آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۸۰

 • مدیریت نقدینگی بازار

  دنیای اقتصاد: پنجمین جلسه «شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی» دیروز با حضور سران قوا برگزار شد که خروجی آن عمدتا حول‌ محور مساله «مدیریت نقدینگی» می‌چرخید. «تصفیه مطالبات بانک مرکزی از شرکت‌های تعاونی و موسسات غیرمجاز»، «پرداخت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی» و «واگذاری دارایی‌ها و سهام تحت مالکیت دولت» از جمله سه تصمیم اصلی موردهدف این جلسه بوده است. بررسی تاریخی اقتصاد ایران نشان می‌دهد که در ۴ دهه گذشته سطح نقدینگی به‌طور متوسط هر سال ۲۶ درصد رشد داشته است، به همین دلیل امروزه همه کارشناسان متفق‌الرای هستند که ریشه اصلی آشفتگی‌ در بازارهای مختلف در دوره‌های گذشته و در مقطع جاری «رشد نقدینگی پایدار در دهه‌های اخیر» و «افزایش نقدینگی سیال در سال‌های گذشته» بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد «تامین پروژه‌ها و مخارج دولت» و «مسایل ترازنامه‌ای بانک‌ها» دو منبع اصلی رشد نقدینگی در دوره‌های اخیر بوده است. به‌علاوه اگرچه برخی نقدینگی در سال‌های اخیر را به اقتضای زمان و ناملایمات بانکی و یک عامل اجتناب‌ناپذیر نسبت داده‌اند؛ اما بررسی تجربه آمریکا در خلال بحران مالی نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور با وجود اینکه بحران را از طریق پایه پولی حل کرد، اما نقدینگی به‌طور کامل کنترل و تورم نیز تماما مهار شد.
 • سیگنال انتظارات به بازار نقدی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته سکه و دلار رکوردهای جدیدی را ثبت کردند؛ سکه به بالای مرز ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رفت و دلار بیشترین قیمت از اوایل تیرماه را به ثبت رساند. برخی فعالان، صعود قیمتی در بازارهای نقدی را ناشی از سیگنال بازار آتی سکه دانستند. آنها باور داشتند صعودهای پیاپی قیمت در بازار آتی سکه و لمس نقطه ۳ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان برای سررسید دی‌ماه، انتظارات بازیگران بازار نقدی سکه و دلار را تحت‌تاثیر قرار داده است. در مقابل عده دیگری معتقدند انتظارات افزایشی متاثر از اثر روانی نزدیک شدن به مرحله اول تحریم‌هاست.
 • ۶ گمانه‌زنی‌برای سپرده‌‌گذاران گمشده

  دنیای اقتصاد: نایب‌رئیس مجلس در آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه برای بررسی مشکلات موسسات مالی گفت: ۱۱ هزار سپرده‌گذار بالای ۲۰۰ میلیون تومان برای دریافت پول خود به بانک‌ها مراجعه نکردند. با فرض اینکه این افراد ۲۰۰ میلیون تومان در حساب‌های خود سپرده کرده باشند حداقل ۲۲۰۰ میلیارد تومان در شبکه بانکی باقی مانده که رقم قابل‌توجهی است. اگرچه با توجه به مهلت تعیین شده برای مراجعه افراد به بانک‌های عامل، قضاوت زود به نظر می‌رسد اما «دنیای اقتصاد» در ۶ سناریو به بررسی دلیل عدم‌مراجعه این افراد پرداخته است.
 • ضرورت حمایت بانک‌ها از واحدهای کوچک و متوسط

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : مدیرعامل بانک رفاه گفت: حمایت از واحدهای کوچک و متوسط می‌تواند باعث ایجاد تحولی مثبت در تولید شود زیرا این واحدها به‌دلیل کوچک‌تر بودن مقیاس، دارای هزینه‌های کمتری بوده و در صورت برنامه‌ریزی مناسب، می‌توانند با سرعت بیشتری زیرساخت‌های تولیدی خود را با فناوری‌های جدید تطبیق دهند.محمدعلی سهمانی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: بانک رفاه در این زمینه برنامه‌های گسترده‌ای داشته و دارد و سعی خواهد کرد تا به این واحدها تسهیلات بیشتری بدهد.
 • دیروز ارز مسافری پرداخت شد

  هرچند روز گذشته اخباری مبنی‌بر حذف ارز مسافرتی منتشر شد، اما ارز مسافرتی در شعب بانک‌ها در حال عرضه بود.به گزارش «ایبنا» دیروز اخباری به نقل از احمد اصغری رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی مبنی‌بر متوقف شدن اعطای ارز مسافرتی با دستور بانک مرکزی در همه بانک‌های عامل از دیروز (۳۰ تیرماه) منتشر شد.
 • توضیحات بانک مرکزی درخصوص سلبریتی‌های ثامن‌الحجج

  به‌دنبال انتشار گزارشی در رسانه‌ها درباره تخلفات تعاونی غیرمجاز ثامن‌الحجج و مطرح شدن اسامی برخی از اشخاص، بانک مرکزی با هدف جلوگیری از اختلال‌آفرینی‌های احتمالی ناشی از اطلاع‌رسانی‌های پراکنده در روند رسیدگی به پرونده‌ تعاونی غیرمجاز ثامن‌الحجج در محاکم قضایی، از ورود به این حوزه خودداری کرده است و ضمن احترام به استقلال و آزادی عمل جامعه رسانه‌ای کشور در انتشار اخبار، به این وسیله انتساب منبع خبر به بانک مرکزی را تکذیب می‌کند.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، به‌دنبال پیامدهای انتشار این گزارش و واکنش‌هایی که طی چند روز گذشته در رسانه‌ها به‌وجود آمده، بانک مرکزی اطلاعیه‌ای به شرح زیر منتشر کرده است:
 • آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی صاحبان درآمد املاکی

  معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ۳۱ تیرماه، آخرین مهلت ارائه الکترونیکی اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری بابت عملکرد سال ۱۳۹۶ است.به گزارش رسانه مالیاتی، نادر جنتی تاکید کرد: اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری مطابق قانون تا پایان تیرماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir نسبت به ارسال الکترونیکی اظهارنامه عملکرد سال ۱۳۹۶ و پرداخت مالیات متعلقه اقدام نموده و از تسهیلات مالیاتی همچون معافیت پایه مالیاتی، مشوق‎های مالیاتی، معافیت‏ها، نرخ صفر مالیاتی و سایر موارد مقرر در قانون بهره‎مند گردند.
 • عقب‌نشینی ارزی ترامپ

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ ۶ ماه پیش در اجلاس «داووس» اقتصاد آمریکا را نیازمند دلار قدرتمند توصیف کرد. پس از اعلام چراغ سبز ترامپ به رشد دلار در آن مقطع، شاخص ارزی آمریکا تا روز پنج‌شنبه گذشته در مدار صعودی حرکت کرد؛ اما روز پنج‌شنبه این روند متوقف شد و شواهد از عقب‌نشینی ترامپ برای داشتن دلار قوی حکایت دارد. نیاز به افزایش قدرت مانور در جبهه جنگ تجاری و مقابله با سلاح ارزی پکن که با تضعیف یوآن در برابر دلار فعال شده، دلیل ترامپ برای این عقب‌نشینی عنوان می‌شود. ترامپ با تضعیف دلار می‌خواهد کسری تجاری این کشور در برابر چین و سایر رقبا را جبران کند. یکی از روش‌های معمول برای کاهش کسری تجاری، دستکاری نرخ ارز به‌منظور حمایت از صادرات و محدودسازی واردات است. به همین دلیل یکی از گزینه‌های کاخ سفید برای پیشبرد سیاست‌های اقتصادی عقب‌نشینی از دلار قوی است. این تغییر سیاست در زمانی اتخاذ ‌شد که دلار در سقف یک‌ساله و یوآن چین در کف یک‌ساله قرار دارد. از همین رو ترامپ به کاهش قدرت دلار متمایل شد تا در جنگ تجاری علاوه‌بر ابزار تعرفه‌ای از ابزار ارزی نیز استفاده کند. انتظار می‌رود سیاست‌هایی که در روزهای پیش‌رو ازسوی کاخ سفید دنبال می‌شود، تضعیف دلار با هدف حمایت از صادرات آمریکا باشد.
 • موشکافی عددی طرح‌های اشتغال‌زایی

  دنیای‌اقتصاد: سازمان برنامه و بودجه کشور جزئیات برنامه تولید و اشتغال در سال ۹۷ را اعلام کرد؛ درحالی‌که در روز جمعه برخی منابع خلاصه‌ای از این طرح را در خروجی سایت‌ها قرار داده بودند، روز گذشته سازمان برنامه و بودجه رسما از جزئیات این طرح به ویژه توزیع استانی آن رونمایی کرد. برنامه اعلامی در ۱۰ بند ارائه شده است. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش به بررسی کمی برخی طرح‌های مهم پرداخته و با لنز عددی آن را موشکافی کرده است.
 • تصویب صورت‌های مالی شرکت خوارزمی

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی روز گذشته با حضور بیش از ۶۹ درصد صاحبان سهام برگزار شد.
 • پرداخت وام ازدواج به ٢٢ هزار نفر در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران با پرداخت بیش از ۳هزار و ٣٠٠ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه در بهار امسال، به حدود ٢٢ هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کرد.
 • اهدای روزانه ۱۲ سکه طلا به برندگان قرعه‌کشی عید تا عید بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: روزانه ۱۲ سکه طلا به برندگان جشنواره «عید تا عید» باشگاه مشتریان بانک سینا اهدا می‌شود.
 • راه‌حل ونزوئلا برای دور زدن تحریم‌ها

  وزیر معدن ونزوئلا گفت: برای پرهیز از تحریم‌های آمریکا در ترکیه اقدام به استخراج طلا می‌کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر