آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۳۹

 • روز پرسش در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در پنجمین روز هفته، دامنه نوسانات دلار و سکه کاهش یافت تا پس از چند روز کاهش شدید قیمت، بازار شاهد ثبات نسبی باشد. روز چهارشنبه، دلار معاملات خود را در کانال ۱۴ هزار تومان آغاز کرد و تا ساعت ۴‌بعدازظهر نه از این کانال بالا رفت و نه پایین. کف قیمت دلار در معاملات معامله‌گران ۱۴‌هزار و ۲۰۰ تومان بود و سقف قیمت از ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان فراتر نرفت.
 • دفاعیه پاول از عملکرد فدرال رزرو

  دنیای اقتصاد: «جرومی پاول»، رئیس فدرال رزرو آمریکا از منطق سیاست افزایش تدریجی نرخ بهره در دوران پسابحران دفاع کرد. دفاعیه پاول از سیاست مدنظر نهاد پولی به ۳ دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. اولین دلیل به انتقاد مجدد دونالد ترامپ از افزایش نرخ بهره مربوط می‌شود. دلیل دوم، گمانه‌زنی‌های مطرح‌شده در خصوص افزایش خطر معکوس شدن منحنی بازدهی اوراق است و سومین دلیل نیز به سیگنال انتظاری از رابطه موجود میان رشد نرخ دستمزدها، تورم و بهره‌وری نیروی کار بازمی‌گردد.
 • مخالفت FATF با عضویت عربستان

  کارگروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد عربستان در مقابله با جرائم مالی تلاش ویژه‌ای انجام نداده است. به گزارش «ایسنا» کارگروه ویژه اقدام مالی با درخواست عضویت عربستان در این کارگروه مخالفت و آن را منوط به اجرای تعهدات عربستان در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم کرده است. گزارش ۲۴۶ صفحه‌ای FATF از عربستان بیانگر آن است که این کشور به‌رغم همکاری خوب هنوز نتوانسته است انتظارات را برآورده سازد.
 • مسدودسازی کانال‌های قیمت‌گذاری ارز

  دادستان عمومی و انقلاب تهران، اعلام کرد با همکاری پلیس تهران و فتای ناجا ظرف روز گذشته دستور مسدودسازی ۱۷ سایت و ۲۶ کانال مرتبط با قیمت‌گذاری ارز، صادر شد.
 • سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌ها به کمترین رقم ۵ سال اخیر رسید

  صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان در سه ماه دوم سال‌جاری میلادی با رسیدن به ۲۵/ ۶۲ درصد کمترین رقم از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد محسوب می‌شود. به گزارش «ایبِنا» به نقل از صندوق بین‌المللی پول، این نهاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که پول چین وضعیت خود را در میان ارزهای ذخیره جهانی در سه ماه دوم سال‌جاری میلادی با رساندن سهم خود به ۸۴/ ۱ درصد در ذخایر بانک‌های مرکزی مستحکم کرد. بر همین اساس بانک‌های مرکزی جهان در این بازه زمانی معادل ۱۹۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، یوآن نگهداری کردند. این در حالی است که سهم یوآن در ذخایر ارزی جهان با وجود تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا رشد داشته و این ارز جایگاه ششمی خود را در میان تمام ارزهای جهان ثبات بخشیده است.البته سهم ۸۴/ ۱ درصدی یوآن به‌عنوان یکی از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی همچنان در مقایسه با دیگر ارزهای جهانی مانند دلار، یورو و ین ژاپن ناچیز محسوب می‌شود. سهم دلار در ذخایر ارزی جهان در سه ماه دوم سال‌جاری میلادی به ۲۵/ ۶۲ درصد کاهش پیدا کرد که کمترین رقم از سال ۲۰۱۳ میلادی به بعد محسوب می‌شود.

بیشتر