آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۳۹

 • پیش‌نگری طلا از اقتصاد جهانی

  دنیای اقتصاد: روند افزایشی ذخیره طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان، به‌ویژه در اقتصادهای نوظهور و کشورهای تحت‌سلطه دلار، در سال ۲۰۱۸ پرشتاب شد. حجم طلای خریداری‌شده در این سال سقف نیم‌قرن اخیر را جابه‌جا کرد. بزرگ‌‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا در جهان نیز از همین روند تبعیت کرد. کلیات این رفتار محتاطانه زنگ خطر بروز رکود مالی دیگری را به صدا درآورده است. احتمال وقوع رکود همواره با پناه بردن به ذخایر امن از سوی سرمایه‌گذاران همراه می‌شود. به همین دلیل رشد تقاضای خرید طلا گمانه‌های پیشین درباره وقوع رکود اقتصادی را تقویت کرد.
 • دلا‌ر و سکه در مسیر نزولی

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار و سکه در گرداب نزول قیمت‌ها گرفتار شدند تا سطح‌های حمایتی مهمی در هر دو بازار شکسته شود. روز شنبه شاخص ارزی در مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی حمایت نشد و در ادامه روز به زیر محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی رفت. به گفته فعالان، راه‌اندازی «کانال مالی اروپا» در کنار انتظار معامله‌گران برای تصویب لوایح مربوط به پولشویی دو عامل خبری تاثیرگذار در افزایش فروش‌های ارزی بودند. در کنار این، پایین آمدن نرخ حواله درهم و کاهش تقاضای حواله‌ای نیز به افت قیمت‌ها کمک کرد.
 • دو دلیل برای حذف تبصره ۲۱

  دنیای اقتصاد: خبرهای منتشر شده از کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد در آخرین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸، تبصره ۲۱ با رای بالای نمایندگان به‌طور کامل حذف شد. تبصره ۲۱ مشتمل بر احکام پیشنهادی در راستای تکالیف دولت و دستگاه‌های اجرایی درباره اصلاحات ساختاری، انضباط مالی و حذف یا ادغام سازمان‌ها، نهاد‌ها و فعالیت‌های موازی در دستگاه‌های اجرایی بود که به‌طور کامل حذف شده است.
 • امکان تعیین درصد افزایش حقوق ممکن نیست

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امکان تعیین درصد رشد حقوق برای سال آینده ممکن نیست و باید علاوه بر حقوق ثابت و میزان افزایش حقوق بسته‌های حمایتی مختلفی نیز برای افزایش توان خرید جامعه کارگری در نظر گرفته شود.

بیشتر