آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۴۱

 • افشای راز جذابیت واردات

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی نشان می‌دهد همزمان با افزایش قابل توجه نرخ ارز در پایان سال قبل، قیمت واردات نوسان چندانی نکرده است. بنا به گزارش مرکز آمار، شاخص کل کالاهای وارداتی در زمستان گذشته نسبت به زمستان ۹۵ تنها ۲/ ۱ درصد رشد کرده است. این در حالی است که نرخ دلار در کمترین حالت نیز بیش از ۱۰ درصد رشد را در این بازه زمانی نشان می‌دهد. دلیل رشد اندک شاخص وارداتی را می‌توان به قیمت تمام شده کمتر در خارج از کشور و حذف واسطه‌های بی‌مورد واردات نسبت داد. مضاف بر این آمارها نشان می‌دهند با نرخ ارز در زمستان ۹۶ همچنان واردات از جذابیت کافی برخوردار بود. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش ضمن بررسی تحولات شاخص وارداتی، دلیل عدم همخوانی تحولات بازار با روند شاخص را نقطه‌یابی کرده است.
 • ناپایداری در ۲ بازار

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، سکه مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را شکست و دلار در بازار غیررسمی از کانال ۶ هزار و ۴۰۰ تومان عبور کرد. روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی حدود ساعت ۱۲ ظهر تا قیمت دو میلیون و ۹۵ هزار تومان رشد کرد و تا ساعت ۳ بعدازظهر با ادامه روند افزایشی به قیمت ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید. این قیمت که ۷۰ هزار تومان بالاتر از روز دوشنبه بود، بیشترین میزان رشد این فلز گرانبها از ۲۱ اردیبهشت محسوب می‌شد. سکه از ابتدای هفته در مسیر افزایشی قرار گرفت و در نهایت روز سه‌شنبه به سطح قیمتی رسید که پیش از این در ادوار گذشته تجربه نکرده بود.
 • سقف و زمان بازپرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای سقف قابل‌پرداخت و حداکثر مدت بازپرداخت انواع تسهیلات قرض‌الحسنه را به شبکه بانکی ابلاغ کرد، براساس این بخشنامه، سقف و زمان‌های مندرج در اعطای قرض‌الحسنه و انعقاد قراردادهای مربوطه باید توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد.
 • ورزشکاران کشور حامی طرح «تحصیل بدون آسیب»

  گروه بنگاه‌ها: مهدی رحمتی کاپیتان تیم استقلال یکی از حامیان «تحصیل بدون آسیب» طرح بیمه معلم معتقد است: آینده کشور را دانش‌آموزان، پشت میزهای مدرسه می‌سازند و باید تلاش کنیم تا آنها در محیطی مناسب تحصیل کنند. رحمتی با بیان اینکه ورزشکاران نیز از نبود امکانات مناسب مانند زمین و امکانات سخت‌افزاری رنج می‌برند یادآورشد: حتی در دوران کودکی، استانداردها برای ما فراهم نبودند و آسیب زیادی در مدرسه می‌دیدیم به خاطر همین تجربه بود که بعد از آشنایی با طرح بیمه معلم تمام تلاشم را برای پیشرفت آن انجام خواهم داد.
 • گزارش CI از ثبات بیمه پارسیان در بیمه‌گری

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کاپیتال اینتلیجنس (CI) در جدیدترین گزارش خود بیمه پارسیان را شرکتی با ثبات در فعالیت بیمه‌گری معرفی کرده است.به گزارش روابط عمومی بیمه پارسیان، شرکت کاپیتال اینتلیجنس (CI) در جدیدترین گزارش خود بیمه پارسیان را همچنان شرکتی توانمند و با ثبات در فعالیت بیمه‌گری معرفی کرده است.در این گزارش که در وب‌سایت کاپیتال اینتلیجنس منتشر شده؛ رشد، توانگری مالی و فعالیت حرفه‌ای بیمه‌گری شرکت بیمه پارسیان در اقتصاد کشورمان و همچنین صنعت بیمه با ثبات و مثبت ارزیابی شده است.کاپیتال اینتلیجنس یک شرکت بین‌المللی است که در حوزه مطالعه، شناخت و تحلیل و همچنین رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کند.
 • تداوم قراردادهای اتکایی مشروط به امکان انتقال ارز

  گروه بنگاه‌ها: دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران تداوم قراردادهای اتکایی بیمه‌گران ایرانی با بیمه‌گران اتکایی را مشروط به امکان نقل و انتقال ارز دانست. به گزارش ریسک نیوز، سیدمحمد علیپور یزدی درباره تداوم قراردادهای اتکایی خارجی بیمه‌گران ایران با بیمه‌گران اتکایی خارجی به‌ویژه در رشته بیمه‌های زندگی گفت: تداوم تمامی این قراردادها بستگی به امکان مبادله ارز دارد.وی تصریح کرد: اگر مبادله ارز امکان پذیر باشد قراردادهای اتکایی خارجی چندان لطمه نمی‌خورد و اگر امکان مبادله ارز باشد، تمامی قراردادهای اتکایی ادامه خواهند یافت.سال گذشته سه شرکت بیمه‌گر داخلی بیمه‌های عمر و زندگی خود را نزد بیمه‌گران خارجی، بیمه اتکایی کردند. همچنین بیمه مرکزی به توافقی برای پوشش ۳۰ درصد از ریسک حوادث فاجعه‌آمیز با یک شرکت دیگر رسید.دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته از توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ خارج شد و بار دیگر تحریم‌های ثانویه این کشور را علیه ایران اعمال کرد.
 • جزئیات «بام» بیمه‌نامه آتش‌سوزی بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: بیمه‌کوثر بیمه‌نامه آتش‌سوزی منازل مسکونی را در قالب طرح بلندمدت (بام) به‌منظور ایجاد آرامش عموم جامعه صادر می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه‌کوثر؛ طرح بیمه بلندمدت منازل مسکونی خدمتی است که این مدیریت به مشتریان خود ارائه می‌دهد.حسن سماک‌امانی با بیان اینکه این بیمه‌نامه باتوجه‌به درصد بالای احتمال وقوع حوادث در کشور، برای جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از آتش‌سوزی، انفجار و حوادث طبیعی ازقبیل زلزله، سیل، طوفان، صاعقه و غیره طراحی شده است، خاطرنشان‌کرد: در این طرح تمامی افراد می‌توانند ساختمان و اثاثیه منازل خود به انضمام سهم‌شان از تاسیسات، مشاعات و مشترکات ساختمان را برای مدت سه تا ۱۰ سال آینده در مقابل خطرهای یادشده و سایر خطرهای اضافی بیمه کنند.وی از ارائه حداکثر تخفیف‌های ممکن به تناسب مدت زمان انتخابی برای اعتبار بیمه‌نامه خبرداد و تصریح‌کرد: افراد با خرید بیمه‌نامه‌های بلندمدت می‌توانند از حداکثر تخفیف‌ها برای خطرهای اصلی و اضافی بهره‌مند شوند.مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی افزود: صدور این بیمه‌نامه با مراجعه به تمام نمایندگی‌ها و سرپرستی‌های بیمه کوثر در سراسر کشور و در حداقل زمان ممکن امکان‌پذیر است.
 • تاکید بر وصول مطالبات بیمه آرمان در معارفه معاون فنی جدید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه آرمان در مراسم معارفه روح‌اله‌عظیمی گل تبه سرپرست جدید معاونت فنی این شرکت، اولویت اول بیمه آرمان را وصول مطالبات و ایفای تعهدات عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان،علیرضا بیانیان در این جلسه بر نقش محوری معاونت فنی در شرکت بیمه تاکید کرد و پایش و تحلیل مسائل فنی و کمک به هیات‌مدیره و سایر معاونت‌ها در بررسی پرونده‌های خاص را از جمله وظایف مهم این معاونت بر شمرد.
 • رشد سه برابری خدمات ارزی بانک ملی ایران در سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: خدمات ارز بازرگانی بانک ملی ایران در سال گذشته بیش از سه برابر رشد داشته است.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، مجموع خدمات ارز بازرگانی این بانک در بخش گشایش‌های اعتبارات، بروات اسنادی و حواله‌های ارزی صادره بابت واردات کالا در سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از نظر تعداد حدود دو برابر و از نظر مبلغ بیش از سه برابر رشد داشته است. در مدت مذکور، تعداد ۱۰ هزار و ۵۸۵ فقره حواله وارده و صادره ارزی با حجم ۳ میلیارد و ۳۸۴ میلیون دلار کارسازی شده است. همچنین جذب سپرده‌های ارزی شعب بانک نیز در سال گذشته از رشد دو برابری برخوردار بوده است.
 • اصلاحات ساختاری، نیازمند وفاق ملی

  یک اقتصاددان با بیان اینکه فرصت‌ اصلاحات اقتصادی در سال‌های ۹۲ و حتی دوران پس از توافق برجام از دست رفت، گفت: هم‌اکنون در شرایط بلاتکلیفی قرار داریم، در این موقعیت اصلاحات اقتصادی پرریسک است و در گام اول باید از این بلاتکلیفی خارج شویم.
 • ۱۰ غول ارزی جهان

  دنیای اقتصاد: ذخایر ارزی باکیفیت برای بانک‌های مرکزی و نهادهای پولی بین‌المللی اهمیت حیاتی دارد. زمانی که منابع ارزی استاندارد در اختیار ارگان پولی باشد، فارغ از نظام ارزی حاکم بر این نهاد، تنظیم، تثبیت یا هر سیاست پولی لازم دیگری با استفاده از ذخایر امکان‌پذیر خواهد بود. کنترل حجم نقدینگی و تورم، تامین مالی بخش‌ خصوصی و توان جذب سرمایه‌ خارجی، بخشی از کاربردهای ذخایر ارزی برای کشورها است. چین با بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار با فاصله از ژاپن و سوئیس، به صدر جدول ۱۰ غول ارزی تکیه زده است.
 • تقسیم سود ۴۵۰ ریالی برای هر سهم ایران‌کیش

  گروه بنگاه‌ها: ۸۵ درصد سود محقق شده در مجمع ایران‌کیش به مبلغ ۴۵۰ ریال با تصویب سهامداران برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۶ به ازای هر سهم تقسیم شد. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صادق فرامرزی مدیرعامل ایران‌کیش در این مراسم با تشریح عملکرد این شرکت در صنعت پرداخت و گفت: این شرکت تا پایان اسفندماه ۹۶ با دارا بودن ۹/ ۱۴ درصد از سهم پایانه‌های پرداخت در صنعت، رتبه یک را در این میان کسب کرده و به نسبت سال ۹۵ به ارتقای دو رتبه‌ای نائل شده است. وی اظهار کرد: این شرکت در دوره مذکور با دارا بودن ۱۴ درصد از سهم مبلغ تراکنش‌های پایانه‌های فروش در مقام دوم قرار دارد و با در دست داشتن ۴/ ۹ درصد تعداد تراکنش‌های این ابزار پرداخت در رتبه پنجم قرار دارد.
 • افزایش دامنه امکانات اینترنت بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: افزوده شدن ٩ انتخاب دیگر در نسخه جدید «اینترنت بانک» بانک صادرات ایران، دامنه اختیارات مشتریان این بانک را در استفاده از گزینه‌های متنوع بانکداری الکترونیکی کامل‌تر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات، تغییرات جدید صورت گرفته در به‌روز‌رسانی سامانه اینترنتی این بانک با شعار «شعبه‌ای با مدیریت شما»، تعداد انتخاب‌ها برای در اختیار گرفتن تمامی امکانات بانکداری الکترونیکی را به ٤٤ گزینه افزایش داد که شرایط استفاده از آن را در بستری امن به مشتریان بانک ارائه کرده است.
 • تسهیلات بانک سینا برای کمک به توسعه اشتغال روستایی

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا به‌منظور عمل به تعهدات در زمینه مسوولیت‌های اجتماعی، تسهیلات متعددی را برای توسعه اشتغال مناطق روستایی سه استان غربی کشور تصویب کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، این بانک به‌منظور کمک به توسعه اشتغال در مناطق روستایی استان‌های کرمانشاه، همدان و ایلام تا ۳۰ اردیبهشت‌ تعداد ۲۳۲ طرح به مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با برآورد اشتغالزایی ۲هزار و ۶۲۵ نفر مصوب کرد. از این تعداد ۱۳۸ مورد به مبلغ ۶۴۰ میلیارد ریال به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.

بیشتر