آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۵۹

 • نوسان‌سازی در زمان مرده

  دنیای‌اقتصاد: در آخرین روز هفته گذشته، دلار برای دومین روز متوالی در مسیر کاهشی حرکت کرد و در مقطعی حتی به محدوده ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومانی رفت. با این حال هر چه به ساعات انتهایی روز نزدیک شدیم، خریدهای نوسان‌گیران افزایش یافت، به‌طوری‌که ساعت ۴ بعدازظهر قیمت دلار روی عدد ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت. این قیمت ۵۰ تومان کمتر از روز چهارشنبه بود؛ با وجود این کاهش، شاخص ارزی در هفته گذشته بازدهی مثبت ۵/ ۱ درصدی را تجربه کرد. این میزان افزایش هفتگی در شرایطی به ثبت رسید که دو هفته پیش شاخص ارزی بیش از ۸ درصد رشد قیمت را به ثبت رسانده بود.
 • سرنوشت ارزپاشی در ۹۸

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس چه سرنوشتی برای تخصیص دلار ۴۲۰۰ به کالاهای اساسی رقم خواهند زد؟ پیش از این نمایندگان به حذف تبصره مربوط به تخصیص ۱۴ میلیارد دلار با قیمت ۴۲۰۰ در سال آینده، رای ندادند اما در عین حال با اصل این تبصره نیز مخالفت کردند. از این رو تبصره مورد اشاره به کمیسیون تلفیق برگشت داده شد تا درخصوص سرنوشت آن چاره‌اندیشی شود. به نظر می‌رسد نمایندگان به دنبال راه سومی برای این موضوع هستند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی تبدیل یارانه ارزی به ریالی خبر داده است. در میانه سال دولت پس از راه‌اندازی بازار نیما تصمیم گرفت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر کالاهای اساسی را با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی تامین کند. البته گزارش‌ها نشان می‌دهد این سیاست در اهداف خود موفق نبوده و به گفته یکی از نمایندگان با انحراف ۷۰ درصدی از هدف روبه‌رو بوده است. علاوه بر انحراف مشهود در هدف تورمی، تبعات رانتی این سیاست نیز به شدت افزایش یافته است. برخی گزارش‌ها شائبه سوءاستفاده از مابه‌التفاوت دلار ۴۲۰۰ و نرخ بازار را تقویت کرده است. از قرار معلوم نمایندگان در بودجه سال آینده باید تصمیم بگیرند با سیاست ارزپاشی که اهداف ضدتورمی‌اش زیر سوال است و موقعیت رانتی آن به شدت افزایش یافته، چگونه برخورد کند؟
 • اﻧﺘﺨﺎب‌ﻫﺎی ﭘﯿﭽﯿﺪه ﺻﻨﻌﺖ ﺑﯿﻤﻪ

  دکتر نیما نوراللهی مدیرعامل شرکت بیمه تجارت‌نو
  ﺑﺎ ﻧﺰدﯾﮏ ﺷﺪن ﺑﻪ دور ﺟﺪﯾﺪ اﻧﺘﺨﺎﺑﺎت دﺑﯿﺮﮐﻞ ﺳﻨﺪﯾﮑﺎی ﺑﯿﻤﻪ‌ﮔﺮان، ﻟﺰوم ﺑﺎزﺧﻮاﻧﯽ ﻓﻠﺴﻔﻪ وﺟﻮدی و وﻇﺎﯾﻒ ﺳﻨﺪﯾﮑﺎی ﺑﯿﻤﻪ‌ﮔﺮان و ﺗﻄﺒﯿﻖ ﻋﻤﻠﮑﺮد اﯾﻦ ﻧﻬﺎد ﺑﯿﻤﻪای ﺑﺎ آرﻣﺎنﻫﺎ، اﻧﺘﻈﺎرات و ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت ذی‌ﻧﻔﻌﺎن اﻋﻢ از ﻧﻬﺎد ﻧﺎﻇﺮ، ﺷﺮﮐﺖﻫﺎی ﺑﯿﻤﻪ، ﺷﺒﮑﻪ ﻓﺮوش و ﺟﺎﻣﻌﻪ برای اﻧﺘﺨﺎﺑﯽ ﻧﻪ ﻟﺰوﻣﺎ ﺑﻬﯿﻨﻪ ﺑﻠﮑﻪ رﺿﺎﯾﺖ‌ﺑﺨﺶ ﺿﺮوری اﺳﺖ؛ ﭼﺮاﮐﻪ در ﺻﻮرت وﺟﻮد ﺟﺴﺎرت ﻓﮑﺮی در ﺗﻘﺪﯾﺮ و ﻧﻘﺪ ﺻﺤﯿﺢ ﻋﻤﻠﮑﺮد، ﮔﺬﺷﺘﻪ ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﺪ ﭼﺮاغ راه آﯾﻨﺪه ﺑﺎﺷﺪ.
 • دریافت تندیس سیمین جایزه ملی مدیریت مالی توسط بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: تندیس نهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران، برای ششمین سال متوالی، به بانک آینده اعطا شد. بانک آینده براساس شاخص‌های مالی تعریف شده، با یک رتبه ارتقا، موفق به دریافت تندیس سیمین از نهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران شد. تندیس مزبور طی مراسمی در روز دوشنبه ۶ اسفند سال‌جاری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور مسوولان دولتی، نخبگان و سرآمدان حوزه مدیریت مالی، به بانک آینده اعطا شد. حضور فعال و داوطلبانه بانک آینده در فرآیند ارزیابی جایزه مذکور، به‌جهت فراهم بودن بستر رقابتی چالش‌برانگیز و برخورداری از شاخص‌های علمی و شفافیت لازم در شناسایی نقاط قوت و ضعف صورت پذیرفت. بر همین اساس، ارتقای سطح بانک آینده در نهمین دوره ارزیابی جایزه ملی مدیریت مالی ایران به دریافت تندیس سیمین، نشان از رشد هدفمند و پایدارساز و کار مالی این بانک در رقابت با سایر شرکت‌کنندگان مطرح این جایزه ملی دارد.
 • پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان تعاونی‌های موسسه کاسپین

