آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۶۱

 • مسیر طلا پس از سقوط بزرگ

  دنیای اقتصاد: سقوط شدید طلای جهانی ظرف هفته گذشته با توجه به ریسک‌های سیاسی و اقتصادی از پیچیدگی مسیر آتی طلا و سایر بازارها در ادامه سال‌جاری میلادی حکایت دارد. نزول از مرز حیاتی ۱۳۰۰ دلاری، این دژ محافظ طلا را منهدم کرد و فلز گرانبها را تا ۱۲۹۰ دلار به عقب راند. طلا ظرف هفته گذشته بالغ‌بر ۶/ ۲ درصد نزول کرد که در ۲ سال اخیر بی‌سابقه بود. در ابهام دیگر، شاخص دلار با ۳ صعود متوالی توانست وارد قلمرو مثبت هفتگی شود؛ اما رشد کافی در مقایسه با نزول طلا در پرونده خود ثبت نکرد.
 • فشار به دلار از ۲ جبهه

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته،کمترین قیمت دلار در اسفندماه به ثبت رسید و سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سقوط کرد. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۴۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. این اولین افت دلار در هفته جاری بود و موجب شد که این ارز نه تنها از مرز مهم ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی فاصله بگیرد، بلکه به کمترین محدوده قیمتی از ۲۸ بهمن برسد. در کنار این، دلار از اواسط بهمن‌ماه، چنین میزان کاهشی را طی یک روز تجربه نکرده بود. در سیزدهمین روز بهمن‌ماه، دلار ۵۸۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود و پس از آن دلار در بیشترین حالت ۳۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به گفته فعالان، دیروز از دو جبهه بازار با فشار کاهشی مواجه بود؛ اولی افزایش عرضه ارز در بازار داخلی و دومی افزایش میزان فروش حواله درهم.
 • همه بانک‌ها از نسخه ادغام تبعیت نمی‌کنند

  میزان: وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی از یک نسخه واحد برخوردار نیستند و ذی‌نفعان بازارسرمایه در صورت وجود انحصار در مجوزها مستندات آن را به وزارت اقتصاد برای بررسی اعلام کنند.فرهاد دژپسند پیرامون ادغام ۵ بانک و موسسه متعلق به نیرو‌های مسلح و نهاد‌های نظامی و انتظامی در بانک سپه گفت: مراحل مدون این ادغام در دستور‌العمل ۳۰ بندی شورای پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مشخص شده و مباحث مفصل کارشناسی شده‌ای در مورد ترازنامه و صورت‌های مالی جدید و همچنین تعیین و تشخیص سپرده‌گذاران و سهامداران صورت گرفته است.
 • دلایل فروش سهام بیمه پاسارگاد

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: بانک پاسارگاد به‌منظور اجرای قانون کاهش بنگاهداری بانک‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی برای گذر از بنگاهداری نظام بانکی کشور، ۲۰ درصد سهام بیمه پاسارگاد را یکجا می‌فروشد. این در حالی است که برخی از سایت‌ها، فروش سهام بیمه پاسارگاد توسط بانک پاسارگاد را به ذخایر بیمه‌های عمر این شرکت بیمه ربط داده‌اند، اما با بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» و گفت‌و‌گو با مسوولان این شرکت مشخص شد این واگذاری هیچ ارتباطی با بیمه‌های زندگی ندارد. به گفته برخی منابع آگاه، طبق قانون بانک‌هایی که شرکت‌ها و ‌املاک مازاد خود را نفروشند، مشمول سه درصد جریمه مالیاتی خواهند شد. بنابراین بانک پاسارگاد تصمیم گرفته سهام بیمه پاسارگاد را واگذار کند. براساس این گزارش، بانک پاسارگاد قیمت هر سهم بیمه پاسارگاد را ۸۴۰ تومان تعیین و اعلام کرده به شرط پرداخت نقدی «فروشنده» است؛ بنابراین چنانچه خریداری برای سهام بیمه پاسارگاد با این شرایط نباشد، بانک پاسارگاد کماکان مالک این سهام خواهد بود.
 • کسب مجدد جایزه ملی مدیریت مالی توسط بیمه نوین

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با دوازدهمین کنفرانس حسابداران و مدیران مالی و نُهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران، شرکت بیمه نوین موفق به دریافت لوح تقدیر سه ستاره شد. به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه نوین، این شرکت در دومین حضور خود در این جایزه ملی، با ارتقای سیستم‌‌های عملکرد مالی و ارائه گزارش‌های شفاف خود، لوح تقدیرنامه سه ستاره را کسب و شقایق دیلمی‌پور، مدیرمالی شرکت این جایزه را دریافت کرد. بنا بر این گزارش، برگزاری جایزه ملی مدیریت مالی ایران از سال ۱۳۸۹ بستر ساز بهبود و ارتقا سطح مدیریت مالی و اقتصادی در شرکت‌ها و سازمان‌های شرکت‌کننده شده است. شرکت‌‌کنندگان در این رویداد، در هر دوره با ارائه اظهارنامه‌های مالی به جایزه ملی مدیریت مالی ایران، فرآیندها و نظام‌های مالی خود را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
 • بنیاد شهید هم به طرح مهردانا پیوست

  گروه بنگاه‌ها: قائم‌مقام مدیرعامل بیمه دانا از امضای تفاهم‌نامه همکاری با بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد. حسین حسینی در گفت‌وگویی با اشاره به عملیاتی شدن طرح مهردانا در سراسر کشور گفت: براساس تفاهم‌نامه میان بیمه دانا و بنیاد شهید و امور ایثارگران، از این پس تمامی کارکنان این بنیاد در سراسر کشور می‌توانند از مزایای طرح مهر دانا استفاده کنند. وی افزود: با امضای این تفاهم‌نامه هر یک از کارکنان بنیاد شهید می‌توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی بیمه دانا در سراسر کشور برای خرید بیمه‌نامه‌های مورد نیاز خود مانند بیمه شخص ثالث، بدنه و آتش‌سوزی، بدون مراجعه به بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بدون کارمزد و ضامن تا سقف ۲۵ میلیون ریال تسهیلات بانکی دریافت کنند.
 • ایجاد کارگروه ویژه دانش‌بنیان در بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: در دیدار رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با مدیر‌عامل بانک آینده بر تامین مالی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ملی با توان و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید شد. به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت، رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست بر استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در نظام بانکی برای بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان از این پتانسیل تاکید کرد و گفت: گسترش همکاری دو طرفه با هدف حمایت بیشتر از شرکت‌های دانش‌بنیان شکل می‌گیرد. در ادامه جلسه مدیرعامل بانک آینده ضمن تاکید بر آمادگی این بانک برای ارائه خدمات متنوع مالی در کمترین زمان ممکن از ایجاد کارگروه ویژه دانش‌بنیان در بانک آینده جهت تعامل مستقیم با صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد. وی در ادامه ضمن اشاره به سازگاری بانک‌ها با نیازهای جدید جامعه گفت: وجود نوگرایی در فضای اقتصاد دانش‌بنیان چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی را به وجود آورده است که با شناخت عمیق از شرایط می‌توان باعث تعالی روزافزون اقتصاد کشور شد.
 • تحقق اهداف مالی بیمه کوثر برای سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان حق‌بیمه تولیدی پیش‌بینی شده سال ۹۷ شرکت بیمه ‌کوثر در بهمن‌ماه با رشد ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته محقق شد. به گزارش روابط ‌عمومی بیمه ‌کوثر، محسن آصفی با اعلام این مطلب افزود: هدف‌گذاری شرکت برای اجرای سیاست اصلاح ترکیب پرتفو موجب شد نسبت به مدت مشابه سال قبل سهم رشته شخص‌ثالث و حوادث راننده از ۴۶ درصد به ۳۷ درصد کاهش یابد. وی افزود: از ابتدای سال‌جاری رشته‌های حوادث، مهندسی، آتش‌سوزی و باربری شرکت هر کدام ‌به‌ترتیب با رشد ۱۸۹، ۱۶۳، ۱۲۶ و ۱۲۵ درصد نسبت ‌به مدت مشابه سال گذشته بیشترین درصد رشد را میان سایر رشته‌ها داشته‌اند. در مدت یادشده، ۸۰۵ میلیارد تومان خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر