آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۰۶

 • سهم هر ایرانی از بودجه عمومی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای لایحه بودجه با توجه به پیش‌بینی روند افزایش جمعیت حاکی از آن است که سهم هر ایرانی از منابع عمومی سال ۱۳۹۸ به رقم ۹/ ۴ میلیون تومان در سال رسیده که این رقم نسبت به سال قبل رشد ۴ درصدی را ثبت کرده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به درآمدهای نفتی در بودجه عمومی سال آینده سهم هر ایرانی از درآمدهای نفتی در سال یک میلیون و ۷۱۶ هزار تومان است. دیگر بررسی‌های این گزارش حکایت افزایش سهم وزارتخانه از بودجه عمومی، پیشنهاد افزایش قیمت گازوئیل به میزان ۲۰ درصد و انتشار ۴۴ هزار میلیارد تومانی اوراق مالی بوده است.
 • دو سیگنال قیمتی به بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار از مرز ۱۱ هزار تومانی و سکه از سطح ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی عبور کرد. دیروز، دلار با افزایش ۸۵۰ تومانی روی قیمت ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت و سکه با ۲۴۵ هزار تومان رشد به بهای ۳ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، رشد بهای دلار در ابتدای روز تحت‌تاثیر دو سیگنال صورت گرفت؛ اولی افزایش بهای دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب بازارساز و دوم رشد نرخ حواله درهم. برخی فعالان نیز جوسازی معامله‌گران پیرامون کاهش قیمت نفت را در رشد قیمت دلار موثر دانستند.
 • دستورالعمل هدفمندی یارانه‌ها

  دنیای اقتصاد: بررسی لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد دولت برای سال آینده به استانداران اختیار داده است که یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی را حذف کنند و منابع آن را برای حذف فقر و تکمیل پروژه‌های استانی خود استفاده کنند. علاوه بر این دولت امسال تصمیم به فروش سربازی مشمولان غایب ندارد. از سوی دیگر وام ازدواج نیز تغییری نکرده و ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 • واگذاری سهام بیمه البرز براساس لایحه بودجه سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: دولت موظف است با رعایت چارچوب‌های کلی اصل ۴۴، باقیمانده سهام خود در شرکت بیمه البرز را تا پا‌یان سال ۱۳۹۸واگذار کند. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، براساس لایحه بودجه سال ۹۸، دولت موظف است با رعایت چارچوب‌های کلی اصل ۴۴ باقیمانده سهام خود در شرکت بیمه البرز را تا پایان سال ۱۳۹۸واگذار و منابع حاصل از این واگذاری را تا سقف ۷۵۶ هزار میلیون ریال صرف افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه کند.
 • ثبت رشد چهار برابری فروش انواع بیمه‌نامه در تجارت نو

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه تجارت‌‌نو رشد چهار برابری فروش انواع بیمه‌نامه در چهار ماه گذشته را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند. به گزارش ریسک‌نیوز، شرکت بیمه تجارت‌نو با طراحی یک برنامه هوشمندانه در ۱۲۰ روز گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری، توانسته به سود قابل‌توجهی دست یابد که در این بین می‌توان به قرارداد امضا شده با کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و صدور انواع بیمه‌نامه‌های انرژی اشاره کرد.
 • اهدای جایزه ملی یادگیری الکترونیکی به بیمه ‌کوثر

  گروه بنگاه‌ها: جایزه ملی یادگیری الکترونیکی در بخش سازمان برتر از سوی سازمان یونسکو و با حضور وزیر علوم و تحقیقات به بیمه ‌کوثر اهدا شد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه کوثر، این برنامه با هدف فرهنگ‌سازی در زمینه آموزش و یادگیری الکترونیکی، شناسایی و تشویق افراد و سازمان‌های موثر در توسعه و ارتقای جایگاه یادگیری الکترونیکی و معرفی برگزیدگان حوزه یادگیری الکترونیکی به جامعه با حضور وزیر علوم و تحقیقات، در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
 • تحقق افزایش سرمایه بیمه آرمان

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه شرکت بیمه آرمان با ۲۵ درصد افزایش به ۱۵۰۰ میلیارد ریال رسید. به گزارش ریسک‌نیوز، با فروش کامل حق‌تقدم‌های سهام بیمه آرمان در سازمان بورس اوراق بهادار، سرمایه این شرکت از ۱۲۰۰ میلیارد ریال به ۱۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت. براساس این گزارش، اقدامات لازم برای ثبت سرمایه در روزنامه رسمی نیز در حال انجام است.
 • با دریافت عوارض از صنعت بیمه مخالفم

  گروه بنگاه‌ها: رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران اعلام کرد: من با دریافت عوارض از صنعت بیمه بسیار مخالفم و باید جلوی این تصمیم گرفته شود. به گزارش روابط‌عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران، غلامرضا سلیمانی در دومین گردهمایی سراسری هیات‌رئیسه شوراهای هماهنگی استان‌ها با اعلام اینکه عوامل بیرونی بر صنعت بیمه اثرگذار است، افزود: اگر جلوی این کار گرفته نشود، امروز عوارضی به این صنعت تحمیل می‌شود و فردا عوارض دیگر یا حتی در مجلس در این رابطه قانون تصویب می‌کنند تا از موضوعاتی دیگر عوارض بگیرند.
 • وزارت بهداشت و ناجا هیچ گزارشی به صنعت بیمه نمی‌دهند

