آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۳۸

 • افت تورم به نفع کم‌درآمدها

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اثر کاهش نرخ تورم ماهانه در دی‌ماه نسبت به آذرماه بیشتر در دهک‌های کم‌درآمد منعکس شده است. مطابق بررسی‌ها نرخ تورم ماهانه دهک پایین به میزان ۲/ ۱ واحد درصد کاهش یافته که این تغییر برای دهک دهم به میزان صفر ثبت شده است. بنابراین این آمار نشان می‌دهد که افت تورم در دی‌ماه نسبت به آذر عمدتا در دهک‌های کم‌درآمد رخ داده است. یکی از دلایل اصلی کاهش تورم دهک‌های کم‌درآمد، کاهش رشد قیمت در خوراکی و آشامیدنی‌ها بوده است.
 • سرعت رشد دلار کند شد

  دنیای اقتصاد: در دو روز انتهایی هفته گذشته سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ با این حال بازدهی هفتگی هر دو مثبت باقی ماند. روز پنج‌شنبه، دلار ۳۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و با نزول از مرز روانی ۱۲ هزار تومانی به قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. این ارز روز چهارشنبه نیز ۵۰ تومان افت قیمت را تجربه کرده بود. با وجود ۲ روز کاهش متوالی، دلار در مجموع در هفته گذشته بازدهی مثبت ۲ دهم درصدی را به ثبت رساند. البته افت دو روز آخر موجب شد که میزان رشد هفتگی دلار کمتر شود. شاخص ارزی ۲ هفته پیش ۵/ ۲ درصد افزایش را به ثبت رسانده بود، ولی در هفته‌ای که گذشت میزان رشد آن تنها کمی بالاتر از صفر بود.
 • سورپرایز پولی در آمریکا

  کمیته بازار باز آمریکا با تغییر ناگهانی مسیر درخصوص افزایش نرخ بهره وارد فاز احتیاط شد. فازی که «سیاست‌گذاری صبورانه» را جایگزین «روند تدریجی» افزایش نرخ بهره کرده است. برای دلیل چرخش فدرال رزرو چند احتمال مطرح شده است. واکنش منفعلانه به منتقدان از جمله «دونالد ترامپ» یکی از دلایل این چرخش ناگهانی عنوان می‌شود. البته تحریک بازارهای جهانی سهام برای احیای زیان‌های ماه دسامبر و مکث محتاطانه در شرایطی که نااطمینانی‌های اقتصادی و سیاسی بر سراسر جهان سایه انداخته‌اند، احتمال دیگر این چرخش است.
 • گام‌های جدید برای پیشبرد فناوری بلاک‌چین در ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: این شرکت برای پیشبرد فناوری بلاک‌چین با طراحی مدل جدیدی از کسب‌و‌کار در این حوزه، گام‌هایی نو در این فناوری برداشته است.
 • ۱ + ۱۰ شرکت برتر بیمه‌ای کشور معرفی شدند

  گروه بنگاه‌ها: نتایج بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی نشان می‌دهد، در شاخص «فروش و درآمد» سال۹۶ به ترتیب ۱۰ شرکت بیمه آسیا، دانا، البرز، پارسیان، پاسارگاد، کوثر، معلم، کارآفرین، ملت و «ما» بهترین‌های گروه بیمه‌ای را تشکیل می‌دهند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بیمه تجارت‌نو نیز براساس شاخص «بهره‌وری کل عوامل» و «بازده فروش» در گروه بیمه‌ای، رتبه اول را کسب کرد. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است.
 • بانک آینده، شرکت پیشرو سال ۹۶ ایران

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال موفقیت بانک آینده در بیست و یکمین سال رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی ایران که در آن بانک آینده رتبه هشتم در بین ۱۰۰ شرکت برتر ایران و رتبه چهارم از نظر شاخص ارزش افزوده را کسب کرد این بانک به‌دلیل تغییر در رتبه فروش به‌عنوان شرکت پیشرو معرفی شد. در بیست و یکمین سال رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی ایران در سال ۱۳۹۷، بانک آینده موفق شد؛ مانند سال ۱۳۹۶، براساس روند رشد چهار ساله اخیر مجددا به‌‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در ایران، انتخاب شود.
 • رونمایی از دو طرح جدید ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها: بانک ایران‌زمین همزمان با هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، از دو محصول دیجیتالی خود رونمایی کرد. براساس این گزارش، در محصول کارت هدیه با قابلیت شارژ در هر مکان و زمان، مشتریان می‌توانند با خرید کارت هدیه، در هر زمان و مکانی نسبت به شارژ مبلغ دلخواه خود اقدام کنند. در محصول ایران‌زمین بوم نیز این بانک به فین‌تک‌ها این امکان را می‌دهد که از خدمات مالی بانک بهره‌مند شوند.
 • رونمایی از سامانه کیف پول «ملل پی»

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل موسسه اعتباری ملل در مراسم رونمایی از سامانه کیف پول «ملل پی» گفت: این سامانه برای استفاده و راحتی عموم مردم و مشتریان برای دریافت خدمات بهتر طراحی و تولید شده است. حجت‌الاسلام سیدامین جوادی ادامه داد: کیف پول ملل پی، هزینه سفرهای درون شهری را کاهش داده و حفظ محیط‌زیست و راحتی مشتریان در پرداخت‌ها و تراکنش‌ها را به همراه دارد. وی همچنین از تولیدکنندگان و طراحان این سامانه در موسسه اعتباری ملل و همکاری بانک مرکزی قدردانی کرد. سامانه کیف پول ملل پی براساس سیستم پرداخت‌های micro payment پیاده‌سازی و طراحی و به کانال موسسه اعتباری ملل متصل شده است. این سامانه امکان جابه‌جایی پرداخت‌های حساب به حساب پرداخت‌های خرد در سیستم‌های فروشگاهی و حمل‌ونقل را دارد و از طریق بارکد تعبیه شده در آن پرداخت‌ها انجام می‌شود. تکنولوژی NFC هم در این سامانه پیش‌بینی شده است. همچنین این سامانه کاملا با استانداردهای بانک مرکزی ارائه شده و تمامی مراحل آزمایش امنیتی و تراکنش‌ها را با موفقیت به پایان رسانده است.

بیشتر