آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۲۸

 • الگوی فرامرزی نظارت بانکی

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی سیستم نظارت بانکی در هفت کشور با تاکید بر قوانین بانکداری پرداخته است؛ در این گزارش، با دسته‌بندی کشورها، پیشنهاد شده که سیستم نظارتی در ایران می‌تواند با الگوبرداری از کشوری مانند بلغارستان صورت گیرد، به‌نحوی‌که یک سازمان مستقل زیر نظر بانک مرکزی وظیفه نظارت بانکی را عهده‌دار شود.
 • خریدهای احتیاطی در بازارها

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز کاری هفته گذشته، دلار و سکه جهش کوتاهی را تجربه کردند. روز سه‌شنبه دلار یک مرز بالاتر رفت و سکه نیز به سطح ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نزدیک‌تر شد. در این روز دلار با ۱۵۰ تومان افزایش روی عدد ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت. رشد آخرین روز کاری موجب شد که در هفته نیمه تعطیل گذشته، میزان بازدهی این ارز به حدود ۷/ ۴ درصد برسد. در بازار موازی ارز، سکه روز سه‌شنبه ۳۰ هزار تومان رشد کرد و به بهای ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی با اهرم این رشد، بازدهی هفتگی خود را به حدود ۴/ ۲ درصد رساند. بررسی بازدهی این دو دارایی نشان می‌دهد که میزان رشد آنها در هفته گذشته سریع‌تر شده است. دلار در حالی رشد نزدیک به ۵ درصد را در هفته انتهایی شهریورماه تجربه کرد که ۲ هفته پیش تنها ۷ دهم درصد افزایش را به ثبت رسانده بود. سکه نیز ۲ هفته پیش آرام‌ترین هفته شهریورماهی را با رشد جزئی
 • واگرایی اثر نفتی در رشد اقتصادی

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار کشور آمار رشد اقتصادی فصل بهار را چند روز پس از آمار بانک مرکزی منتشر کرد. براساس آمار منتشر شده رشد ناخالص داخلی با احتساب نفت در سه ماه نخست سال‌جاری ۷/ ۱ درصد بوده و رشد ناخالص داخلی بدون نفت ۹/ ۱ درصد بوده است. در واقع این آمار نشان می‌دهد که اثر رشد بخش نفت بر رشد اقتصادی بسیار ناچیز بوده است. درحالی‌که در آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی، رشد اقتصادی بدون نفت کشور در سه ماه نخست سال‌جاری ۷/ ۰ درصد و رشد اقتصادی با نفت ۸/ ۱ درصد بوده است که نتیجه کاملا متفاوت از اثر نفت بر رشد اقتصادی را نشان می‌دهد.
 • ترکیب پرتفوی بیمه دانا متعادل شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه دانا در جلسه شورای مدیران این شرکت گفت: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده عملکرد شرکت در پنج ماه ابتدایی سال‌جاری مناسب بوده است.
 • بیمه‌‌کوثر ۷۱ میلیارد ریال خسارت برای حادثه واژگونی اتوبوس پرداخت کرد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه‌‌کوثر بیش از ۷۱ میلیارد و ۵۴۹ میلیون ریال به خسارت‌‌دیدگان حادثه واژگونی اتوبوس محور اقلید-یاسوج پرداخت کرد. به‌ گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر سرپرستی بیمه‌کوثر استان یزد؛ سقوط اتوبوس به دره موجب کشته شدن ۳۰ نفر و مصدوم شدن ۱۷ نفر از سرنشینان شد و پس از مختومه شدن پرونده مبلغ یادشده به حساب دادگستری یزد واریز شد.
 • پرداخت سود مشارکت در منافع بیمه خاورمیانه

  گروه بنگاه‌ها: سود مشارکت در منافع سال ۱۳۹۶ شرکت «بیمه زندگی خاورمیانه» با نرخ ۲۱ درصد به بیمه‌گذاران پرداخت شد. به گزارش ریسک‌نیوز، سود مشارکت در منافع سال ۱۳۹۶ شرکت «بیمه زندگی خاورمیانه» با نرخ ۲۱ درصد به بیمه‌گذاران پرداخت شد.این سود ۵ درصد بیشتر از نرخ سود فنی تضمین‌شده و با رعایت آیین‌نامه شماره ۶۰ بیمه مرکزی ایران است.
 • رشد قیمت سهام بیمه سامان

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات ۲۷ شهریورماه «فرابورس» سازمان بورس و اوراق بهادار نماد بساما، به بالاترین قیمت خود رسید و در سطح قیمتی ۴.۰۸۶ ریال معامله شد. به گزارش ریسک‌نیوز،سهام شرکت بیمه سامان برای اولین بار درتاریخ ۲۴ تیرماه سال ۹۱ به قیمت ۱.۸۰۰ ریال مورد معامله قرار گرفت.این گزارش حاکی است در حال حاضر نماد بساما در گروه بیمه‌ای بالاترین قیمت مورد معامله و با ارزشی افزون بر ۶.۱۲۱.۵۰۰ میلیون ریال به‌عنوان یکی از بهترین نمادهای موجود در بازار صنعت بیمه کشور برای سرمایه‌گذاری فعالان بازار سرمایه است.
 • آیین‌نامه ۶۸ نیازمند بازنگری است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه پاسارگاد گفت: برخی آیین‌نامه‌های شورای‌عالی بیمه از جمله آیین‌نامه ۶۸ مربوط به بیمه‌های زندگی و مستمری نیاز به بازنگری دارد و باید یک برنامه جامع بیمه‌های زندگی برای همه شرکت‌ها تدوین شود.
 • بخش اعظمی از ظرفیت‌های صنعت بیمه باید فعال شود

  گروه بنگاه‌ها: رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در بازدید از شرکت بیمه آرمان گفت: با هدف‌گیری صحیح، استراتژی دقیق، تقویت زیرساخت و همچنین استفاده از نیروهای مجرب و متخصص، رسیدن به رده‌های بالای فهرست شرکت‌های برتر کشور دور از دسترس نخواهد بود.
 • تصویب صورت‌های مالی بانک صنعت ومعدن

  گروه بنگاه‌ها: صورت‌های مالی مربوط به سال مالی منتهی به پایان سال ۹۶ بانک صنعت و معدن تصویب شد.به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، نشست مجمع عمومی عادی سالانه این بانک صنعت و معدن با حضور اعضای این مجمع برگزار شد.اعضای مجمع عمومی بانک صنعت و معدن در این نشست از نقش بانک صنعت و معدن در تامین مالی طرح‌های صنعتی که موجب ایجاد اشتغال در کشور شده قدردانی و صورت‌های مالی بانک را مصوب کردند.
 • تقویت ذخایر بانک توسعه صادرات

  گروه بنگاه‌ها: صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۹۶ با حضور اعضای مجمع عمومی بانک، سرپرست وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان ریاست مجمع، اعضای هیات‌مدیره بانک و نمایندگان سازمان‌های مرتبط در تمامی جنبه‌های با اهمیت حسابرسی با عنوان مطلوب ارزیابی و تصویب شد.به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، در جلسه مجمع این بانک، علی صالح‌آبادی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت داخلی و بین‌المللی اگزیم بانک ایران در سال گذشته، عملکرد و نسبت‌های مالی بانک در سال ۹۶ را برای اعضای مجمع تشریح کرد.وی با اشاره به ارتقای رتبه اعتباری بین‌المللی بانک توسعه صادرات در دو مرحله افزود: در سال ۹۵ پس از برجام که در دو مرحله، رتبه اعتباری بانک از B به B+ و سپس به BB- ارتقا یافته بود، در سال ۹۶ نیز بدون تغییر باقی مانده است.صالح آبادی با اشاره به افزایش تعامل با مشتریان در قالب سفرهای استانی مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بانک گفت: در سال ۹۶ قریب به ۹ نشست با اتاق‌های بازرگانی، صادرکنندگان استانی و بازدید از واحدهای تولیدی انجام شده است.
 • پرداخت وام بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به دانشجویان

  گروه بنگاه‌ها: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به دانشجویان این دانشگاه تسهیلات تا سقف ۲۰ میلیون تومان با کارمزد سه درصد پرداخت می‌شود.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» محمدمهدی طهرانچی در آیین انعقاد تفاهم‌نامه پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه شهریه به دانشجویان گفت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به‌منظور گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه در کشورمان می‌تواند سلامت مالی و بانکداری را تضمین کند.وی خواستار تنوع‌بخشی در ارائه خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شد و افزود: باید تیم‌های کارشناسی دو طرف در جلسات مستمر در این خصوص رایزنی کرده و خدمات را توسعه دهند.
 • نزول شاخص دلار به قعر ۲ماهه

  دنیای اقتصاد: افت شاخص دلار آمریکا پس از کاهش شدت بخشی از نگرانی‌های مربوط به تنش‌‌های جنگ تجاری میان آمریکا و چین موجب افزایش قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی شد. شاخص دلار تا ظهر روز جمعه در کف ۲ماهه قرار داشت و همین مساله فضا را برای تقویت بهای فلز زرد مهیا کرده بود.
 • سرقت بانکی از کانال «گوگل پلی»

  ایرنا: یک شرکت امنیت اطلاعات گزارش داد: اطلاعات شخصی و جزئیات مرتبط با شماره حساب‌ها و عملیات مالی هزاران نفر از مشتریان ۶ بانک از جمله دو بانک بزرگ وام‌دهنده استرالیا از طریق اَپ‌ها یا برنامه‌های جعلی بانکی در گوگل‌پلی به سرقت رفته است.
 • ظهور یک استارت‌آپ جدید در صنعت بیمه

  گروه بنگاه‌ها: با افزایش حضور و فعالیت استارت‌آپ‌ها طی ۵ سال گذشته در صنایع مختلفی مانند تاکسی اینترنتی، فروش کالا، خدمات بلیت سفر، شاهد تحول و ارزش‌آفرینی بزرگی در حوزه‌های بیمه نیز هستیم. در یک سال گذشته در صنعت مهم و جدی بیمه که با جان و مال مردم در ارتباط است، شاهد فعالیت معدود استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات هستیم که به صنعت بیمه حتی با نگاهی طنز، وارد شده و گاه با شوخی‌های نامتناسب نگریسته که این موضوع در تبلیغات آنها به‌خوبی محسوس است؛ اما استارت‌آپ «ازکی» با اکران کمپین محیطی «بیمه را جدی بگیرید»، از فعالان استارت‌آپی صنعت بیمه دعوت کرده که این صنعت را به شوخی نگیرند. اقدامی که مورد توجه فعالان باسابقه صنعت بیمه قرار گرفته است.
 • پرداخت شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد با وام بانک قرض‌الحسنه رسالت

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه رسالت با امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان این دانشگاه وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر