آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • فاز دوم اصلاحات ارزی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی اخیرا اطلاعیه‌ای منتشر کرده که اگرچه مورد توجه آحاد اقتصادی قرار نگرفت، اما با تدقیق در آن می‌توان به تصمیم سیاست‌گذار درخصوص ورود به «فاز دوم اصلاحات ارزی» پی برد. فازی که متفاوت از گذشته، این بار یک نیاز «اجتناب‌ناپذیر و مغفول‌مانده» از تقاضای ارز را نشانه گرفته است. درحالی‌که عمدتا تاکنون متولی پولی، وزن حائز اهمیتی برای «تقاضای ارزی مبتنی‌بر حفظ ارزش دارایی‌ها» قائل نبود، اما در اطلاعیه مذکور این نیاز مورد تاکید قرار گرفته و از طراحی و معرفی سازوکاری به‌منظور پوشش اجرایی «مبادلات ارزی مبتنی‌بر حفظ ارزش دارایی» خبر داده است. اگرچه در این اطلاعیه از نوع سازوکار سخنی به میان نیامده اما «دنیای اقتصاد» به استناد تجربه جهانی، سازوکارهای بالقوه را بررسی کرده است. تجارب جهانی عمدتا ۳ مکانیزم «ابزار مشتقه ارزی»، «حساب مبتنی‌بر پول ملی و بر پایه ارز» و «وام‌های اتکایی» را به‌منظور پوشش ریسک ارز دنبال کرده‌اند. دو مکانیزم اول مورد استقبال اکثر کشورها قرار گرفته و علاوه‌بر هدف «پوشش ریسک تغییرات ارز»، هدف «تسلط سیاست‌گذار بر سیاست پولی» را نیز به‌دنبال داشته است. مکانیزم سوم اگرچه عمدتا مناسب کشورهای با ریسک پایین بوده، اما با تغییراتی می‌تواند برای کنترل نقدینگی و مدیریت بازار ارز موثر باشد.
 • تب شبانه سکه و دلار

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، معاملات دلار در کانال ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان کلید خورد. این اتفاق در حالی رخ داد که شاخص ارزی در ساعات عادی بازار روز دوشنبه تنها در مقطع کوتاهی بالای سطح ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان حاضر شده بود. در این شرایط، عامل باز شدن بازار با قیمتی ۳۵۰ تومان بالاتر از سقف روز دوشنبه چه بود؟ بسیاری از فعالان، این نوسان را به تحرک شبانه سفته‌بازان و نوسان‌گیران در معاملات پشت‌خطی نسبت دادند. معاملاتی که در آن ارز به‌صورت فیزیکی خرید و فروش نمی‌شود و عمق آن به دلیل محدود بودن خرید و فروش‌ها کم است. با این حال، نوسان‌گیران هر از چند گاهی که در نوسان‌گیری از معاملات روزانه ناکام می‌شوند، بازار شب‌ها را پشت خط‌ها داغ می‌کنند. بازار سکه نیز دو شب پیش هیجانی شد و در معاملات پشت‌خطی به سطح ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان سرک کشید؛ حال آنکه در ساعت عادی بازار با قیمت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داده بود.
 • ثبت شرکت «مارم خزر» ترکیه در ایران

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : با خروج برخی شرکت‌های خدمات‌رسان پزشکی اروپایی از بازار بیمه ایران، شرکت «مارم خزر» با مالکیت ترکیه در ایران ثبت شد. مارم خزر زیرمجموعه شرکت ترکیه‌ای مارم است که قرار است تمامی مراودات مالی را با توجه به تحریم‌های موجود در داخل ایران و به‌صورت ریال با شرکت‌های طرف قراردادش به انجام رساند.
 • برگزاری مجمع عمومی صندوق تامین خسارت بدنی کشور

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی کشور برگزار و با تایید سازمان حسابرسی کل کشور و مجمع صندوق، برای چهارمین سال پیاپی صورت‌های مالی بدون بند شرط تصویب شد.به گزارش روابط عمومی صندوق تامین خسارت بدنی، صورت‌های مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۶ که ازسوی سازمان حسابرسی مورد بررسی و حسابرسی قرار گرفته بود، برای چهارمین سال متوالی بدون هر گونه بند شرط و شفاف مورد تصویب مجمع عمومی قرارگرفت.
 • ۵ درصد ایرانی‌ها کارت اعتباری متصل به بازارهای بین‌المللی دارند

  گروه بنگاه‌ها: پژوهشگر حوزه کسب‌و‌کار و اقتصاد با اشاره به انجام پژوهشی از سوی این مجموعه درباره وضعیت بازار کسب‌و‌کار در ایران گفت: براساس این تحقیق، ۵ درصد ایرانی‌ها کارت اعتباری متصل به بازارهای بین‌المللی دارند.ناصر پاشاپور با اشاره به اینکه شرکت پژوهش بازار و رسانه به‌عنوان یکی از شرکت‌های گروهDNA یونیون،تحقیقات بین‌المللی استاندارد TGI درباره وضعیت بازارهای ایران و مقایسه آن با کشورهای خارجی انجام داده‌، گفت: این تحقیقات نشان‌دهنده وضعیت کسب‌و‌کارها و بنگاه‌های اقتصادی در ایران است و شرایط برندها در بازارهای مختلف را بیان می‌کنند.
 • روایت کرباسیان از واگذاری بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی در یادداشتی در اینستاگرام، نوشت: تجربه اتفاقات اخیر نشان داد هر اندازه بخش خصوصی مولد، شناسنامه‌دار و متعهد کشور توسعه پیدا کند، فرآیندهای اصلاحی و مسیر پیشرفت کشور هموارتر می‌شود. کارآفرینانی که زندگی و علاقه‌شان ریشه در این آب و خاک دارد، هیچ‌گاه منابع کشور را تنها در پی سود شخصی هدر نمی‌دهند. همین امروز هم در میان لیست کسانی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند، بیشترین تعهد و رفتار اخلاقی از صاحبان صنایع مولد و اشتغال‌آفرین دیده می‌شود که تمام وجودشان را برای توسعه و اشتغال‌آفرینی گذاشته‌اند.
 • ریشه بحران ترکیه در دلار و طلا

  دنیای اقتصاد: جست‌وجو برای شناسایی عواملی که در پیدایش بحران ارزی ترکیه (و بازارهای نوظهور) نقش پررنگی بر عهده دارند، با روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. یکی از این روش‌ها به بررسی روند بازار جهانی اونس طلا موازی با روند شکل‌گیری بحران‌ها و التهابات ارزی در بازارهای مالی اختصاص دارد. کارآیی این روش به ویژگی خاص فلز گرانبها مربوط است؛ ویژگی که بازار طلا را در شرایط بحرانی به عنوان مامن سرمایه‌گذاران مطرح می‌کند.
 • دومینوی ارزی به هند رسید

  روپیه در مبادلات روز گذشته به سقوط خود ادامه داد و هر دلار در مقطعی به سطح بی‌سابقه ۰۷/ ۷۰ روپیه قرار گرفت.
 • بزرگداشت هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک اقتصادنوین در مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصادنوین پاسخگویی و مسوولیت‌پذیری، توسعه بهره‌وری و صیانت از سلامت و ثبات بانک را مهم‌ترین وظیفه کارکنان در این مقطع زمانی دانست.
 • رونمایی از کارت اعتباری «وینسا» در بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان برای تامین نقدینگی و انجام خریدهای ضروری، از خدمت جدید خود با نام «وینسا» رونمایی کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک سامان، مرتضی حسینی‌نژاد مدیر بازاریابی و توسعه محصول بانک سامان درباره این کارت اعتباری اظهار کرد: وینسا با مبلغ ۵۰ میلیون ریال صادر می‌شود و مهم‌ترین مزیت آن، امکان خرید و استفاده از این کارت در تمامی فروشگاه‌ها و همچنین شارژ مجدد کارت اعتباری مذکور در صورت تسویه بدهی است. حسینی‌نژاد گفت: هموطنان برای دریافت کارت اعتباری وینسا لازم است یک «سپرده کوتاه مدت وینسا» با امکان برخورداری از نرخ سود علی‌الحساب سالانه در یکی از شعب بانک سامان در سراسر کشور افتتاح کنند و پس از سپری شدن حداقل یک ماه، با کسب امتیازهای لازم و دارابودن شرایط موردنیاز، از این کارت بهره‌مند شوند. بنابر این گزارش متقاضیان می‌توانند برای اطلاع از جزئیات بیشتر سپرده «وینسا» به وب‌سایت بانک سامان یا یکی از شعب بانک در سراسر کشور مراجعه کنند.
 • تجلیل از عملکرد بانک پارسیان در حوزه گردشگری

  گروه بنگاه‌ها: در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و صندوق توسعه ملی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از بانک پارسیان به‌عنوان بانک فعال در حوزه گردشگری، تجلیل کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک پارسیان؛ دکتر کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک‌ پارسیان در این مراسم یکی از مهم‌ترین اولویت‌های بانک پارسیان را حمایت از کسب‌و‌کار، تولید و اشتغال برشمرد و افزود: بانک پارسیان از جمله بانک‌هایی است که طی سنوات گذشته همواره پشتیبان برنامه‌های اقتصادی دولت برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی کشور بوده است. پرویزیان تصریح کرد: ضمن آمادگی برای کمک به اشتغال در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه زیرساخت‌های گردشگری و سیستم‌های پرداخت، این بانک با استفاده از تمام ظرفیت‌های خود همه توان را برای توسعه اشتغال پایدار و تحقق منویات مقام معظم رهبری به‌کار خواهد گرفت.
 • زیان انباشته بیمه نوین به صفر می‌رسد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه نوین، ضمن اشاره به زیان انباشته این شرکت در سال ۹۴، از سوددهی شرکت در سال‌جاری خبر داد.
 • محصول پیشرو بانک سرمایه در حوزه پرداخت الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: محصول جدید و به‌روز بانک سرمایه تحت‌عنوان کارتخوان موبایلی (MPOS)، به‌منظور ایجاد سهولت در پرداخت‌های الکترونیک و گسترش کسب‌و‌کارهای سیار به مشتریان این بانک ارائه می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی بانک سرمایه، در این محصول جدید، تنها با افزودن یک قطعه سخت‌افزاری (شیار کارتخوان) و نصب نرم‌افزار مربوطه، تلفن‌‌همراه هوشمند مشتریان می‌تواند به‌عنوان کارتخوان مورد استفاده قرار گیرد. براساس این گزارش، از طریق کارتخوان موبایلی امکان مدیریت حساب کاربری به‌صورت آنلاین میسر بوده و با کمک نرم‌افزارهای جانبی می‌توان به گزارش‌گیری و تحلیل تراکنش‌های انجام‌شده پرداخت. بنا بر این گزارش، با درج شماره تلفن همراه مشتری در نرم‌افزار نصب‌شده حین انجام تراکنش، علاوه‌بر رسید پیامکی بانک، یک رسید پیامکی نیز از سامانه MPOS برای موبایل مشتری ارسال می‌شود و نبود رسید چاپی در این میان، کارتخوان موبایلی را به محصولی دوستدار محیط‌زیست تبدیل می‌سازد. با وجود این، در صورت نیاز مشتری به رسید چاپی، امکان چاپ تراکنش مذکور بر روی کاغذ نیز وجود دارد.

بیشتر