست‌گذاری قرار دارد.
 • بسیج امکانات بانکی برای حمایت از سیل‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: بارش‌های شدید که از روزهای پایانی سال گذشته در ایران آغاز شد، بیشتر مناطق کشور را در برگرفت و در چندین استان‌ به وقوع سیل و خرابی‌های ناشی از آن منجر شد و هموطنان را با مشکلات زیادی مواجه کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در پی وقوع این حوادث ناگوار، شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی در بیانیه‌ای مشترک، آمادگی نظام بانکی برای حمایت از سیل‌زدگان را اعلام کردند. پیش از آن نیز بانک مرکزی از حمایت نظام بانکی برای جبران خسارت‌های ناشی از این حوادث تاکید کرده بود. مدیران بانک تجارت از نخستین مقامات بانک‌های تجاری کشور بودند که آمادگی خود را برای بسیج امکانات بانکی در جهت حمایت از هموطنان سیل‌زده اعلام کردند.رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل این بانک ضمن اعلام اینکه به‌طور مستمر پیگیر وضع آسیب‌دیدگان در مناطق سیل‌زده هستیم خاطرنشان کرد: از نخستین روزهای وقوع پدیده سیلاب در مناطق شمالی کشور و پس از آن در غرب و جنوب غرب ضمن ارتباط و پیگیری مستمر با مدیران مناطق آسیب‌دیده، با اعزام نمایندگان ویژه، خسارت‌های ناشی از سیل در شهر‌های سیل‌زده همچون آق‌قلا، شیراز و پلدختر و... بررسی و راهکارهای آغاز به کار خدمات بانکی در منطقه، به حداقل رساندن آسیب اموال مشتریان و نحوه پوشش خسارات براساس مصوبات دولت پیگیری شده است.
 • کمک بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به مردم سیل‌زده ایلام

  گروه بنگاه‌ها: مدیر شعب بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در استان ایلام از اختصاص کمک‌های غیر نقدی این بانک برای کمک به مردم سیل‌زده استان خبر داد.
 • تصمیم برد‌-برد یا باخت-باخت

  دنیای اقتصاد: افزایش حقوق ۴۰ درصدی کارگران در سال آینده، در ظاهر دولت و شورای‌عالی کار را ناجی بخشی از کارگران نشان می‌دهد. کارگران حداقلی ‌بگیر نیز می‌توانند بخشی از عقب‌ماندگی رفاهی خود را جبران کنند. اما در بطن این تصمیم، نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند با ایجاد موج بیکاری، هم دولت و کارگران را به بازندگان تصمیم افزایش حقوق بدل کند.
 • بانک آینده ١٠ میلیارد ریال به سیل‌زدگان کمک می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده مبلغ ١٠ میلیارد ریال (یک میلیارد تومان) از طریق جمعیت هلال احمر برای کمک به سیل‌زدگان کل کشور اختصاص داد. بانک آینده به مشتریان خود در مناطق سیل زده برای باز پرداخت تسهیلات و بدهی بانکی خود، مهلت ٢ ساله داد. بانک آینده همچنین جرایم تاخیر پرداخت تسهیلات مشتریان خود در مناطق سیل‌زده را تا پایان سال ٩٧ بخشید.
 • پرداخت سریع خسارت به سیل‌زدگان از سوی بیمه سامان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه سامان تاکنون خسارت‌های ارزیابی شده ناشی از سیل در دو استان گلستان و فارس را در کمترین زمان ممکن پرداخت کرد. به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان، پس از تثبیت شرایط ناشی از وقوع سیل در این دو استان، کارشناسان بیمه سامان ارزیابی خسارات اعلام شده از سوی بیمه‌گذاران را آغاز کردند. تاکنون خسارت‌های اعلام شده در استان گلستان و در شهر شیراز که تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی شرکت بیمه سامان بوده و در سیل اخیر دچار حادثه شده بودند، توسط کارشناسان شرکت بازدید شده است.
 • آغاز عملیات پرداخت خسارت به سیل‌زدگان گلستان توسط بیمه معلم

  گروه بنگاه‌ها: بیمه معلم ۱۱ فروردین با استقرار تیم ارزیابی خسارت در مناطق سیل‌زده و نظارت کامل معاونت فنی، پرداخت خسارت به سیل‌زدگان آق قلا و گنبد را وارد فاز عملیاتی کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه معلم، این شرکت بیمه‌ای ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل زده در استان‌های کشور اعلام می‌دارد در راستای عمل به اصول حرفه‌ای بیمه‌گری و تعهد به بیمه‌گذاران، پرداخت خسارت به زیان‌دیدگان سیل گلستان را پس از ارزیابی کارشناسی دقیق، وارد مرحله عملیاتی کرد. براساس این گزارش تا این لحظه، حدود ۹۰ پرونده خسارت در دو شهر آق قلا و گنبد تشکیل شده که تاکنون پرداخت خسارت یازده مدرسه در آق قلا با تحویل چک در محل خسارت صورت گرفته است.
 • خدمات‌رسانی بیمه پارسیان به بیمه‌گذاران سیل زده

  گروه بنگاه‌ها: تیم‌های کارشناسی بیمه پارسیان بدون وقفه در حال خدمت‌رسانی به بیمه‌گذاران آسیب‌دیده از سیل هستند. به گزارش روابط عمومی بیمه پارسیان؛ پس از وقوع سیل در کشور به‌ویژه استان‌های گلستان، مازندران و فارس کمیته پشتیبانی در بیمه پارسیان تشکیل شده تا با تسریع هرچه بیشتر خدمات‌رسانی، گوشه‌ای از مشکلات هموطنان آسیب‌دیده مرتفع شود. ازسوی دیگر روسای شعب استان‌های سیل‌زده و سایر استان‌ها، از مناطق درگیر سیل بازدید کرده‌اند.
 • تاکید مدیرعامل بیمه کوثر در تسریع کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت بیمه کوثر به‌منظور تسریع در کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان در مناطق سیل‌زده حضور یافت. به گزارش روابط عمومی بیمه کوثر، مجید مشعلچی سرعت در ارائه خدمات به ساکنان مناطق حادثه دیده را در دستور کار قرار داد و گفت: پس از تشکیل و تکمیل پرونده و نیز تهیه گزارش گروه‌های ارزیاب، خسارت حادثه‌دیدگان در اسرع ‌وقت پرداخت می‌شود.
 • حضور مدیرعامل بیمه آسیا در مناطق سیل‌زده استان گلستان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه آسیا و هیات همراه برای نظارت مستقیم در مناطق سیل‌زده استان گلستان حضور یافتند. به گزارش روابط عمومی بیمه آسیا، مسعود بادین، نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا و هیات همراه برای نظارت مستقیم و تسریع در فرآیند ارزیابی و پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران زیان‌دیده، به منطقه سیل زده آق قلا و گمیشان سفر کردند. بنابر این گزارش، مدیرعامل بیمه آسیا ضمن همدردی و دلجویی از هموطنان سیل‌زده با حضور در محل استقرار بیمه‌گذاران، چک خسارت تعدادی از بیمه‌گذاران زیان‌دیده را تحویل داد.
 • توزیع کمک‌هاى بیمه البرز در استان گلستان با همکارى ستاد بحران

  گروه بنگاه‌ها: کمک‌هاى کالایى شرکت بیمه البرز به آسیب‌دیدگان سیل استان گلستان با همکارى ستاد بحران توزیع شد. به گزارش روابط عمومی بیمه البرز، کامیونت‌هاى حامل کمک‌هاى کالایى این شرکت شامل یک‌هزار بسته اقلام بهداشتی و همچنین بسته‌های مواد غذایی و وسایل گرمایشی با همکارى کارکنان شعبه گرگان بیمه البرز و ستاد بحران استان گلستان بین هموطنان آسیب‌دیده سیل استان گلستان توزیع شد.
 • تشکیل کمیته پرداخت خسارت سیل توسط بیمه «ما»

  گروه بنگاه‌ها: بیمه «ما» آمادگی خود را جهت پرداخت خسارت به بیمه‌شدگان اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه «ما»، پس از وقوع سیل در تعدادی از استان‌های کشور، روسای شعب و کارشناسان فنی بیمه «ما» ضمن حضور در مناطق آسیب‌دیده، آماده پاسخگویی و ارزیابی پس از اعلام خسارت ناشی از این حادثه هستند. حجت بهاری‌فر، مدیرعامل بیمه «ما» ضمن اعلام خبر تشکیل کمیته پرداخت خسارت در بیمه «ما» گفت: شعب شرکت بیمه «ما» در سراسر کشور به‌عنوان مرکز اعلام خسارت و تشکیل پرونده برای بیمه‌شدگان تعیین شده تا با هماهنگی این مراکز اقدامات لازم برای تسریع در پرداخت خسارت به بیمه‌شدگان و ذی‌نفعان صورت گیرد.وی افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، پس از ارزیابی و برآورد خسارت ناشی از سیل، چک خسارت در کوتاه‌ترین زمان ممکن به خسارت دیدگان پرداخت می‌شود.
 • آمادگی انتشار اوراق برای صادرکنندگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: اگر صادر‌کننده‌ای برای انتشار اوراق ابراز تمایل کند، این آمادگی را برای همکاری با شرکت درخواست‌کننده خواهیم داشت.علی صالح آبادی با بیان اینکه بانک توسعه صادرات بانکی به‌عنوان یک بانک کاملا دولتی با تاکید بر حمایت از صادرات، از واگذاری مستثنی شده است، افزود: در حال حاضر از ۴۰ شعبه در سراسر کشور، ۵ شعبه آن در تهران فعال است. با توجه به نرخ‌های ترجیحی ارائه شده به نسبت بانک‌های دیگر، نمی‌توانیم به جذب منابع مردمی بپردازیم.
 • بانک رفاه پیشگام حمایت از سیل‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه کارگران گفت: بانک رفاه، در راستای رسالت مسوولیت‌های اجتماعی در اولین اقدام، تعداد ۸۵۰۰ فقره تسهیلات پنجاه میلیون ریالی قرض‌الحسنه به مبلغ تقریبی ۴۲۰ میلیارد ریال و تعداد ۸۵۰۰ فقره تسهیلات جعاله تعمیرات مسکن ۱۵۰ میلیون ریالی به مبلغ ۱۲۷۵میلیارد ریال به سیل‌زدگان اختصاص داده است.

بیشتر