آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۰۶

 • اولین میانبر ارزی در بازار؟

  دنیای اقتصاد: برخی صرافی‌ها راه‌های میانبر را برای خرید و فروش ارز به مشتریان خود پیشنهاد داده‌اند. به گفته برخی فعالان، پس از اینکه، خرید و فروش اسکناس ازسوی صرافی‌ها ممنوع اعلام شد، برخی از بازیگران رسمی به دنبال راه‌های جایگزین برای فعالیت افتادند که غیرقانونی هم نباشد. در این میان، شماری از فعالان عنوان کرده‌اند، دسته‌ای از صرافی‌ها به مشتریان پیشنهاد می‌دهند که برای تهیه ارز خود به شعب آنها در خارج از کشور مراجعه کنند. البته شایعات و شبهات زیادی درباره چنین اقدامی وجود داشت. پیگیری‌ها نشان می‌دهد تنها تعداد کمی از صرافی‌ها در خارج از کشور نمایندگی دارند؛ از آن سو بیشتر بازیگران رسمی عنوان می‌کنند، در شرایط فعلی بیشتر ترجیح می‌دهند اقدام خاصی صورت ندهند تا نتیجه سیاست‌های ارزی را مشاهده کنند و شرایط برای فعالیت شفاف‌تر شود. عده‌ای نیز باور دارند، حتی اگر گزاره مطرح شده (فروش ارز در کشورهای خارجی) صحیح باشد، مانع قانونی ندارد و حتی ارزآوری از طریق کشورهای دیگر مورد استقبال مسوولان خواهد بود.
 • سرمشق روسی در نوسان ارزی

  دنیای اقتصاد: روسیه هفته گذشته یک شوک ارزی جدید را تجربه کرد. نرخ برابری دلار به روبل در کمتر از ۷۲ ساعت از ۵۸ به ۶۵ رسید. تضعیف نزدیک به ۱۲ درصدی پول ملی روسیه نسبت به دلار آمریکا تحت‌تاثیر ریسک‌های سیاسی و تنش‌های ژئوپلیتیک رخ داد. عمق شوک ارزی هفته قبل با توجه به بی‌سابقه بودن این میزان تضعیف روبل در برابر دلار از سال ۱۹۹۹ میلادی محرز می‌شود. همزمان با ریزش روبل و شاخص سهام روسیه، فشارهای زیادی از سوی منتقدان و سرمایه‌گذاران بر بانک مرکزی روسیه وارد می‌شد که خواستار مداخله سیاست‌گذاران پولی برای توقف بحران ارزی بودند؛ اما «الویرا نابیولینا»، رئیس این نهاد در برابر فشارها مقاومت کرد. استراتژی او در واکنش به شوک ارزی، «نظارت موثر، بدون مداخله» معرفی شد. استراتژی بانک مرکزی بدون دخالت دولت روسیه به اجرا درآمد. نابیولینا عدم مداخله را بهترین شیوه برخورد با بحران ارزی ناشی از ریسک‌های سیاسی، خارجی و ژئوپلیتیک عنوان کرد. او استفاده عجولانه از ابزار پولی را منجر به تشدید بحران می‌دانست. پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی روسیه از چرخه بحران جدید، نوسان شدید در روزهای ابتدایی، تطبیق بازارهای مالی با شرایط جدید و در نهایت بازگشت به شرایط عادی بود. استراتژی نابیولینا با توجه به بازگشت بخش زیادی از قدرت روبل، موفقیت‌آمیز توصیف شده است.
 • طلا در مدار آرامش

  دنیای اقتصاد: طلای جهانی دیروز در مدار آرامش پس از توفان جنگ سوریه قرار گرفته بود. اونس تا عصر دیروز حول قیمت ۱۳۳۴ دلاری نوسان کرد. هر چند شاخص دلار با افت بالغ بر ۲۵/ ۰ درصدی خود بستر صعودی طلا را گسترده بود؛ اما اونس روند خطی خود را تا دیشب ادامه داد. کاهش وزن تنش‌های ژئوپلیتیک باعث شد لیر و روبل نیز به‌طور موقت از وضعیت قرمز خارج شدند؛ اما حساسیت زیاد این ۲ ارز نسبت به تنش‌های سیاسی باقی خواهد ماند. با توجه به اینکه کاخ سفید از وضع تحریم‌های جدید علیه روسیه خبر داده است، روبل کماکان با ریسک‌های سیاسی و خارجی تهدید می‌شود. طلا به‌رغم پیش‌بینی‌های افزایشی کارشناسان بازار جهانی، دیروز حول قیمت ۱۳۴۴ دلاری نوسان ‌کرد. با اینکه شاخص دلار تا عصر دیروز بیش از ۲۵/ ۰ درصد تضعیف شد و صحنه بازار را برای صعود اونس آماده کرده بود؛ اما طلا نتوانست از این شرایط بهره ببرد. عاملی که طلا را همزمان با افت دلار از رشد بازداشت، کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک مربوط به سوریه محسوب می‌شود.
 • اختصاص ارز مسافرتی در ۶ فرودگاه

  مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: به‌دلیل قاچاق ارز، تراز تجاری کشور مثبت اما حساب سرمایه منفی است.
 • شرایط پرداخت ارز مسافرتی درمانی و دانشجویی در بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان براساس بخشنامه‌های بانک مرکزی خدمات ارز مسافرتی را در کنار پرداخت ارز دانشجویی و درمانی به عموم هموطنان ارائه می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی بانک سامان، در راستای سیاست‌ جدید یکسان‌سازی نرخ ارز که ازسوی بانک مرکزی ابلاغ شد، بانک سامان به‌عنوان بانک عامل فروش ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویان غیربورسیه تعیین شد. براساس این گزارش، ارز مسافرتی برای یک ‌بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می‌شود.
 • حضور فعال بانک صادرات در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ٢٠١٨) حضور فعال دارد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، این بانک با رویکرد ارائه برنامه‌های آتی، تشریح اهداف و همچنین استفاده از ظرفیت‌های جدید ایجادشده در دوران پسابرجام به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک خصوصی کشور در یازدهمین نمایشگاه تخصصی بورس، بانک و بیمه شرکت کرده است.
 • معرفی ابزارهای ارتباطی بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به گسترش شبکه‌های مجازی و استقبال هم‌وطنان از این ابزار ارتباطی، مشتریان بانک اقتصادنوین می‌توانند از طریق کانال‌ها و ابزارهای متنوع ارتباطی از آخرین اخبار نخستین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران آگاهی پیدا کنند. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، مشتریان این بانک می‌توانند از طریق آدرس اینترنتی www.enbank.ir ضمن دسترسی به تارنمای اصلی این بانک از آخرین اخبار، محصولات و خدمات، آخرین تغییرات سهام، اطلاعات شعب، بیانیه‌ها، اطلاعیه‌ها و... این بانک آگاهی پیدا کنند. علاوه‌بر این، کانال‌های اطلاع‌رسانی شبکه‌های اجتماعی این بانک که در تارنمای اصلی این بانک معرفی شده‌اند نیز از مجاری ارتباطی این بانک با مردم و مشتریان هستند که اخبار، رویدادها و خدمات این بانک از این طریق به اطلاع هموطنان می‌رسد. علاوه‌بر این موارد، کارشناسان مرکز ۲۴ ساعته ارتباط نوین نیز در تمام روزهای هفته و ساعات شبانه روز به شماره تلفن ۴۸۰۳۱۰۰۰-۰۲۱ آماده اطلاع‌رسانی و پاسخگویی به مشتریان هستند.
 • گردش مالی صنعت بیمه کشور از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال گذشت

  گروه بنگاه‌ها: رئیس کل بیمه مرکزی، بیمه را عامل ارتقای آرامش در نزد مردم و فعالان اقتصادی دانست و گفت: بیمه ابزاری برای ثبات اقتصادی، تجهیز پس‌اندازها و توسعه سرمایه‌‌گذاری، کاهش هزینه‌های مبادلاتی در اقتصاد و بهبود فضای کسب‌و‌کار و مدیریت ریسک مالی است. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل، دکتر همتی در مراسم آغاز به کار نمایشگاه بورس، بانک و بیمه افزود: فضای تعامل و ارتباط بین سه بازار پول، بیمه و بورس مهم است و ظرفیت قابل‌توجهی برای رشد و توسعه نظام تامین مالی فراهم می‌سازد که باید از آن استفاده کرد.
 • سود ۴۴۰ میلیون دلاری شرکت‌های روسی از معاملات آتی بر پایه یوآن

  شرکت «مشاوره‌ای وود مکنزی» آمریکا اعلام کرد که انجام معاملات آتی نفت شرکت‌های روسی با چین بر پایه یوآن، می‌تواند سود بیش از ۴۴۰ میلیون دلاری را برای آنها به همراه داشته باشد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از اسپوتنیک، کارشناسان حوزه صنعت اعلام کردند که صادرات نفت خام از طریق خط لوله نفت «سیبری شرقی-اقیانوس آرام» سود قابل‌توجهی را برای شرکت‌های نفت روسی در قالب انجام معاملات آتی نفت با یوآن که ازسوی چین از ماه گذشته کلید زده شد به ارمغان بیاورد.
 • تعیین دو نقش جدید برای صرافان

  رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با اعضای هیات‌مدیره کانون صرافان ایران با تاکید بر نقش مهم صرافی‌ها در اقتصاد کشور گفت: قصد حذف و تعطیلی صرافی‌ها را نداریم. به گفته او، تا اطلاع ثانوی فقط دو نقش عمده برای صرافی‌ها در نظر گرفته شده که یکی بحث انتقال ارز و دوم خرید ارز حاصل از صادرات غیر‌نفتی است.
 • سهم بالای سیستم بانکی در تامین مالی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سپه با اشاره به نقش اثرگذار سیستم بانکی در اقتصاد کشور گفت: بیشترین تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور در سال گذشته ازسوی سیستم بانکی صورت گرفته است.
 • اختلالی در حوزه حواله ارز نداریم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات با رد اختلال در فرآیند حواله ارزی گفت: این بانک در سال ۹۶ معادل ۵ میلیارد دلار ارز حواله کرد.علی صالح‌آبادی در مورد برگشت خوردن حواله‌های ارزی صادرشده، اظهار کرد: ما در بانک توسعه صادرات، مشکلی از این بابت نداشتیم.وی در پاسخ به این سوال که آیا در ماه‌های پایانی سال ۹۶ هم مشکل برگشت حواله نداشتید، گفت: موردی بابت برگشت حواله ارزی در سال گذشته نداشتیم و همان طور که گفتم، معادل دلاری ۵ میلیارد دلار ارز حواله کردیم. به گزارش خبرگزاری فارس، برخی فعالان و تحلیلگران بازار ارز، یکی از علل افزایش نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال گذشته را اختلال در عملیات حواله ارز عنوان می‌کنند.
 • ۴ میلیارد دلار گشایش اعتبارات اسنادی ارزی بانک صنعت و معدن در سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور بین‌الملل و تجهیز منابع بانک صنعت و معدن گفت: میزان اعتبارات اسنادی ارزی گشایش یافته از محل منابع فاینانس و سایر منابع در اختیار بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۹۶ حدود ۴ میلیارد دلار بوده است.
 • آمار تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه بانک رفاه

  بانک رفاه در سال ۹۶، بالغ بر ۸۷ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است. شعب این بانک از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه نزد خود در سال گذشته، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه به تعداد ۸۷ هزار و ۳۳۸ فقره و به مبلغ ۹ هزار و۸۰ میلیارد ریال پرداخت کرده‌اند که مدیریت‌های شعب این بانک در استان‌های خراسان رضوی، خوزستان و فارس به ترتیب دارای بیشترین پرداختی بالغ بر ۹۰۵، ۷۸۶ و ۵۸۷ میلیارد ریال بوده‌اند.
 • ایجاد حساب سپرده‌گذاری سکه

  ایبِنا: معاون اول رئیس‌جمهوری عنوان کرد: حفظ ذخایر و منابع بانک مرکزی به‌عنوان پس انداز ملی از اولویت‌های دولت است که با اجرای سیاست‌های ارزی اتخاذ شده، این هدف حاصل خواهد شد. اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی مسائل ارزی کشور، اظهار کرد: حفظ ذخایر و منابع بانک مرکزی به‌عنوان پس انداز ملی از اولویت‌های دولت است که با اجرای سیاست‌های ارزی اتخاذشده این مقصود حاصل خواهد شد. وی ضرورت هدایت نقدینگی کشور به سمت تولید و بازار سرمایه را یادآور شد و گفت: دولت اجازه نمی‌دهد زندگی میلیون‌ها ایرانی متاثر از نوسانات ارزی توسط برخی افراد سودجو آسیب ببیند.
 • سوآپ ارزی ایران ـ ترکیه اجرایی شد

  نخستین اعتبار اسنادی (LC) با استفاده از قرارداد پیمان پولی / سوآپ ارزی ریال ایران و لیر ترکیه روز گذشته برای تامین مالی تجارت از ترکیه گشایش یافت. این اعتبار اسنادی به موجب قرارداد بانک‌های مرکزی دو کشور که در سال گذشته منعقد شده بود، افتتاح شده است.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک با هدف تسهیل مبادلات بازرگانی با کشورهای همسایه، هدایت عملیات ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی به نظام بانکی، به کارگیری ابزارهای پرداخت بین‌المللی و نیز کاهش ریسک عملیات ارزی طی سال‌های اخیر، انعقاد پیمان‌های پولی/ سوآپ ارزی با کشورهای طرف عمده تجاری را در دستور کار خود قرار داده و به‌طور مستمر این مهم را پیگیری کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر