آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۳۱

 • منفی‌ترین بازدهی سکه در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: سکه تمام بهار آزادی هفته گذشته بیشترین بازدهی منفی را در سال ۹۷ تجربه کرد. نزول هفتگی این فلز گرانبها در شرایطی به نزدیک ۶ درصد رسید که در آخرین روز هفته ۴ کانال رشد قیمت را تجربه کرد. روز پنج‌شنبه، سکه ۴۱ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با عبور از سطح روانی یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان خود را به قیمت یک میلیون و ۹۶۱ هزار تومان رساند. به گفته فعالان، در روزهای ابتدایی هفته موج کاهشی شدیدی در بازار وجود داشت، ولی هر چقدر به روزهای انتهایی هفته نزدیک شدیم، نیروهای افزایشی به بازار بازگشتند و با خریدهای خود قیمت را در مسیر صعود قرار دادند. از نظر برخی فعالان، مقاومت سکه در مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، اطمینان خریداران برای ورود به بازار را افزایش داد. با وجود بازگشت افزایشی‌ها به بازار در انتهای هفته میزان افت در روزهای ابتدایی هفته به اندازه‌ای بود که زمینه‌ساز ثبت بیشترین بازدهی منفی سکه شد. سکه در هفته گذشته نزدیک به ۷/ ۵ درصد از ارزش خود را از دست داد که در سال‌جاری سابقه نداشت. این فلز گرانبها دو هفته پیش حدود ۱۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.
 • نقشه مسدودسازی تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: پس از اتمام جلسه سران ۲۸ کشور اروپایی برای اتخاذ «رویکردی مشترک» برای حفظ برجام، اتحادیه اروپا بسته‌ای متشکل از چهار محور را برای کاهش آثار بازگشت تحریم‌های آمریکا به اقتصاد ایران پیشنهاد کرد. بر مبنای اعلام رئیس کمیسیون اروپا، این اتحادیه برای مقابله با آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران بار دیگر روند حقوقی «مقررات بازدارنده» را آغاز خواهد کرد. افزون بر این اتحادیه اروپا در نظر دارد موانع حمایت «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» از سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی، به‌خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط در ایران را مرتفع کند. اتحادیه اروپا همچنین به‌منظور اعتمادسازی برای طرف ایرانی، تقویت سرمایه‌گذاری در ایران به‌خصوص در بخش انرژی را در دستور کار قرار داده است. رئیس کمیسیون آب، هوا و انرژی اتحادیه اروپا در پایان هفته جاری به این منظور به ایران سفر خواهد کرد. اروپا همچنین واریز درآمد ارزی حاصل از فروش نفت ایران را به حساب بانک مرکزی در سایر کشورها به‌عنوان تضمینی برای دستیابی ایران به درآمد حاصل از فروش نفت ارائه ‌کرده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش با نگاه به عکس‌العمل کشورهای اروپایی به تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا علیه کوبا در سال ۱۹۹۶، به بررسی راه‌حل سران اروپایی برای حذف اثر خروج آمریکا از برجام پرداخته است.
 • افت طلا زیر سایه دلار قوی

  دنیای اقتصاد: طلا در آستانه ثبت بیشترین کاهش قیمت هفتگی و ماهانه در سال جاری میلادی قرار دارد. افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا در کنار تقویت شاخص دلار باعث افت قیمت جهانی طلا به پایین‌ترین سطح سال جاری میلادی شده‌اند. قیمت اونس طلا روز پنج‌شنبه به کف ۱۲۸۵ دلاری برخورد داشت که پایین‌ترین قیمت اونس فلز زرد از ۲۷ دسامبر سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.
 • نظارت غیرهوشمند بر درگاه‌های پرداخت اینترنتی

  گروه بنگاه‌ها: براساس اخبار منتشر شده از شرکت‌های پی‌اس‌پی، در چندماه گذشته بیش از ۸۵۰ درگاه پرداخت اینترنتی که گفته می‌شود به کسب‌و‌‌کارهای غیرمجاز مشغول بوده‌اند، مسدودشده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مسدودسازی این درگاه‌ها براساس اعلام سازمان‌های نظارتی از جمله شاپرک، پلیس فتا و رصد شرکت‌های پی‌اس‌پی و شکایت شاکیان خصوصی صورت گرفته است. آمار تراکنش‌های اینترنتی در ماه‌های پایانی سال گذشته نشان می‌دهد حجم این تراکنش‌ها نسبت به دوره‌های گذشته با کاهش مواجه شده که به گفته برخی از مدیران شرکت‌های پی‌اس‌پی علت اصلی آن مسدودسازی برخی از درگاه‌های واسط پرداخت‌های اینترنتی است؛ در صورتی که تنها چند شرکت از زیر مجموعه‌های این درگاه‌های واسط فعالیت‌های غیرمجاز داشته‌اند.
 • رشد ضمانت‌نامه‌های ریالی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: معاون اعتبارات بانک صادرات ایران گفت: ضمانت‌نامه‌های ریالی صادر شده ازسوی این بانک در سال ٩٦ قریب به ١٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد ریال افزایش یافته و همچنین مطالبات این بخش نیز رقم قابل توجهی کاهش یافته است. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، امیر یوسفیان با بیان اینکه تلاش‌های صورت گرفته در سطح شبکه بانکی برای صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی مطلوب بوده، گفت: بانک صادرات ایران در سال ٩٦ با ثبت رشد ۷/ ۲۱ درصدی میزان صدور ضمانت‌نامه‌های ریالی قریب به ١٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد ریال افزایش داشته و مطالبات این نوع تعهدات نیز بالغ بر هزار میلیارد ریال نسبت به سال قبل کاهش داشته است.
 • اعلام ساعت کار شعب بانک سامان در ماه مبارک رمضان

  گروه بنگاه‌ها: ساعت خدمات‌رسانی شعب و واحدهای ستادی بانک سامان در ایام ماه مبارک رمضان اعلام شد.
 • رشد ۹۸ درصدی سود خالص بیمه سینا در سال ۱۳۹۶

  گروه بنگاه‌ها: حق بیمه تولیدی شرکت بیمه سینا در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۸ درصد رشد داشته و به مبلغ ۶ هزار و ۱۶۱ میلیون ریال رسیده است.به گزارش روابط‌عمومی بیمه سینا، این شرکت با دستیابی به رقم مذکور امکان تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه سال ۱۳۹۶ خود را فراهم کرده، همچنین سود خالص شرکت بیمه سینا به میزان ۹۸ درصد رشد داشته است.براساس این گزارش، بیمه سینا در سال گذشته بالغ بر ۴ هزار و ۲۶ میلیون ریال خسارت به بیمه‌شدگان خود پرداخت کرده است و همچنین نسبت خسارت شرکت با کاهش چهار درصدی از ۶۸ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۶۴درصد در سال ۱۳۹۶ رسیده است.
 • پرداخت بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات خرد در بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: تعداد مشتریان تسهیلاتی خرد بانک آینده نسبت به سال قبل(۱۳۹۶)، بیش از ۶۲ درصد افزایش یافت.به گزارش روابط‌عمومی بانک آینده، این بانک در سال ۱۳۹۶، توجه ویژه‌ای نسبت به ساده‌سازی و تسریع فرآیند پرداخت تسهیلات داشت.
 • بیمه نوین در مناطق زلزله‌زده غرب کشور مدرسه می‌سازد

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه ساخت مدرسه توسط بیمه نوین در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به امضا رسید.به گزارش روابط‌عمومی بیمه نوین، تفاهم‌نامه ساخت یک واحد آموزشی به همت کارکنان بیمه نوین در روستای چراغ‌آباد شهرستان صحنه استان کرمانشاه، با همکاری سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور توسط آرام رشیدی، معاون پشتیبانی و امور اقتصادی این شرکت امضا شد.
 • سامانه خدمات درمانی SOH شرکت بیمه حافظ راه‌اندازی شد

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه حافظ اقدام به راه‌اندازی سامانه پرداخت غیرحضوری هزینه‌های درمان و همچنین دریافت معرفی‌نامه به‌صورت الکترونیکی کرد.به گزارش روابط‌عمومی بیمه حافظ، به منظور احترام بیمه‌گذاران و مشتریان برای دریافت هزینه‌های درمانی و همچنین تسهیل مراجعه به مراکز طرف قرارداد و دریافت خدمات، این شرکت اقدام به راه‌اندازی سامانه SOH کرد.این سامانه که به همت مدیران و کارشناسان شرکت راه‌اندازی شده است، قابلیت‌هایی را در زمینه صدور معرفی‌نامه به‌صورت الکترونیکی بدون نیاز مراجعه به شرکت یا شعب آن و همچنین ارسال مدارک خسارت بیمه‌شدگان از طریق فایل الکترونیکی مهیا کرده است. به همین منظور بیمه حافظ از طریق این سامانه قابلیت‌های مجازی را برای ارائه خدمات بیمه‌های درمان به‌صورت کامل ایجاد کرده است.براساس این گزارش، با توانمندی که در این نرم‌افزار ایجاد شده است، کلیه بیمه‌شدگان بیمه حافظ می‌توانند تنها با اعلام کد ملی به تمامی مراکز طرف قرارداد شرکت کمک‌رسان حافظ منزلت ایرانیان مراجعه و از معرفی‌نامه الکترونیکی استفاده کنند.
 • دومین قرارداد فاینانس روسیه نهایی شد

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : دومین قرارداد فاینانس روسیه به مبلغ یک میلیارد و۲۰۰ میلیون یورو بین بانک صنعت ومعدن وونش اکونوم بانک روسیه امضا شد.به گفته عباس دانشور، مدیر امور بین‌الملل بانک صنعت و معدن، این فاینانس برای برقی کردن خط آهن گرمسار - اینچه برون است که در تاریخ ۲۶ اردیبهشت‌ماه جاری (چهارشنبه گذشته) با حضور نماینده بانک صنعت و معدن و مدیران ارشد بانک روسی در روسیه به امضا رسید.پیش از این قرارداد نیز، قرارداد فاینانس دیگری بین اگزیم‌بانک روسیه و چند بانک ایرانی در بخش نیروگاه به امضا رسیده و متن اعتبارات اسنادی آن نهایی شده است.دانشور با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد از قراردادهای فاینانس را فایناسور (روس‌ها) و مابقی را طرف ایرانی (بانک صنعت و معدن) تامین می‌کند، افزود: رقم کل قرارداد ۲/ ۱ میلیارد یورو است که دولت روسیه ظرف پنج سال سهم خود را تخصیص خواهد داد.روابط عمومی بانک صنعت و معدن نیز اعلام کرده که این بانک با تامین مالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری پروژه برقی‌سازی قطار تهران - مشهد و تامین مالی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری قطار سریع‌السیر تهران- قم - اصفهان نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت زیرساخت و حمل‌و‌نقل ریلی در کشور داشته است.
 • ممنوعیت معاملات ارزهای مجازی

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن در بخشنامه‌ای با استناد به نامه اداره مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی، به‌کارگیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی را ممنوع اعلام کرد.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، در این بخشنامه عنوان شده است که با استناد به نامه شماره ۱۹۷۷۷در تاریخ ۲۸ فروردین سال ۱۳۹۷، مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار بوده که به‌عنوان ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به‌طور کلی جابه‌جایی منابع پولی مجرمان مبدل شوند.
 • حمایت بانک رفاه از کالای ایرانی با تمام ظرفیت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه گفت: این بانک همسو با اهداف کلان اقتصادی کشور، در مسیر حمایت از کالای ایرانی از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، سهمانی در بازدید از شعب بانک در استان اصفهان با تشریح اهداف بانک رفاه در سال جاری و با اشاره به نقش نظام بانکی در تحقق شعار سال گفت: امروزه انتظار از شبکه بانکی بسیار است و دولت به اهمیت شبکه بانکی پی برده و هم‌اکنون بانک‌ها در تمامی جلسات حوزه‌های مختلف اقتصادی و ارزی حضور دارند.وی بر ضرورت ارائه خدمات با کیفیت تاکید کرد و یادآور شد: بانک رفاه آمادگی دارد برای بهره‌گیری از تمام ظرفیت خود و با اتخاذ رویکردهای مسوولیت‌پذیری، انعطاف و حرکت در چارچوب قوانین و مقررات، بهترین و رقابتی‌ترین خدمات را به مشتریان ارائه دهد.

بیشتر