آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۸۷

 • راه‌حل مساله بانکداری دولت

  دنیای اقتصاد: بررسی نحوه مدیریت و نگهداری حساب‌های دولتی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که اگرچه در دهه‌های اخیر کشورهایی نظیر آمریکا، توانسته‌اند با تفکیک وظیفه خزانه‌‌داری از ساختار بانک مرکزی، تمرکز نهاد ناظر بر بازار پول را افزایش دهند، اما کماکان در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته وظیفه «بانکداری دولت» بر عهده بانک مرکزی قرار دارد.
 • گامبی بازارساز در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: بازارساز ارزی با یک قربانی مدیریت قیمت دلار را بار دیگر به دست گرفت. روز دوشنبه نوسان‌گیران در ابتدای روز تلاش کردند دلار را به کانال ۱۲ هزار تومانی ببرند؛ ولی بازارساز با عرضه ارز در نزدیکی نرخ بازار تحرکات آنها را خنثی کرد. به گفته فعالان، اگر بازارساز کانال ۱۰ هزار تومانی را قربانی نمی‌کرد، به سختی می‌توانست مانع از اثرگذاری دلالان شود. در بازی شطرنج نیز بعضا بازیکن مهره سفید یک پیاده خود را قربانی می‌کند تا در ادامه راه کنترل و موقعیت بهتری در صفحه بازی داشته باشد؛ روشی که در این بازی به نام«گامبی» شناخته می‌شود.
 • مشتری‌مداری و توسعه صنعت بیمه

  غلامحسین چایچی نصرتی مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت بیمه حکمت صبا
  برای توسعه صنعت بیمه و افزایش ضریب نفوذ آن در اقتصاد، بنگاه‌های اقتصادی فعال در صنعت باید مشتری‌مداری را یک ابزار بااهمیت و کارآ تلقی کرده و سرلوحه راهبردها و فرآیندهای عملیاتی خود قرار دهند، به‌گونه‌ای‌که سهم اصلی از تولید کل صنعت تنها مربوط به رشته‌های بیمه اجباری یا با ضریب خسارت بالا (نظیر بیمه درمان) نباشد.
 • افت فروش اوراق بدهی دلاری

  دنیای اقتصاد: سلطه دلار آمریکا بر بازار جهانی ارز روز دوشنبه با تقویت ۵/ ۰ درصدی یوآن به پایان رسید. پس از توافق تجاری آمریکا و چین برای تعلیق تعرفه‌های گمرکی، بازارهای جهانی با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری برای دارایی‌های غیردلاری همراه شد. همچنین فروش اوراق بدهی مبتنی‌بر دلار نیز ظرف ۶ ماه منتهی به اکتبر در پایین‌ترین سطح ۳۰ ماه اخیر قرار گرفته است.
 • صدور بیمه‌های هوشمند و کوتاه‌مدت

  گروه بنگاه‌ها: بیمه بدنه خودرو که به موجب آن خسارت‌های ناشی از تصادفات تحت‌پوشش خدمات بیمه‌ای قرار می‌گیرد، در کشور ما ضریب نفوذ پایینی دارد به‌طوری که تعداد کمی از خودروهای کشور تحت‌پوشش این بیمه قرار دارند. اما به تازگی و از آذر امسال با طرح جدید بیمه کوثر تمام خودروهای کشور می‌توانند در بازه‌های زمانی مشخص، با مبلغی ناچیز و با استفاده از اپلیکیشن مرکوری از این پوشش بیمه‌ای بهره ببرند.

بیشتر