آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۰۴

 • صرفه صادرات در ابتدای تابستان

  دنیای‌اقتصاد: تغییرات سالانه شاخص صادراتی پس از ۵ سال بار دیگر ۳ رقمی شد. براساس گزارش بانک مرکزی، تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص صادراتی در تیرماه امسال نسبت به تیرماه ۹۶ رشد ۱۳۰ درصدی را ثبت کرده است.علاوه‌بر این، شاخص کل نسبت به ماه سوم سال، رشد ۶/ ۲۴ درصدی را ثبت کرده که پس از مهر ۹۱، بیشترین نوسان ماهانه به‌حساب می‌آید. علاوه‌بر این، در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷، شاخص بهای صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیش از ۸۳ درصد رشد داشته که یک شروع توفانی برای سال‌جاری محسوب می‌شود. نرخ ارز مهم‌ترین عاملی است که رشد اخیر را سبب شده است. همچنین مقایسه تغییرات قیمت کالاهای صادراتی با تغییرات قیمت کالاهای عرضه شده در داخل، نشان می‌دهد که کالاهای صادر شده به خارج از کشور شانس بسیار بیشتری برای رشد قیمت دارند؛ چراکه تورم نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای تولیدکننده در تیرماه حدودا ۲۸ درصد بوده که ۱۰۰ درصد کمتر از تغییرات سالانه شاخص بهای صادراتی است.
 • یارگیری چین علیه دلار آمریکا

  دنیای اقتصاد: رقابت دو غول اقتصادی دنیا جدال نفتی را به جنگ ارزی پیوند داده است. آمریکا با نفت میخکوب‌شده به دلار سال‌ها بازار طلای سیاه را تحت‌سیطره گرفته است. اما چین به همراه چند کشور دیگر به دنبال پایان دادن به این سیطره هستند. این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت، اقدام به راه‌اندازی بازار آتی برای عقد قراردادهای معامله نفت خام مبتنی بر یوآن کرده‌ است. چین در این مسیر به‌دنبال جلب مشارکت سایر کشورها ازجمله روسیه برای گسترش این بازار است. جنبه مهم این اقدام، ثبت قراردادهای آتی بدون دخالت دلار آمریکا است که برای ایالات‌متحده تهدید جدی محسوب می‌شود. در‌صورتی‌که پروژه بلندپروازانه پکن موفقیت‌آمیز باشد، در کنار بازار کنونی یک بازار نفت غیردلاری نیز ایجاد می‌شود. علاوه‌بر این، یوآن نیز یک گام بلند برای تبدیل شدن به ارزی جهانی برمی‌دارد. در شرایطی که ریسک وقوع جنگ تجاری میان آمریکا و چین همچنان وجود دارد، یکی از ابزارهای پکن برای مقابله با ایالات‌متحده به‌کارگیری سلاح ارزی است. رقابت ارزی با دلار آمریکا تنها زمانی میسر می‌شود که یوآن بتواند در ابعاد مختلف اقتصاد بین‌الملل ریشه بدواند. یکی از اقدامات دولت چین برای پایان دادن به دوران طولانی پادشاهی دلار، تضعیف نقش این ارز در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهانی است.
 • سامانه «کارا» متوقف شد

  مهر: علاءالدین ازوجی، مدیرکل توسعه اشتغال و سیاست‌گذاری بازار کار وزارت تعاون، درباره علت توقف ثبت‌نام متقاضیان درخواست تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در سامانه «کارا» گفت: کل منابع اختصاص یافته برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی چهار موسسه عامل ۱۲هزار میلیارد تومان بود؛ اما از بهمن ماه سال گذشته همزمان با اجرای طرح تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار طرح به ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شده است.وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر میزان درخواست تقاضا برای دریافت تسهیلات ۳ هزار میلیارد تومان بیش از اعتبارات قانونی است، گفت: این در حالی است تاکنون دو مرحله از منابع صندوق توسعه ملی از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا کرده است.
 • پرداخت ۶۰ درصد از اعتبارات تخصیصی صندوق توسعه ملی به طرح‌های نیروگاهی

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صنعت و معدن گفت: ۶۰ درصد از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای طرح‌های نیروگاهی با عاملیت این بانک پرداخت می‌شود.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، حسین عسکری که در مراسم افتتاح واحد گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی غرب مازندران (نوشهر) سخن می‌گفت با اشاره به مشکلات ناشی از کاهش میزان آب در کشور افزود: بانک صنعت و معدن در این حوزه هم تاکنون ۳ واحد آب‌شیرین‌کن را با ظرفیت ۴۳۰ هزار مترمکعب در روز تامین اعتبار کرده که در حال اجرا هستند.وی تصریح کرد: بانک صنعت و معدن آماده است هماهنگ با سیاست‌های وزارت نیرو طرح‌های آب‌شیرین‌کن را با ظرفیت تا دو میلیون مترمکعب در روز تامین اعتبار کند.عسکری تامین اعتبار نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و تولید برق از انرژی‌های نوین را از سیاست‌های بانک صنعت و معدن برشمرد که می‌تواند توسط این بانک و همگام با وزارت نیرو به اجرا درآید.در مراسمی با حضور اردکانیان وزیر نیرو، اسلامی‌استاندار مازندران و حسین عسکری عضو هیات‌مدیره بانک صنعت و معدن واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی غرب مازندران (نوشهر) با تامین مالی این بانک روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه افتتاح شد.
 • نشست مدیران بانک مهر اقتصاد در یزد

  گروه بنگاه‌ها: نشست هم‌اندیشی روسای دوایر و شعب اداره امور شعب بانک مهر اقتصاد استان یزد با حضور معاون طرح و توسعه بانک برگزار شد.جعفر صفایی مزید، معاون طرح و توسعه بانک در این نشست، با اشاره به لزوم تلاش و برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف مورد نظر، اظهار کرد: استان یزد از قابلیت‌ها و ظرفیت بزرگی برای رشد و توسعه برخوردار است که می‌توان با شناسایی آنها ضمن کمک به رونق تولید و صنعت این منطقه در تعالی و ارتقای اداره امور شعب استان نیز موفق‌تر از گذشته بود.وی با بررسی عملکرد بانک در دو سال گذشته، گفت: در صددیم تا با شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود و برنامه‌ریزی‌های منسجم، دقیق و کارآمد، فعالیت‌های بانک بر مبنای استراتژی‌های تدوین شده با روند مطلوب تری ادامه و استمرار یابد.
 • بخشش وجه التزام تسهیلات بخش‌های اقتصادی بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: به مناسبت فرارسیدن پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس بانک رفاه، باقیمانده وجه التزام متعلقه تسهیلات بدهکارانی که نسبت به‌روزرسانی اقساط غیر‌جاری باقیمانده خود به بانک اقدام کنند، مورد بخشش قرار می‌گیرد.برای ترغیب و تشویق بدهکاران بخش‌های مختلف اقتصادی، باقیمانده وجه التزام متعلقه تسهیلات بدهکارانی که در فاصله زمانی ۲۷مرداد تا ۲۷ شهریور تمامی اقساط غیر‌جاری خود را تسویه کنند، بر مبنای ۶ درصد وجه التزام بخشوده خواهد شد.این بخشش فقط شامل وجه التزام محاسبه شده در مقطع تسویه تسهیلات خواهد بود و جرائم تاخیر اخذ شده قبل از این طرح، مشمول بخشش نخواهد بود.
 • اختصاص ۳۳۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی به بندر چابهار

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره نظارت بر فرآیندهای اعتباری بانک توسعه صادرات گفت: این بانک ۳۳۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی برای توسعه فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اختصاص داده است.به گزارش «ایرنا» حمید صفایی رئیس اداره نظارت بر فرآیندهای اعتباری بانک توسعه صادرات، در نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات ایران با صادرکنندگان و فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار کرد: پس از بهره‌برداری از فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار صادرات، واردات و ترانزیت به خوبی در حال انجام است.وی ادامه داد: بندر شهید بهشتی چابهار جهش بسیار خوبی در سیستان و بلوچستان ایجاد می‌کند.صفایی اظهار کرد: بانک توسعه صادرات تمامی خدمات ارزی و ریالی را به مشتریان و صادرکنندگان ارائه می‌دهد.
 • حضور بیمه حکمت صبا در نمایشگاه حمایت از کالای ایرانی در حوزه سلامت

  گروه بنگاه‌ها: بیمه حکمت صبا با برپایی غرفه در نمایشگاه «حمایت از کالای ایرانی در حوزه سلامت» در دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ‌ایران حضور یافت.به گزارش روابط عمومی ‌شرکت بیمه حکمت، ضمن برپایی غرفه در این نمایشگاه و میزبانی از شرکت‌های مختلف در حوزه سلامت، به معرفی خدمات متنوع بیمه‌ای خود پرداخت.
 • ویرایش سوم ضوابط پرداخت‌یاران

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در سال‌های اخیر با تاکید بر لزوم توجه به تحولات روی داده در حوزه کسب‌و‌کار و فناوری‌های مالی و با بررسی فضای بین‌المللی و نظرسنجی از فعالان داخلی، تنظیم سیاست کلی در خصوص فناوری و فناوران مالی را در دستور کار قرار داد که نتیجه آن تحت عنوان ویرایش اول «سیاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص فناوری مالی» در تارگاه بانک مرکزی قرار گرفت.
 • آرامش پایدار در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: روز شنبه، دلار نوسان چندانی را تجربه نکرد و به آرامی از مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. دلار در ابتدای روز تحت‌تاثیر جوسازی نوسان‌گیران در معاملات پشت خطی انتهای هفته در محدوده ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز به کار کرد، ولی تنها کافی بود که مدت زمان کوتاهی از شروع بازار بگذرد تا فضای معاملات حالت طبیعی به خود بگیرد. برخلاف انتظار نوسان‌گیران، بازار کشش حفظ سطح ۱۰ هزار و ۶۰۰ تومانی را از خود نشان نداد و حتی به زیر مرز حمایتی اولیه خود رفت. تا ساعت ۴ بعدازظهر روز گذشته، دلار روی عدد ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفته بود. این قیمت ۵۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده پنج‌شنبه هفته گذشته بود. معامله‌گران در معاملات شبانه پنج‌شنبه و جمعه بیکار ننشسته و قیمت‌ها را تا سطح ۱۰ هزار و ۶۵۰ تومان صعودی کرده بودند؛ صعودی که نتوانست بازار روز شنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد.
 • راهبردهای بانک صادرات برای تحقق سودآوری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران اقدامات انجام شده ماه‌های اخیر برای سودآوری این بانک را تشریح کرد.
 • اطلاعیه بانک کارآفرین درباره واگذاری چک‌های غیر‌صیادی

  گروه بنگاه‌ها: روابط عمومی بانک کارآفرین با استناد به ضوابط لازم‌الاجرای جدید، مبنی‌بر عدم‌پذیرش چک‌های غیر‌صیادی از تاریخ چهارم شهریورماه سال‌جاری، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

بیشتر