آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۸۶

 • آغاز معاملات شبانه در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، قیمت دلار با سرعت در مسیر افزایشی قرار گرفت و به مرز ۱۲ هزار تومانی خود را نزدیک‌تر کرد. روز یکشنبه، شاخص ارزی ۶۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. برخی فعالان باور داشتند، پس از ساعت ۴ بعدازظهر در بازار غیررسمی قیمت‌های بالاتری نیز ثبت شده است. با این حال، گروهی دیگری از فعالان عنوان می‌کردند در بازار رسمی و صرافی‌ها، پس از ساعت ۴ بعدازظهر همچنان متقاضیان می‌توانستند حداکثر با قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان ارز مورد نیاز خود را تهیه کنند. حتی عده‌ای از بازیگران اذعان داشتند که در ساعاتی از روز برخی از صرافی‌های دولتی با قیمت ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان اقدام به عرضه کرده‌اند. با این حال، قیمت‌های کف بازار در سطح بالاتری نسبت به شماری از صرافی‌ها و بازیگران رسمی قرار داشت.
 • «بهترین دوم» بازار ارز

  کانال اقتصاد: بهترین وضعیت ارزی از نگاه عده‌ای آن است که نرخ دلار حداقل به کانال ۱۰ هزار تومان برگردد و ظاهرا تلاش‌هایی نیز در این جهت وجود دارد. البته اگر چنین وضعیتی امکان وقوع داشته باشد برای وضعیت فعلی اقتصاد ایده‌آل است.
 • هزینه تاخیر اصلاح نظام بانکی

  دنیای اقتصاد: معاون ارزی پیشین بانک مرکزی در جلسه‌ای به بررسی وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی پرداخت و با انتقاد از به تاخیر انداختن اصلاحات نظام بانکی کشور هزینه آن برای اقتصاد کشور را ۱۰ درصد رشد ناخالص داخلی کشور اعلام کرد.
 • آشتی فدرال رزرو با ترامپ؟

  دنیای اقتصاد: آخرین ورژن از نظرسنجی سایت خبری کیتکو نتیجه‌ برآورد این هفته خود را از دیدگاه کارشناسان وال‌استریتی و مین‌استریتی به ثبت رسانده است که قیمت جهانی طلا ظرف روزهای آینده با افزایش روبه‌رو خواهد شد. سرمایه‌گذاران خرد، تجار بین‌المللی و تحلیلگران اقتصادی در نظرسنجی جدید خود پیش‌بینی کرده‌اند که اظهارات «جرومی پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا موجب افزایش قیمت جهانی طلا در هفته پیش‌رو خواهد شد.
 • رئیس‌کل بیمه مرکزی: بیمه اتکایی از شرکت‌های خارجی جدا می‌شود

  رئیس‌کل بیمه مرکزی از جدا شدن بیمه اتکایی از شرکت‌های خارجی با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد و گفت: برای انتشار اوراق ریسک بیمه‌ای در بازار سرمایه نیاز به استفاده از ابزارهای نوین اسلامی وجود دارد.
 • رونمایی بانک اروپا از سامانه تسویه حساب جدید

  بانک مرکزی اروپا از سامانه «تسویه حساب پرداخت‌های فوری هدف» که اقدام به پرداخت در زمان واقعی می‌کند، رونمایی کرد.
 • راه‌اندازی نرم‌افزار ضد‌پولشویی برای شفافیت تراکنش‌های مالی

  گروه بنگاه‌ها: یکی از مهندسان پروژه نرم‌افزار ضد‌پولشویی شرکت داده کاوان هوشمند توسن ضمن توضیح عملکرد سامانه AML ۲.۰، آن را ابزاری مناسب برای شفافیت تراکنش‌های مالی افراد از طریق بانک‌ها معرفی کرد.
 • مشارکت بانک پارسیان در اشتغال پایدار روستاییان

  گروه بنگاه‌ها: با مشارکت و حمایت مالی بانک پارسیان، پروژه کشتارگاه صنعتی هما مرغ پرطلای مهاباد با حضور وزیرجهاد کشاورزی ومسوولان استانی و بانک پارسیان ۹۷ به بهره برداری رسید. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، کشتارگاه صنعتی هما مرغ پرطلای مهاباد از مشتریان شعبه مهاباد بانک پارسیان و متقاضی استفاده از تسهیلات «طرح اشتغال‌زایی روستایی» بوده که در این راستا تسهیلات ازمحل اعتبارات طرح اشتغال‌زایی روستایی از این بانک دریافت کرده است.
 • داچ بانک آلمان به اتهام پولشویی تحت‌بازجویی قرار گرفت

  کارمندان داچ بانک آلمان به اتهام کمک به شرکت‌های برون‌مرزی برای انجام فعالیت‌های پولشویی تحت‌بازجویی قرار گرفتند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کریستین سوئینگ مدیر اجرایی داچ بانک گفت دو کارمندی که به‌خاطر اتهام پولشویی در حال بازجویی هستند، نباید قبل از اثبات جرمشان قضاوت شوند.
 • افت سپرده‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت بانک‌ها

  قائم‌مقام بانک مرکزی از کاهش نسبت صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثابت بانک‌ها در سال‌های ۹۵ و ۹۶ خبر داد.
 • عواقب سیاست‌های مداخله‌ای در بازار ارز

  علی صادقی همدانی پژوهشگر اقتصاد پولی و مالی
  به گواه تاریخ و نظریات علم اقتصاد، مکانیزم بازار در هر شرایطی بهترین شیوه تخصیص ارز بوده است چون به بهترین شکل ممکن درجه کمیابی و ارزش ارز را به عاملان بازار اطلاع می‌دهد. از این جهت در اقتصادهای پیشرفته همواره تلاش می‌شود همزمان با به حداقل رساندن دخالت دولت‌ها در بازار، نواقص بازار به حداقل برسد تا فعالان اقتصادی بتوانند با شفافیت از مزایای بازار بهره‌مند شوند. در همه بازارها یک معادله اساسی به نام معادله والراس تعیین‌کننده جهت تغییرات قیمت است. طبق معادله والراس با افزایش مازاد تقاضا برای ارز (مازاد تقاضا به معنای میزان فزونی مقدار تقاضا از مقدار عرضه است) نرخ ارز افزایش می‌یابد و بالعکس یعنی با کاهش مازاد تقاضا نرخ ارز کاهش می‌یابد. مشاهدات تاریخی در اقتصادهای مبتنی بر برنامه‌ریزی متمرکز نشان می‌دهند تلاش‌ها برای کنترل نرخ ارز به‌صورت مستقیم از طریق تثبیت نرخ یا به‌صورت غیرمستقیم از طریق کنترل میزان مازاد تقاضا به‌واسطه برنامه‌ریزی برای عرضه و تقاضای ارز به هیچ وجه موفق نبوده است و موجب اتلاف منابع ارزی و غیر ارزی شده است.
 • نقش بیمه در رشد اقتصادی

  امیرحسین توکلی کارشناس بیمه
  هنگامی که در مورد بیمه صحبت می‌شود، اغلب افراد بر این عقیده‌اند که بیمه در برابر جوانب زیان‌های مالی رویدادهایی مانند مرگ ناگهانی، جراحت، بیماری، از دست رفتن دارایی‌ها، از دست رفتن توان کاری، یا مسوولیت‌های حقوقی و هزینه‌های ناخواسته از بیمه‌گذاران حفاظت می‌کند. اما واقعیت این است که صنعت بیمه علاوه‌بر این خدمات، خدمات بسیار گسترده‌تر و مهم‌تری در صحنه اقتصاد کشور ارائه می‌کند. به اختصار، از جمله خدمات بیمه به اقتصاد می‌توان به چند مورد اشاره کرد: واکنش سریع به رویدادهای فردی و گروهی در زیان‌های مالی، واگذاری ریسک فعالیت‌ها، حفاظت سرمایه‌ها، مشارکت در سیاست‌های اجتماعی، حفظ زنجیره تولید، تزریق سرمایه به اقتصاد ملی، سازندگی، حمایت از ایجاد زیربناهای کشور، تسهیل ابداع و ابتکار، تسهیل اعتبارات.
 • انتصاب معاون مدیرعامل بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: جلسه معارفه افشین کریمی معاون مدیرعامل بانک کارآفرین در امور اجرایی، با حضور حمید تهرانفر مدیرعامل این بانک برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر