آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۴۹

 • فراز و فرود یک روزه دلار

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار نوسانات رفت و برگشتی را در کف و سقف کانال ۱۳ هزار تومانی تجربه کرد. روز دوشنبه، دلار معاملات خود را در مرز ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز و به سرعت تا محدوده ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. با برخورد به محدوده یاد شده، معامله‌گران خریدهای خود را بالا بردند تا قیمت نتواند یک بار دیگر به کانال ۱۲ هزار تومانی سرک بکشد.
 • شیفت تسهیلاتی به سمت دولتی‌ها

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد طی پنج ماه ابتدایی سال‌جاری، سهم دولت و شرکت‌های دولتی در میزان تسهیلات دریافتی از شبکه بانکی کشور در مقایسه با اسفندماه سال گذشته افزایش یافته است، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ ایجاد بدهی بخش دولتی در شبکه بانکی کشور در پنج ماه نخست سال‌جاری تقریبا دو برابر بخش خصوصی بوده ‌است. بررسی نسبت بدهی به سپرده‌گذاری دولت نیز نشان‌دهنده افزایش این نسبت در سال‌جاری است. تغییری که در کنار نرخ رشد مثبت بدهی دولت به شبکه بانکی کشور می‌تواند به‌عنوان نشانه‌ای از رفتار انبساطی- غیر‌انضباطی در عملکرد مالی دولت تفسیر شود.
 • سرایت تنش‌ ریاض به بازارجهانی

  دنیای اقتصاد: بازار سهام عربستان سعودی روز یکشنبه در واکنش به نگرانی سرمایه‌گذاران از روابط این کشور با ایالات متحده نزدیک به ۷ درصد افت کرد. هرچند در معاملات پایانی همان روز شاخص «تداول» ریزش خود را تا ۴ درصد تقلیل داد؛ اما بازارهای آسیا و اروپا در واکنش به ریسک‌های ژئوپلیتیک مربوط به عربستان و تاثیر آن بر بازار جهانی نفت روند نزولی هفته گذشته را ادامه دادند. شاخص‌های بازار سهام چین، ژاپن و تایوان افت نزدیک به ۵/ ۱ درصدی را تجربه کردند. بازارهای اروپایی که با ریسک مذاکرات برگزیت نیز مواجه بودند، تا ساعت ۵ بعد از ظهر روز دوشنبه نزدیک به ۵/ ۰ درصد تضعیف شدند.
 • تهدید ناترازی صندوق‌ها

  دنیای اقتصاد: «پژوهشکده پولی و بانکی» در گزارشی به بررسی «نقش و اثرگذاری صندوق‌های بازنشستگی بر ثبات مالی کشور» پرداخته است. این گزارش در بخش نخست با اشاره به برخی از روندهای در جریان مانند کاهش نسبت پشتیبانی بیمه بازنشستگی، افزایش امید به زندگی و چشم‌انداز رکودی در اقتصاد کشور شکاف قابل توجهی در منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی شناسایی کرده ‌است. شکافی که در حال حاضر بیشتر از بودجه عمرانی کشور بوده و تداوم آن در کوتاه مدت یکی از مهم‌ترین عوامل ناترازی بودجه دولت خواهد بود. در میان مدت نیز با توجه به درهم تنیدگی صندوق‌های بازنشستگی با نظام مالی کشور و قرارگرفتن برخی از گره‌های مالی کشور زیر چتر مالکیتی صندوق‌های بازنشستگی، امکان رخنه بی‌ثباتی از صندوق‌های بازنشستگی به کل نظام مالی کشور وجود خواهد داشت. بر مبنای پیشنهاد کارشناسان پژوهشکده پولی و بانکی یکی از مهم‌ترین موانع تحقق این سناریوی دلهره‌آور تقویت نظارت در دو سطح خرد و کلان است.
 • عضویت بانک کارآفرین در انجمن بانکداران ایرانی در اروپا

  گروه بنگاه‌ها: بانک کارآفرین به‌منظور تعامل و تبادل تجربیات فعالان صنعت بانکداری در ایران و همچنین بانکداران ایرانی در اروپا به عضویت این انجمن درآمد. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین براساس این گزارش حمید تهرانفر، مدیرعامل بانک کارآفرین که از بانیان و موسسان این انجمن است، همزمان با شرکت در هفتمین همایش بانکی تجاری ایران و اروپا که قرار است ۲۶ و ۲۷ مهرماه (۱۸ و ۱۹ اکتبر) در شهر برلین آلمان برگزار شود، در نشست انجمن بانکداران ایرانی در اروپا نیز حضور می‌یابد و دیدگاه‌ها و نظرات خود را درخصوص تقویت روابط و تعامل گسترده‌تر با بانکداران ایرانی و همچنین بانک‌های کشورهای اروپایی مطرح خواهد کرد.
 • روان‌سازی خدمات بانک صادرات برای فعالان بازار سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در راستای گسترش خدمات متنوع بانکی برای فعالان بورس اوراق بهادار کشور، با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در بازار سرمایه را مهیا کرده است.
 • تجهیز ۱۷ شعبه بانک تجارت به سامانه بانکی نابینایان

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با متناسب‌سازی و ایجاد ارزش افزوده در سامانه‌های بانکی خود، به‌دنبال حفظ و رعایت حقوق شهروندی نابینایان است.
 • گروه مالی سامان میزبان بزرگان صنعت ایران

  گروه بنگاه‌ها: گروه مالی سامان در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت تهران، میزبان فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور است. به گزارش روابط‌ عمومی بانک سامان، گروه مالی سامان در این نمایشگاه که مهم‌ترین‌ نمایشگاه حوزه صنعت ایران است، در غرفه اختصاصی واقع در سالن ۳۱ غرفه ۲۲، پذیرای بازدیدکنندگان ‌و پاسخگوی پرسش‌های مختلف علاقه‌مندان و فعالان درخصوص جدیدترین خدمات و محصولات بانکی و بیمه‌ای خواهد بود. براساس این گزارش، مدیران بانک سامان در مدت برگزاری این نمایشگاه با حضور در غرفه بانک، آماده مذاکره حضوری با شرکت‌های صنعتی درباره تسهیلات مختلف برای تولید کالا و تهیه مواد اولیه از داخل و خارج کشور هستند.
 • برگزاری مجمع ارزیابی عملکرد شعب بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با برگزاری دومین مجمع فصلی ارزیابی عملکرد شعب و سرپرستی‌های مناطق بانک اقتصادنوین، از مسعود آذر سرپرست شعب منطقه مرکز ایران به‌عنوان سرپرستی برتر این بانک در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۷ تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، در دومین مجمع فصلی ارزیابی عملکرد شعب و سرپرستی‌های مناطق بانک اقتصادنوین که با حضور مدیرعامل، معاونان، مدیران و سرپرستان مناطق این بانک برگزار شد، عملکرد سرپرستی‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت و درخصوص نقاط قوت و ضعف آنها بحث و تبادل‌نظر شد. در دومین مجمع فصلی بانک اقتصادنوین در سال ۹۷ سرپرست شعب منطقه مرکز ایران برای دومین فصل پیاپی به‌دلیل عملکرد بهتر در تحقق اهداف مصوب توانست مقام نخست را در بین سرپرستی‌های این بانک کسب کند. بنا بر این گزارش مجامع ارزیابی عملکرد بانک اقتصادنوین هر سال به‌صورت فصلی در چهار نوبت برگزار می‌شود.
 • اشکال سامانه نیما چیست؟

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ ارز باید براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین شود، اظهار کرد: ثابت نگه داشتن نرخ ارز یکی از اشکالات سامانه نیماست. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: نهاده‌های کشاورزی در سرفصل ۲۵ قلم کالای ضروری دیده شده که باید با ارز ۴۲۰۰ تومان تامین شود که کود و سم نیز شامل آنها می‌شود. به گزارش «ایسنا» محمدرضا پورابراهیمی در نشست مشترک مجمع نمایندگان با اعضای نظام صنفی و کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان از صادرات محصولات کشاورزی سخن به میان آورد و عنوان کرد: ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی حتما باید به کشور بازگردانده شود؛ زیرا از آب و خاک این کشور استفاده کرده‌اند.
 • رکوردهای تورمی در اقتصاد ایران

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین نرخ تورم متوسط در سال ۱۳۲۲ رقم خورده که در این سال نرخ تورم به سطح سه رقمی رسیده و کمترین نرخ تورم متوسط در انتهای سال ۱۳۲۹ گزارش شده که نرخ تورم، به سطح منفی ۵/ ۱۷ درصد رسیده است. علاوه‌بر این، بیشترین نرخ تورم ماهانه با رقم ۷/ ۷ درصد در بهمن ۱۳۷۳ و کمترین نرخ تورم ماهانه با رقم منفی ۴/ ۲ درصد در اردیبهشت ۱۳۷۱ ثبت شده است. مطابق بررسی‌ها، نرخ تورم ۱/ ۵۹ درصدی در اردیبهشت ۱۳۷۴ بیشترین رقم تورم نقطه‌به‌نقطه و کمترین آن ۸/ ۵ درصد در فروردین‌ماه سال ۱۳۸۵ بوده است.
 • تدوین چک‌لیست جامع تحریم‌ناپذیری ایران

  برخی نمایندگان مجلس از تدوین چک‌لیست جامع تحریم ناپذیری ایران، توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، برخی نمایندگان مجلس از تدوین چک لیست جامع تحریم‌ناپذیری ایران، توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خبر دادند. چک لیست مذکور شامل بیش از ۴۰۰ راهکار اجرایی به‌صورت غیرعمومی با همکاری بازوی تحقیقاتی مجلس و کارشناسان خارج از آن در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی تدوین شده و در اختیار نمایندگان و قوای سه‌گانه قرار داده شده است. اطلاعات به‌دست‌آمده از این بسته جامع حاکی است، این برنامه که نسخه به‌روزشده برنامه فعالانه ضد تحریم این مرکز است در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، زیربنایی و سیاسی و حقوقی تدوین شده است. بنابر گفته‌های نمایندگانی که این چک لیست را مطالعه کرده‌اند، الزامات مدیریت کشور در شرایط فعلی، چارچوب تصمیم‌گیری در تحریم، پیچیدگی‌های دور جدید تحریم‌ها و راهکارهای حوزه‌های مختلف در آن تدوین شده است.
 • شرایط موسسه ملل برای تبدیل به بانک فراهم است

  گروه بنگاه‌ها: قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل گفت: این موسسه شرایط لازم برای تبدیل شدن به بانک را دارد و درخواستش را به بانک مرکزی ارائه داده‌ایم و به محض اعلام مسوولان، برای تبدیل موسسه به بانک ملل اقدام خواهیم کرد.
 • پرداخت ۵۱۰۰ میلیارد تومان برای رونق تولید توسط بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: بانک صنعت و معدن تا پایان شهریورماه سال‌جاری ۵۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح رونق تولید به ۳۷۲۰ طرح کوچک و متوسط (SME) کشورمان پرداخت کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، این تسهیلات از ابتدای اجرای طرح رونق تولید در سال ۱۳۹۵ تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۷ پرداخت شده است و در این میان صنایع کوچک و متوسط استان‌های قم، اصفهان و تهران در میان استان‌های کشور به ترتیب بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده‌اند. طرح رونق تولید به‌منظور حمایت از طرح‌های کوچک و متوسط، حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید در کشورمان طراحی شده که بانک صنعت و معدن رتبه سوم را در بانک‌های کشور داشته است.
 • مقایسه بازاری اوراق «تملی» و «تسه»

  گروه بنگاه‌ها: در شرایطی که هنوز رقابت جدی میان دو نماد «تملی» و «تسه» در بازار اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن شکل نگرفته، اوراق تسه بانک مسکن ارزش مبادلاتی بیشتری پیدا کرد.

بیشتر