آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۰۷

 • خرید زمان در سود بانکی

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال ارائه بسته جدید ارزی و تغییر قواعد معاملات در بازار ارز، این بار سیاست‌گذار، ساماندهی بازار سپرده را مورد هدف قرار داده است. بر مبنای اطلاعیه جدید بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسات اعتباری مجازند قرارداد سپرده‌های با نرخ بالای ۱۵ درصد را که در بازه ۲ تا ۱۱ شهریور سال گذشته منعقد شده بود، برای یک ماه دیگر تمدید کنند. این در حالی است که از شهریور سال گذشته تاکنون بانک‌ها روی کاغذ مکلف به رعایت سقف سود سپرده ۱۵ درصد بودند. از طرفی از محتوای این اطلاعیه می‌توان پیش‌‌بینی کرد بانک مرکزی به‌منظور ثبات بازار دارایی‌ها و جهت‌دهی هدفمند به تصمیم سپرده‌گذاران، ابزارهای نوین بانکی را در ماه‌های آتی به بازار معرفی خواهد‌کرد. به نظر می‌رسد سیاست‌گذار با تمدید یک ماهه قراردادهای سپرده‌گذاری به دنبال خرید زمان با هدف جلوگیری از تصمیم چرخشی سپرده‌گذاران، تکمیل ابزارهایی برای مدیریت تبدیل دارایی‌ها و تقویت ثبات بازارها، بوده است. یکی از چالش‌های سیاست‌گذار در حال حاضر افزایش سرعت جابه‌جایی نقدینگی است. علاوه بر این بازدهی سایر بازارهای دارایی نیز موجب کاهش جذابیت بازار پول پس از سال‌ها شده است. کارشناسان پیشنهاد می‌دهند سیاست‌گذار پولی با ملاحظه این دو چالش بسته‌ای را طراحی کند که علاوه بر کاستن از سرعت جابه‌جایی نقدینگی به جذابیت بازدهی بخش رسمی کمک کند.
 • بازدهی دلار صفر شد

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته، بازدهی دلار صفر شد و سکه پس از ۲ هفته رشد منفی، علامت مثبت را مقابل خود دید. سکه روز سه شنبه با ۵۰ هزار تومان افزایش عدد ۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان را در مقابل خود دید؛ روز پنج‌شنبه سکه اصلاح قیمتی را تجربه کرد و با از دست دادن ۲۰ هزار تومان از ارزش خود، به رقم ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید.
 • صرافان برای واردات ارز به تضمین نیاز دارند

  دبیرکل کانون صرافان ایران گفت: مصوبه دولت برای ورود آزاد ارز و طلا به کشور زمانی اجرایی می‌شود که صرافی‌ها امنیت و تضمین‌های لازم را برای فعالیت آزادانه از مسوولان بگیرند تا بازار نیز روی آرامش ببیند.
 • رشد تقاضا برای بیمه مکمل درمان ناشی از چیست؟

  بهنام ایثاری مدیرعامل کمک‌رسان ایران و مشاور هیات‌مدیره بیمه آسماری
  تقاضا برای درمان به‌منظور حفظ یا بازگرداندن سلامتی تقاضایی طبیعی برای یک زندگی خوب و کارآمد است. بدیهی است که نمی‌توان تقاضا برای درمان را از تقاضا برای تامین هزینه آن ازجمله بیمه جدا کرد و این دو در بسیاری از موارد همپای هم پیش می‌روند.کارشناسان اقتصاد و سلامت عوامل گوناگونی را در تعیین میزان تقاضا برای بیمه و به‌ویژه بیمه درمان تکمیلی موثر می‌دانند. ازجمله این عوامل می‌توان به درآمد سرانه فردی یا خانوار، مخارج درمانی و بهداشتی، امکانات محلی دسترسی به درمان، نرخ تورم واقعی و انتظاری، نرخ بیکاری، سن، جنسیت، وضعیت تاهل، وضعیت اشتغال، سطح تحصیلات و بالاخره وضعیت سلامتی سرپرست و اعضای خانوار اشاره کرد.از عوامل فوق سه عامل درآمد سرانه، مخارج درمانی- بهداشتی و نرخ تورم نقش مهم‌تری در میزان تقاضا برای بیمه درمان مکمل ایفا کرده و رابطه مستقیمی میان آنها وجود دارد. بررسی آمار بیمه‌های درمان تکمیلی تصویر روشن‌تری از سهم و جایگاه هر یک از عوامل فوق به‌دست می‌دهد.
 • تغییر جهت نقدینگی در بین بازارها

  گروه بنگاه‌ها- فاطمه بهادری: معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: تغییر جهت نقدینگی در بین بازارها، ادغام بانک‌های نیروهای مسلح و تهیه لایحه اصلاح امور بانکی در دستور کار است.امیرباقری در مراسم تودیع ومعارفه مدیران بانک صنعت و معدن با بیان اینکه هم دولت و هم وزارت اقتصاد در پی اصلاح نظام بانکی هستند، افزود: این تصمیم مهم در میان‌مدت و کوتاه‌مدت انجام می‌شود.وی ادامه داد: اقتصاد ایران بانک محور و انتظارات از بانک‌ها زیاد است؛ زیرا این نهادها تامین‌کننده و تضمین‌کننده نظام مالی هستند.باقری تصریح کرد: در تحریم‌ها، بانک‌ها در کنار نفت، نوک پیکان تحریم هستند.
 • سیگنال ترامپ به جنگ ارزی

  دنیای اقتصاد: چین و آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی دنیا، به‌رغم از سرگیری گفت‌وگوهای دوجانبه برای حل اختلافات تجاری وارد دور جدیدی از جنگ تجاری شده‌اند. پیش از این، تنش‌های تجاری باعث بر هم ریختن بازارهای جهانی ارز و بورس شده بود. بازار جهانی ارز با پیشروی دلاری که جایگاه طلا در ذخایر امن را ربوده بود، ارزهای دیگر کشورها و به‌ویژه بازارهای نوظهور را تحت فشار شدید به عقب می‌راند.
 • تصویب صورت‌های مالی سال ٩٦ بانک صادرات در مجمع عمومی

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده سال‌مالی ٩٦ بانک صادرات ایران با حضور دارندگان حداکثر سهام صبح روز دوشنبه ٢٩ مردادماه برگزار شد و صورت‌های مالی بانک به اتفاق آرا مورد تصویب قرار گرفت.
 • بانک پارسیان تضمین صادرات را تامین‌مالی می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: سند همکاری میان مدیران عامل بانک پارسیان و صندوق ضمانت صادرات ایران با موضوع شرایط عمومی ضمانت‌نامه اعتبارخریدار منعقد شد.
 • رتبه نخست رشد تراکنش‌ها به «سپ» رسید

  گروه بنگاه‌ها: براساس آخرین گزارش اقتصادی شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، تیرماه گذشته بیشترین میزان رشد تراکنش در تمام ابزارهای پذیرش را به خود اختصاص داد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان به نقل از شرکت پرداخت الکترونیک سامان، سپ در تیرماه با کسب ۴/ ۱۷ درصد سهم بازار، در رتبه دوم میان ۱۲ شرکت ارائه‌کننده خدمات پرداخت کشور ایستاده است. بر این اساس، تراکنش‌های سپ بیشترین میزان رشد را از نظر تعداد، در مقایسه با سایر شرکت‌ها نشان می‌دهد. بر پایه این گزارش، بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی در تیرماه ۹۷ نسبت به ماه گذشته با رقم مثبت ۲۳/ ۰درصد در شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» گزارش شده است.
 • مبنای محاسبه قیمت ارز در سامانه سنا

  میانگین وزنی نرخ خرید و فروش اسعار مورد معامله در شبکه صرافی‌های مجاز طی روز‌های کاری در پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir از ساعت ۸ تا ۱۸ به‌صورت ساعتی و روزانه اعلام می‌شود.

بیشتر