  گروه بنگاه‌ها: برنامه تسویه مطالبات سپرده‌گذاران تعاونی‌های اعتبار غیرمجاز منحله الزهرا مشهد، پیوند مشهد، حسنات اصفهان، عام کشاورزان مازندران، امیدجلین گرگان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه و بدرتوس مشهد اعلام شد.
 • تسهیل در پرداخت وام به مستمری‌بگیران در بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه برای کسب رضایت حداکثری جامعه مستمری‌بگیران در پرداخت وام آنان تسهیل می‌کند.براساس این گزارش، آن دسته از مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی که فاقد حساب جاری هستند، می‌توانند تا سقف یکصد میلیون ریال فقط در قبال ارائه گواهی کسر اقساط به همراه ضامن مورد وثوق ارکان اعتباری بانک تسهیلات دریافت کنند. همچنین سی و سومین جشنواره بزرگ حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک رفاه کارگران با جوایز ویژه آغاز شد.۱۵۸ فقره کمک هزینه خرید واحد مسکونی یک میلیارد ریالی، ۱۵۸ فقره کمک هزینه خرید خودرو ۳۰۰ میلیون ریالی، ۱۵۸ فقره کمک هزینه ۵۰ میلیون ریالی سفر به عتبات عالیات و یک هزار فقره کمک هزینه خرید صنایع دستی ۱۰ میلیون ریالی جوایز بزرگ این دوره از قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک رفاه کارگران است.
 • زمستان به «کاخ سفید» آمد

  دنیای‌اقتصاد: رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا برای فصل چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی ۶/ ۲ درصد گزارش شد. این ارقام نشانگر افت شدید رونق نسبت به دو فصل قبل است که با نرخ‌های ۴/ ۳ و ۲/ ۴ درصدی رشد داشتند. به این ترتیب، نرخ رشد سالانه برای ۲۰۱۸ کمتر از وعده ۳ درصدی ترامپ در نرخ ۹/ ۲ درصد به ثبت رسید.
 • افزایش ۴۶ درصدی منابع ارزان‌قیمت بانک صادرات در سال‌جاری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران با تاکید بر اینکه عملیاتی کردن برنامه‌های بانک در هشت محور طی یک سال گذشته، دستاوردهای مهمی در بهبود شرایط مالی بانک داشته، از اعطای یک هزار و ٧٠ هزار میلیارد ریال تسهیلات اعطایی طی یک سال گذشته و افزایش ٤٦ درصدی منابع ارزان‌قیمت این بانک در سال ٩٧ خبر داد.
 • تجلیل از بانک ملت درجشنواره خیرین و واقفین دانشگاه تهران

  گروه بنگاه‌ها: ششمین جشنواره خیرین و واقفین دانشگاه تهران با حضور ۶۰۰ خیر نیک‌اندیش دانشگاه برگزار و در این جشنواره از بانک ملت به‌عنوان یکی از خیران بزرگ تجلیل شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، علی اکبر صابریان مدیرکل روابط عمومی بانک ملت به نمایندگی از دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل این بانک، تندیس خیر نیک‌اندیش را از دست رئیس دانشگاه تهران دریافت کرد. دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در این همایش با اشاره به اینکه افتخار دانشگاه تهران این است که از پشتیبانی و کمک خیرین نیک‌اندیش برخوردار است، افزود: علاوه‌بر کمک مادی خیرین، دانشگاه تهران از کمک‌های معنوی و فرهنگی خیرین نیز بهره‌مند می‌شود. دکتر کمره ای، رئیس هیات‌مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران نیز با اشاره به تعداد ۱۳۲۴ خیر دانشگاه تهران از ابتدای تاسیس دانشگاه افزود: از این تعداد خیر نیک‌اندیش، تعداد ۴۷ نفر در سال‌های اخیر به بورسیه دانشجویان، ۸۲ نفر در بخش ساخت و تجهیز، ۵۶۰ نفر در قالب هدایا به دانشگاه، بیش از ۶۰۰ نفر خیر اندوخته و صندوق نیکوکاری و ۱۲ نفر در قالب حامی هزینه‌های جاری بنیاد به حمایت از دانشگاه پرداخته‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر