آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۷۹

 • سیگنال دوم افت شتاب تورم

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش مرکز آمار حکایت از کاهش قابل ملاحظه نرخ تورم ماهانه در آبان‌ماه سال جاری پس از یک دوره ۶ماهه افزایش مستمر دارد. این گزارش رسمی همچنین نشان می‌دهد که نرخ رشد تورم نقطه‌به‌نقطه در آبان‌ماه سال جاری به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته‌ است. تغییراتی که می‌تواند به‌عنوان دومین سیگنال از کاهش شتاب تورم در اقتصاد ایران تفسیر شود. پیش از این نیز ارقام مندرج در گزارش شاخص قیمت بانک مرکزی حکایت از کاهش توامان تورم ماهانه و نرخ رشد تورم نقطه‌به‌نقطه در مهرماه سال جاری داشت.
 • ۹ وعده رئیس‌کل بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: عبدالناصر همتی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما علاوه‌بر گله‌مندی از عملکرد صادرکنندگان در سامانه نیما، به تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های بانک مرکزی در ماه‌های اخیر پرداخت که می‌توان آنها را به ۹ وعده دسته‌بندی کرد.
 • آتیه دلار در پایان پاییز

  دنیای اقتصاد: دلار و سکه ماه سوم پاییز را با کاهش قیمت آغاز کردند؛ با وجود این علامت بازدهی هفتگی هر دو مثبت شد. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان قرار گرفت. به‌رغم این افت، میزان رشد هفتگی دلار روی عدد ۸/ ۲ درصد ایستاد؛ به گفته فعالان، دلیل اصلی تغییر علامت بازدهی این ارز، اصلاح قیمتی بود که بازار پس از کاهش شدید ۲ هفته پیش به آن نیاز داشت. دلار دو هفته پیش، بیش از ۱۵ درصد از ارزش خود را از دست داده بود. سکه نیز در اولین روز آذر، ۸۰ هزار تومان افت قیمت را ثبت کرد و روی عدد ۴ میلیون و ۲۰ هزار تومان ایستاد. با این حال، با توجه به آنکه پنج‌شنبه دو هفته پیش قیمت سکه ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بود، این فلز گرانبها در هفته گذشته بازدهی ۲/ ۵ درصدی را به ثبت رساند.
 • گام بلند آمریکا به سوی رکود

  دنیای‌اقتصاد: نظرسنجی خبرگزاری رویترز درخصوص نرخ بهره بانکی آتی فدرال رزرو آمریکا از ثبت چهارمین نوبت افزایش در طول نشست ماه دسامبر کمیته بازار آزاد حکایت دارد. نتیجه نظرسنجی نشانگر یک نوبت رشد نرخ بهره در سال‌جاری میلادی و ۳ بار دیگر در سال ۲۰۱۹ میلادی است. این نظرخواهی علاوه بر ثبت نظرات کارشناسان درخصوص سیاست پولی فدرال رزرو به بررسی احتمال وقوع رکود اقتصادی در آمریکا نیز پرداخته است. آنچه از برآیند چشم‌انداز تحلیلگران به ثبت رسید نشان‌دهنده افزایش احتمال بروز رکود مالی در ایالات متحده بود.
 • بهبود کسری نقدینگی در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران گفت: مدیریت صحیح نقدینگی در بانک صادرات ایران با جدیت پیگیری می‌شود و در سال‌جاری این بانک کمتر با کسری نقدینگی روبه‌رو بوده است.
 • تعویض بیش از ۱۹ هزار تاکسی فرسوده با تسهیلات بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با پرداخت ۳۸۴۲ میلیارد ریال تسهیلات برای تعویض ۱۹هزار و ۲۱۴ تاکسی فرسوده، در کاهش آلودگی هوای پایتخت مشارکت کرده است.
 • پرداخت وام ۳ میلیون تومانی بانک ملت برای اعزام دانشجویان به عتبات عالیات

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت، سازمان حج و زیارت و ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند که براساس آن به دانشجویان برای اعزام به عتبات عالیات تا سه میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.
 • آنالیز صحبت‌های همتی در ۴ سکانس

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی شب پنج‌شنبه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، به تشریح سیاست‌ها و اقدامات بانک مرکزی در ماه‌های اخیر پرداخت. مقایسه فضای سیاست‌گذاری که همتی ابتدای سکانداری خود طراحی کرده بود با فعل‌و‌انفعالاتی که ۴ ماه اخیر در فضای پولی و ارزی اتفاق افتاده، نشان می‌دهد که نه‌تنها فضای ذهنی اولیه همتی در حوزه عمل به‌طور کامل پیاده نشده، بلکه رویکرد او درخصوص کشف قیمت و محدودیت‌های عرضه و تقاضای ارز در بازار تا حدودی به سمت رویکرد دستوری چرخش کرده است. این در حالی است که تجربه دهه‌های اخیر ثابت کرده اقتصاد با کمک رویکردهای «دستوری» و «مبتنی بر همکاری» مدیریت نمی‌شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش فضای سیاست‌گذاری پولی و ارزی در ماه‌های اخیر را بررسی کرده است.
 • ۵ نوع تسهیلات بانک توسعه صادرات برای فعالان اقتصادی

  گروه بنگاه‌ها: بانک توسعه صادرات، بانک تخصصی تامین مالی صادرات کشور است که این قبیل تسهیلات را در پنج بخش به مشتریان ارائه می‌دهد. تسهیلات قبل از صادرات کالا و خدمات (قبل از حمل)، تسهیلات پس از صادرات کالا و خدمات (پس از حمل)، تسهیلات سرمایه‌گذاری برای احداث یا توسعه طرح‌های دارای رویکرد صادراتی در داخل و خارج از کشور، صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی و گشایش اعتبارات اسنادی این پنج بخش را شامل می‌شوند. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی که در ادامه می‌خوانید نحوه تسهیلات صادراتی قبل از حمل کالا را توضیح داده است. تسهیلات صادراتی قبل از حمل به چند بخش تقسیم می‌شود که از آن جمله می‌توان به سرمایه در گردش صادرات کالا، طرح‌های سرمایه‌گذاری داخل و خارج کشور، صادرات خدمات فنی و مهندسی، تجهیز کارگاه و هزینه‌های ضروری، شرکت‌های دانش‌بنیان، بنگاه‌های کوچک و متوسط، صادرات سایر خدمات (توریسم، نرم‌افزار، ترانزیت و...) اشاره کرد.
 • راه‌اندازی مرکز نوآوری برای استارت‌آپ‌های مالی و بیمه‌ای

  گروه بنگاه‌ها: بیمه سامان با هدف کنار هم قرار دادن افراد مبتکر و نوآور اقدام به تاسیس و راه‌اندازی مرکز نوآوری و کارآفرینی کرده است. به گزارش روابط عمومی بیمه سامان، هلدینگ سرمایه‌گذاری سرآمد به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت بیمه سامان به‌دنبال آن است تا با به‌کارگیری از توان ظرفیت‌های تخصصی، پتانسیل‌های بالقوه و امکانات مالی در گروه مالی سامان بتواند در ایجاد و توسعه کسب‌وکارهای فناورانه و نوآورانه در زمینه‌های مالی و بیمه‌ای (فین‌تک) و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی، توسعه خدمات نوین مالی- بیمه‌ای و استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، گام‌های موثری بردارد. احمدرضا ضرابیه، مدیرعامل این شرکت گفت: «هدف ما حمایت از نخبگان و کارآفرینانی است که در حوزه صنایع مالی ایده‌های نوآورانه دارند.
 • کاهش سهم شخص ثالث در پرتفوی بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: حق ‌بیمه تولیدی شرکت بیمه ‌کوثر در آبان‌ سال ۹۷ با رشد ۳۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، از ۱۰ هزار میلیارد ریال گذشت. به گزارش روابط عمومی بیمه کوثر، هدف‌گذاری شرکت برای اجرای سیاست اصلاح ترکیب پرتفو موجب شد نسبت به مدت مشابه سال قبل سهم رشته شخص ثالث و سرنشین از ۴۱ به ۳۶ درصد کاهش و سهم بیمه‌‌های زندگی از ۲۱ به ۲۳ درصد افزایش یابد. محمد حسین بصیرت گفت: از ابتدای سال‌‌جاری رشته‌‌های آتش‌‌سوزی، باربری، حادثه و مهندسی شرکت هر کدام ‌به‌‌ترتیب با رشد ۲۱۷، ۱۸۸، ۱۸۴ و ۳۰ درصدی نسبت ‌به مدت مشابه سال گذشته بیشترین درصد رشد را در میان سایر رشته‌‌ها داشته‌‌اند. وی با بیان اینکه در مدت یادشده، شرکت، ۵۰۵میلیارد تومان خسارت به بیمه‌‌گذاران پرداخت کرده‌، خاطرنشان‌کرد: از کل خسارت‌های پرداختی، سهم رشته شخص‌‌‌ثالث و سرنشین ۵۱ درصد، سهم بیمه درمان ۲۰ درصد و سهم بیمه‌‌های زندگی ۱۵ درصد و نسبت خسارت بیمه‌ کوثر در این مدت ۵۰ درصد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ واحد کاهش داشته است.
 • انتخاب مدیرعامل بیمه میهن

  گروه بنگاه‌ها: در جلسه اخیر هیات‌مدیره بیمه میهن، داریوش محمدی به‌عنوان مدیرعامل انتخاب و به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران معرفی شد. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، داریوش محمدی دانش‌آموخته دانشگاه تربیت مدرس و دارای سوابق مدیریتی متعدد در شرکت‌های بیمه ایران، رازی، ما و دی است. وی مسوول حوزه حسابرسی و عضو کمیته حسابرسی بیمه ایران و همچنین رئیس دانشگاه علمی کاربردی بیمه ایران بود.

بیشتر