آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۰۶

 • وزن‌کشی دو سیاست ارزی

  دنیای اقتصاد: اقتصاد ایران شاهد دو سیاست مشخص ارزی در سال‌جاری بود. سیاست نخست، از ۲۱ فروردین‌ماه سال‌جاری آغاز شد که مبنای آن پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تمام گروه‌ها و قاچاق اعلام کردن تمام معاملات در نرخ‌های دیگر بود. به فاصله بیست روز پس از اعلام این سیاست، نرخ ارز به بالای ۶ هزار تومان رسید و تا زمان اعلام خبر شروع به کار سیاست دوم، یعنی «بازار دوم ارزی»، این نرخ به حدود ۱۲ هزار تومان نیز افزایش یافت. از زمان راه‌اندازی بازار دوم تاکنون دلار به میانه کانال ۱۰ هزار تومان بازگشته، همچنین در ۱۲ روز اخیر، نیز دامنه نوسان ارز در سطح ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان و ۱۰ هزار و ۶۵۰ تومان، محدود شده است. «دنیای اقتصاد» در گفت‌و‌گو با کارشناسان، به وزن‌کشی دو سیاست ارزی پرداخته است. اکثر کارشناسان و پژوهش‌های رسمی تاکید دارند تامین ارز بر مبنای سیاست نخست، فقط اتلاف منابع و توزیع رانت بود. زیرا مجموع عوامل اقتصادی و غیر‌اقتصادی تقاضا را برای بازار ارز بالا برده؛ به‌طوری‌که رکورد ثبت سفارش در دوره اجرای این سیاست شکست. در مقایسه با سیاست دلار۴۲۰۰ تومانی، بازار دوم تا حدودی ضربه‌گیر نوسان شد و حجم تقاضای وارداتی ارز را به میزان قابل توجهی تعدیل کرد. کارشناسان امیدوارند کامل شدن این ریل بتواند هزینه‌های کمتری نسبت به سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی به اقتصاد ایران تحمیل کند.
 • حذف دلار از سامانه سنا

  دنیای اقتصاد: قیمت دلار روز گذشته در سامانه سنا اعلام نشد و یوآن چین جای آن را گرفت. حذف قیمت دلار از انتهای روز یکشنبه کلید خورد؛ تا ساعت ۵ بعدازظهر همان روز قیمت این ارز در سامانه یاد شده وجود داشت. اما در ساعات پایانی یکشنبه تعدادی از خبرگزاری‌ها و کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران خبر دادند که این نرخ از سامانه یاد شده حذف شد.
 • افتتاح ۹ طرح صنعتی و اشتغال ۱۴۹ نفر در سال ۱۳۹۶

  گروه بنگاه‌ها: با تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۹۶ تعداد ۹ طرح صنعتی در استان مازندران به بهره‌برداری رسید و برای ۱۴۹نفر اشتغال ایجاد شد.به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، برای راه‌اندازی این طرح‌ها مبلغ ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات ریالی و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو تسهیلات ارزی پرداخت شده است. از جمله این طرح‌ها می‌توان به صنایع پیلکا پلاست، آرینا رشد شمال، سیم آبدیده بشل و بهین ظرف مازندران اشاره کرد.در سال‌های اخیر تسهیلات بانک صنعت و معدن به‌عنوان تنها بانک تخصصی بخش صنعت و معدن موجب احداث طرح‌های صنعتی زیادی در کشور شده است.
 • برنامه‌ریزی برای ایجاد سبد متوازن عرضه و تقاضای مسکن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن از برنامه‌ریزی برای ایجاد سبد متوازن عرضه و تقاضای واحدهای مسکونی متناسب با نیاز مصرفی بازار ملک خبر داد. روزبه ظهیری، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری بانک مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن گفت: متناسب با نیاز روز بازار مسکن و به‌منظور افزایش عرضه واحدهای مسکونی در حال برنامه‌ریزی‌های جدید و توسعه محصولات خود هستیم تا از این طریق بتوانیم دو رسالت مهم خود را به انجام برسانیم.
 • معرفی برندگان جشنواره پایانه‌های فروشگاهی بانک گردشگری

  گروه بنگاه‌ها: در مراسمی با حضور مدیران ارشد و جمعی از مشتریان پایانه‌های فروشگاهی، برندگان «پایانه‌های فروشگاهی بانک گردشگری» معرفی شدند و جوایز تعیین شده از جمله یک دستگاه خودروی پژو ۲۰۷ را دریافت کردند.به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، جشنواره پایانه‌های فروشگاهی بانک گردشگری با هدف ترویج خدمات این حوزه و رفع نیازهای صاحبان کسب‌وکار و برای ترویج خدمات گسترده بانک در حوزه پایانه‌های فروشگاهی و استفاده از ظرفیت‌های موجود برای کاهش استفاده از کاغذ در معاملات و ارائه خدمات به صاحبان کسب‌وکارها برگزار شد.براساس این گزارش، بانک گردشگری به‌منظور توسعه خدمات ویژه به صاحبان کسب‌وکار، پیش از این نیز جشنواره‌های موفقی را در حوزه بانکداری الکترونیک و خدمات نوین پرداخت برگزار کرده است.
 • اعلام آخرین مهلت واگذاری چک‌های غیر‌صیادی

  گروه بنگاه‌ها: براساس مهلت اعلام شده ازسوی بانک مرکزی، مشتریان برای واگذاری چک‌های غیر‌صیادی (طرح قدیم) خود با هر تاریخی تنها تا روز ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ مهلت دارند. به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، در پایان شهریورماه سال ۱۳۹۶ بانک مرکزی از سامانه‌ای به نام سامانه صیاد (صدور یکپارچه دسته چک) رونمایی کرد که اصلی‌ترین دلیل وجود آن، صدور چک به‌صورت یکپارچه به‌منظور اعتبارسنجی، کنترل دقیق صلاحیت متقاضی دسته چک و امکان استعلام ساده‌تر وضعیت عملکرد صادرکننده چک است.بر همین اساس دارندگان دسته چک‌های غیر‌صیادی تنها تا ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ مهلت دارند با مراجعه به شعب بانک ایران زمین در سراسر کشور نسبت به واگذاری چک‌های طرح قدیم خود اقدام کنند.بنابراین گزارش، سامانه صیاد روند استعلام و پیگیری و صدور چک را تسهیل می‌بخشد، به نوعی که هر برگ چک دارای شناسه‌ای منحصر‌به‌فرد بوده تا به راحتی قابل‌پیگیری باشد که موجب افزایش اعتبار دسته چک خواهد شد و از اختصاص چک به افراد بدسابقه جلوگیری خواهد کرد.
 • پرداخت ۳/ ۸ میلیارد ریال خسارت به یک مصدوم

  گروه بنگاه‌ها: بیمه آرمان در یک پرونده خسارت بدنی اتومبیل، بیش از ۸ میلیارد ریال به یک مصدوم پرداخت کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، حادثه مذکور در تاریخ ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۴ در مسیر شهرضا - سمیرم به علت عدم‌توجه به جلو و واژگونی، منجر به مصدومیت یک نفر از سرنشینان آن شده بود که در نظریه پزشکی قانونی و رای دادگاه در سال ۹۷ میزان دیه آن ۵/ ۳۸۳ درصد اعلام شد.بنا بر این گزارش، پس از صدور رای، بیمه آرمان ۱۵درصد خسارت را به‌صورت علی‌الحساب پرداخت و الباقی خسارت به میزان ۵/ ۳۶۸‌درصدرا در یک فقره چک به تاریخ یکشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۷ توسط رئیس‌الذاکرین عضو هیات‌مدیره و مجدرضایی معاون مالی و سرمایه‌گذاری به زیان‌دیده پرداخت شد. مبلغ کل خسارت پرداختی به زیان‌دیده درخصوص این پرونده ۸ میلیارد و ۳۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است.
 • پیشنهاد برای خروج از بحران کاهش ارزش پول

  سید مجتبی فائزی
  «برای تخریب یک مملکت، هیچ وسیله‌ای ظریف‌تر و مطمئن‌تر از کاهش ارزش پول رایج نیست. تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می‌گیرد.»
 • اصول کلاسیک بازارهای جهانی تغییر کرد

  دنیای اقتصاد: ظرف چند ماه گذشته برخی از اصول کلاسیک در بازارهای جهانی دچار تغییر شده‌اند. یکی از این اصول، به وضعیت ذخایر امن مربوط می‌شود. ارز یا کالایی به‌عنوان ذخیره امن مورد اعتماد عمومی قرار می‌گیرد که بازدهی آن در شرایط بد اقتصادی، برخلاف سایر رقبا خوب رقم خورده باشد. زمانی که ریسک در اتمسفر اقتصاد جهانی به‌وجود می‌آید یا بحران‌های بین‌المللی با گستره اثر بالا رخ می‌دهند، وضعیت نااطمینانی پیامد همیشگی خواهد بود. برخی از ارزها برخلاف جهت کلی بازارها به این وضعیت با تقویت پاسخ می‌دهند. ارز یا کالایی که این ویژگی را به‌مرور زمان از خود بروز بدهد، به دسته ذخایر امن خواهد پیوست.
 • بسته شدن روزنه‌های رانتی در بسته دوم ارزی

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهور درباره جلوگیری از رانت‌خواری در بسته دوم ارزی دولت تاکید کرد:‌ در مورد گروه اول که ارز مورد نیازشان با نرخ رسمی تامین می‌شود، برای آنها شرط گذاشته شده است که از مرحله تامین ارز تا مرحله مصرف‌کننده باید تحت نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌های صاحب اختیار باشند که امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و نظارتی مشکلی در این باره ایجاد نشود.
 • تصویب صورت‌های مالی بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: صورت‌های مالی بانک تجارت برای عملکرد سال‌مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ازسوی سهامداران تصویب شد.
 • امتیاز بانک صادرات برای بدهکاران خوش‌حساب

  گروه بنگاه‌ها: مشتریان بانک صادرات ایران می‌توانند در قالب طرح «پیمان» به ازای بازپرداخت هر یک میلیون ریال از بدهی‌های خود در هر روز، امتیاز کسب کرده و از جوایز ارزنده خوش‌حسابی باشگاه مشتریان این بانک بهره‌مند شوند.
 • اعطای لوح یادبود چهارمین همایش ملی کیفیت به بانک انصار

  گروه بنگاه‌ها: چهارمین همایش ملی کیفیت با حمایت بانک انصار در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا وسیما برگزار شد.به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و تبلیغات بانک انصار، در این مراسم که باحضور تولیدکنندگان برتر ایرانی، مدیران، کارشناسان بنگاه‌های اقتصادی و همچنین صاحب‌نظران و متخصصان امر کیفیت و استانداردسازی در کشور، در حوزه‌های کیفیت، بهره‌وری و فرهنگ مصرف داخلی برگزار شد، بانک انصار لوح یادبود این همایش را دریافت کرد.

بیشتر