آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۳۵

 • اختیارات ارزی برای بازارساز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، با تصویب پیشنهادهای بانک مرکزی در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، حوزه اختیارات بازارساز برای مداخله در بازار ارز افزایش یافت. در خبر اعلام شده به صراحت قید شده، اختیارات لازم به رئیس‌کل بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز اعطا می‌شود. به این‌ترتیب انتظار می‌رود بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات ارزی با دست باز عمل کند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در تشریح دلایل این تصمیم گفت یکی از دلایل افزایش نوسانات نرخ ارز رویکرد منفعلانه بانک مرکزی در هفته‌های اخیر است؛ به همین دلیل مقرر شد که بانک مرکزی با بهره‌گیری از عملیات بازار باز ارزی، عنان بازار را در اختیار گیرد تا از میزان التهابات کاسته شود. به گفته پورابراهیمی، این تصمیم باعث خواهد شد سطح قیمت‌های غیرواقعی در بازار فروکش کند. او «منابع ارزی در اختیار بانک مرکزی» و «ارز حاصل از صادرات غیرنفتی» را دو منبع تغذیه بانک مرکزی برای بازارسازی ارزی معرفی کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد عملیات بازار باز ارزی عموما در نظام‌های غیرشناور ارزی تعریف می‌شود. همچنین در جلسه شورا، مقرر شد کلیه صادرکنندگان غیرنفتی، ظرف مدت سه ماه پس از صادرات، منابع حاصل از صادرات را یا در سامانه نیما عرضه کنند یا با ترتیبی که بانک مرکزی اتخاذ می‌کند، این ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.
 • تناقض انتظاری در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار معاملات خود را با کاهش قیمت آغاز کردند، ولی در ادامه روز مسیر اصلاح را در پیش گرفتند. روز شنبه، دلار در ساعات ابتدایی روز با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت که ثمره آن نزول این ارز به زیر مرز ۱۷ هزار تومانی و کاهش تا نقطه ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان بود. پس از برخورد با این نقطه، مقاومت معامله‌گران آغاز شد و خریدهای ارزی تا حدی رشد کرد. نتیجه این مقاومت، بازگشت دلار به کانال ۱۷ هزار تومانی و رسیدن به سقف روزانه ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومانی بود. با رسیدن به نقطه یاد شده این بار فروش‌ها در بازار بالاتر رفت و قیمت در نهایت ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد۱۷ هزار و ۳۵۰تومان قرار گرفت.
 • کارنامه خوراکی‌ها در نیمه نخست ۹۷

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی گزارش خرده‌فروشی منتهی به ۳۰ شهریور ۹۷ را منتشر کرد. با مقایسه آمار این گزارش با گزارش خرده‌فروشی ابتدای سال می‌توان تصویر واضحی را از رشد قیمت‌های اقلام خوراکی در ۶ ماه نخست امسال به‌دست آورد. به این ترتیب بررسی ۱۱ گروه خوراکی و زیرگروه‌های آنها در این ۶ ماه نشان می‌دهد که برخی میوه‌ها مانند سیب قرمز، سیب زرد و پرتقال تورم‌های بالای ۹۰ درصد و هندوانه و پیاز تورم منفی ۳۴ درصد و منفی ۹ درصد را ثبت کرده‌اند.
 • رضایت صندوق ذخیره فرهنگیان از تحولات بیمه معلم

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این موسسه متعلق به بخش خصوصی است و شامل قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شود.محمد‌هاشم رکن تهران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» افزود: شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان نیز خصوصی هستند.
 • انتصاب اعضای جدید هیات عامل بانک ایران زمین

  گروه بنگاه‌ها: با صدور احکام جداگانه‌ای توسط عبدالمجید پورسعید مدیرعامل بانک ایران زمین، معاونت حقوقی و وصول مطالبات، معاونت اعتبارات بانکداری شرکتی و بین‌الملل و رئیس اداره امنیت اطلاعات منصوب شدند.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، براساس این احکام که به‌صورت جداگانه صادر شده، عباس‌علی گل‌زاده به سمت معاونت حقوقی و وصول مطالبات، مسعود مهردادفر به سمت معاونت اعتبارات، بانکداری شرکتی و بین‌الملل و شهرام سامت به سمت رئیس اداره امنیت اطلاعات منصوب شدند.
 • بانک مسکن، پایدارترین بانک عضو شتاب

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن به‌عنوان پایدارترین بانک در بین بانک‌ها و موسسات مالی عضو شتاب در خرداد، تیر و مرداد سال‌جاری از سوی بانک مرکزی معرفی شد.
 • برنامه‌ریزی دقیق برای جذب منابع قرض‌الحسنه

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، با بازدید از شعب شهر زاهدان و منطقه سیستان، بر برنامه‌ریزی دقیق برای جذب منابع قرض‌الحسنه تاکید کرد.
 • بسته نجات برای آرژانتین

  دنیای اقتصاد: تلاش ناموفق دولت آرژانتین برای خروج از بحران «پزو»، رئیس‌جمهوری این کشور را به درخواست برای دریافت بسته نجات ۵۰ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول واداشت. در ۹ ماه گذشته نیمی از ارزش پزو در برابر دلار از‌ بین رفت. دولت آرژانتین برای برخورداری از کمک صندوق ۳ شرط را پذیرفت؛ شرط اول، امکان مداخله را تنها با خروج نرخ برابری از کریدور ۳۴ تا ۴۴ ممکن می‌کند. شرط دوم، سقف مداخله روزانه را ۱۵۰ میلیون دلار قرار می‌دهد و شرط سوم، کاهش سطح کریدور را هر ماه به ۳ درصد محدود می‌کند.
 • نکات امنیتی برای خرید سکه و طلا

  نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر ضمن ممنوع اعلام کردن هر گونه معاملات طلا، جواهر و سکه در فضای مجازی توصیه کرد که مردم طلای آب شده، طلای دست دوم و قسطی نخرند. همچنین سکه را فقط از واحدهایی که «جواز سکه‌فروشی و هولوگرام اتحادیه» دارند، بخرند.
 • سرگردانی طلا در بازارها

  دنیای اقتصاد: آخرین کاهش متوالی قیمت طلا برای ۶ ماه متوالی پس از ژانویه ۱۹۹۷ میلادی به وقوع پیوست. این در حالی است که قیمت طلا روز پنج‌شنبه برای لحظاتی تا سطح ۱۱۸۰ دلاری به ازای هر اونس کاهش یافته بود. انتشار گزارش شاخص تورمی معیار برای فدرال رزرو آمریکا یا شاخص مصارف شخصی پس از یک سال به‌طور غیرمنتظره‌ای از پیش‌بینی ماهانه عقب ماند. نرخ رشد شاخص برای ماه آگوست ۱/ ۰ درصد پیش‌بینی شده بود؛ اما بدون تغییر نسبت به ماه پیش از آن به ثبت رسید. فدرال رزرو از این شاخص برای رصد وضعیت تورم در آمریکا و نحوه سیاست‌گذاری خود استفاده می‌کند؛ بنابراین افت این شاخص نسبت به پیش‌بینی برای شاخص دلار خبر خوبی نخواهد بود. حتی برخی کارشناسان در این خصوص احتمال افزایش تقاضا برای طلا در ایالات‌متحده را می‌دهند.
 • فروش ارز مسافرتی در بانک تجارت با نرخ بازار

  گروه بنگاه‌ها: متقاضیان دریافت ارز مسافرتی می‌توانند به شعب ارزی-ریالی و واحدهای ارزی بانک تجارت مراجعه کنند.
 • بانک سامان حامی اصلی هفتمین نشست بانکی - تجاری ایران و اروپا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان به‌عنوان حامی اصلی هفتمین نشست بزرگ بانکی - تجاری ایران و اروپا معرفی شد.
 • نوسازی ۲ هزار دستگاه خودرو سنگین با تسهیلات بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مشارکت بانک صادرات ایران در نوسازی ۲ هزار و ۲۲۲ دستگاه خودرو سنگین اسکانیا، فصل تازه‌ای از اجرای طرح نوسازی ناوگان باربری جاده‌ای کشور را رقم زد.
 • برنامه‌های پست بانک ایران برای استان‌های کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل پست بانک ایران درجلسه شورای اداری مدیریت شعب استان سمنان ضمن تشریح برنامه‌های اشتغال‌زایی بانک گفت: این بانک در هر یک از استان‌ها، برنامه متناسب با ظرفیت اقتصادی منطقه اجرا می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر