آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۲۹

 • جوانمرگی شغلی در بازار کار

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد حدود ۵۶ درصد از بیکاران فعلی قبلا سابقه اشتغال داشته‌ و به دلایل مختلف جبری و اختیاری مجبور به ترک کار شده‌اند. از طرفی در بین عوامل ۱۲‌گانه علت ترک کار، عوامل جبری در قیاس با عوامل اختیاری ترک کار سهم قابل‌توجهی داشته‌اند؛ به‌طوری‌که سه علت «موقتی بودن کار»، «پایین بودن درآمد» و «اخراج یا تعدیل نیروی کار» که در زمره اصطکاک‌های سمت تقاضای بازار کار قرار می‌گیرند، درمجموع بیش از ۵۰ درصد علل ترک کار بیکاران فعلی را توضیح می‌دهند.
 • نقطه اوج بازارها در دهه ۹۰

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز شهریورماه، دلار به سوی مرز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان حرکت کرد و سکه تمام بهار آزادی در کانال ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باقی ماند. روز شنبه، دلار با ۴۰ تومان افزایش به قیمت ۱۴ هزار و ۴۹۰ تومان رسید. با افزایش روز آخر، میزان بازدهی این ارز در شهریورماه به نزدیک ۳۷ درصد و در ۶ ماه ابتدایی سال به آستانه ۱۹۷ درصد رسید. دلار در هیچ‌کدام از نیم سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ چنین رشدی را به ثبت نرسانده بود و تنها در نیمه اول سال۹۰ و ۹۱ بود که توانست رشد دو رقمی را به ثبت برساند. این ارز در نیم سال اول سال ۹۰، ۱۲ درصد رشد کرده و در همین مقطع زمانی در سال ۹۱، ۲۷ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود. در دیگر سال‌های دهه ۹۰، بازدهی در ۶ ماه اول سال هرگز بالای ده درصد ثبت نشد. به این ترتیب، بازدهی دلار در نیم سال ابتدایی سال ۹۷ با اختلاف بسیار زیادی از همین مقاطع زمانی سال‌های پیشین دهه ۹۰ بیشتر بوده است.
 • کاهش آرام رشد منابع بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد از رشد ماهانه و نقطه‌به‌نقطه مانده سپرده‌های بانکی در خردادماه سال‌جاری نسبت به انتهای سال قبل کاسته شده است. این روند در حالی است که به میزان رشد مانده تسهیلات بانکی در این ماه افزوده شده است. آمارهای بانک مرکزی همچنین نشان می‌دهد که در خردادماه سال‌جاری نسبت مانده سپرده‌ها پس از کسری قانونی به نسبت مانده تسهیلات به کمتر از ۸۵ درصد رسیده است، روندی که حاکی از وجود تعادل نسبی در منابع و مصارف بانک‌ها است.
 • پرداخت ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: این بانک در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳ هزار واحد صنعتی پرداخته است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، حسین مهری در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه این بانک گفت: سهم واحدهای کوچک و متوسط از تسهیلات این بانک در سال ۹۶ از ۲۶ درصد به ۳۶ درصد افزایش پیدا کرد.
 • نقش اساسی بانک سپه در اقتصاد کشور

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست وزارت اقتصاد با تاکید بر لزوم تعطیل کردن شعب و باجه‌های مازاد و زیان‌ده بانک‌ها گفت: این کار نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است، همچنان که فروش اموال و املاک مازاد نیز به برنامه روشن و شفاف نیاز دارد. به گزارش روابط‌عمومی بانک سپه، سیدرحمت‌الله اکرمی در مجمع عمومی عادی سالانه بانک سپه و بررسی عملکرد سال منتهی ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، بابیان اینکه برخی بانک‌ها مانند بانک سپه دارای ویژگی‌های خاصی هستند، گفت: شرایط ایجاب می‌کند در برابر موج تحریم‌های جدی، برنامه‌ریزی مسنجم و دقیقی داشته باشیم تا بتوانیم از تمام ظرفیت‌هایی که در داخل و خارج داریم، برای خنثی کردن این تحریم‌ها استفاده کنیم.وی با تشکر از مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره و همکاران بانک سپه به سبب تلاش‌های صورت گرفته در این بانک گفت: بحث حاکمیت شرکتی باید مورد توجه بانک‌ها باشد. همچنین واگذاری اموال و املاک مازاد، دومین موضوعی است که باید به‌طورجدی مورد پیگیری قرار گیرد.
 • بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ اروپا در غول بانکی دانمارک

  رسوایی بزرگ‌ترین تاریخ پولشویی اروپا در دانسکه بانک دانمارک با رقم ۲۰۰ میلیارد یورو رقم خورد.
 • کاهش کارمزد نقل و انتقال پول با پیوستن به FATF

  نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ایران با پیوستن به FATF کارمزد نقل و انتقال پول خود را که اکنون از طرف یک کشور ۱۱ درصد دریافت می‌شود به ۵/ ۰ می‌رساند.
 • دستگیری محتکران اقتصادی در ونزوئلا

  رئیس‌جمهوری ونزوئلا دستور داد ۳۴ نفر از محتکران کالا در این کشور زندانی شوند.
 • آماده‌باش«یلن»: رکود در راه است

  دنیای اقتصاد: بازگشت سکاندار سابق فدرال رزرو آمریکا «جنت‌یلن» به عرصه بانکداری آکادمیک اگرچه از سوی برخی دگماتیست‌های جمهوری‌خواه دخالت محسوب می‌شود؛ با این حال هدف یلن والاتر از مداخله در امور سیاست پولی است. نیرویی که یلن را به اظهارنظر ترغیب کرده است، ارائه یک هشدار و معرفی یک راهکار است. یلن می‌گوید فدرال رزرو نیاز به رویکرد جدیدی برای هدایت پیش‌بین و در نتیجه‌ مواجهه پیش از موعد با بحران محتمل دارد.
 • پرداخت تسهیلات با نرخ سود ٦ درصدی در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: دریافت تسهیلات با نرخ سود ٦ درصدی از شعب بانک صادرات ایران در قالب «سپرده کوتاه‌مدت طرح ٦٧» عملیاتی شد.
 • افزایش ۵۰ درصدی حواله‌های ارزی بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: حجم حواله‌های صادره و وارده بانک تجارت با افزایش ۵۰ درصدی از ۱۰۱۱ حواله در پنج ماه اول سال ۹۶ به بیش از ۱۵۶۶ حواله در پنج ماه سال‌جاری افزایش یافته است.
 • افتتاح فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فناوری‌های نوین مالی بانک‌انصار

  گروه بنگاه‌ها: فضای کار اشتراکی مرکز توسعه فن‌آوری‌های نوین مالی بانک انصار به‌منظور حمایت از کسب‌و‌کارهای نوین مالی کشور راه‌اندازی شد.
 • برنامه‌ریزی راهبردی؛ لازمه پیشگامی در بازار رقابت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک دی برنامه‌ریزی استراتژیک را ضامن پیشگامی یک سازمان در بازار رقابت دانست.
 • قدردانی از عملکرد بانک پارسیان درپرداخت وام قرض‌الحسنه

  گروه بنگاه‌ها: محمد عزیزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: پرداخت بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه از سوی صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان، نشان از دغدغه‌مداری این بانک نسبت به اقشار آسیب‌پذیر و بهبود معیشت مردم و نیازمندان دارد.

بیشتر