شماره روزنامه ۴۵۲۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۴۳

 • رکوردهای آماری تورم پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: اردیبهشت‌ماه برای شاخص بهای تولیدکننده یک ماه رکوردشکن به حساب آمد. گزارش بانک مرکزی از تحولات این شاخص، حکایت از آن دارد که تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه شاخص بهای تولیدکننده به بالاترین حد خود در چهار سال گذشته رسیده است. مطابق بررسی‌های انجام‌شده، بیشترین نقش را در بین گروه‌های تولیدی، بخش صنعت داشته است. تغییرات نقطه‌به‌نقطه شاخص کالاهای تولیدی در بخش صنعت، به نرخ ۶/ ۱۸ درصد رسیده است؛ رقمی که آخرین بار در دی‌ماه ۹۲ مشاهده شده بود.
 • توییت رانتی ترامپ برای بورس‌بازان

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذاری توییتری «دونالد ترامپ»، روز گذشته بازارهای جهانی را هدف قرار داد. ترامپ با زیر پا گذاشتن قوانین فدرال آمریکا، ۶۹ دقیقه قبل از آنکه گزارش اشتغال از سوی وزارت کار منتشر شود، یک توییت حاوی سیگنال رانت‌آفرین برای معامله‌گران نوشت. از آنجا که بهبود وضعیت بازار کار همواره یکی از مولفه‌های اثرگذار بر روند آتی بازارها بوده، اطمینانی که در پیام ترامپ از بهبود اشتغال حکایت داشت، با اعتراض کارشناسان اقتصادی بسیاری مواجه شد؛ چراکه امکان خرید و فروش سهام و سودگیری را برای برخی از معامله‌گران مهیا ساخته بود. نرخ بازدهی اوراق خزانه با سررسید ۲ ساله و ۱۰ ساله پس از پیام رانتی ترامپ با جهش افزایشی خود، فرضیه جهت‌دهی رئیس‌جمهور به بازار را پررنگ کردند. پس از ثبت روند افزایشی در بازار اوراق، بازار سهام آتی نیز مهر تایید خود را بر این فرضیه درج کرد. شاخص‌های آتی داوجونز، راسل، نزدک و ۵۰۰ S&P ظرف یک ساعت، بین نیم تا یک درصد تقویت شدند که از جابه‌جایی برخی از سهم‌ها حکایت داشت. ترامپ با این اقدام خود، جنگ تجاری که کاخ سفید علیه اروپا، مکزیک و کانادا به راه انداخته بود را از صدر اخبار کنار زد.
 • مصداق پولشویی در ارز همراه مسافر

  گمرک ایران مصادیق پولشویی مرتبط با ارز همراه مسافر را اعلام کرد. به گزارش گمرک ایران، برخی شاخص‌ها و مصادیق پولشویی مرتبط با ارز همراه مسافر از سوی مدیرکل دفتر مبارزه با جرایم سازمان‌یافته گمرک ایران اعلام شد.
 • حذف کاغذ از فرآیند مالیاتی

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اعلام برنامه حذف کامل کاغذ از فرآیندهای مالیاتی، بر استقرار کامل طرح جامع مالیاتی در ادارات تاکید کرد. سیدکامل تقوی‌نژاد در گفت‌وگو با شبکه خبری«ایبِنا» درباره برنامه حذف اسناد کاغذی از فرآیندهای مالیاتی گفت: به علت اینکه بیشتر فعالیت‌های سازمان از اظهارنامه،‌ پرداخت و هم رسیدگی و دادرسی مالیاتی به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود، با استقرار کامل طرح جامع در ادارات باید به سمت حذف اسناد کاغذی برویم.رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: زمینه و مقدمات این کار فراهم شده و این مساله مورد تاکید وزیر اقتصاد نیز است. سیاست اصلی سازمان امور مالیاتی بر این است که فعالیت اصلی خود را با حذف کاغذ دنبال کند که قطعا در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.
 • بخشودگی جرائم بیمه دارندگان موتورسیکلت و ماشین‌آلات کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: جریمه بند (ب) ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها و ماشین‌آلات کشاورزی فاقد بیمه‌نامه شخص‌ثالث بخشیده شد.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، با توجه به مصوبه مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی و موافقت بیمه مرکزی، برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ترویج فرهنگ بیمه، شرکت‌های بیمه مکلفند از ۱۹ خرداد تا ۱۹ شهریور ماه سال جاری(۱۳۹۷) ۱۰۰ درصد مبلغ جریمه موضوع بند (ب) ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ مربوط به موتورسیکلت‌ها و ماشین‌آلات کشاورزی فاقد بیمه‌نامه که دارندگان آنها در بازه زمانی مورد اشاره اقدام به خرید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌کنند را دریافت نکنند.
 • پیشنهاد تشکیل انجمن حرفه‌ای بیمه‌گران اتکایی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه اتکایی امین، از تصمیمی برای تشکیل انجمن حرفه‌ای بیمه‌گران اتکایی در ایران خبر داد.به گزارش ریسک نیوز، سید مصطفی کیایی در جمع برخی از مدیران اتکایی، بر ضرورت تشکیل این نهاد صنفی تاکید کرد و گفت: هدف ما ایجاد نهادی صنفی است تا کارشناسان و مدیران بیمه‌های اتکایی بتوانند گرد هم آیند و به بررسی چالش‌ها و مشکلات بیمه‌های اتکایی بپردازند تا در محیطی کارشناسی ضمن تضارب آراء، راهکارهای بهینه‌ای برای حل مشکلات بیمه‌های اتکایی اتخاذ شود.کیایی تاکید کرد: بیمه‌های اتکایی نه تنها با هم رقیب نیستند، بلکه شرایط عملکردی آنها به‌گونه‌ای است که در سایه رفاقت و تعامل به نتیجه می‌رسند. به همین منظور جای خالی یک انجمن صنفی احساس می‌شد.وی افزود: این نهاد صنفی محلی برای گردهمایی کارشناسان اتکایی است نه صرفا مدیران؛ زیرا هدف ما ارتقای دانش فنی کارشناسان و جوانان این حوزه است که تاکنون کمتر به آنها توجه شده است.پس از طرح این تصمیم از سوی مدیرعامل بیمه اتکایی امین، مسعود حجاریان مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در این مورد گفت: انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه دارای کارگروه اتکایی است.حجاریان پیشنهاد کرد: اگر دوستان مایلند انجمن جدیدی تاسیس کنند، عنوان و اهدافی انتخاب کنند، که مکمل pii (انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه) مانند انجمن کارشناسان بیمه اتکایی باشد.
 • فروش ۷ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت شهرداری مشهد ازسوی بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: فروش نخستین اوراق مشارکت در سال ۱۳۹۷، به ‌مبلغ ۷ هزار میلیارد ریال مربوط به شهرداری مشهد، برای احداث و تکمیل طرح‌های فاز ۳ خط ۲ و فاز ۲ خط ۳ قطار شهری، با عاملیت بانک آینده، به اتمام رسید.به گزارش روابط عمومی بانک آینده، اوراق مشارکت به‌عنوان روشی متداول و اثربخش برای تامین مالی طرح‌های عمرانی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این ارتباط بانک آینده به‌عنوان رکن عامل فروش، نسبت به فروش اوراق در شعب منتخب سراسر کشور، اقدام کرده است.این اوراق چهار ساله با نرخ سود علی‌الحساب ۲۰ درصد، معاف از مالیات و با نام، با مواعد پرداخت سه ماهه، از طریق سامانه سیما در بازار اولیه به متقاضیان عرضه شد.مجموع عملکرد بانک آینده در کمتر از یک سال در جهت ارائه‌ خدمات تامین مالی برای راه‌اندازی طرح‌ها و فعالیت‌های مختلف اقتصادی، از طریق انتشار اوراق بهادار، بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال در قالب انواع صکوک، اوراق مشارکت و گواهی سپرده است.بر اساس این گزارش، بانک آینده مصمم است، در زمینه ارائه خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری، برای تامین منابع مورد نیاز بنگاه‌ها و پروژه‌های بخش‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه در سال «حمایت از کالای ایرانی»، به استانداردهای لازم دست یافته و جایگاه خود را برای ایفای نقشی موثر در توسعه‌ و رشد اقتصادی کشور بیشتر تقویت و تثبیت کند.
 • تاثیر بنیادی بانک شهر در توسعه شهرهای کشور

  گروه بنگاه‌ها: عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان اینکه بانک شهر یکی از پایه‌های استوار توسعه شهری محسوب می‌شود، گفت: ملموس بودن حضور بانک شهر در ارتقای سطح کیفی زندگی در شهرها، موجب جلب رضایت شهروندان شده است.
 • شبکه گسترده بین‌الملل بانک ملی ایران در خدمت تجارت خارجی کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران در جلسه راهبردی واحدهای خارج از کشور بانک اعلام کرد: شبکه گسترده بین‌الملل بانک ملی ایران در خدمت تجارت خارجی کشور قرار دارد.
 • عرضه چهار محصول جدید ازسوی بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک سپه گفت: این بانک با عرضه محصولات جدید تسهیلاتی، گام‌های عملی برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی برداشت. به گزارش روابط‌عمومی بانک سپه، سیدمهدی حسینی ضمن اعلام مطلب فوق افزود: بانک سپه با طراحی و عرضه چهار محصول تسهیلاتی شامل: طرح‌های باران، قلب سفید، بهین کارت و سرافرازان، کمک به بخش‌های مختلف تولیدی و تحریک بازار تقاضای کالاهای ایرانی را همزمان مدنظر قرار داده است.
 • ارتقای سوئیچ کارت بانک دی به شتاب ۷

  گروه بنگاه‌ها: معاونت فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک بانک دی سوئیچ‌کارت بانک دی را با موفقیت از نسخه شتاب ۵ به ۷ ارتقا داد.محمدعلی بخشی‌زاده، معاون فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک بانک دی با اعلام خبر ارتقای سوئیچ‌کارت بانک دی به شتاب ۷ گفت: سامانه شتاب به‌عنوان تنها سوئیچ ملی بین بانکی کشور، سیستمی مبتنی‌بر کارت‌های بانکی بوده و وظیفه تبادل تراکنش‌های بین بانکی و اعمال مقررات بانک مرکزی به‌عنوان مقام ناظر را بر عهده دارد و سطح گستردگی این سامانه شامل کلیه بانک‌های کشور است که با اتصال به چند سوئیچ برون‌مرزی، کل تراکنش‌های کارتی کشور را پوشش می‌دهد.بخشی‌زاده با بیان اینکه سامانه شتاب وظیفه انتقال امن اطلاعات و داده‌های مربوط به تراکنش‌های مالی به بانک‌های صادر‌کننده یا پذیرنده کارت را دارد، افزود: این مرکز با استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارها اقدام به پذیرش داده‌ها و پیام‌های اعضا کرده و از این طریق اقدام به مسیریابی بین بانک‌های مبدا و مقصد می‌کند.
 • وقت استراحت در بازارها؟

  دنیای اقتصاد: قیمت سکه هفته گذشته اوج جدیدی را تجربه کرد و بهای دلار در بازار غیررسمی در مقطعی خود را به مرز ۶ هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک کرد؛ با این حال، کاهش دامنه نوسانات در روزهای انتهایی هفته گذشته، نزدیک شدن به سطوح مقاومتی قوی و احتمال اصلاح قیمت‌ها در کنار تعطیلات خردادماهی از جمله عواملی هستند که این ذهنیت را در میان برخی بازیگران ایجاد کرده است که هفته جاری وقت استراحت بازارها خواهد بود؛ از نظر آنها، اگر افزایش قیمتی در کار باشد، در دامنه محدودتری صورت خواهد گرفت و از نوسانات صعودی کانالی هفته پیشین، خبری نخواهد بود.
 • پیش‌بینی درآمد ۵۱ ریالی هر سهم بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: با اعلام ناظر بازار سهام، نماد معاملاتی شرکت بانک‌ اقتصادنوین‌ «ونوین» با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت، متوقف شد. به گزارش «ایبِنا»، مدیر عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد نماد معاملاتی شرکت بانک ‌اقتصاد نوین‌ «ونوین» با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، متوقف شد و نماد مذکور روز معاملاتی بعد به‌صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی می‌شود.
 • بانک سامان به داروخانه‌ها تسهیلات بدون سود می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان به‌منظور پاسخگویی به نیازهای اعتباری داروخانه‌ها، تسهیلات ویژه‌ای در اختیار آنها قرار می‌دهد.
 • مشارکت بانک ملت در ساخت مرکز حمایت از کودکان کار

  گروه بنگاه‌ها: در آستانه میلاد حضرت امام حسن مجتبی (ع) مراسم تکریم و افطاری برای کودکان کار با حضور محمد بیگدلی مدیرعامل، علی رضا لگزایی و حمید تاجیک اعضای هیات‌مدیره و علی‌اکبر صابریان مدیرکل روابط عمومی بانک ملت برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک ملت، بیگدلی در این مراسم با اظهار خرسندی از حضور در جمع کودکان زحمتکش کار به اقدامات این بانک در حوزه مسوولیت‎های اجتماعی اشاره کرد و افزود: هدف از برگزاری این مراسم، فراهم کردن فضای شاد برای کودکان کار، ایجاد حس نشاط و شادمانی در آنان و از همه مهم‌تر توجه به بهداشت روحی و روانی و کشف استعدادهای نهفته در این کودکان، در این ماه پربرکت است.
 • سهم ۸۱ درصدی خودرو‌های سواری از تسهیلات لیزینگ پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: مانده تسهیلات اعطایی شرکت لیزینگ پارسیان ۵هزار و ۵۰۶ میلیارد ریال تا پایان اردیبهشت ماه گذشته بوده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، مانده تسهیلات اعطایی شرکت لیزینگ پارسیان به لحاظ تعداد، ۳۶ هزار و ۸۵۷ فقره در تاریخ فوق بوده که از این میزان ۳۰ هزار و ۵۲ فقره خودروی سواری و ۳ هزار و ۷۳۶ فقره مسکن، یک هزار و ۱۲۹ فقره خودروی سنگین و یک هزار و ۲۲۷ فقره جعاله است. بر این اساس ۵/ ۸۱ درصد از تسهیلات اعطایی این شرکت به خودروی سواری اختصاص یافته است. مانده تسهیلات اخذ شده از محل تسهیلات بانکی شرکت لیزینگ پارسیان در ابتدای ماه یک هزار و ۷۰۴ میلیارد ریال بوده که در پایان ماه به یک هزار و ۸۱۱ میلیارد ریال رسیده است. شرکت لیزینگ پارسیان در چهار ماه منتهی به اردیبهشت امسال توانست مبلغ ۲/ ۱۹ میلیارد ریال درآمد از سود اقساط قراردادهای سال‌جاری محقق کند. جمع درآمد سود اقساط انتقالی از یک‌سال قبل ۳۵ میلیارد ریال بوده است. سایر درآمد محقق شده حاصل از عملیات لیزینگ در اردیبهشت ماه ۲۳ میلیارد ریال و از ابتدای سال مالی (۳۰ دی‌ماه) تا پایان اردیبهشت ماه گذشته ۹۱میلیارد و ۳۴۶ میلیون ریال بوده است.
 • ۷۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال ۹۶ با هدف تامین مالی برای ایجاد و بهره‌برداری از موقعیت و فرصت‌های خود اشتغالی، کارآفرینی و معیشت بالغ بر ۷۶ هزار میلیارد ریال از منابع خود را به این بخش اختصاص داده است. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بسیاری از مشکلات اجتماعی کشورها از جمله آ‌موزش، تامین اشتغال‌های کوچک، ازدواج جوانان، گسترش روستاها، توسعه بهداشت و ... از طریق اعتبارات خرد قابل رفع است. با توجه به وضعیت اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور، تمایل افراد به‌خصوص جوانان به ایجاد کسب‌وکار و خوداشتغالی بیش از پیش به چشم می‌خورد. یکی از ارکان و لازمه‌های شروع یک کسب‌وکار موفق، تامین سرمایه مالی مورد نیاز آن است. در این میان بسیاری از افراد که خواهان خوداشتغالی و ایجاد کسب‌وکار مستقل هستند، توان لازم برای تامین مبلغ سرمایه‌گذاری را به‌صورت شخصی ندارند.

بیشتر