  گروه بنگاه‌ها: به گفته دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران، وزارت بهداشت و نیروی انتظامی با اینکه به‌عنوان عوارض درصدی از بیمه شخص ثالث را دریافت می‌کنند، اما هیچ گزارشی درباره هزینه کرد این بودجه به بیمه‌ها ارائه نمی‌کنند. سیدمحمد علیپوریزدی تاکید کرد: باید نیروی انتظامی با مدیریت صحیح معابر و ایجاد انضباط ترافیکی از حجم خسارت‌های رشته بیمه شخص ثالث کم کند. علیپور یکی از راه‌های افزایش ضریب نفوذ صنعت بیمه را اعتمادسازی عنوان کرد تا از این طریق بتوان رشته‌های جدید به‌خصوص بیمه‌های عمر را نیز گسترش داد. دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران تاکید کرد: حتی اگر یک شرکت کوچک در صنعت بیمه ضربه بخورد، به تمامی پیکر صنعت بیمه ضربه وارد خواهد شد.
 • افتتاح صندوق تامین خسارت بدنی شعبه مازندران

  گروه بنگاه‌ها: شعبه صندوق تامین خسارت‌های بدنی با حضور رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران، مدیرعامل و صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور عصر روزگذشته در ساری، مرکز مازندران راه‌اندازی شد.
 • رئیس‌کل بانک مرکزی: اضافه برداشت بانک‌ها کاهش یافت

  جلسه دوره‌ای رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مدیران عامل نظام بانکی برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، در این جلسه دکتر همتی ضمن تسلیت ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام به بیان اوصاف و نقش ایشان در مسوولیت‌هایی که طی مقاطع مختلف در نظام اسلامی داشته‌اند، پرداخت و برای ایشان علو درجات را آرزو کرد. رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به برنامه‌های بانک مرکزی برای مدیریت اضافه‌برداشت بانک‌ها و همراهی و اهتمام مدیران‌عامل بانک‌ها در این رابطه که باعث کاهش اضافه‌برداشت نسبت به پنج ماه پیش شده است، قدردانی کرد. رئیس شورای پول و اعتبار تدابیر بانک مرکزی برای اصلاح نظام سود بانکی به منظور تامین منافع سپرده‌گذاران بانک‌ها و نیز حفظ قوام ساختار مالی بانک‌ها را تشریح و اهتمام نظام بانکی در رعایت سیاست‌های پولی بانک مرکزی را ستود و بر نظارت بیشتر مدیران نظام بانکی برای رعایت مقررات تاکید کرد.
 • خرید ارز توسط صرافی‌های مجاز از بانک‌های عامل ممکن شد

  تسویه تجاری و مالی فعالان رسمی و غیررسمی در پایان سال مالی میلادی موجب افزایش مقطعی تقاضا می‌شود. با توجه به این موضوع به آگاهی هموطنان عزیز می‌رساند برای پاسخگویی به این تقاضا و تامین ارز موردنیاز، از امروز تمام صرافی‌های مجاز می‌توانند از طریق بانک‌های عامل نسبت به خرید ارز از بانک مرکزی برای مشتریان خود اقدام کنند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بازار ارز روند باثبات خود را متناسب با عرضه و تقاضای بازار ادامه خواهد داد؛ بنابراین مردم عزیز، به تاکتیک‌های دلالان و واسطه‌های نوسان‌گیر در بازارتوجه داشته باشند و در صورت نیاز به اسکناس موردنیاز برای تقاضای واقعی خود به صرافی‌ها و بانک‌های عامل مراجعه کنند. در پایان تاکید می‌شود، حجم ذخایر نقدی و موجودی حساب‌های بانک مرکزی در سطح بسیار مطلوب قرار دارد و این بانک بنا به شرایط و سیاست کلان کشور از منابع ارزی خود استفاده بهینه می‌کند.
 • دستگیری عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی

  روابط عمومی وزارت اطلاعات از دستگیری عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران، مازندران، قم، کرمان و اصفهان خبر داد.
 • دارایی بانک‌های سنتی اماراتی به رکورد ۶۲۰ میلیارد دلار رسید

  بانک مرکزی امارات مجموع دارایی بانک‌های سنتی این کشور را تا پایان نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، ۶۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد.
 • سودگیری طلا از سقوط آزاد سهام

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که سرمایه‌گذاران تحت‌تاثیر نااطمینانی‌ موجود در فضای بازارهای جهانی به طلا روی آورده‌اند، بازار سهام آمریکا چهارمین روز نزولی خود را پس از نشست فدرال‌رزرو با خروج سرمایه تجربه کرد. نگرانی از تعطیلی دولت فدرال، تنش‌های کاخ سفید با فدرال‌رزرو و چشم‌انداز ضعیف اقتصاد جهانی، بهای طلا را تا سطح ۱۲۷۰ دلاری شارژ کرد و بهترین‌ماه این فلز گرانبها ظرف ۱۵ ماه اخیر را رقم زد. واکنش منفی وال‌استریت نسبت به رشد نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو به‌عنوان عامل افزایشی برای طلا نقش‌‌آفرین بود. سقوط آزاد وال‌استریت تا جایی پیش‌روی کرد که بازدهی منفی ماهانه بین ۱۴ تا ۱۵ درصدی ۲ شاخص نزدک و داوجونز را به کف سال ۱۹۹۸ میلادی غلتاند. همچنین شاخص S&P ۵۰۰ نیز در قعر ۱۰ساله قرار گرفته است.
 • بلاک چین در آینده جایگزین سوئیفت خواهد شد

  مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک‌چین گفت: این بستر به‌تدریج جای سوئیفت را خواهد گرفت و اکنون نیز بخشی از وظایف سوئیفت در این بستر انجام می‌شود و بانک‌های اروپایی در حال بهره‌گیری از آن هستند.
 • سود روزشمار حاصل قانون‌گریزی بانک‌ها بود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک کارآفرین گفت: اعطای سود روزشمار به سپرده‌ها به‌دلیل تخطی بانک‌ها از قانون بود و اقدام اخیر بانک مرکزی برای توقف آن بازگشت به قانون و تصمیمی صحیح است. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، حمید تهرانفر در گفت‌وگو با ایبِنا درباره بخشنامه جدید بانک مرکزی برای ماه‌شمار شدن سود سپرده‌ها اظهار کرد: در زمانی که قانون عملیات بانکی بدون ربا اعمال شد، قرار بود سود سپرده‌های کوتاه‌مدت به صورت کسر ماه در نظر گرفته شود؛ یعنی به سپرده‌گذاری‌هایی که در اواسط ماه انجام شود برای آن ماه سودی تعلق نگیرد. وی افزود: همچنین تعیین شده بود که به حداقل مانده در طی ماه سود تعلق بگیرد.
 • امکان پرداخت گروهی قبوض در سامانه واریز جمعی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: پرداخت گروهی قبوض در سامانه واریز جمعی بانک صادرات ایران امکان‌پذیر شد.
 • استقبال از اپلیکیشن باشگاه مشتریان بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: اپلیکیشن باشگاه مشتریان سامان (سامانیوم) که روز ۱۱ آذر رونمایی شد در تاریخ سوم دی‌ماه ۱۳۹۷ برای ده هزارمین بار دانلود و نصب شد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، سامانیوم که نخستین اپلیکیشن باشگاه مشتریان در ایران محسوب می‌شود ظرف ۲۳ روز به ۱۰ هزار عضو فعال رسید. این گزارش حاکی است همه علاقه‌مندان به استفاده از خدمات و تخفیف‌های سامانیوم می‌توانند بدون محدودیت، عضو این باشگاه شوند و با ثبت یکی از کارت‌های بانکی خود به جمع‌آوری و استفاده از امتیازهای خود بپردازند. این گزارش می‌افزاید: ظرف این مدت چند ووچر تخفیف نیز به اعضای سامانیوم ارائه‌شده که مورد استقبال قرار گرفته است. براساس این گزارش علاقه‌مندان به عضویت در سامانیوم و استفاده از امتیازها و تخفیف‌های آن می‌توانند اپلیکیشن مذکور را دانلود و پس از نصب، نسبت به تکمیل پروفایل و ثبت کارت بانکی خود در باشگاه اقدام کنند.
 • رونمایی از شعار بانک توسعه تعاون

  گروه بنگاه‌ها: شعار بانک توسعه تعاون در چهارمین جشنواره پژوهشی کارکنان این بانک با حضور مدیران آن رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون، سعید معادی، مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت با بیان اینکه با تایید و موافقت رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بانک، پس از تهیه و ارائه پیشنهاد توسط امور روابط عمومی و حوزه مدیریت، بررسی و دقت لازم از بین شعارهای مختلف و متنوع اعمال و سرانجام شعار بانک حسب وظایف و رسالت وجودی آن و با بهره‌بردن از گنجینه غنی ادبیات و شعر ایران‌زمین و برداشت مصرع یکی از زیباترین اشعار مفهومی خواجه حافظ شیرازی «آری به‌اتفاق جهان می‌توان گرفت» تعیین شد، گفت: انتخاب این مصرع ارزشمند با اتکا به اشتراک مفهومی و محتوایی کلیدواژه‌های تعاون و توسعه با مصرع مذکور بوده است.
 • دعوت روسیه از اتحادیه اروپا برای حذف دلار

  وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت روسیه و اتحادیه اروپا هیچ کدام مبتنی‌بر دلار نیستند، پس بهتر است در تبادل انرژی از یورو استفاده کنند.
 • نیاز «منا» به ۳۵۰ میلیون فرصت شغلی

  بانک جهانی اعلام کرد که منطقه منا تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیازمند ایجاد ۳۵۰ میلیون فرصت شغلی جدید است.

بیشتر