آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۴۶

 • مشوق‌های جدید در راه بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: مشوق‌های جدید بانک مرکزی برای صادرکنندگان اعلام شد. براساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای ۳ گروه از صادرکنندگان اختیارات بیشتری در زمینه فروش ارز در نظر گرفته است و برای صادرکنندگانی که تاکنون ارز حاصل از صادرات خود را بازنگردانده‌اند، معرفی به مراجع قضایی در سریع ترین زمان ممکن تکلیف شده است.
 • سیگنال افزایش عرضه دلا‌ر

  دنیای‌اقتصاد: دیروز بانک مرکزی با بازبینی دستورالعمل آبان‌ماه مشوق‌های جدیدی را برای صادرکنندگان معرفی کرد. براساس اطلاعیه این بانک، صادرکنندگان بر مبنای میزان ارز بازگشتی خود در۴ دسته قرار می‌گیرند. ۳ دسته تشویق و دسته چهارم به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. نکته مهم این دستورالعمل که اعتبارش تا پایان سال ۹۷ است، اختیار بیشتر صادرکنندگان برای فروش ارز در بازار است. در صورتی که سیاست بازارساز به هدف اصابت کند و سمت عرضه دلار در بازار تقویت شود، می‌توان انتظار داشت که قیمت دلار طی هفته‌های آتی در کانال‌های پایین‌تر نوسان کند.
 • پیام ترامپ به بازارها

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ از تمدید تاریخ یکم مارس (۱۰ اسفند ماه) در صورت توافق بر سر نتیجه «واقعی» در طول مذاکرات تجاری با چین خبر داد. بازارهای جهانی سهام در واکنش به افزایش احتمال توافق تجاری روند صعودی را تجربه کردند. با این حال، شاخص دلار که از تشدید تنش‌های تجاری سود می‌برد وارد کانال نزولی شد.
 • زمان مناسب برای حذف صفر از پول ملی

  داود منظور
  موضوع حذف صفر از پول ملی از جمله موضوعاتی است که در طول دو دهه اخیر به تناوب در کشور مطرح بوده و هر بار بنا به دلایل و موانعی به اجرا نرسیده است. استدلال اصلی مدافعان تغییر واحد پول ملی در شرایط فعلی، اولا متناسب‌سازی نرخ برابری پول ملی با ارزهای خارجی و ثانیا کاهش هزینه‌های مبادلاتی در اقتصاد به‌ویژه از طریق تسهیل حمل‌و‌نقل اسکناس، کاهش هزینه چاپ و امحای اسکناس،‌ تسهیل ثبت اعداد و ارقام پولی و نگهداری ساده‌تر دفاتر و ترازنامه‌ها، تسهیل بیان ارزش مقادیر پولی، تسهیل کارکرد نظام‌های پرداخت و اشکال مختلف پرداخت‌های پولی از جمله خودپردازها است.
 • بانک مرکزی چین ذخایر طلای خود را ۹۴/ ۵۹ میلیون اونس اعلام کرد

  بانک مرکزی چین ذخایر طلای ملی این کشور را ۹۴/ ۵۹ میلیون اونس اعلام کرد که یک رکورد افزایشی بی‌سابقه محسوب می‌شود. به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، چین در حال تمرکز روی استراتژی جمع‌آوری طلا است و ذخایر طلای این کشور برای دومین ماه متوالی با سیری افزایشی به ۹۴/ ۵۹ میلیون اونس رسید. پیش از این چین در مورد ذخایر طلای خود برای یک مدت طولانی سکوت کرده بود و اکنون بسیاری از کشورها در حال روی برگرداندن از دلار و حرکت به سمت خریداری طلا به‌عنوان تنوع بخشی ذخایر خود هستند. بر همین اساس بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر طلای ملی این کشور در پایان ماه ژانویه سال جاری میلادی با ۳۸/ ۰ میلیون اونس افزایش به تقریبا ۱۲ تن رسید؛ در حالی که ذخایر طلای این کشور در پایان ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۵۶/ ۵۹ میلیون اونس گزارش شده بود.
 • منشا افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی درباره دلیل افزایش بدهکاری دولت به بانک مرکزی، گفت‌: این بدهکاری بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی است. به گزارش «ایسنا» عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیات دولت اظهار کرد: دولت به برخی از پیمانکاران بدهی داشته است و این پیمانکاران نیز به بانک‌ها بدهکار بودند. طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی دولت این بدهکاری‌ها را بر عهده گرفته و به همین دلیل بدهی دولت به بانک‌ها افزایش یافته است. او همچنین در مورد افزایش نقدینگی کشور، خاطرنشان کرد: از اول امسال حدود ۶/ ۱۵ درصد افزایش نقدینگی داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته خیلی تفاوت نداشته است. او در پاسخ به اینکه آیا شعبه‌ای برای اجرای اینستکس ایجاد شده است، گفت: ما در حال ایجاد این شعبه هستیم. او همچنین در پاسخ به منتقدانی که معتقدند اینستکس قابلیت اجرایی ندارد، بیان کرد: باید در این زمینه صبر کنیم فعلا شروع کار است و باید جلو برویم. فعلا برای قضاوت زود است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر