آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۶۳

 • وقت طلایی خروج از بحران

  دنیای اقتصاد: آیا وضعیت بد اقتصادی بهانه خوبی برای کنار گذاشتن اصلاحات اقتصادی است؟ تجربه نشان داده است که در شرایط پرالتهاب اقتصادی سیاست‌گذاران دچار نوعی محافظه‌کاری می‌شوند که آنها را متقاعد به کنار گذاشتن اقدامات اصلاحی تا شرایط فروکش کردن نشانه‌های بحران می‌کند. این در حالی است که نتایج پژوهش‌های علمی و ورق زدن داستان اصلاحات در اقتصادهای در معرض بحران نشان می‌دهد که «بحرانی بودن شرایط» نه‌تنها دلیل خوبی برای کنار گذاشتن الزامات اصلاحی نیست، بلکه شرایط بحرانی فرصت‌هایی را به همراه دارد که می‌تواند شرایط پرالتهاب را به بهترین فصل برای کاشتن بذر اصلاح در اقتصاد تبدیل کند. تجربه کشورهایی مانند ترکیه، بنگلادش، تانزانیا و شیلی نشان می‌دهد که بحران‌های اقتصادی که معمولا با نرخ‌های بالای تورم همراهند، بهترین فرصت برای شناسایی تضاد منافع پنهان در روندهای موجود و برهم زدن تعادل‌های منحوس نهادینه‌شده در اقتصاد است. افزون بر این تجربه کشورهای یادشده نشان می‌دهد که برخلاف تصور سیاست‌گذاران، اتخاذ تصمیم‌های درست در شرایط بحرانی نه‌تنها حاوی قوه فرساینده سرمایه اجتماعی نیست، بلکه اجرای سیاست‌های درست از سوی سیاست‌گذاران در چنین شرایطی منجر به افزایش اعتماد عمومی نسبت به توان مدیریتی و ایجاد اطمینان نسبت به کنترل بحران خواهد شد.
 • مبارزه مرزی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: قیمت دلار که پس از ۲ هفته به کانال ۱۲ هزار تومانی بازگشته بود، روز سه‌شنبه یک بار دیگر به بالای مرز ۱۳ هزار تومانی رفت.
 • فرمول افزایش حقوق ۹۸

  دنیای اقتصاد: بعد از اینکه مجلس استراتژی دولت برای افزایش حقوق و دستمزد سال آینده را تغییر داد، نوبخت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری حاضر شد و جزئیات افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده را توضیح داد. بر مبنای صحبت‌های نوبخت به‌طور کلی طبق لایحه بودجه در مجموع حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق کارکنان دولتی لحاظ شده بود که قرار بود این رقم برای همه کارکنان به میزان ۲۰ درصد حقوق کارکنان باشد، اما براساس پیشنهاد مجلس در سال آینده ابتدا به حقوق کارکنان دولت ۴۰۰ هزار تومان افزوده می‌شود که این مقدار حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان است و ۸ هزار میلیارد دیگر با لحاظ ۵ درصد حقوق برای همه کارکنان دولت تخصیص داده می‌شود.
 • بانک کارآفرین میزبان اولین نشست کانون بانک‌های ایرانی در اروپا

  گروه بنگاه‌ها: اولین نشست کانون بانک‌های ایرانی در اروپا (فرانکفورت) در ایران به میزبانی بانک کارآفرین برگزار شد.
 • راه برون‌رفت از چالش‌های سیاست پولی

  دنیای اقتصاد: حسین باستان‌زاد کارشناس پولی و بانکی در یادداشتی به تبیین اقدامات اصلاحی لازم در بخش سیاست‌گذاری پولی و اعتباری پرداخته است. او در این یادداشت به ۶ چالش تاریخی سیاست پولی اشاره کرده و راهکار اصلی برون‌رفت از این چالش‌ها را تجهیز یک مجموعه با ظرفیت‌های علمی، تجربی و تحلیلی توسط سیاست‌گذار دانسته تا رویکرد سیاستی غیرپوپولیستی میان‌مدت و به دور از هر گونه مصلحت‌اندیشی در پیش گرفته و بحران‌های کوتاه مدت را منقطع ومدیریت کند. این کارشناس پولی و بانکی با اشاره به اینکه عدم تعادل‌های میان‌مدت، کسری موازنه پرداخت‌ها و نتیجتا کاهش شدید ارزش پول ملی بحران‌هایی است که کشور با آنها درگیر است، مقابله با این بحران‌ها را مستلزم اصلاحات گسترده در بخش‌های داخلی و خارجی دانست. باستان‌زاد با تشریح ۶ چالش تاریخی که بخش سیاست‌های پولی و اعتباری با آن مواجه است تاکید کرد: رشد پیوسته بالای نسبت نقدینگی به تولید، عدم شفافیت و کارآیی مکانیزم‌های مختلف انتقال پولی، قیمت تمام‌شده بسیار بالای تامین مالی برای بخش‌های حقیقی اقتصاد، مازاد تقاضای پیوسته در بازار پول، شکنندگی سلامت مالی نهادهای اعتباری در انطباق با مقررات نظارت احتیاطی بین‌المللی و نیز دشواری دسترسی به منابع و خدمات بانکی بین‌المللی، سبب کاهش کارآیی و نااطمینانی عاملان اقتصادی به سیاست‌های پولی و کاهش تاثیر سیاست‌های پولی بر متغیرهای هدف اقتصاد کلان شده است. او با اشاره به رشد مستمر نقدینگی طی سه دهه گذشته آن را عامل اصلی کمبود منابع اعتباری بنگاه‌های تولیدی دانسته و افزوده است: گردش بالای نقدینگی به جای استفاده در فعالیت‌های تولیدی، غالبا در بخش‌های مالی اقتصاد کشور مورد استفاده قرار گرفته است.
 • مفاد جلسه ششم همتی با اقتصاددانان

  ششمین نشست رئیس‌کل بانک مرکزی با اقتصاددانان در بانک مرکزی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه که صاحب‌نظران اقتصادی از طیف‌های مختلف در آن حضور داشتند، در ابتدا رئیس کل اهم موضوعات و تدابیر بانک مرکزی را در یک ماه اخیر تشریح کرد و سپس اقتصاددانان به بیان دیدگاه‌ها و ارائه راهکارهای تخصصی خود پرداختند. اهمیت ثبات در بازار ارز، مدیریت بازار با چند نرخ ارز، نحوه تخصیص ارز به کالاهای ضروری، نرخ سود سپرده‌های بانک‌ها و ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه از موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت.
 • سه گام تا توافق تجاری

  دنیای اقتصاد: گلدمن‌ساکس، تحقق توافق تجاری میان دو غول اقتصادی جهان را در سناریویی با ۳ بخش پیش‌بینی کرده است. در گزارش چشم‌انداز توافق‌نامه تجاری این بانک بخشی از تعرفه‌های وضع‌شده از جانب آمریکا همچنان باقی خواهند ماند و امکان لغو این تعرفه‌ها بسته به تعهد طرف مقابل نسبت به برخی از شروط واشنگتن است.
 • گام مهم یکسان‌سازی نرخ ارز

  معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به مزایای متعدد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی گفت: بهترین روش بازپرداخت درآمد ۵۶ هزار میلیارد تومانی این سیاست، کارت الکترونیکی خرید کالاهای اساسی برای ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر است.
 • افزایش تقاضا در بازار طلا

  بانک مونترال کانادا اعلام کرد: تولید جهانی طلا تا سال ۲۰۲۱ میلادی روند کاهشی خواهد داشت و از طرفی تقاضا هم برای طلای فیزیکی در سال‌جاری میلادی به‌دلیل ناملایمات ژئوپلیتیک افزایش خواهد یافت. به گزارش «ایبِنا» به نقل از کیتکو، تحلیلگران بازارهای سرمایه در بانک مونترال کانادا گفته‌اند: با نگاهی به عرضه جهانی طلا می‌توان گفت که تولید طلا در سال گذشته میلادی با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو شد و این برای دومین سال متوالی است که تولید جهانی طلا کاهش پیدا کرده است.
 • خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» پیشگام حوزه بیمه شد

  گروه بنگاه‌ها: کانون خبرنگاران صنعت بیمه به‌منظور پاسداشت تلاش خبرنگاران و رسانه‌ها در حوزه بیمه، مراسم تجلیل از سه خبرنگار پیشگام بیمه‌ای را با حضور مقامات بیمه مرکزی، مدیران‌عامل شرکت‌های بیمه‌ای، مدیران روابط عمومی و کلیه همکاران اعضای کانون برگزار کرد.
 • وام قرض‌الحسنه برای انشعاب فاضلاب در استان تهران

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و شرکت فاضلاب استان تهران تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند که براساس آن به متقاضیان جنوب‌غربی استان تهران تا سقف ۲۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه خرید انشعاب فاضلاب می‌دهد.
 • انتصاب شگفت‌انگیز رئیس‌کل بانک مرکزی فیلیپین

  رئیس‌جمهور فیلیپین ریاست جدید بانک مرکزی این کشور را به شخصی محول کرد که هیچ کسی تصور آن را نمی‌کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر