آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۰۰

 • برندگان رشد نقدینگی

  دنیای اقتصاد: اگرچه میزان رشد نقدینگی در ۸ سال گذشته از الگوی بلندمدت خود پیروی کرده، اما از نظر کانال‌های تزریق نقدینگی نتایج متفاوتی را دربرگرفته است. در ۴ سال منتهی به ۹۲ مهم‌ترین کانال رشد نقدینگی افزایش بدهی دولت و در ۴ سال منتهی به ۹۶ مهم‌ترین کانال، بدهی سیستم بانکی به بانک مرکزی بوده است. اگرچه هزینه نقدینگی در هر دو دوره از طریق تورم به عموم جامعه تحمیل شده اما برندگان ظاهری رشد نقدینگی در دوره اول ۱۰ درصد جامعه صاحب مسکن و برندگان رشد نقدینگی در دوره دوم سهامداران و سپرده‌گذاران بانک‌ها بوده‌اند.
 • تابلوی صرافی‌ها روشن شد

  دنیای اقتصاد: یک هفته پس از لغو ممنوعیت معاملات ارزی، تابلوی صرافی‌ها روشن شد؛ به این ترتیب، فعالیت آنها پس از ۴ ماه از سر گرفته شد. دیروز تعداد زیادی از صرافی‌های ضلع جنوبی میدان فردوسی قیمت دلار را در دامنه ۱۰ هزار و ۳۵۰ تا ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان ثبت کردند. البته همچنان معاملات در بازار فراگیر نشده و بسیاری از صرافی‌ها که قیمت را بر تابلوی خود درج کرده بودند، خرید و فروشی نداشتند. در مقابل، تعدادی دیگر از صرافی‌ها خبر دادند که معاملات حواله‌ای را از سر گرفته‌اند. به عقیده بسیاری از کارشناسان، کلید خوردن معاملات در بازار آزاد مجاز ارز، حجم معاملات و عمق بازار را بیشتر می‌کند؛ متغیری که می‌تواند زمینه‌ساز کاهش بیشتر نوسانات در بازار آزاد شود. به‌عنوان مثال، روز گذشته در حالی که برخی معامله‌گران سعی داشتند با جوسازی پیرامون اخبار سیاسی، نوسانات قیمت را بالا ببرند، دلار و سکه یکی از کم‌نوسان‌ترین روزهای خود را سپری کردند. در روزهایی که دامنه نوسانات کاهش پیدا می‌کند، معامله‌گران تغییر موقعیت می‌دهند و به جای احتکار ارز، سعی می‌کنند با تشخیص نقاط کف و سقف روزمره کسب سود کنند. تجربه دیروز نشان داد اگر سیاست‌گذار به جای قیمت بر ثبات بازار تمرکز کند در میان‌مدت امکان ورود بخشی از دلارهای دپو شده به بازار وجود خواهد داشت.
 • بهره‌برداری از ۱۳۳ طرح صنعتی با تامین مالی بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: از تیرماه ۱۳۹۶ تا تیرماه ۱۳۹۷ تعداد ۱۳۳طرح صنعتی با ۱۲۵۰میلیارد تومان تسهیلات بانک صنعت و معدن در نقاط مختلف کشور به بهره‌برداری رسید.به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، این بانک با راه‌اندازی طرح‌های یاد شده برای ۳ هزار و ۹۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.بنا بر این گزارش، در مدت یاد شده مبلغ ۸ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ازسوی بانک صنعت و معدن به بخش‌های مختلف صنعتی کشورمان پرداخت شده است که در این میان ساخت فلزات اساسی و ساخت مواد و محصولات شیمیایی رتبه‌های نخست را به خود اختصاص داده‌اند.
 • بانک دی در مسیر بانکداری باز

  گروه بنگاه‌ها: بانک دی به‌منظور افزایش سرعت پاسخگویی به نیازهای متغیر کسب‌و‌کارها، شخصی‌سازی محصولات و خدمات، جذب افزایش وفاداری مشتریان و توسعه خدمات بانکداری الکترونیک، خدمات بانکداری باز ارائه خواهد کرد.به گزارش اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک دی، محمدعلی بخشی‌زاده معاون فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک بانک دی با اعلام این خبر گفت: بانکداری باز که یکی از گرایش‌های جدید و رو به گسترش بانکداری در جهان است، می‌تواند پاسخگوی نیازهای معقول و کارشناسانه بازار و مشتریان در کوتاه‌ترین زمان با کمترین هزینه از طریق مشارکت بانک و سایر ذی‌نفعان برای ارتقای خدمات بانکی در گستره‌ا‌ی از نوآوری باز ‌باشد.
 • لزوم تناسب ارزش مسکن با درآمد خانوار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با تاکید بر کاهش هزینه‌های معاملاتی در بخش مسکن، بر لزوم تناسب ارزش مسکن با درآمد خانوار تاکید کرد.محسن فاضلیان در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن، سیاست‌گذاری و توسعه بخش مسکن را یکی از اولویت‌های اقتصادی کشور دانست و گفت: با وجود تولید مناسب در این بخش، همواره کمبود مسکن یکی از چالش‌های مورد توجه در کشور محسوب می‌شود؛ به‌نحوی‌که حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، اجاره‌نشین بوده و همواره تقاضا برای خرید مسکن در این بخش وجود دارد.
 • آمادگی بانک سپه برای کمک به رونق صنعت گردشگری

  گروه بنگاه‌ها: برای اجرای طرح اشتغال فراگیر در بخش گردشگری تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین روسای سازمان‌های برنامه‌وبودجه و گردشگری و رئیس صندوق توسعه ملی در محل سازمان برنامه‌وبودجه امضا کردند.
 • تهاتر ۱۰۲ هزار میلیارد تومان بدهی‌ دولت تا پایان سال‌جاری

  مهر: رئیس‌مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره آخرین وضعیت بدهی‌های دولت به بانک مرکزی، پیمانکاران، نیروگاه‌ها و... اظهار کرد: رئیس مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت اقتصاد گفت: در سال‌جاری صدور مبلغ ۱۰۲ هزار میلیارد تومان اوراق تسویه خزانه نوع اول و دوم، توسط این مرکز در دست اقدام است.مهدی بنانی گفت: براساس تکالیف ماده (۱) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴، آیین‌نامه اجرایی آن و بخشنامه‌های صادره وزارت امور اقتصادی و دارایی، این مرکز نسبت به احصای ارقام بدهی‌ها، تعهدات و مطالبات دولت به تمام اشخاص از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی دولتی و خصوصی، صندوق‌های بازنشستگی، سازمان تامین اجتماعی، شرکت‌های هواپیمایی و... که دستگاه‌ اجرایی خاصی متولی آن نیست، اقدام کرده است.وی افزود: از این رو و براساس مستندات مربوط و از جمله گزارش‌های سازمان حسابرسی، این ارقام را در دفاتر خود ثبت و در اجرای حکم بند (ب) ماده (۱) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به‌منظور ارائه به کمیسیون‌های ذی‌ربط در مجلس شورای اسلامی برای رئیس‌جمهور ارسال می‌کند.
 • بحران ارزی ۴ هسته‌ای ترکیه

  دنیای اقتصاد: مسیری که لیر ترکیه ظرف یک سال اخیر طی کرده به بازدهی منفی ۱۰۰ درصدی در برابر دلار آمریکا منتهی شده است. به‌طوری که لیر به پایین‌ترین سطح تاریخی خود در برابر دلار آمریکا با ثبت نرخ برابری۲۲/ ۷ رسید.روند یک هفته اخیر پول ملی ترکیه از سقوط مهارناپذیری حکایت دارد که خطر ناشی از آن علاوه بر اقتصاد این کشور، متوجه بازارهای مالی و بانک‌های اروپایی نیز خواهد شد. از آنجا که ترکیه پیوند‌دهنده اروپا و خاورمیانه از نظر اقتصادی تلقی می‌شود؛ بنابراین، اثرات ناشی از بحران مالی تنها در مرزهای این کشور باقی نخواهد ماند. کارشناسان نظرات متعددی در خصوص دلایل بروز بحران ارزی ترکیه ارائه داده‌اند. برخی بر اهمیت عوامل سیاسی از جمله تشدید تنش روابط میان آنکارا و واشنگتن تاکید دارند؛ اما سایر تحلیلگران عوامل بنیادین را ریشه اصلی معرفی می‌کنند که تنها با تنش سیاسی تحریک شده‌اند. بررسی وضعیت چند سال اخیر اقتصاد ترکیه نیز به عوامل بنیادین وزن بیشتری می‌دهد. با این اوصاف، پاسخ به این پرسش که آیا سیاست نقش اصلی را در بحران اخیر بر عهده دارد، منفی است.
 • مشارکت ۹۰۰ میلیارد ریالی بانک تجارت در حوزه انرژی‌های پاک

  گروه بنگاه‌ها: پروژه گسترش سوخت سبز زاگرس به‌عنوان یکی از جدیدترین طرح‌های صنعت انرژی پاک کشور است که بانک تجارت به‌منظور مسوولیت‌های حرفه‌ای و اجتماعی خود در اجرای آن مشارکت داشته است.
 • مهلت هشت روزه واگذاری چک‌های غیر‌صیادی در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به اجرایی شدن طرح صیاد، واگذاری چک سایر بانک‌ها با طرح قدیم (غیرصیادی) فقط تا پایان مردادماه امکان‌پذیر است.
 • سقف تسهیلات سپرده‌ای بانک صادرات به ٢ میلیارد ریال افزایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: معاون اعتباری بانک صادرات ایران از افزایش سقف تسهیلات اعطایی در قالب طرح «اعتبار سپهر» از ٥٠٠میلیون ریال به ٢ میلیارد ریال خبر داد.
 • پرداخت خسارت آتش‌سوزی ابهر از سوی بیمه پاسارگاد

  گروه بنگاه‌ها: آتش‌سوزی گسترده انبار اصلی شرکت صنایع پلاستیک پوشینه در شهرستان ابهر با تلاش آتش‌نشانان مهار و بیمه پاسارگاد پرداخت خسارت به آسیب‌دیدگان را تقبل کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه پاسارگاد، کارشناسان فنی و مالی شرکت بیمه پاسارگاد در ساعات اولیه روز پنج‌شنبه ۱۸ مردادماه به‌دلیل گستردگی خسارت و تنوع آن، برای تعیین علت حریق و برآورد خسارت انبار و موجودی مواد اولیه در محل حادثه حضور پیدا کردند. بنابراین گزارش، مبلغ خسارت انبار شرکت صنایع پلاستیک پوشینه که به علت حادثه آتش‌سوزی متحمل خسارت‌های عمده‌ای شده است، ا ز سوی شرکت بیمه پاسارگاد در اسرع‌وقت پرداخت می‌شود.
 • کسری بودجه سالانه آمریکا از یک تریلیون دلار عبور می‌کند

  گزارشات اخیر نشان می‌دهد که کسری بودجه سالانه آمریکا در سال مالی ۲۰۱۸ میلادی به بیش از یک تریلیون دلار می‌رسد.به گزارش «ایبِنا» به نقل از اسپوتنیک، گزارش‌ها نشان می‌دهند که ایالات‌متحده به سمت بزرگ‌ترین کسری بودجه سالانه خود در ۶ سال اخیر حرکت می‌کند و حقایق جدیدی که از سوی فدرال رزرو منتشر شده حکایت از آن دارد که قانون مالیات ترامپ و هزینه‌های سنگین نظامی به‌عنوان دلیلی برای روند افزایشی بدهی ملی آمریکا شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر