• زیر و بم بودجه ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: دولت در وقت تعیین شده لایحه بودجه ۱۴۰۰ را به مجلس تحویل داد که این لایحه بودجه چهار نکته مهم از پیش‌بینی‌های دولت در سال آینده را نشان می‌دهد. نکته اول این است که بودجه عمومی دولت در سال ۱۴۰۰، حدود ۸۴۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود که به نسبت سال جاری ۴۷ درصد افزایش داشته است. نکته دوم این است که دولت درآمدهای نفتی سال آینده به نسبت قانون سال جاری بیش از دو برابر و درآمد حاصل از واگذاری‌های مالی را بیش از ۵/ ۱ برابر در نظر گرفته است.
 • جهش طلا به بالای مرز ۱۸۰۰ دلاری

  دنیای‌اقتصاد: طلا پس از پشت سر گذاشتن سه هفته نزولی، هفته جاری را با قدرت آغاز کرده و در سه روز معاملاتی هفته جاری حدود ۳/ ۲ درصد رشد قیمت داشته است. طلا که در هفته گذشته و به دلیل فشارهای وارد شده از سوی اخبار مرتبط با واکسن نتوانسته بود مرز ۱۸۰۰ دلاری را نیز حفظ کند، با آغاز هفته جدید مجدد توانست با قدرت قابل ملاحظه‌ای به بالای این مرز بازگردد.
 • پیامد بودجه برای خانوار

  بودجه سال آینده چه اثری بر زندگی خانوار دارد، «دنیای اقتصاد» در گزارشی به بررسی جزئیات سند مالی دولت پرداخته است.
 • سهم دولت‌ها در تولید نقدینگی

  بانک مرکزی در گزارشی روند رشد نقدینگی در سال‌های اخیر را بررسی کرد. این گزارش رشد نقدینگی کشور در ۲۰ سال اخیر و روند متوسط آن را مقایسه کرده است. در این گزارش همچنین متوسط رشد نقدینگی کشورهای OECD در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بررسی شده است.
 • تغییر چشم‌انداز اقتصاد جهان

  دنیای‌اقتصاد، شادی‌آذری: سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه ( OECD) در تازه‌ترین برآورد خود چشم‌انداز اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ را تغییر داد و به پشتوانه امیدهایی که کشف واکسن کرونا ایجاد کرد، پیش‌بینی خود از اقتصاد جهان در سال‌جاری را بهبود بخشید.
 • فروش هزار میلیاردتومانی اوراق بدهی

  طی هفته منتهی به ۱۱ آذرماه ۱۳۹۹، هزار میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان اوراق بدهی دولت توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد. به گزارش روابط عمومی بانک‌مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، طی برگزاری بیست و هفتمین مرحله از این حراج، سه بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان در سامانه‌های بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۳۷۷ میلیارد تومان اوراق «اراد۵۴» و ۴۷۰ میلیارد تومان اوراق «اراد۵۸» با نرخ بازده تا سررسید ۵/ ۲۰ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر‌ ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک‌مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.
 • برگشت حساس در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: دلار بالای ۲۶ هزار تومان باقی نماند، خط حساسی که عبور از آن برای بسیاری از معامله‌گران به معنای ورود دلار به فاز افزایشی خواهد بود. روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی از همان ابتدای روز با فشار فروش مواجه و افزایش عرضه موجب شد که اسکناس آمریکایی ساعت ۳ بعدازظهر روی عدد ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان قرار بگیرد.
 • سقوط شاخص اطمینان شرکت‌های کوچک آمریکا

  شاخص اطمینان مصرف‌کننده در شرکت‌های کوچک آمریکا بعد از پیروزی بایدن به پایین‌ترین سطح در تا‌ریخ خود سقوط کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، طبق تحقیقات سه ماه چهارم سی‌ان‌بی‌سی شاخص اطمینان مصرف‌کننده شرکت‌های کوچک آمریکا بعد از پیروزی بایدن به پایین‌ترین سطح در تا‌ریخ خود سقوط کرده است. شاخص اطمینان مصرف‌کننده برای شرکت‌های تجاری کوچک در حالی به ۴۸ واحد رسیده است که در سه ماه دوم امسال و در طول بدترین سقوط اقتصادی تا‌ریخ آمریکا به ۴۹ واحد رسیده بود. پیش از قرائت این ماه این شاخص رقم ۴۹ واحد به‌عنوان پایین‌ترین سطح تا‌ریخ آن به ثبت رسیده بود. شاخص اطمینان مصرف‌کننده برای شرکت‌های کوچک آمریکا از طریق نظرسنجی از مدیران بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ شرکت کوچک آمریکایی محاسبه می‌شود. از زمان آغاز به کار این شاخص توسط سی‌ان‌بی‌سی در سال ۲۰۱۷، رقم آن تا‌ ۶۲ واحد هم بالا رفت و هرگز تا‌ سال ۲۰۲۰ از ۵۰ واحد پایین‌تر نیامد.
 • ثبات قیمت بیت کوین

  به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، این دارایی دیجیتال از صبح روز چهارشنبه در لندن از حدود ۱۹ هزار و ۲۳۰ دلار کمی تغییر کرد. این هفته ارزش بیت کوین از قله قیمتی خود در دسامبر ۲۰۱۷ گذشت و قبل از اینکه دوباره تضعیف شود، برای ساعاتی تا سطوح بالایی کانال ۱۹ هزار دلاری پیش رفت. به گفته یک تحلیلگر ارشد بازار، نوسانات بیت کوین در سطح بالایی باقی خواهد ماند و در حال حاضر به نظر می رسد که سطح ۲۰۰۰۰ دلار همچنان یک مانع بزرگ خواهد بود. قیمت بیت کوین در سال جاری حدود ۱۶۵ درصد افزایش یافته است و عوامل این رالی صعودی به دلیل افزایش سرمایه گذاران و افزایش تمایل برای روش های جدید متنوع سازی اوراق بهادار در میان انتظارات ضعف دلار است. به گفته کارشناسان در حالی که سطح فروش اخیر کمی تعجب آور است، شاخص های دیگر اشاره به حرکت صعودی در افق بلند مدت دارند. از سوی دیگر گری کوهن، مدیر اقتصادی سابق رئیس جمهور دونالد ترامپ، رییس جمهور جمهوری‌خواه آمریکا، در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ این هفته گفت که بیت کوین فاقد یکپارچگی اساسی بازار واقعی است و این نشانگر شک و تردید مداوم نسبت به افزایش دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۰ است.
 • رشد اقتصادی سوئیس رکورد زد

  رشد اقتصادی سه ماه سوم سوئیس به بالای ۷ درصد رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، گزارش بازبینی شده وزارت اقتصاد سوئیس نشان می‌دهد رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم امسال در شرایطی به مثبت ۲/ ۷ درصد رسید که پیش‌بینی‌ها حکایت از رشد اقتصادی مثبت ۱/ ۷ درصدی این کشور داشت. این رشد همچنین ۵/ ۱۴ درصد بیشتر از رشد ثبت شده این کشور در سه ماه دوم سال‌جاری بوده است و بهترین رشد اقتصادی فصلی سوئیس از زمان ثبت آمارهای مربوطه در سال ۱۹۸۰ تاکنون محسوب می‌شود.
 • بدهی آمریکا از ۸۵ تریلیون دلار گذشت

  کشورهای خارجی بیش از ۷ تریلیون دلار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا در اختیار دارند. به گزارش «ایسنا» به نقل از سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان نوامبر ۲۰۲۰ به ۲۷ تریلیون و ۳۱۴ میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا پایان این ماه به‌طور متوسط ۸۲ هزار و ۶۰۱ دلار و میزان بدهی هر مالیات‌دهنده آمریکایی به‌طور متوسط ۲۱۸ هزار و ۷۹۸ دلار بوده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان ماه نوامبر به ۳ تریلیون و ۲۰۶ میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار رسیده است. در حال حاضر بزرگ‌ترین اقلام بودجه‌ای آمریکا شامل: مراقبت‌های درمانی با یک تریلیون و ۳۱۳ میلیارد و ۷۸۳ میلیون دلار، تامین اجتماعی با یک تریلیون و ۱۰۷ میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار، هزینه‌های دفاعی با ۷۰۵ میلیارد و ۱۴۹ میلیون دلار و بهره پرداختی بدهی با ۳۴۳ میلیارد و ۸۹ میلیون دلار است. همچنین تا پایان ماه نوامبر، میزان مجموع بدهی‌های دولتی و غیردولتی آمریکا معادل ۸۵ تریلیون و ۸۶۲ میلیارد و ۵۲۴ میلیون دلار بوده است. از این میزان، ۲۰ تریلیون و ۸۹۷ میلیارد و ۵۴۶ میلیون دلار مربوط به بدهی‌های شخصی بوده که یک تریلیون و ۷۰۸ میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلار آن به شکل وام دانشجویی بوده است.
 • پیش‌بینی سکه با اهرم حباب

  دنیای‌اقتصاد: هر زمان حباب سکه بالاتر می‌رود، می‌توان انتظار داشت که قیمت این فلز گرانبها راه صعودی را در پیش بگیرد؛ چراکه نشان می‌دهد تقاضای هیجانی وارد بازار شده است. با این حال، هر چقدر این حباب بزرگ‌تر شود، ریسک خرید بیشتر شده و در نهایت با تخلیه حباب، افرادی که در نقاط بالاتر وارد شده‌اند، دچار ضرر خواهند شد. این اتفاقی است که حداقل در سال ۹۹ دو بار رخ داد. یک‌بار در پاییز و یک بار در اوایل تابستان. در تیرماه، حباب سکه از ۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بالا رفت و درمهرماه از زیر یک میلیون به بالای ۲ میلیون تومان رسید. در هر دو مقطع زمانی، قیمت سکه رشد زیاد و حبابی را تجربه کرد و پس از آن، دوره‌های نزول و تعادل را تجربه کرد.
 • بیت‌کوین بر فراز قله تاریخی

  دنیای‌اقتصاد: همان‌طور که بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند، ارزش بیت‌کوین پس از رالی صعودی قیمتی در هفته‌های اخیر نهایتا در روز دوشنبه رکورد تاریخی قیمتی خود را شکست. ارزش هر بیت‌کوین در روز دوشنبه با افزایش قیمت بیش از ۸ درصد، به سقف جدید ۱۹ هزار و ۸۳۰ دلاری رسید، تا بالاتر از مرتفع‌ترین قله قیمتی خود که در دسامبر ۲۰۱۷ یعنی سه سال پیش به ثبت رسانده بود بایستد. پر طرفدارترین رمزارز جهان از ابتدای سال‌جاری میلادی تاکنون بیش از ۱۷۰ درصد بازدهی مثبت داشته است و از نظر تحلیلگران بازگشت قیمتی بیت‌کوین در روز سه‌شنبه اصلاح قیمتی است که خیلی طول نخواهد کشید و این رمزارز آمادگی فتح کانال‌های قیمتی جدید را دارد.
 • شتاب فعالیت اقتصادی در چین

  فعالیت اقتصادی چین در میان بهبودی جدی از بحران کووید-۱۹ شتاب می‌گیرد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، شاخص (PMI) چین برای نهمین ماه متوالی گسترش یافته و به ۱/ ۵۲ در نوامبر رسیده است. قرائت بالای ۵۰ شاخص نشانگر انبساط است. براساس داده‌های منتشر شده توسط اداره ملی آمار چین، شاخص اصلی سلامت بخش تولیدی کشور PMI، ۷/ ۰ واحد در مقایسه با ماه گذشته افزایش یافته است. این مطالعه انتظارات بازار را پشت‌سر می‌گذارد، طبق نظرسنجی رویترز تحلیلگران پیش‌بینی کردند که میزان نوامبر ۵/ ۵۱ باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر