آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۷۷

 • رمزگشایی از سخنان فوکویاما

  دنیای اقتصاد: حدود یک ماه پیش بود که «فوکویاما» فیلسوف آمریکایی، در گفت‌وگو با نشریه «نیواستیتس من» با بازنگری در فرضیه «پایان تاریخ با نظام لیبرال دموکراتیک» ادعا کرد به واسطه برخی از ضعف‌های این نظام چون ضعف در ایجاد هویت مشترک، ظهور نشانه‌های مازاد تولید و ایجاد شکاف طبقاتی چشمگیر، اقتصاد جهان نیازمند بازگشت سوسیالیسم است. «دنیای اقتصاد» در تحلیلی از سخنان فوکویاما رمزگشایی کرده است. به‌نظر می‌رسد سوسیالیسم مدنظر او بیشتر توصیف‌کننده «سرمایه‌داری دولتی» پیاده شده در چین باشد.
 • سقوط دوباره ارزهای دیجیتالی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته کف بیت‌کوین در سطح ۵ هزار دلاری فروپاشید. این رمزارز روند کاهشی امسال خود را پی گرفت تا از مرز حساس ۵ هزار دلاری جدا شد و به‌مرور سطح چهارهزار دلاری را نزدیک‌تر به خود می‌دید. بیت‌کوین دیروز بالغ‌بر ۱۰درصد ارزش خود را از دست داد و تا قیمت ۴۲۳۷ دلاری نزول کرد. احتمال طراحی و راه‌اندازی رمزارزهای بانک‌های مرکزی دنیا، همچنین افت بازدهی استخراج اتریوم و برخی مشکلات رگولاتوری، آژیر خطر در بازار رمزارزها را به صدا درآورده است. در این شرایط اتریوم جایگاه دوم خود را به «ریپل»ی واگذار کرد که سودای رقابت با سوئیفت را می‌پروراند.
 • تایید صلاحیت عضو جدید هیات‌مدیره آسیا

  گروه بنگاه‌ها: بیمه مرکزی، صلاحیت حرفه‌ای مهدی شریفی برای عضویت در هیات‌مدیره بیمه آسیا را تایید کرد.به گزارش ریسک‌نیوز، مهدی شریفی که از سوی هیات‌مدیره بیمه آسیا به‌عنوان گزینه پیشنهادی برای عضویت در هیات‌مدیره و به نمایندگی از شرکت ستاره عمران زمین به بیمه مرکزی معرفی شده بود،صلاحیت حرفه‌ای‌اش از سوی نهاد نظارتی تایید شد. شریفی از سال ۱۳۷۴ تاکنون در پست‌های کلیدی بیمه آسیا فعالیت داشته که در کارنامه کاری وی معاونت اداره صدور بیمه‌ای اشخاص، معاونت اداره صدور درمان، رئیس اداره صدور درمان، معاون مدیر بیمه‌های درمان، مدیر بیمه‌های درمان، معاون اشخاص و مسوولیت بیمه آسیا دیده می‌شود.
 • انسداد حساب‌های فاقد اطلاعات کامل در بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: در راستای اجرای دستورالعمل بانک مرکزی، حساب‌های فاقد اطلاعات هویتی یا دارای اطلاعات ناقص در بانک ملی ایران مسدود شد. به گزارش روابط‌‌عمومی بانک ملی ایران، بانک مرکزی پیش از این در بخشنامه‌ای تاکید کرده بود که همه حساب‌های بانکی باید دارای اطلاعات هویتی کامل باشند. بانک مرکزی همچنین برای این کار مهلت تعیین کرد و با روش‌های مختلف به دارندگان حساب‌های بانکی در این زمینه اطلاع‌رسانی شد. خوشبختانه حجم قابل‌توجهی از دارندگان حساب بانک ملی ایران در مهلت مقرر با مراجعه به واحدها نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام کردند. با این حال حساب‌هایی با اطلاعات ناقص در واحدهای مختلف بانک ملی ایران وجود داشت که با رعایت ضوابط، مسدود شدند. مشتریانی که حساب‌های آنها به این دلیل مسدود شده است، می‌توانند با مراجعه به شعبه و ارائه اطلاعات لازم، نسبت به فعال‌سازی مجدد آن اقدام کنند.
 • عضویت مدیرعامل بیمه تعاون در کمیسیون اتاق مشترک ایران و عراق

  گروه بنگاه‌ها: مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون، با کسب بیشترین آرا، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون بانک و بیمه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق شد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه تعاون، این نشست با حضور نمایندگانی از تشکل‌های بانکی و بیمه‌ای در محل سالن جلسات این اتاق برگزارو مظلومی با کسب اکثریت آرای حاضرین به سمت عضو هیات‌رئیسه کمیسیون بانک و بیمه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق انتخاب شد. با توجه به حجم مبادلات مالی بین ایران و عراق که به مرز ۶ میلیارد دلار در هفت ماهه اخیر رسیده و بستر مناسب بازار عراق برای بازرگانان و صاحبان مشاغل ایران، اهمیت این موضوع دو چندان نشان داده می‌شود. مجموعه صنعت بیمه کشور با توجه به گسترش فعالیت‌های اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق ضمن ارائه خدمات بیمه‌ای متنوع برای تمام فعالان اقتصادی کشور، از این فرصت در جهت رشد اقتصادی کشور بهره خواهد برد.
 • برنامه جدید بیمه نوین برای خدمت‌رسانی به بیمه‌شدگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه نوین در همایش بررسی مسائل جاری بخش درمان کارکنان بانک ملی ایران بر عزم این شرکت در خدمت‌رسانی مبتنی‌بر شناسایی نیاز و دغدغه بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان تاکید کرد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه نوین، حسین کریم‌خان زند؛ مدیرعامل این شرکت همزمان با همایش بررسی مسائل جاری بخش درمان کارکنان بانک ملی ایران در حضور معاون منابع انسانی بانک ملی ایران با اعلام این مطلب افزود: رویکرد و نگاه ما در خدمت‌رسانی مبتنی‌بر شناسایی نیاز و دغدغه بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان است و بر همین اساس بسته‌های خدماتی خود را طراحی و ارائه می‌کنیم. کریم‌خان زند ضمن اشاره به لزوم هماهنگی بخش‌های مختلف در دو مجموعه بانک ملی و بیمه نوین برای تسریع و تسهیل خدمت‌رسانی مطلوب به کارکنان این بانک گفت: همکاران ما در شرکت بیمه‌نوین به‌صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی و راهنمایی کارکنان بانک ملی ایران برای دریافت سطح مطلوبی از خدمات مورد نیازشان هستند.
 • بیمه دانا، داشبورد مدیریتی راه‌اندازی می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: نرم‌افزار آموزشی «داشبورد مدیریتی» شرکت بیمه دانا به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد به گزارش ریسک‌نیوز، در جلسه‌ای که به همین منظور روز ۲۱ آبان‌ماه در محل ساختمان سعدی این شرکت با حضور معاونان فنی مدیرعامل، مدیران ستادی و روسای شعب تهران برگزار شد، چگونگی استفاده و بهره‌برداری از این نرم‌افزار بیمه‌ای به مدعوین آموزش داده شد. داشبورد مدیریتی بیمه دانا، شاخص‌های کلیدی سازمان را نمایش می‌دهد و مدیران سازمان می‌توانند در یک نگاه، وضعیت کلی حوزه خود را مشاهده و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. در این جلسه حسین حسینی، قائم‌مقام مدیرعامل و مهدیه نعیم حسنی، سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات درباره این نرم‌افزار مطالبی اظهار کردند.
 • پیش‌نیازهای حراج ارز

  معاون سابق ارزی بانک مرکزی با اشاره به ضوابط بازار معاملات نقد و حواله ارز گفت: باید فعالان بزرگ ارزی مثل بانک‌ها و صادرکنند‌گان بزرگی که درآمد بالا و کلان دارند در این بازار حراج و آپشن بتوانند به عرضه و تقاضا بپردازند تا بازار به یک تعادل قیمتی توسط عوامل بازارساز برسد.
 • مصالحه بانک فرانسوی با واشنگتن بر سر تحریم‌ها

  بانک سوسیته جنرال با مقامات آمریکا برای پرداخت ۳۴/ ۱ میلیارد دلار به ناظران قانونی در نیویورک و واشنگتن بر سر نقض تحریم‌های ایران، سودان و کوبا طی سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ مصالحه کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، بانک سوسیته جنرال بر سر پرونده طولانی‌مدت نقض تحریم‌ها با مقامات آمریکا مصالحه کرد و وارد توافق پیگیری معوق با دادستان فدرال و پرداخت ۳/ ۱ میلیارد دلار به ناظران قانونی در نیویورک و واشنگتن شد.
 • دلیل ارائه سیم‌کارت برای خرید ارز

  یکی از اعضای کانون صرافان عنوان کرد: ارائه سیم‌کارت به نام برای خرید ارز در راستای سروسامان دادن بازار ارز است.به گزارش «ایبنا» یکی از تازه‌ترین اقدامات بانک مرکزی در این زمینه لزوم ارائه سیم‌کارت به نام خریدار است، یعنی هر یک از متقاضیان که برای خرید ارز مراجعه می‌کنند باید سیم‌کارت به نام خود اعلام کنند تا پیامک تایید برای آنها ارسال و مشخص شود که این سیم‌کارت به نام شخص بوده است. همچنین ارائه کارت ملی و کارت بانکی نیز از دیگر الزامات است.
 • نبرد مرزی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، نوسان‌گیران قصد داشتند دلار را به کانال ۱۳ هزار تومانی ببرند، ولی صرافی‌ها و بازیگران رسمی بازار اقدام به عرضه در انتهای کانال ۱۲ هزار تومانی کردند.
 • رشد اشتهای تسهیلات‌دهی بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش بانک مرکزی، در ۷ ماه ابتدایی سال‌جاری، شبکه بانکی کشور مبلغ ۱/ ۳۵۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. این عدد نسبت به بازه مشابه سال قبل، ۵/ ۴۴ هزار میلیارد تومان رشد کرده که نشان از افزایش ۲/ ۱۴ درصدی دارد. میزان رشد تسهیلات در ۷ ماه ابتدایی سال گذشته، نسبت به سال قبل از آن ۶/ ۱۲ درصد گزارش شده بود. در نتیجه در سال‌جاری، میزان تسهیلات‌دهی شبکه بانکی نسبت به سال قبل، تندتر شده است.
 • ریسک سیاستی برای سرمایه‌گذار

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاران سهام زندگی بهتری را تجربه خواهند کرد اگر سیاست‌های تسهیل مقداری و نرخ‌های بهره بسیار پایین در برابر رشد اقتصادی قدرتمند اجرایی می‌شد. در عوض، شتاب اقتصاد جهانی در حال کند شدن است و شکاف اقتصادهای توسعه‌یافته روزافزون تشدید می‌شود. در نتیجه، بازارهای مالی روزهای پرتلاطمی را تجربه می‌کنند و سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری‌های خود مضطرب هستند. در چنین وضعیتی سبدهای سرمایه‌گذاری بیشتر در معرض اختلالات فنی و رفتارهای تورش‌دار و غیرمعمول قرار می‌گیرند. پس از یک دهه انتظار برای دخالت بانک‌های مرکزی به منظور فرونشاندن نوسانات مالی، سرمایه‌گذاران و فعالان کسب‌‌وکارها به‌تدریج در حال کنار آمدن با واقعیت تلخ «جهانی با نقدینگی محدود» هستند. این واقعیت تنها بر اساس سیاست افزایش نرخ‌ بهره فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا)، انقباض تدریجی ترازنامه این نهاد و فقدان بیانیه‌هایی آرام‌کننده برای بازار سهام آمریکا طی «اکتبر قرمز» پایه‌ریزی نشده است. مواضع مشابه فدرال‌رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا – مهم‌ترین بانک‌های مرکزی جهان – در خصوص قصد آنها برای اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی، به‌رغم شواهد بسیاری که در خصوص شرایط مالی و اقتصادی شکننده وجود دارد، در ایجاد این واقعیت تعیین‌کننده بوده‌اند.
 • بانک پاسارگاد به «پات» پیوست

  گروه بنگاه‌ها: بانک پاسارگاد به‌عنوان بیست و ششمین بانک و موسسه به خانواده بزرگ پات اضافه شد.به گزارش روابط عمومی شرکت ایران‌کیش، اپلیکیشن پات امکان کارت به کارت از مبدا این بانک را امکان‌پذیر کرده است. بنابراین گزارش، پات پیش ازاین امکان کارت به کارت برای بانک‌های ملی، رفاه، ملت، تجارت، سپه، پارسیان، سامان، کشاورزی، صنعت و معدن، اقتصاد نوین، شهر، انصار، دی، پست‌بانک، ایران زمین، قوامین، حکمت ایرانیان، خاورمیانه، آینده، مهر اقتصاد، سرمایه، قرض‌الحسنه رسالت و موسسات اعتباری ملل، کوثر و توسعه را ایجاد کرده بود.
 • عرضه پذیره‌نویسی حق تقدم سهام استفاده نشده بیمه آرمان

  گروه بنگاه‌ها: پذیره‌نویسی حق تقدم سهام استفاده نشده شرکت بیمه آرمان از طریق بازار فرابورس عرضه می‌شود.
 • نشست تلفنی مدیران بانک رفاه با مشتریان

  گروه بنگاه‌ها: نشست تلفنی مدیران ناحیه ۳ بانک رفاه با مشتریان، با هدف بررسی مسائل و مشکلات موجود در محل مرکز پاسخگویی این بانک برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، ناحیه ۳ بانک رفاه شامل ۱۵ استان کشور است و در این نشست نادعلی، مدیر امور ناحیه ۳ به همراه مدیران استان‌های آذربایجان شرقی و اصفهان و نیز رئیس اداره عملیات ارزی این بانک با استقبال مشتریان پاسخگوی مسائل و موضوعات مطرح شده از سوی آنها بودند.پیش از این مدیران ناحیه تهران پاسخگوی مشتریان بانک بودند. ناحیه ۳ بانک رفاه شامل استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، کرمانشاه، خوزستان، مرکزی، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، کردستان، همدان، لرستان، زنجان، البرز، قم و ایلام است.
 • برگزاری همایش مدیران حقوقی بانک انصار

  گروه بنگاه‌ها: همایش سالانه مدیران ارشد حقوقی بانک انصار با حضور ابراهیمی مدیرعامل، صحرانورد مدیرکل و جمعی از مدیران ارشد اداره‌کل حقوقی در مرکز همایش‌های این بانک برگزار شد. به گزارش اداره‌کل روابط ‌عمومی ‌و تبلیغات، ابراهیمی تصریح کرد: امروز بانک انصار یکی از موفق‌ترین بانک‌های کشور است. دکتر ابراهیمی با تشریح موضوعات مختلف و مرتبط با حوزه حقوقی بانک انصار از جمله مدیریت املاک تملیکی، املاک مازاد، مطالبات معوق و لزوم رعایت جنبه‌های انسانی در تعاملات با مردم تصریح کرد: در هر شرایط و وضعیتی باید از محرومین و مستضعفین حمایت کنیم و پیگیری‌های حقوقی و دفاع از حقوق بانک باید با ملاحظه شرایط عمومی کشور و مردم انجام شود.
 • گشایش ۲۷۳ میلیون یورو اعتبار اسنادی در شعبه یزد بانک توسعه صادرات

  گروه بنگاه‌ها: رئیس شعبه بانک توسعه صادرات یزد اعلام کرد: چند طرح عظیم احداث واحدهای تولیدی در استان با رقمی بالغ بر ۲۷۳ میلیون یورو در قالب گشایش چندین فقره اعتبار اسنادی وارداتی در شعبه اگزیم بانک یزد تامین مالی شده است.به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، مجید غفوری‌منش در گفت‌وگو با پایگاه خبری اگزیم‌نیوز از کسب رتبه دوم این شعبه در حوزه عملکردی از میان ۴۰ شعبه این بانک در سراسر کشور در نیمه نخست سال‌جاری خبر داد.
 • بدهی سنگین برخی نهادها و ارگان‌ها به بیمه ایران

  رئیس‌کل بیمه مرکزی با اشاره به بدهی سنگین برخی از نهادها و ارگان‌ها به بیمه ایران تصریح کرد: حجم بالای فروش اقساطی بیمه‌نامه‌ها منطقی نیست و بدهی انباشته به این بنگاه بزرگ اقتصادی لطمه خواهد زد. به گزارش «ایبِنا» از اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی در مجمع سالیانه شرکت سهامی بیمه ایران با اعلام این مطلب افزود: بیمه اجباری شخص ثالث برای تمامی آحاد جامعه یک ضرورت است، اما شرکت بیمه ایران باید تلاش کند با تمرکز بر رشته بیمه‌های زندگی، تحولی اساسی در صنعت بیمه را رقم بزند.

بیشتر