آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۰۱

 • انعکاس بودجه‌ای دلار ارزان

  دنیای اقتصاد: نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر افزایش یافته و این موضوع باعث شده بخش زیادی از مصرف‌کنندگان حقیقی از این نوسان آسیب ببینند، در این بین برخی در یک تحلیل ساده‌انگارانه، بدون در نظر گرفتن مشکلات اقتصادی، ریسک‌های سیاسی و تغییر انتظارات نوسانات ارز تنها به اظهارنظر اشخاص و سیاست‌های اجرایی تمرکز می‌کنند.
 • موج دوم نوسان دلار از خراسان

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، پیش از آغاز معاملات در بازار تهران، خرید و فروش‌ها در بازار مشهد کلید خورد. حدود ساعت ۱۰ صبح اولین قیمت معامله در مشهد ۵ هزار و ۷۳۰ تومان اعلام شد. نیم ساعت از شروع معاملات دراین منطقه جغرافیایی نگذشته بود که قیمت‌ها به بالای ۵ هزار و ۸۰۰ تومان رفت.
 • ثبت مبلغ چک با سامانه همراه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: به‌منظور توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و تسریع در انجام خدمات بانکی، امکان ثبت مبلغ چک در نرم‌افزار همراه بانک سینا فراهم شد.به گزارش روابط عمومی‌بانک سینا، این خدمت امکانی را فراهم می‌آورد تا مشتریان بتوانند مبلغ، تاریخ و مشخصات مندرج در برگه چک را در نرم‌افزار ثبت کنند تا هنگام ارائه چک در شعب برای نقد شدن، چنانچه مبلغ نوشته شده روی چک با مبلغ وارد شده در این قسمت تطابق نداشت، سیستم به کاربر شعبه اطلاع دهد.بر اساس این گزارش، این خدمت در سامانه‌های اینترنت بانک، اینترنت بانک همراه و تلفنبانک سینا نیز عملیاتی شده و کاربران می‌توانند در جهت تسهیل فعالیت‌های بانکی خود از آن بهره‌مند شوند.توسعه خدمات بانکداری الکترونیک جزو راهبردهای بانک سینا محسوب شده و در سال‌های اخیر اقدامات مناسبی در این زمینه به اجرا رسیده است.
 • دریافت سطح درجه یک حمایت ازحقوق مصرف کننده توسط بانک شهر

  گروه بنگاه‌ها: بانک شهر پس از ارزیابی شاخص‌های اصلی واحدهای خدماتی از سوی وزارت کشور، سطح درجه یک حمایت از حقوق مصرف کننده را به خود اختصاص داد.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی ‌بانک شهر، به‌منظور اجرای ماده ۶ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، وزارت کشور با ارزیابی واحدهای خدماتی از طریق شاخص‌های اصلی، نسبت به ارائه امتیاز به واحدها اقدام کرد که در مجموع، نظر به ارزیابی واحدهای این بانک در سال ۱۳۹۶ و با بررسی مجموعا ۳۵ زیرشاخص از طریق ارزیابی‌های میدانی و جلسات شورای ارزیابی استانداری، بانک شهر موفق به کسب امتیاز، مجموع ۹۶ و قرار گرفتن در سطح یک رعایت حقوق مصرف‌کنندگان شد.بر این اساس، ارائه خدمات، رسیدگی به شکایات مراجعه‌کنندگان یا مشتریان و همچنین آموزش، فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی در راستای تکریم ارباب رجوع از شاخص‌های موردنظر در این نظرسنجی بود که این بانک امتیاز کامل آن را کسب کرد.
 • اهداف بانک دی در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: رویکرد اصلی بانک دی در سال ۹۷ رسیدن به سودآوری با مدیریت هزینه‌ها، کاهش نرخ تمام شده پول، استفاده از ظرفیت‌های داخلی و حرکت در مسیر حمایت از کالای ایرانی است.به گزارش روابط عمومی ‌بانک دی، محمدرضا قربانی مدیرعامل این بانک، با بیان این مطلب افزود: اگر از تولید ملی حمایت شود سرمایه‌گذاری رونق می‌گیرد و مساله اصلی کشور که اقتصاد و معیشت مردم است روبه بهبود و بیکاری کاهش می‌یابد.مدیرعامل بانک دی نقش نظام بانکی را در حمایت از کالای ایرانی حائز اهمیت دانست و گفت: نظام بانکی باید با تخصیص صحیح منابع به رونق تولید داخلی کمک کند و در این خصوص عملکرد مناسبی داشته باشد.قربانی افزود: این امر در رونق سرمایه‌گذاری موثر بوده و به‌دنبال آن فعالیت‌های تولیدی گسترش پیدا می‌کند که گامی‌ عملی و مهم در حمایت از شعار سال است.
 • چشم‌انداز اقتصاد جهان

  شادی آذری
  دنیای اقتصاد : عصر دیروز صندوق بین‌المللی پول (IMF) سه فصل از گزارش خود موسوم به «چشم‌انداز اقتصاد جهان» را با شعار «چشم‌اندازی روشن‌تر، بازارهای خوش‌بین، چالش‌های پیش‌رو» منتشر کرد. این گزارش دو بار در سال، یک بار در بهار و یک بار در پاییز منتشر می‌شود و در آن وضعیت اقتصاد جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد. عناوین سه فصل منتشر شده از این گزارش که طی روزهای آتی فصول دیگر آن نیز منتشر خواهند شد بدین شرح است:‌ «فصل دو: مشارکت نیروی کار در اقتصادهای پیشرفته»، «فصل سه: تغییرات فعالیت‌های تولیدی جهان» و «فصل چهار: آیا رشد بهره‌وری در اقتصاد جهانی‌شده هم وجود دارد؟»
 • پیامد دخالت‌ واشنگتن در بازار

  دنیای اقتصاد: شواهد از وجود ردپای واشنگتن در پرونده ریزش وال‌استریت حکایت دارند. دونالد ترامپ همزمان با رکوردشکنی‌های متوالی بازار سهام، توییت‌های پیروزمندانه خود را منتشر می‌کرد تا اعتبار ناشی از صعود وال‌استریت را از آن خود کند؛ اما کسب اعتبار از صعود بازار سهام، سرزنش سقوط را نیز به دنبال خواهد آورد. تحقق این قاعده با پایان یافتن دوره رونق بلندمدت وال‌استریت اثبات شد.
 • حمایت از تولید داخلی راهبرد بانک پارسیان در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک پارسیان حمایت از تولید ایرانی و اشتغال را از سیاست‌های راهبردی بانک پارسیان در سال ۹۷ برشمرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک پارسیان، کورش پرویزیان، مدیرعامل این بانک با بیان اینکه بانک‌ها می‌توانند به‌عنوان مبنا و محور اقتصادی برنامه‌های اقتصادی عمل کنند، افزود: از جمله چالش‌های سال گذشته تغییرات و نوسان شدید نرخ ارز بعد از دوره سه ساله ثبات نسبی در بازار بود که هنوز هم ادامه دارد.
 • راه‌اندازی سامانه هوشمند «ملی بازار» در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملی ایران در روزهاى آینده سامانه بسیار پیشرفته و هوشمند مالى «ملی بازار» را راه‌اندازى خواهد کرد تا از طریق آن منابع مالى موردنیاز تولیدکنندگان ایرانى از طرف این بانک تامین و تولیدات آنها از طریق مکانیسم خاص و با قیمتى بسیار مناسب به دست مصرف کنندگان برسد. محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران در گفت‌وگویی با اعلام این مطلب گفت: با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با نام سال «حمایت از کالای ایرانی»، این اقدام بسیار مهم می‌تواند گره از بسیاری مشکلات اقتصادی کشور بگشاید. وی افزود: حمایت از کالای ایرانی به معنای حمایت از تولید ایرانی، کارگر و کارفرمای ایرانی و معیشت خانواده ایرانی است.
 • پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن به ۹۸۰ طرح تولیدی

  گروه بنگاه‌ها: بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۹۶ در قالب طرح رونق تولید، مبلغ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به ۹۸۰ طرح کوچک و متوسط کشورمان پرداخت کرده است. به گزارش روابط‌عمومی بانک صنعت و معدن، شهاب گرجی، مدیر امور اعتباری صنایع کوچک و متوسط این بانک، با بیان این مطلب افزود: صنایع کوچک و متوسط استان‌های قم، اصفهان، البرز، تهران، مازندران و یزد به ترتیب بیشترین میزان تسهیلات یادشده را به خود اختصاص داده‌اند. مدیر امور اعتباری صنایع کوچک و متوسط بانک صنعت و معدن گفت: در طرح رونق تولید، این بانک توانسته است رتبه ممتازی را در اعطای تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط استان‌های کشور به خود اختصاص دهد.گرجی تصریح کرد: در کنار عملکرد این بانک در طرح رونق تولید، واحدهای کوچک و متوسط زیادی در سال ۱۳۹۶ تامین مالی شده و به بهره‌برداری رسیده است. همچنین شرکت پارس تاواتاپایا، تنها تولیدکننده کاغذ فیلتر در خاورمیانه با تسهیلات بانک صنعت و معدن در استان مرکزی به بهره‌برداری رسید. این بانک برای احداث طرح یادشده حدود ۸ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. بر اساس این گزارش، طرح‌های بزرگ، متوسط و کوچک زیادی با استفاده از تسهیلات بانک صنعت و معدن به بهره‌برداری رسیده و موجب افزایش سطح اشتغال در کشور شده است.
 • پرداخت وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی در بانک قرض‌الحسنه مهرایران

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به منظور اجرای بخشنامه بانک مرکزی به متقاضیان وام ازدواج که در سامانه بانک‌مرکزی ثبت‌نام کرده و این بانک به‌عنوان بانک عامل برایشان معرفی شده است، تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی پرداخت می‌کند.به گزارش روابط‌عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک مرکزی بند «الف» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را که براساس آن مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال‌جاری به میزان ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. براساس این گزارش، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در یک دهه فعالیت خود بالغ بر ۲۷۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده که بیش از ۳۲ هزار فقره آن مربوط به سال ۱۳۹۶ گذشته است.
 • سیف: قیمت ارز متعادل می‌شود

  رئیس‌کل بانک مرکزی از متعادل شدن قیمت ارز در روزهای آینده خبر داد. به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ولی‌الله سیف روز گذشته بعد از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران گفت: جلسه خوبی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر اقتصاد درباره مسائل ارزی کشور برگزار شد و نظرات نمایندگان مجلس شنیده شد.

بیشتر