آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۰۷

 • ضرورت کشف نرخ سود ملی

  دنیای اقتصاد: بررسی تجربه دنیا درخصوص مدیریت نرخ سود بانکی نشان می‌دهد کشور‌های موفق، سقف نرخ سود سپرده‌ها را متناسب با جایگاه مالی بانک یا موسسه پولی تعیین می‌کنند. در آمریکا، FDIC در گام اول یک نرخ سود ملی که میانگین نرخ سود‌های بازار است، تعیین می‌کند. سپس بسته به قدرت مالی بانک تحت پوشش بیمه، عددی به این نرخ اضافه می‌کند و سقف نرخ سود موسسه را تعیین می‌کند. این مکانیزم تناسبی باعث می‌شود تا بانک‌ها برای ارتقای جایگاه مالی خود رقابت کنند.
 • پوزخند چین به جنگ تجاری ترامپ

  دنیای اقتصاد: در طول هفته گذشته، صحنه اقتصاد بین‌الملل شاهد بروز ۳ رویداد مهم بود. اولین رویداد، رشد اقتصادی فراتر از هدف چین در ۳ ماهه ابتدایی سال‌جاری میلادی است. پکن از نرخ رشد ۸/ ۶‌درصدی اقتصاد این کشور خبر داده است؛ بنابراین اثر شلیک‌های تجاری دونالد ترامپ به سمت چین در این بازه خنثی شده است. دومین رویداد به بازسازی چهره فدرال‌رزرو آمریکا با معرفی نامزد نایب رئیسی این نهاد پولی مربوط می‌شود. روز دوشنبه ریچارد کلاریدا، اقتصاددان مطرح دانشگاه کلمبیا از سوی دونالد ترامپ به کمیته بانکی سنا معرفی شد. باتوجه به واکنش اقتصاددانان در این رابطه، سابقه علمی و اجرایی کلاریدا او را به کرسی معاونت جرومی پاول نزدیک کرده است. سومین رویداد، به افزایش ابعاد بحران مهاجرت در ونزوئلا ربط دارد. بحران اقتصادی که با ابرتورم، کاهش تولید نفت و شوک ارزی آغاز شده بود به کمبود مواد غذایی، دارو و افزایش جرم و جنایت منتهی شده است. روزانه ۵ هزار شهروند ونزوئلایی از این کشور خارج می‌شوند که ظرف یک سال منجر به خروج بیش از ۵ درصد جمعیت ونزوئلا خواهد شد.
 • راه‌اندازی نرم‌افزار رمزساز اینترنت ‌بانک ‌سینا

  گروه بنگاه‌ها: به‌منظور توسعه خدمات بانکداری الکترونیک بانک‌سینا و به‌منظور ارتقاء امنیت حساب کاربران، برنامه رمزساز اینترنت‌بانک ویژه سیستم‌های عامل اندروید و iOS راه‌اندازی شد. به گزارش روابط عمومی بانک‌سینا، کاربرد این نرم‌افزار، تولید رمز یکبار مصرف برای ورود به اینترنت‌بانک است که می‌تواند در ارتقاء امنیت بیش از پیش این سامانه موثر باشد. برنامه رمزساز اینترنت‌بانک‌سینا از طریق وب‌سایت بانک قابل دریافت است و تمامی مشتریانی که پیش از این با رمز ایستا از اینترنت‌بانک استفاده می‌کردند، می‌توانند بدون مراجعه به شعبه این نرم‌افزار را فعال کنند. بر اساس این گزارش، این برنامه پس از غیر فعال شدن سامانه ۷۲۷ که در بسته USSD فعال بود و به‌منظور افزایش ضریب امنیت کاربران راه‌اندازی شده است.
 • تعریف بن‌کارت‌های نمایشگاه کتاب پایتخت در کارت ملی هوشمند

  گروه بنگاه‌ها: به‌منظور تحقق شعار «نوآوری در خدمت» ازسوی بانک‌شهر، خرید کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پایتخت از طریق کارت ملی هوشمند امکان‌پذیر شد.
 • آغاز طرح تخفیف ویژه به فرهنگیان در شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش

  گروه بنگاه‌ها: با همکاری بانک ملی ایران، طرح ارائه تخفیف ویژه به فرهنگیان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای همواره تخفیف افق کوروش آغاز شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، به‌دنبال امضای تفاهمنامه میان این بانک و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش، آموزگاران و فرهنگیان می‌توانند با استفاده از «ملی کارت» خود، اقلام مصرفی مورد نیازشان را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در سراسر کشور خریداری کنند و علاوه‌بر تخفیف‌های معمول، از تخفیف‌های مازاد و ویژه فرهنگیان نیز بهره‌مند شوند.
 • فاینکس؛ فرصتی برای اطلاع‌رسانی بی‌واسطه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی کشور گفت: نمایشگاه بورس، بانک و بیمه فرصتی مناسب برای اطلاع‌رسانی به مردم است. علی جباری، مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی کشور در گفت‌وگویی با اشاره به ضرورت گردش اطلاعات و مقوله اطلاع‌رسانی گفت: آگاهی و دانش دو رکن اساسی زندگی انسان‌ها هستند. اگر فرصتی برای عرضه بی‌واسطه و مستقیم این دانش و آگاهی فراهم شود، هم نهادها و سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمت، سود خواهند برد و هم مردم به اطلاعات مورد نیاز خود دست می‌یابند. وی افزود: نهاد صندوق به‌عنوان حلقه مکمل صنعت بیمه، به علت خدماتی که طبق قانون بر عهده دارد، نماد عدالت اجتماعی نظام اسلامی در کشور است. ما همواره تلاش کردیم اصل شفافیت را در خدمات و فعالیت‌های خود سرلوحه قرار بدهیم و از این منظر با راه اندازی سامانه یکپارچه هوشمند الکترونیک، همکاری مستمر با ستاد دیه کشور و قوه قضاییه، در سه‌سال اخیر فعالیت ما چندین برابر ۴۰‌سال فعالیت گذشته این نهاد بوده است. جباری نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۸ را یک فرصت ارزیابی کرد و گفت: فلسفه نمایشگاه‌ها عرضه اطلاعات و نمایش محصول است. نهادهایی مانند صندوق که خدماتی هستند، در این نمایشگاه‌ها فرصتی برای ارائه اطلاعات، عملکرد و پاسخگویی به مخاطبین را به‌دست می آورند.
 • افزایش قیمت سهام بیمه رازی طبیعی است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه رازی درباره افزایش ناگهانی قیمت سهام این شرکت و بسته شدن نماد بیمه رازی از سوی بورس گفت: این افزایش قیمت طبیعی است. وی با اعلام این خبر که اطلاعیه شفاف‌سازی را دیروز به بورس ارسال کردیم، گفت: افزایش قیمت سهام بیمه رازی حاصل عرضه و تقاضای بازار سرمایه است.
 • سکون رسمی دلار و درهم

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، قیمت دلار مبادله‌ای برای هفتمین روز متوالی روی عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان باقی ماند. این در حالی است که پیشتر برخی مسوولان امر اعلام کرده بودند، نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار ثابت نخواهد بود؛ به‌عنوان مثال، رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده بود، نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی براساس مدل مدیریت شناور شده با متغیرهای اقتصادی تغییر خواهد کرد؛ هرچند که این نوسانات در حدود ۵ یا ۶ درصد خواهد بود.
 • جزئیات صدور ارز دانشجویی

  معاون وزیر علوم روند صدور ارز دانشجویی را تشریح کرد و گفت: هر دو هفته یکبار، یک‌هزار تقاضای دانشجویان را تایید و به بانک اعلام می‌کنیم و صحبت کرده‌ایم این ظرفیت را افزایش دهیم.
 • تغییر رویکرد بانک پارسیان در سیاست‌های اعتباری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک پارسیان در جریان نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه از تغییر رویکرد این بانک در پرداخت تسهیلات به متقاضیان خبر داد.به گزارش «دنیای اقتصاد» دکتر پرویزیان روز گذشته با اشاره به شرایط خاص اقتصادی در کشور گفت: سال‌جاری که سال حمایت از کالای ایرانی نامیده شده همه دست‌اندرکاران اقتصادی باید با مرور گذشته، عملکرد خود را بازبینی کنند. به گفته وی در شرایطی که محدودیت متغیرهای اقتصادی اجازه کاهش هزینه تامین مالی را نمی‌دهد باید به فکر راه‌های جایگزین بود.مدیرعامل بانک پارسیان یکی از این راهکارها را تامین اعتبار برای مصرف‌کنندگان کالاهای داخلی دانست.
 • حضور فعال بانک ملت در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت و شرکت‌های وابسته به‌صورت فعال در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه حضور پیدا کردند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، غرفه این بانک و شرکت‌های گروه مالی ملت در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران، آماده استقبال از بازدیدکنندگان است. براساس این گزارش، کارشناسان بانک ملت و شرکت‌های زیرمجموعه، با استقرار در محل غرفه، آماده پاسخگویی به سوالات بازدیدکنندگان در زمینه امور بانکی و مالی هستند. این گزارش حاکی است، یازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه از روز ۲۷ فروردین‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران شروع شده است و تا روز سی‌ام فروردین ۹۷ ادامه خواهد داشت. بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های بورسی، خدمات و محصولات خود را در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده‌اند و علاقه‌مندان می‌توانند تا روز ۳۰ فروردین‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ از این نمایشگاه بازدید کنند.
 • فعالیت موسسه (صندوق) قرض‌الحسنه خاتم‌الانبیاء قائمشهر غیرقانونی است

  موسسه (صندوق) قرض‌الحسنه خاتم‌الانبیاء قائمشهر به شماره ثبت ۵۶، هیچ‌گونه مجوزی از بانک مرکزی ندارد و فعالیت آن در سراسر کشور غیرقانونی است.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی پیرو اطلاعیه‌های آذر سال گذشته درخصوص اعلام فعالیت غیرقانونی موسسه قرض‌الحسنه خاتم‌الانبیاء قائمشهر، براساس اطلاعات واصله متاسفانه این موسسه کماکان با عنوان صندوق قرض‌الحسنه خاتم‌الانبیاء قائمشهر به فعالیت ادامه می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر