آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۲۵

 • سکون دلار، صعود سکه

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، دلار روز آرامی را پشت‌سر گذاشت ولی سکه توانست به مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نزدیک شود. روز پنج‌شنبه، شاخص بازار ارز در بازار غیررسمی تکان چندانی را ثبت نکرد و در محدوده باریک ۶هزار و ۶۳۰ تا ۶ هزار و ۶۵۰ تومان نوسانات خود را به ثبت رساند. برخلاف بازار ارز، سکه تمام بهار آزادی با افزایش ۹۰ هزار تومانی مرز دو میلیونی را شکست و به قیمت ۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسید. اکنون سکه ۲۰ قدم با مرز روانی دوم یعنی عدد دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی فاصله دارد. سومین افزایش متوالی سکه، زمینه ثبت بازدهی ۶ درصدی این فلز گرانبها را در هفته گذشته فراهم کرد. سکه ۲ هفته پیش نزدیک ۱۱ درصد افزایش را به ثبت رسانده بود.
 • شوک در بازارهای نوظهور

  دنیای اقتصاد: شوک ارزی جدیدی در بازارهای نوظهور بروز پیدا کرده است. سرمایه‌گذاران در بازارهای نوظهور وارد یک هزارتوی ارزی شده‌اند. این هزارتو که با پیامد سقوط ارزش پول ملی این اقتصادها بروز پیدا کرده، از تقویت دلار آمریکا نشات گرفته بود. در واقع، نگاه بازارهای نوظهور به پیشروی شاخص دلار دوخته شده و ارزهایی مانند «پزو آرژانتین»، «لیر ترکیه»، «روبل روسیه» و «رئال برزیل» وارد سراشیبی محسوسی در رقابت با دلار شده‌اند. بحران ارزی در بوئنوس آیرس تا حدی پیش رفت که رئیس‌جمهوری این کشور دست به دامان صندوق بین‌المللی پول برای تثبیت پزو شد. پزو آرژانتین ظرف روزهای گذشته افزون بر ۱۰ درصد افت کرد و بانک مرکزی این کشور را به اقدامی کم‌سابقه واداشت. بانک مرکزی برای مبارزه با شوک ارزی، ظرف مدت یک هفته ۳ نوبت نرخ بهره بانکی را افزایش داد. همزمان با افزایش نرخ بهره از ۲۵/ ۲۷ درصد به ۴۰ درصد، نزدیک به ۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی نیز به بازار تزریق شد؛ اما این اقدامات کارگشا نبودند و پزو به ضعیف‌ترین سطح تاریخی خود در برابر دلار آمریکا (۲۲/ ۲۳) رسیده است.
 • طلا از سد دلار عبور کرد

  دنیای اقتصاد: طلای جهانی بالاخره از دلار سبقت گرفت. اونس طلا که ظرف یک ماه گذشته به شدت تحت‌فشار شاخص دلار آمریکا قرار گرفته بود، بارها بین مرز حمایتی ۱۳۰۱ دلاری و سطح مقاومتی ۱۳۱۷ دلاری نوسان کرد؛ اما این حصار که به پشتوانه صعود ارزش دلار مستحکم شده بود، اجازه عبور قیمت اونس را نمی‌داد. پس از آنکه دونالد ترامپ تصمیم خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، برخی از کارشناسان، افزایش نااطمینانی سیاسی در سطح جهانی را عامل پیدایش کانال افزایشی طلا عنوان می‌کردند. با این حال تا بامداد دیروز، خبری از صعود برای فلز زرد نشد. از طرفی، شاخص دلار پس از بیانیه دونالد ترامپ، ۳ روز متوالی کاهشی را تجربه کرده بود که فرصت تقویت طلا را فراهم می‌کرد. شاخص ارز ایالات متحده از رکورد ۴/ ۹۳ واحدی (سقف سال ۲۰۱۸ میلادی) به ۴/ ۹۲ واحد نزول کرد. به این ترتیب، فلز زرد برای عملیات عبور از محور مقاومتی ۱۳۱۷ دلاری آماده شد و بامداد دیروز توانست پس از نزدیک به دو هفته ماموریت افزایشی خود را با موفقیت به پایان برساند. اونس طلا تا بعد از ظهر روز گذشته رنگ قیمت ۱۳۲۵ دلاری را نیز به چشم دید.
 • تاثیر تغییر نرخ ارز بر صادرات و میزان رقابت پذیری شرکت‌های داخلی

  علیرضا مهدی‌نیا دانشجوی دوره دکترای مدیریت کسب و کار(D.B.A)
  در دنیای امروز که تمام کشورهای دنیا به هم وابسته هستند و مبادلات بسیاری صورت می‌گیرد، رایج‌ترین شاخص برای رقابت‌پذیری، نرخ ارز موثر حقیقی است که مقیاسی برای ارزیابی تغییر و تحول قیمت‌ها و هزینه‌های نسبی است. این شاخص، موقعیت کشورها را در میدان رقابت نشان می‌دهد. هر چند استفاده از آن محدودیت‌هایی داشته که این محدودیت‌ها به نوع داده‌ها و ‌مقایسه‌پذیر بودن آنها بستگی دارد. با وجود این اطلاعات اولیه مفیدی را در زمینه رقابت‌پذیری فراهم می‌آورد. همچنین این متغیر در توسعه‌ اقتصاد کلان تاثیر بسزایی دارد و بر متغیرهای اساسی اقتصاد کلان یک کشور اثرگذار است. رابطه‌ بین هزینه‌های دولت و نرخ ارز موثر حقیقی در بلندمدت به این موضوع اشاره دارد که آثار افزایش هزینه‌های دولت بر نرخ ارز حقیقی گذرا است و نرخ ارز حقیقی تعادلی را در بلندمدت متاثر نخواهد ساخت، مگر اینکه افزایش هزینه‌های دولت باعث ایجاد اختلالاتی با آثار بلندمدت شود.
 • مجمع بانک صادرات پایان تیرماه برگزار می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران، از برگزاری مجمع عمومی این بانک در پایان تیرماه امسال خبرداد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» حجت‌الله صیدی که در جریان سفر هفته گذشته رئیس‌جمهوری به استان خراسان رضوی وی را همراهی می‌کرد در گفت‌و‌گو با کارکنان صف و ستاد بانک صادرات در این استان، ضمن اعلام این خبر گفت: برگزاری مجمع بانک در تیر ماه ٩٧ برای سال مالی ٩٦ اتفاق مهمی در شرایط فعلی بانک است که همزمان با آن، ارائه گزارش سه ماهه اول سال‌جاری نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.
 • بانک پارسیان ۳۳۰ شعبه‌ای شد

  گروه بنگاه‌ها: سیصد و سی امین شعبه بانک پارسیان با حضورتعدادی از مدیران بانک پارسیان، در خیابان سمیه استان قم گشایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، چهره‌گانی مدیر کل امور روستایی استانی قم در آیین گشایش این شعبه با بیان اینکه ارائه خدمات مناسب یکی از دغدغه‌های همیشگی دولت، نظام و تشکل‌ها است، گفت: بانک پارسیان در ارائه خدمات به مشتریان موفق عمل کرده است. چهره‌گانی ضمن تقدیر از زحمات کارکنان بانک پارسیان با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین بانک پارسیان و امور روستایی استان قم افزود: شکل‌گیری و اجرای این تفاهم‌نامه در استان قم بسیار عالی بود و نتایج آن منجر به توسعه و ایجاد اشتغال روستایی شده است. بنا بر این گزارش، در ادامه خلیل پور مدیر امور شعب بانک پارسیان نیز تصریح کرد: باتوجه به وضعیت اقتصادی و شرایطی که در سطح جامعه وجود دارد، سعی می‌کنیم در ارائه محصولات به مشتریان نوآوری و نگاه ویژه در این خصوص داشته باشیم.
 • حضور فعال بانک اقتصاد نوین در نمایشگاه بین‌المللی نفت

  گروه بنگاه‌ها: بانکداری شرکتی بانک اقتصادنوین و شرکت بیمه نوین میزبان شرکت‌ها و فعالان اقتصادی در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز، پالایش و پتروشیمی تهران بودند. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز و پتروشیمی تهران از ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت ماه، در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در فضایی به وسعت حدود ۸۰ هزار متر مربع با حضور بیش از ۴ هزار شرکت داخلی و خارجی از ۳۸ کشور جهان برگزار شد. بنابراین گزارش بانکداری شرکتی بانک اقتصاد‌نوین به‌عنوان اولین تجربه موفق این شیوه جدید، با ایجاد دپارتمان تخصصی انواع خدمات مالی و بانکی مورد نیاز شرکت‌های فعال در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در بخش داخلی و بین‌المللی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و کیفیت مورد انتظار مشتریان از طریق مدیران حساب متخصص و مجرب ارائه کرد.
 • اطلاعیه بانک ملت درباره به‌روزرسانی نرم‌افزار همراه بانک

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت از مشتریان خود درخواست کرد نسخه نرم‌افزار همراه بانک خود را از طریق سایت اینترنتی این بانک به‌روزرسانی کنند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، با توجه به پایان مهلت به‌روزرسانی نسخه جدید سامانه همراه بانک، مشتریان در صورت عدم اجرای نرم‌افزار همراه بانک خود، باید با مراجعه به سایت همراه بانک ملت، آخرین نسخه (۱.۱.۵ اندروید یا ۱.۰.۶ آی‌فون) را نصب کنند. بنا براین گزارش، این به‌روزرسانی برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان و کاربران نرم‌افزار همراه بانک صورت گرفته است.
 • تسهیلات اعطایی بانک رفاه به بخش‌های اقتصادی

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه در فروردین‌ماه سال‌جاری، در بخش‌های آب و کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه بالغ‌بر ۱۸.۰۱۳ میلیارد ریال تسهیلات اعطا کرد. در فروردین‌ماه سال‌جاری، تعداد ۶۶۰ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه مشاغل خانگی، اشتغال‌زایی و کارفرمایان طرح‌های مدد جویی به مبلغ ۶۱ میلیارد ریال به معرفی‌شدگان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سوی بانک رفاه پرداخت شده است. بانک رفاه همچنین در مدت یاد شده بالغ بر ۱۴۷ میلیارد ریال تسهیلات از محل قراردادهای سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی اعطا کرده است.
 • مسوولیت برجامی اروپایی‌ها

  دنیای اقتصاد: عباس آخوندی در یادداشتی که در روزنامه فایننشال‌تایمز منتشر شد، با انتقاد از تردید اروپایی‌ها در حفاظت کامل از مذاکرات اقتصادی و نگرانی آنها از اقدامات تنبیهی آمریکا، دو مطالبه ایران از اتحادیه اروپا برای حفظ برجام را تشریح کرد. نخستین پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی ارائه دستورالعمل‌های تجاری و بانکی با پشتوانه سیاسی از سوی اروپا بود که طی آن ایران از منافع حاصل از برجام منتفع شود. آخوندی دومین راه‌حل حفظ برجام را مذاکره با بروکسل به نمایندگی از تمامیت اتحادیه اروپا به جای مذاکره با تروییکای اروپایی عنوان کرد.
 • نیاز صنعت بیمه به مدیریت همتی

  گروه بنگاه‌ها: وزیر اقتصاد دولت اصلاحات و رئیس کل پیشین بانک مرکزی از عبدالناصر همتی خواست تا در بیمه مرکزی بماند.
 • برگزاری همایش سراسری مدیران ستادی و اجرایی بیمه دانا در هفته آینده

  گروه بنگاه‌ها: سی و ششمین همایش سراسری مدیران ستادی و اجرایی شرکت بیمه دانا هفته جاری برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، در این همایش که با محوریت «نظارت، وصول مطالبات و اصلاح ترکیب پرتفوی» در روز‌های ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ماه جاری در بابلسر استان مازندران برگزار خواهد شد، ضمن بررسی عملکرد شرکت در سال گذشته، مهم‌ترین برنامه‌ها، سیاست‌ها، اهداف و راهبردهای بیمه دانا در طول سال‌جاری مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت.بنا بر این گزارش، بیمه دانا سال ۹۶ با تولید ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان حق بیمه و تحقق ۱۰۳ درصدی بودجه پیش‌بینی شده توانست ضمن حفظ سهم خود از بازار، به‌عنوان دومین شرکت بزرگ بیمه خصوصی در کشور، پیشتاز شاخص رشد حق بیمه در کشور باشد.
 • راه‌اندازی نرم‌افزار موبایلی پرداخت اقساط بیمه عمر و تامین آتیه

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه پاسارگاد با استفاده از جدید‌ترین فناوری‌های ارتباط اینترنتی، نرم‌افزار موبایلی پرداخت اقساط بیمه عمر و تامین آتیه را راه‌اندازی کرده است.به گزارش روابط عمومی بیمه پاسارگاد، این شرکت به منظور حفظ امنیت خاطر بیمه‌گذاران و با تکیه بر نیروی انسانی جوان و مجرب خود و بهره‌گیری از دانش روز بیمه و فناوری اطلاعات با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت در صنعت بیمه کشور تلاش کرده تا با راه‌اندازی نرم‌افزار موبایلی «همراه بیمه پاسارگاد» در زمان پرداخت اقساط بیمه‌های عمر و تامین آتیه آرامش خاطر را به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد بیمه، به مشتریان خود هدیه دهد.به همین منظور، بیمه‌گذاران می‌توانند حق بیمه خود را با گوشی تلفن همراه در زمانی اندک و در امنیت کامل با استفاده از تمام کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب پرداخت کنند.
 • سودآوری شعب بانک ملی ایران به طور مستمر کنترل می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به سیاست سال‌جاری این بانک مبنی‌بر کسب سود، کارمزد و افزایش درآمد گفت: سودآوری شعب بانک در سال‌جاری به طور مستمر کنترل می‌شود.
 • جشنواره باشگاه مشتریان بانک سپه تمدید شد

  گروه بنگاه‌ها: اولین جشنواره باشگاه مشتریان بانک سپه با عنوان «رویاتو چک کن» که پیش از این قرار بود تا پایان اردیبهشت‌ماه ادامه داشته باشد تا پایان شهریور‌ماه سال‌جاری تمدید شد.به گزارش روابط عمومی بانک سپه، اعضا می‌توانند از این فرصت برای افزایش امتیاز استفاده کرده و شانس خود را برای شرکت در قرعه‌کشی جشنواره افزایش دهند.براساس این گزارش، آن دسته از مشتریانی که تا کنون موفق به عضویت در سامانه باشگاه نشده‌اند؛ در صورت عضویت تا پایان اردیبهشت‌ماه از ۹۴ امتیاز تشویقی به مناسبت آغاز نود و چهارمین سالگرد تاسیس بانک سپه بهره‌مند خواهند شد.
 • نرخ حق‌الوکاله بانک صنعت و معدن تعیین شد

  گروه بنگاه‌ها: براساس مصوبه هیات‌مدیره بانک صنعت و معدن نرخ حق‌الوکاله این بانک برای سال ۹۷، سه درصد تعیین شد.به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، حداکثر نرخ حق‌الوکاله به‌کارگیری سپرده‌های سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی براساس بخشنامه بانک مرکزی، سه درصد تعیین شده و مطابق ماده ۳ از بسته سیاستی نظارتی آن بانک، بانک‌های کشور مکلفند نرخ حق‌الوکاله خود را در ابتدای هر سال تعیین و اعلام کنند.
 • نسخه اندروید موبایل بانک رفاه به روز شد

  گروه بنگاه‌ها: سامانه موبایل بانک رفاه تحت سیستم عامل اندروید به‌روزرسانی شد و از تاریخ ۱۶ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری نسخه جدید ۲.۱.۱ روی پرتال بانک قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، این نسخه به‌منظور ارتقای کیفیت سامانه و ایجاد قابلیت‌های جدید مورد انتظار مشتریان روی پرتال بانک قرار دارد. برخی از ویژگی‌های مهم آن شامل: امکان انتقال وجه مبتنی‌بر شماره تلفن همراه، امکان تعریف و تغییر حساب متصل به شماره تلفن همراه، امکان ایجاد و تغییر نحوه ورود به سامانه، مبتنی‌بر پین و الگو، ورود به سیستم براساس پین و الگوی انتخابی کاربر و اضافه شدن قابلیت به‌روزرسانی برنامه از طریقAPP موبایل بانک رفاه (Auto Update)است.
 • شرکت تجارت الکترونیک دی در مسیر توسعه

  گروه بنگاه‌ها: قرعه‌کشی اولین جشنواره پذیرندگان پایانه‌های فروشگاهی بانک دی با عنوان جام فیروزه‌ای همزمان با هشتمین سالروز تاسیس بانک دی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک دی، مراسم قرعه‌کشی کارتخوان‌های فروشگاهی شرکت تجارت الکترونیک دی با حضور علی فتحعلی نایب‌رئیس هیات‌مدیره بانک دی، محمدعلی بخشی‌زاده معاون فناوری اطلاعات بانک دی، علیرضا سمیعی سرپرست و عضو هیات‌مدیره شرکت تجارت الکترونیک دی، شادی ترکیان معاون توسعه بازار شرکت تجارت الکترونیک دی و جمشید قزوینیان مدیر روابط عمومی این بانک در ساختمان مرکزی بانک دی برگزار شد.
 • رشد ۵۰ درصدی مراجعه تلفنی به بانک مسکن در پی مصوبات تسهیلاتی جدید

  گروه بنگاه‌ها: در نیمه اول اردیبهشت‌ماه تعداد تماس‌های شهروندان با سامانه تلفنی مرکز ارتباط با مشتریان این بانک، تحت تاثیر مصوبات جدید درباره تسهیلات مسکن، با رشد ۵۰ درصدی روبه‌رو شد.به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، کارشناسان مرکز ارتباط با مشتریان بانک مسکن در هفته گذشته عمدتا به پرسش‌های شهروندان درباره سقف تسهیلات بدون سپرده بانک مسکن پاسخ دادند. از آنجا که ابتدای اردیبهشت‌ماه موضوع تمدید مجوز پرداخت ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده به خریداران مسکن که از تسهیلات انفرادی از محل اوراق مسکن استفاده می‌کنند و نیز ۲۰ میلیون تومان به زوجینی که تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی اوراق دریافت می‌کنند، تا پایان فصل بهار اعلام شد، عمده سوالات شهروندان در تماس با «call center» بانک مسکن در دو هفته ابتدایی اردیبهشت به کسب اطلاعات در این رابطه، شرایط پرداخت، سود و اقساط این تسهیلات اختصاص داشته است.براساس این گزارش، از آنجا که هر سال در اردیبهشت‌ماه سیاست‌های اعتباری از سوی بانک اعلام و تکلیف سقف و سود انواع تسهیلات و سپرده‌ها مشخص می‌شود، مشتریان بانک مسکن در دو هفته گذشته سوالات بسیاری در این رابطه مطرح کردند. البته سیاست‌های اعتباری کلان شبکه بانکی از سوی بانک مرکزی برای سال‌جاری هنوز ابلاغ نشده، اما بانک مسکن در ابتدای امسال، بسته اعتباری مربوط به سال ۹۷ در حوزه تامین مالی بخش مسکن و ساختمان را به کلیه شعب بانک ابلاغ کرد.

بیشتر