شماره روزنامه ۴۵۸۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۲۰

 • تفاوت اقتصادی ایران با ونزوئلا

  دنیای اقتصاد: این روزها گزاره «ونزوئلایی شدن» آینده اقتصاد ایران را در اذهان عمومی مخدوش کرده است. در همین راستا، پویا ناظران تفاوت‌های اقتصاد ایران و ونزوئلا را در خلال تخمین‌گر «نقدینگی» بررسی کرده است. در حالی که ظرف پنج سال اخیر، نقدینگی ونزوئلا بیش از ۲۲۰۰ برابر شده، نقدینگی ایران ۳/ ۳ برابر شده است. بنابراین از نظر «نقدینگی»، اقتصاد ایران فاصله چشمگیری با بحران ونزوئلا دارد. اما به‌منظور حذف و کاهش این فاصله لازم است سه نسخه «مهار رشد نقدینگی از سوی سیاست‌گذار»، «افزایش شفافیت اطلاعات» و «هشدار رشد نقدینگی به سیاست‌گذار در آستانه‌رشد نقدینگی» در پیش گرفته شود.
 • در انتظار صعود طلا ؟

  دنیای اقتصاد: بهای هر اونس طلا ابتدای هفته گذشته در حدود قیمت ۱۲۰۰ دلاری باز شده بود، اما پس از نزول تا قیمت ۱۱۸۹ دلاری، به سطح ۱۲۰۷ دلاری صعود کرد و در نهایت با افت مجدد در قیمت ۱۱۹۶ دلاری بسته شد. افت انتهای هفته تحت تاثیر انتشار داده‌های اشتغال ایالات متحده رخ داد. شاخص دلار پس از گزارش وزارت کار از جایگاه ۹۵ واحدی خود صعود کرد و در نهایت به ۳۶/ ۹۵ واحد رسید و فشار همیشگی خود را بر فلز زرد وارد کرد. انتشار آمارهای جدید در حوزه بازار کار آمریکا در ماه آگوست اما موجب شد تا قیمت جهانی طلا در پایان مبادلات روز جمعه با کاهش روبه‌رو شود و از ثبت بازدهی مثبت هفتگی باز ماند.
 • هنگ‌کنگ «ثروتمندنشین‌»ترین شهر جهان

  دنیای اقتصاد: یکی از راهگشاترین پرسش‌هایی که می‌تواند ریشه بحران‌های موجود در بسیاری از اقتصادها را بخشکاند این است که ثروتمندترین افراد جهان دارایی‌های خود را به چه شکل و در چه بخش‌هایی نگهداری می‌کنند. شرکت داده‌ای-آمریکایی «ولث-ایکس» در جدیدترین و ششمین نسخه از «گزارش جهانی فراثروت» خود ضمن معرفی جغرافیای محل سکونت ثروتمندترین افراد جهان، به این پرسش کلیدی نیز پاسخ داده است.
 • آمادگی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای کمک به بهبود اقتصاد کشور

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، از آمادگی این بانک برای کمک به بهبود اقتصاد کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، عیسی امامی با توجه به اهمیت جذب منابع و افزایش سهم بانک از بازارهای هدف بر آمادگی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به‌منظور کمک به بهبود اقتصاد کشور تاکید کرد.وی در جریان بازدید از شعب استان کردستان اعلام کرد: پیشبرد برنامه‌های ترسیمی و دستیابی به اهداف تعیین شده در هر استان نیازمند شناسایی دقیق ظرفیت‌های اقتصادی مناطق و شهرستان‌های گوناگون است.عضو هیات‌مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در این بازدیدها با اشاره به اهمیت جذب منابع و افزایش سهم بانک از بازارهای هدف گفت: با جذب بیشتر منابع قرض‌الحسنه پایدار می‌توان میزان ارائه خدمات متنوع بانک به مشتریان را ارتقا داد و توجه همکاران به معرفی طرح «همیاران مهر ایران» می‌تواند فتح بابی برای نیات خیرین جامعه باشد.
 • اهتمام بانک دی به بانکداری بدون ربا

  گروه بنگاه‌ها: عضو شورای فقهی بانک مرکزی عملکرد بانک دی را در تعهد به بانکداری بدون ربا در نظام بانکی کشور مطلوب ارزیابی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک دی، در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت هفته بانکداری اسلامی با حضور مدیران و کارکنان بانک دی در ستاد مرکزی این بانک برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان به آسیب‌شناسی وضعیت بانکداری بدون ربا در کشور پرداخت.
 • توضیح و پوزش

  در خبر روز گذشته در این ستون که به اشتباه با تیتر «دلایل استعفای رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران» منتشر شد، به اطلاع می‌رساند تیتر صحیح «پاسخ دبیرکل سندیکای بیمه‌گران به دلایل استعفای یکی از اعضا» است که به‌ این وسیله ضمن پوزش از خوانندگان، اصلاح می‌شود.
 • امکان پرداخت الکترونیک در شبکه تیپاکس

  گروه بنگاه‌ها: شرکت پرداخت الکترونیک سامان به‌تازگی و با همکاری بانک سامان، عملیات پرداخت الکترونیک وجه را روی اپلیکیشن جت شرکت تیپاکس ممکن کرده است.به این ترتیب، مشتریان شرکت تیپاکس، اپراتور اول پست خصوصی کشور می‌توانند پرداخت مرسوله‌های پستی خود را از طریق کارتخوان‌های اندرویدی سپ به سادگی و با سرعت بالا انجام دهند. شایان ذکر است نخستین هاب مکانیزه مدرن پستی کشور با هدایت اولین اپراتور خصوصی پست ایران و با سرمایه‌گذاری هلدینگ فاخر توسط شرکت آلمانی بویمر در زمستان سال ۱۳۹۶ راه‌اندازی شد. این هاب پستی ظرفیت تجزیه ۷هزار مرسوله پستی در ساعت را دارد و در حال حاضر برای تجزیه کلیه مرسولات پستی شبکه اپراتور اول پستی کشور مورد استفاده قرار گرفته است.تا پیش از این، یکی از مشکلات رایج مشتریان هنگام ارسال و دریافت مرسوله‌های پستی، چگونگی پرداخت با کارت شتابی بود که سپ با تجهیز این کارتخوان‌های اندرویدی و فراهم کردن پرداخت با کارت روی اپلیکیشن جت شرکت تیپاکس، این نگرانی را برطرف کرد.
 • شرکت در قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بدون حضور در شعب

  گروه بنگاه‌ها: بانک انصار به‌منظور ایجاد فرصت بیشتر برای شرکت هموطنان در نهمین مرحله قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، امکان ویژه‌ای را در سایت خود ایجاد کرده تا با استفاده از آن، افتتاح حساب کنند.به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و تبلیغات، باتوجه به استقبال مردم برای افتتاح حساب و افزایش موجودی به‌منظور شرکت در نهمین مرحله قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، بانک انصار به‌منظور تسهیل در این امر، امکان ویژه‌ای را در سایت خود ایجاد کرده تا متقاضیان بتوانند با مراجعه به آن نسبت به افتتاح سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز برای خود و خانواده‌شان اقدام کنند. براساس این گزارش، آخرین مهلت افتتاح حساب یا تکمیل موجودی نهمین مرحله قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، با حداقل ۵۰ هزار تومان موجودی، ۲۲ شهریورماه سال‌جاری تعیین شده است. همچنین در ازای هر ۵۰ هزار تومان موجودی در یک روز، یک امتیاز برای صاحب سپرده منظور می‌شود.
 • بهره‌برداری از ۲ طرح صنعتی در آذربایجان غربی با تسهیلات بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: دو طرح صنعتی در سال ۱۳۹۶ با تسهیلات بانک صنعت و معدن در استان آذربایجان غربی به بهره‌برداری رسید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، برای اجرای طرح سی‌ان‌جی سیلندر سراج خوی مبلغ ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو تسهیلات توسط این بانک پرداخت و موجب ایجاد ۸۰ شغل مستقیم شد.میزان تسهیلات اعطایی به فرش ماشینی چایبار پدیده آذربایجان یک میلیون و ۵۰۰ هزار یورو تسهیلات ارزی و ۶ میلیارد تومان تسهیلات ریالی بوده است که در نتیجه آن برای ۱۵ نفر شغل ایجاد شده است.
 • تفسیر نادرست نرخ تورم

  مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی گفت: برخی از برداشت‌های نادرست درباره نحوه محاسبه نرخ تورم موجب انتقاد به نرخ اعلامی از سوی بانک مرکزی است.جعفر مهدی‌زاده در گفت‌وگو «ایبِنا» درباره نرخ واقعی تورم و موارد مطرح شده در این‌باره، اظهار داشت: برخی سوء‌تفاهم‌ها درباره نرخ تورم در جامعه شکل گرفته است که دلیل عمده آن نبود اطلاعات کافی درخصوص ماهیت نرخ تورم، نحوه محاسبه و تفسیر آن برای مردم است.
 • سقف و کف یک روزه دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، کف و سقف جدیدی برای دلار رقم خورد. دلار در ابتدای روز مسیر کاهشی را طی کرد تا به نقطه ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. معامله‌گران در آن نقطه از این ارز حمایت کردند و آن را تا سقف ۱۳ هزار تومانی بالا آوردند. دلار از مرز یادشده فراتر نرفت و بازیگران در مرز ۱۳ هزار تومانی فروشنده شدند. روز یکشنبه آزمون کف و سقف قیمت دلار بود؛ دیروز، افزایش ورود اسکناس به بازار زمینه‌ساز کاهش قیمت ‌شد و معامله‌گرانی که تصور می‌کردند قیمت به کف خورده است، عامل اصلی افزایش قیمت بودند.
 • امکان احراز هویت برخط در بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: نخستین سامانه (VTM) بانکی با امکان احراز هویت برخط از سازمان ثبت احوال توسط بانک پارسیان راه‌اندازی شد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، در آستانه سالروز تاسیس این بانک، در مراسمی با حضور پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان، حمید درخشان‌نیا، معاون وزیرکشور و رئیس سازمان ثبت احوال و مدیران شرکت‌های تهیه‌کننده نرم‌افزارهای بانکی، برای نخستین بار در کشور توسط بانک پارسیان، سامانه و دستگاه‌های جانبی (VTM)، با امکان احراز هویت از طریق کارت هوشمند ملی با مشارکت سازمان ثبت احوال راه‌اندازی شد.
 • همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان بانک صادرات در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران با اشاره به اینکه بازنشستگان بانک، سرمایه اصلی این بانک هستند، گفت: بازنشستگان و خانواده‌های آنها نباید در موضوعات معیشتی و درمانی دغدغه‌ داشته باشند.
 • احداث فاز دو بیمارستان مهرگان کرمان با مشارکت بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: فاز دوم بیمارستان مهرگان کرمان با مشارکت ۲۸۶ میلیارد ریالی بانک تجارت به‌زودی افتتاح می‌شود.به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، بیمارستان مهرگان به‌عنوان اولین بیمارستان خصوصی شهر کرمان در سال ۱۳۸۸ با ۵۰ تخت به بهره‌برداری رسید.

بیشتر