آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۷۶

 • دوراهی «دلار قوی- دلار ضعیف»

  دنیای اقتصاد: دیدگاه‌های متفاوتی که درخصوص وضعیت بهینه شاخص دلار برای اقتصاد آمریکا مطرح می‌شود، چشم‌انداز دوگانه‌ای به‌وجود آورده که با بررسی پاسخ شهودی به سوال چه‌کسی از دلار قوی هراسان است، دو دیدگاه متناقض آشکار می‌شود. براساس شواهد رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده دلار قوی را برای کسب‌وکارهای آمریکایی «چندان مشکل‌آفرین نمی‌داند.» استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری برخلاف دونالد ترامپ، دلار ضعیف را «موقعیت خوبی برای ما (اقتصاد آمریکا)» معرفی کرده بود؛ ادعای منوچین بیشتر برپایه تاثیر دلار ضعیف بر تشویق صادرات و به تبع آن کاهش کسری تراز تجاری مطرح شده است. درست است که دلار ضعیف به سود روند صادرات کشور عمل می‌کند و واردات را تنبیه خواهد کرد؛ اما کل اقتصاد ایالات‌متحده و دلار تنها به صادرات وابسته نیست و مولفه‌های بسیاری را باید در نظر داشت. قضاوت منوچین از این حیث اشتباه تلقی می‌شود که سود صادراتی ناشی از دلار ضعیف را به کل اقتصاد تعمیم داده است. برخلاف این دیدگاه، دلار ضعیف می‌تواند آمریکا را به فقر نزدیک‌تر کند.
 • وعده جدید برای بازار ارز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی به‌تازگی خبر از شکل‌گیری یک بازار متشکل ارز داده که از طریق «مکانیزم حراج» مدیریت می‌شود. اگر چه وارسی تجربه کشورهای خارجی نشان می‌دهد مکانیزم حراج تا حدودی بازار ارز را به تعادل نسبی رسانده، اما درجه موفقیت آن در ایران منوط به پیش‌شرط‌هایی است که قبل از اجرا باید مورد توجه سیاست‌گذار قرار گیرند؛ به‌ویژه اینکه در شرایط کنونی بازار ارز در ایران از طریق چند بازار مجزا مدیریت می‌شود؛ بنابراین اولین ملاحظه، ارتباط بازار حراج ارز با بازارهای دیگر مانند نیما و بازار آزاد است. دومین ملاحظه درجه شفافیت و کشف قیمت در این بازار است. اگر سیاست‌گذار شفافیت لازم را در فرآیند حراج لحاظ کند و فرآیند کشف قیمت را به نیروهای بازار بسپارد، احتمالا این فرآیند منجر به شکل‌گیری بازار متشکل جدیدی می‌شود و دامنه التهابات را در بازار منقبض می‌کند.
 • روز ثبات در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار نه‌تنها پس از دو روز افزایش متوالی تغییر مسیر داد، بلکه نسبت به روزهای قبل هیجانات کمتری را تجربه کرد. روز دوشنبه، دلار معاملات خود را در کانال ۱۳ هزار‌تومانی آغاز کرد؛ ولی هرگز نتوانست به بالای مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان قدم بگذارد و در ادامه روز حتی به کانال پایین‌تر رفت.
 • افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت سهام بانک صادرات از زمان بازگشایی

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران روند تهاتر ٨٥ هزار میلیارد ریال مطالبات بانک در قالب بودجه سال ٩٧ کل کشور را در اغلب استان‌ها مطلوب ارزیابی و از برنامه‌ریزی لازم برای افزایش سهمیه تهاتر مطالبات این بانک از محل انتشار اوراق خزانه اسلامی خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، رضا صدیق در افتتاحیه دوره تخصصی ویژه معاونین مدیریت شعب استان‌ها و مناطق مختلف تهران با اعلام این خبر، بهبود منابع و تغییرات مثبت آتی بانک را مورد اشاره قرار داد و گفت: ظرفیت بودجه کل کشور در سال ٩٧ امکان وصول مطالبات بانک را فراهم کرده است. همچنین مدیران شعب در استان‌های کشور با جدیت به‌دنبال وصول مطالبات و افزایش منابع بانک هستند که با بهره‌گیری از این ظرفیت، اتفاق خوبی در بانک رخ می‎دهد.
 • صنعت پرداخت ایران آماده توسعه

  گروه بنگاه‌ها: صنعت پرداخت ایران ظرفیت بالایی داشته و باعث تاسف است که این شرکت‌ها نمی‌توانند در عرصه‌های جهانی خدمات خود را ارائه دهند. سید ناصر حجازیان، رئیس هیات‌مدیره و موسس هلدینگ فن‌آوران انیاک، با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: یکی دیگر از دلایلی که صنعت پرداخت ایران نمی‌تواند به بازار جهانی متصل شود، عدم پیوستن نهادهای مربوطه به کنوانسیون‌های بین‌المللی است.
 • رتبه نخست بانک تجارت استان گلستان در رشد منابع

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت در استان گلستان طی سال ۹۶ و شش ماهه اول امسال به ۴۶۲۳ نفر از زوج‌های جوان بالغ‌بر ۵۳۹ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، این بانک در استان گلستان با ۸/ ۱۴ درصد رشد منابع طی شش ماهه نخست سال‌جاری رتبه نخست را در بین ۵ بانک بزرگ تجاری استان کسب کرده است. همچنین در مدت اشاره شده کمترین میزان سهم مطالبات بانک‌های تجاری استان نیز مربوط به بانک تجارت بوده است. براساس این گزارش، بانک تجارت در استان گلستان به ایفای مسوولیت‌های اجتماعی نیز توجه ویژه داشته و احداث یک باب مدرسه در روستای ارمی آباد از توابع شهرستان گنبد را طی سال‌جاری آغاز کرده است. بنا بر این گزارش، توزیع لوازم التحریر بین دانش‌آموزان مناطق کمتر بهره‌مند استان نیز از دیگر اقدامات این بانک در استان گلستان به‌شمار می‌رود.
 • افتتاح نوزدهمین مدرسه بانک اقتصاد نوین در استان کرمانشاه

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با فرارسیدن ایام هفته وحدت و در آستانه میلاد پیامبر اسلام، نوزدهمین مدرسه بانک اقتصادنوین با نام «مهرنوین» به کودکان و نوجوانان روستای سررود علیا از توابع شهرستان جوانرود استان کرمانشاه تقدیم شد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، در آیین افتتاح این مدرسه که با حضور جمعی از مقامات و مسوولان کشوری و استانی و مردم روستای سررود برگزار شد، حسین خمامی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمانی این بانک با اشاره به رویکرد بانک اقتصادنوین در حوزه ایفای مسوولیت‌های اجتماعی، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این بانک در احداث مدرسه در سالیان اخیر گفت: باور ما در بانک اقتصادنوین به‌عنوان یک بانک مردمی، این است که رشد و توسعه همه جانبه کشور از مسیر فرهنگ و در گرو رشد و پرورش انسان‌های توانمند و بادانش است و از این رو عمده فعالیت‌های بانک در حوزه ایفای مسوولیت‌های اجتماعی به این بخش مهم معطوف شده است. خمامی با اشاره به مشارکت بانک اقتصادنوین در احداث سه مدرسه در استان کرمانشاه گفت: پس از حادثه دلخراش زلزله آبانماه سال ۹۶ در این استان، شاهد همدلی و نوع‌دوستی آحاد جامعه و مشارکت عموم مردم در بازسازی مناطق زلزله‌زده بودیم و خوشحالیم بانک اقتصادنوین نیز در این حرکت عظیم سهم کوچکی را بر عهده گرفت.
 • سه مزیت یک پیشنهاد برای بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: بررسی‌ها نشان می‌دهد که تبدیل اقساط مسکن مهر به افزایش سرمایه بانک مسکن، می‌تواند سه مزیت را برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد.
 • رشد ۱۴ درصدی تسهیلات‌دهی بانک‌ها

  تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هفت ماه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۳۵۸ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵/ ۴۴ هزار میلیارد تومان (معادل ۲/ ۱۴ درصد) افزایش داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی هفت ماه سال‌جاری مبلغ ۸/ ۲۱۵ هزار میلیارد تومان معادل ۳/ ۶۰ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۹/ ۱۸ هزار میلیارد تومان معادل ۶/ ۹ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هفت ماه سال‌جاری معادل ۷/ ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده که حاکی از تخصیص ۴/ ۳۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۸/ ۲۱۵ هزار میلیارد تومان) است. گزارش تفصیلی «دنیای اقتصاد» از روند تسهیلات‌دهی شبکه بانکی کشور را می‌توانید در روزهای آتی مطالعه کنید.
 • سرقت از خزانه بانک پاساگارد تکذیب شد

  بنابر اعلام رئیس پلیس پایتخت، سرقتی از خزانه بانک‌ پاسارگاد صورت نگرفته است. به گزارش «ایسنا» بانک پاسارگاد با تشکر از پلیس آگاهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی‌ ایران که فرد خاطی را در ارمنستان دستگیر کرده‌اند، اعلام کرد که خبر سرقت از خزانه‌داری بانک‌پاسارگاد که به نقل از رئیس پلیس پایتخت در رسانه‌ها درج شده‌ است، صحت ندارد. سرقت یاد شده از شرکتی صورت گرفته‌ که خدمات پول‌رسانی به دستگاه‌های خودپرداز خارج از شعبه‌ها را انجام می‌دهد و هیچ‌گونه ارتباطی با خزانه‌ بانک‌پاسارگاد نداشته و فرد دستگیرشده نیز کارمند شرکت مذکور بوده‌ است.
 • طرحی جدید برای تخصیص ارز دولتی

  نمایندگان مجلس طرحی را با عنوان «تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی و خدمات ضروری مشروط به رصد قیمت تا مصرف‌کننده نهایی» در دستورکار دارند که در صورت تصویب نهایی دولت متعهد به تامین ارز دولتی برای کالاهای اساسی مورد نیاز مردم یا ارائه خدمات ضروری خواهد بود. به گزارش «ایسنا» در طرح تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی و خدمات ضروری که در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس اعلام وصول شد، آمده است: «هر گونه تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی و خدمات ضروری که امکان رصد قیمت آنها در طول زنجیره توزیع یا ارائه خدمات به مصرف‌کننده نهایی ممکن باشد مجاز است. دولت مکلف است اسامی کالاهای اساسی و خدمات ضروری و نحوه توزیع و ارائه خدمات را تعیین کند و نحوه رصد قیمت تا مصرف‌کننده نهایی را تا سه ماه به تصویب برساند.» این طرح به امضای ۵۹ نماینده رسیده است. این در حالی است که تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی تاکنون هدف مورد نظر را تامین نکرده و براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار، کالاهای اساسی با افزایش قیمت در ماه‌های اخیر مواجه شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر