آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۳۳

 • تعویق اثر ارز روی تورم

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی درخصوص تورم کالاها و خدمات مصرفی در اولین ماه سال‌جاری نشان می‌دهد در این ماه اثر تغییرات نرخ ارز در سبد مصرفی خانوار رسوخ نکرده است. در اولین ماه سال‌جاری نرخ ارز سه ثلث متفاوت را تجربه کرد. ۱۰ روز اول بازار نسبتا آرام بود، ۱۰ روز دوم به‌دلیل شروع حواله‌گیری تجار، نرخ ارز وارد ریل صعودی با سرعت قابل‌ملاحظه شد و در ثلث سوم نیز سیاست‌گذار همزمان با تک‌نرخی کردن ارز بازار را بست.
 • رشد طلا وابسته به دلار خواهد بود

  دنیای اقتصاد: قیمت طلای جهانی در طول هفته گذشته تحت فشار شدید رشد شاخص دلار آمریکا قرار داشت و به پایین مرز ۱۳۰۰ دلاری سقوط کرد. تقویت نرخ بازدهی اوراق بلندمدت خزانه‌داری آمریکا و چشم‌انداز افزایشی نرخ بهره هدف فدرال رزرو مهم‌ترین حامیان شاخص دلار در هفته گذشته محسوب می‌شوند. رکوردشکنی‌های متوالی دلار، کارشناسان بازار جهانی را سردرگم کرده است؛ چراکه اونس فلز زرد به‌رغم پیش‌بینی‌های مثبت از سوی تحلیلگران، ضعیف‌ترین هفته سال جاری میلادی را تجربه کرد. پیش‌بینی غلط از روند قیمتی فلز گرانبها، احتیاط بیشتری در فضای بازار فلزات ارزشمند ایجاد کرده است و پیش‌بینی‌های هفتگی و کوتاه‌مدت جهت مشخصی را نشان نمی‌دهند. به‌عنوان مثال، نتیجه نظرسنجی هفتگی پایگاه اینترنتی «کیتکو» از تحلیلگران وال‌استریت و خرده‌فروشان مین‌استریت، رویکرد مشخصی ندارد.
 • دو طرح برای کاهش ساعت کاری

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس دو طرح برای سامان دادن ساعات کاری در ماه مبارک رمضان پیشنهاد داده است. اساس این دو طرح بر اساس طول مدت روزه‌داری و دمای هوا بنا شده است.
 • هنر روابط عمومی در هدایت سازمان از شعار به عمل

  افشین نوری مدیر روابط عمومی بیمه پارسیان
  روابط عمومی‌ها را شاید بتوانیم نقطه تلاقی علم، فرهنگ و هنر بدانیم. جایی که هم دانش لازم دارد هم اخلاق و هنرمندی تا موفقیت یک سازمان را شکل دهد.
 • نیاز صنعت بیمه به استفاده از فناوری اطلاعات

  گروه بنگاه‌ها: فرآوری اطلاعات و تبدیل آن به دانش به‌ویژه در حوزه کلان داده‌ها در صنعت بیمه اهمیت ویژه‌ای دارد.به گزارش روابط عمومی بیمه آسیا، ابراهیم کاردگر، نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا گفت: فناوری اطلاعات دردهه‌های اخیر موجب ایجاد تغییرات بسزایی در صنایع شده و صنایع مالی از جمله صنعت بیمه از این امر مستثنی نبودند.کاردگربا تاکید بر این که شرکت‌های بیمه از پیشگامان استفاده از فناوری اطلاعات بودند، اظهار کرد: شرکت‌های بیمه در ابتدا برای دستیابی به اهدافی نظیر کاهش زمان و هزینه‌ها، افزایش کارآیی، بهره‌وری و سودآوری به استفاده از تکنولوژی در ساختار خود روی آوردند.وی افزود: با ظهور و بسط فعالیت «اینشورتک‌ها» این سازمان‌های سنتی دریافتند که برای بقا، ملزم به استفاده از فناوری هستند.
 • استعفای مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر

  عیسی رضایی، مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر از سمت خود استعفا کرد تا اولین تغییر در مدیریت موسسات اعتباری در سال جاری را رقم زند.به گزارش روابط عمومی این موسسه، در جلسه روز شنبه هیات‌مدیره موسسه اعتباری کوثر، موضوع استعفای عیسی رضایی به‌دلیل اختلاف با برخی از سهامداران مطرح و با وجود اصرار اعضای هیات‌مدیره بر ادامه فعالیت و امتناع وی از ادامه خدمت؛ با استعفای وی موافقت شد.براساس این گزارش، عیسی رضایی دی‌ماه ۱۳۸۹ مدیرعاملی موسسه اعتباری کوثر را بر عهده گرفت و در طول ۹۰ ماه خدمت خود توانست کارنامه درخشانی را در بخش موسسات اعتباری ایرانی غیر‌بانکی ثبت کند.
 • کارمزدهای جدید به بانک‌ها آمد

  در جریان اعمال کارمزدهای جدید در برخی خدمات بانکی، به‌تازگی دریافت کارمزد از تراکنش‌های اینترنتی نیز در برخی بانک‌ها اجرایی شده است.به گزارش «ایسنا» از مدتی پیش مشتریان بانک‌ها با تغییراتی در هزینه دریافت خدمات الکترونیک مواجه شدند و در حال حاضر برای برخی اموری که تا پیش از این هزینه‌ای پرداخت نمی‌کردند، کارمزد می‌پردازند.
 • احتیاط سه‌گانه در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: بازار غیررسمی تحت‌تاثیر ۳ نوع ملاحظه با افزایش رفتارهای احتیاطی مواجه شده است. ملاحظات دسته اول بیشتر مربوط به مسائل انتظامی است، حال آنکه دسته دوم بیشتر شکل سیاسی دارد و دسته سوم از نوع فنی بوده است. تحت‌تاثیر این تصورات، روز گذشته دلار در بازار غیررسمی توان افزایشی زیادی را از خود نشان نداد و حجم معاملات بازار نیز در سطح پایینی باقی ماند. همسو با بازار ارز، روز گذشته، سکه تمام به حرکت در مسیر کاهشی ادامه داد؛ هرچند که در برابر نزول به زیر مرز یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان مقاومت کرد.
 • اصلاح نظام بانکی، ضرورت است؛ رسانه‌ها یاری کنند

  به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار جمعی از مدیران مسوول رسانه‌ها و کارشناسان ارتباطات به تشریح روند ساماندهی موسسات غیرمجاز، اصلاح نظام بانکی، اتفاقات بازار ارز و آینده روابط بانکی ایران در برجام اروپایی پرداخت. وی خواستار حمایت رسانه‌ها در مسیر اصلاح ساختار نظام بانکی و تشریح اهمیت این موضوع در افکار عمومی شد.
 • افزایش چراغ خاموش نرخ سود در برخی از بانک‌های خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد برخی از بانک‌های خصوصی در روزهای اخیر پس از افزایش قیمت دلار و سکه در بازار آزاد با وجود منع قانونی، نرخ سود سپرده‌ها را با شرایطی افزایش داده‌اند. به گزارش «دنیای ‌اقتصاد» یکی از شرایط افزایش نرخ سود سپرده‌ها، سپرده‌گذاری مبلغی بیش از یکصد میلیون تومان از سوی سپرده‌گذاران است؛ بنابر این گزارش در‌حالی‌که تعدادی از بانک‌های دولتی و خصوصی بزرگ همچنان به مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد نرخ ۱۵ درصد سپرده‌های یکساله پایبند هستند، بانک‌های خصوصی کوچک‌تر از این مصوبه تخطی کرده‌اند و با مذاکرات با مشتریان خاص خود، آنها را به سپرده‌گذاری با ارقام بیشتر و سود بالاتر تشویق می‌کنند. گزارش‌های میدانی از شعب بانک‌ها حاکی است: برخی از بانک‌های خصوصی به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند تا با سپرده‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری این بانک‌ها نرخ‌های بیشتری را تا میزان ۲۱ درصد دریافت کنند. برخی از این بانک‌ها نیز با افتتاح حساب سپرده به میزان ۱۵ درصد مصوب شورای پول و اعتبار، به‌صورت شفاهی به مشتریان خود تعهد پرداخت سود بیشتر را می‌دهند.
 • تمهیدات بانک صادرات برای بازپرداخت بدهی‌های غیرجاری

  گروه بنگاه‌ها: معاون اعتبارات بانک صادرات ایران از به‌کارگیری ابزارهای اعتباری جدید برای تسهیل بازپرداخت بدهی‌های غیرجاری واحدهای تولیدی فعال در سال ٩٧ خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، امیر یوسفیان که در نخستین همایش «تجلیل از ٥٠٠ رئیس شعبه برتر بانک صادرات ایران» سخن می‌گفت، اظهار کرد: در این راستا تغییرات متنوعی در بسته‌های اعتباری و سیاست‌های وصول مطالبات بانک در سال جاری ایجاد شده است.
 • تشکیل کارگروه حمایت از کالای ایرانی در بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان هم جهت با سیاست‌های دولت در تداوم اقدامات پیشین خود، کارگروه حمایت از کالای ایرانی تشکیل داد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، این کارگروه در راستای رفع مشکل واحدهای تولیدی در حوزه‌های مختلف از جمله افزایش فعالیت‌های تولیدی و عمرانی صنایع، ارتقا و تقویت تولید ملی، تقویت اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری به ریاست سرپرست قائم‌مقام مدیرعامل بانک تشکیل شده است. براساس این گزارش، در این راستا بانک سامان با بررسی نیازهای گروه‌های هدف، رفع نیازهای مالی بنگاه‌های اقتصادی را در دستور کار قرار خود داده و تلاش کرده است با اعتبارسنجی مناسب، مشکلات مالی آنها را تا حد ممکن برطرف کند. این گزارش حاکی است، تسریع در اعطای تسهیلات سرمایه در گردش، تسهیلات تامین دارایی‌های ثابت، صدور انواع ضمانت‌نامه ریالی و اعتبار اسنادی ارزی برای بهبود اوضاع کسب‌وکارها از جمله برنامه‌های در دستور کار این کارگروه است.
 • بانک مرکزی نروژ به‌دنبال انتشار پول دیجیتال است

  بانک مرکزی نروژ اعلام کرد در حال بررسی انتشار پول دیجیتال به‌عنوان ابزار مکمل پول نقد است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از کوین تلگراف، بانک مرکزی نروژ در حال بررسی توسعه ارز دیجیتال خود به‌عنوان مکملی برای پول نقد به‌منظور اطمینان بخشیدن فضای اعتماد در نظام پولی خود است. کارگروه بانک مرکزی نروژ به بررسی ابعاد انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی می‌پردازد. این ارز دیجیتال با سه هدف احتمالی دنبال می‌شود که شامل معرفی جایگزین موثق برای سپرده‌گذاری‌ها در بانک‌های خصوصی، پول قانونی مناسب به‌عنوان مکمل پول نقد و یک راه‌حل پشتیبان مستقل برای نظام‌های پرداخت الکترونیکی در نظر گرفته می‌شود. همچین «اویستن اولسن» رئیس بانک مرکزی نروژ گفت: کاهش تمایل به استفاده از پول نقد، ما را به این فکر وادار کرد تا یک سیستم پرداخت مستحکم و کارآمد و نیز ایجاد فضای اعتماد در نظام پولی خود که یک نیاز در آینده تلقی می‌شود، بیندازد.

بیشتر