آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۹۸

 • سه عدد هشداردهنده اقتصاد ایران

  طی سال‌های ۹۱ تا ۹۶، رشد متغیر بودجه در قیاس با نقدینگی و تولید ناخالص داخلی بیشتر بوده است. در این زمان، اندازه بودجه اسمی دولت ۹/ ۲ برابر و سطح نقدینگی ۷/ ۲ برابر بوده، حال آنکه تولید ناخالص داخلی ۷/ ۱ برابر شده است. یکی از دلایل رشد بودجه اسمی، هزینه‌های بالای رفاهی، دفاعی و بهداشت و سلامت بوده است. در بودجه سال ۹۵، از کل هزینه‌های جاری سهم هزینه‌های رفاهی ۲۷ درصد، هزینه‌های دفاعی ۱۶ درصد و هزینه‌های بهداشت و سلامت ۱۰ درصد بوده است.
 • بازده صفر دلار در سال جدید

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه، قیمت دلار یک سطح بالاتر رفت تا بتواند از بازدهی منفی بگریزد. در ششمین روز هفته، شاخص بازار ارز ۴۵ تومان افزایش را به ثبت رساند و روی نقطه ۵ هزار و ۹۰ تومان ایستاد. این رشد موجب شد که دلار به نقطه‌ای برسد که در اولین پنج‌شنبه کاری فروردین‌ماه (۹ فروردین) ثبت کرده بود؛ با رشد روز پنج‌شنبه بازدهی دلار در هفته گذشته به صفر رسید. یکی از مهم‌ترین عواملی که در صفر شدن بازدهی دلار نقش داشت، افزایش نرخ حواله درهم در آخرین روز هفته بود.
 • پیش‌فروش سکه بدون روتوش

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی قیمت‌های پیش‌فروش سکه در سال جدید را تغییر داد. از امروز پیش‌فروش ۶ ماهه به قیمت یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان و پیش‌فروش یک‌ساله به قیمت یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ادامه خواهد یافت. این افزایش حدود ۴ تا ۵ درصدی در قیمت‌ها، کمی از جذابیت فرصت‌های آربیتراژی خواهد کاست؛ اما همچنان اختلاف قیمت‌ها در پیش‌فروش، بازار نقدی و بازار آتی، سود ۱۸ تا ۲۴ درصدی را در بازه ۷ ماهه ممکن کرده است. در نتیجه هنوز سود تعادلی اقتصاد از این ناحیه در خطر است.
 • تمدید دومین جشنواره فروش بیمه‌های جامع عمر و پس‌انداز بیمه آسیا

  گروه بنگاه‌ها: دومین جشنواره فروش بیمه‌های جامع‌عمر، پس‌انداز و جامع‌مهر آسیا به مناسبت مبعث پیامبر اکرم تا ۲۵ فروردین تمدید شد.بنابراین گزارش، افزایش متناسب در اندوخته بیمه‌نامه جامع عمر و پس‌انداز و جامع مهر آسیا، انجام آزمایش و معاینه رایگان متقاضیان خرید بیمه‌نامه عمر، پس‌انداز و خدمات ویژه در بیمه‌نامه‌های عمر و حوادث انفرادی، حوادث منضم به اتومبیل و بیمه‌نامه مسوولیت مدنی جامع هیات‌مدیره، مدیر و مالکان ساختمان در قبال ساکنان، اشخاص ثالث و مراجعین مشاعات از جمله تسهیلاتی است که در طول جشنواره به خریداران بیمه‌های عمر و پس‌انداز ارائه می‌شود.
 • گام عملی تعامل بیمه کوثر با مشتریان

  گروه بنگاه‌ها: مجموعه مدیریت روابط‌عمومی و امور مشتریان شرکت بیمه ‌کوثر به‌منظور اجرای شعار سال۹۷ «تعامل با بیمه‌‌گذاران، همراهی با بیمه‌‌شدگان» تشکیل شد.
 • واریز سود مشارکت در منافع بیمه‌های عمر بیمه «ما»

  گروه بنگاه‌ها: سود مشارکت در منافع بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه «ما» با نرخ سود ۴/ ۲۴ درصد محقق شد.به گزارش روابط‌عمومی بیمه «ما»، سود حاصل از مشارکت در منافع بیمه‌گذاران عمر و سرمایه‌گذاری این شرکت در سال ۹۱، ۹۲، ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۲۷ درصد ۱/ ۲۷ درصد، ۵/ ۲۷ درصد و ۲۷ درصد محقق و در سنوات گذشته، به حساب اندوخته بیمه‌گذاران واریز شد.
 • سقف سرمایه فوت بیمه‌های زندگی افزایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: دبیر کارگروه تخصصی بیمه‌های زندگی سندیکای بیمه‌گران گفت: سقف سرمایه فوت بیمه‌های زندگی از آغاز سال جدید به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و بر این اساس نرخ بیمه‌نامه‌ متناسب با سرمایه افزوده شده تغییر خواهد کرد.
 • بزرگ‌ترین بانک روسیه ۵۰ تن طلا به چین و هند می‌فروشد

  اسبربانک روسیه در سال ۲۰۱۸ میلادی در حدود ۵۰ تن طلا به دو قطب بزرگ بازار مصرف طلای جهان یعنی چین و هند می‌فروشد.به گزارش «ایبنا» به نقل از رویترز، اسبربانک روسیه که بزرگ‌ترین بانک این کشور محسوب می‌شود قصد دارد فروش طلا به هند را به بیش از دو برابر در سال‌جاری میلادی افزایش دهد؛ ضمن اینکه فروش فلزات گرانبها به چین را هم بیش از پیش‌بینی انجام گرفته شده در دستور کار خود دارد. در همین حال «آندری شمتوف» مسوول بخش بازارهای جهانی اسبربانک روسیه، گفت: فعالیت تجاری ما با چین در سال‌جاری میلادی بیشتر از آنچه که پیش از این تصور می‌شد، خواهد بود و اسبربانک قصد دارد که پیش‌بینی از فروش اولیه ۲۰ تن طلا به چین را در سال‌جاری میلادی افزایش دهد.
 • تلاش بانک مهر اقتصاد برای حمایت از تولیدات بومی

  گروه بنگاه‌ها: با حضور مدیرعامل بانک مهر اقتصاد مراسم کلنگ‌زنی زمین شعبه روانسر در استان کرمانشاه برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک مهر، سید‌ضیاء ایمانی مدیرعامل این بانک، با تاکید بر ارتقای سطح رضایتمندی مشتریان، گفت: برای ارتقای سطح رضایتمندی مشتریان و سپرده‌گذاران باید در کنار تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مشتری‌مداری در راس فعالیت همکاران قرار گیرد.ایمانی با بیان اینکه در وضعیت رقابتی حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی، نیازمند مجموعه‌ای از همکاران متعهد و متخصص هستیم، تصریح کرد: کارکنان بانک مهر اقتصاد برای موفقیت در صنعت بانکداری باید به دانش و علوم نوین بانکداری مجهز باشند.
 • تمدید تسهیلات جعاله و مکمل خرید بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن به خریداران مسکن خبر داد تسهیلات بدون سپرده مکمل تسهیلات خرید مسکن و همچنین تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله مسکن، امسال نیز در اختیار خریداران مسکن قرار می‌گیرد.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، این بانک به‌عنوان تنها بانک عامل بخش مسکن از سال گذشته پرداخت تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی جعاله مسکن را آغاز و تا پایان سال گذشته پرداخت آن را به متقاضیان دریافت این نوع از تسهیلات تمدید و در عین حال اعلام کرد: درصورتی‌که منابع تامین‌کننده تسهیلات جعاله همچنان در اختیار باشد، در سال ۹۷ نیز پرداخت تسهیلات جعاله مسکن با سقف ۲۰ میلیون تومان ادامه پیدا خواهد کرد. قطعی نشدن ادامه پرداخت تسهیلات جعاله مسکن با سقف ۲۰ میلیون تومان در سال ۹۷ در روزهای اخیر این نگرانی را میان خریداران مسکن ایجاد کرده بود که ممکن است پرداخت این تسهیلات با سقف ۲۰ میلیون تومان در سال‌جاری متوقف شده باشد.
 • برگزاری همایش تطبیق در بانکداری بین‌المللی؛ مفهوم و راهکارها

  گروه بنگاه‌ها: بانک توسعه صادرات ایران، همایشی با عنوان «تطبیق در بانکداری بین‌المللی؛ مفهوم و راهکارها» با هدف افزایش اثربخشی نقش تطبیق در عملیات بانکی بین‌المللی را برگزار می‌کند.به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، مسوولان برگزاری این همایش در نظر دارند با ایجاد ساختار نهادی مسلط بر بانک‌های ایرانی، ضمن توجه به استانداردهای پذیرفته شده تطبیق، چگونگی اجرای این مفهوم نوین را در شبکه بانکی ایران تبیین کنند.براساس این گزارش، با وجود توسعه ادبیات و مفاهیم نوین تطبیق در سال‌های اخیر، همواره چگونگی اجرای ادبیات استاندارد تطبیق در موسسات مالی و اعتباری کشور به ویژه در عملیات بانکی بین‌المللی به‌عنوان یک دغدغه مهم قلمداد می‌شود.این همایش با حضور نمایندگان بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور، کارشناسان و متخصصان این موضوع، ۲ اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران برگزار خواهد شد.
 • ۲ مسیر موقت برای دلار

  دنیای اقتصاد: تاثیرپذیری بازار جهانی ارز از وضعیت جنگ تجاری و رویکرد پولی فدرال‌رزرو مسیر آتی شاخص دلار را رقم خواهد زد. البته ۳ مولفه از میان دلایل تضعیف بیش از ۱۳ درصدی شاخص دلار از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون، هنوز هم تاثیر خود را علیه دلار خواهند داشت. کسری دوقلوی آمریکا، کاهش سهم دلار در ذخایر بانک‌ها و ارزش بیش از حد شاخص دلار (بنابر بیانیه‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول) این ۳ مولفه را تشکیل داده‌اند. کسری تجاری به‌عنوان مهم‌ترین عامل با جنگ تجاری اخیر پیوند خاصی دارد و در کنار سیاست پولی فدرال رزرو به آینده دلار مسیر خواهد داد. برخی از کارشناسان بازار جهانی ارز، تشدید جنگ تجاری که آخرین گام آن را ترامپ با بیانیه افزایش ۱۰۰ میلیارد دلاری در تعرفه واردات از چین برداشت، با افزایش میل به سرمایه‌گذاری در دلار همراه می‌دانند. به این ترتیب، دلاری که ذخیره امن محسوب می‌شود، افت خود را پیش از این ثبت کرده و با افزایش میل انقباضی فدرال‌رزرو پشتیبانی می‌شود، یک مسیر صعود موقت خواهد داشت؛ اما تقویت سایر عوامل به تداوم مسیر نزولی دلار منتهی خواهد شد.
 • رشد ۲۲ درصدی قیمت سهام بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: قیمت سهم بانک صادرات ایران در ١٠ روز کاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران حدود ٢٢ درصد رشد یافت و به ٦٢٢ ریال رسید.به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، در ١٠ روز کاری منتهی به ١٥ فروردین ٩٧، نرخ پایانی هر سهم این بانک در روزهای معاملاتی بورس با ۹/ ۲۱ درصد رشد از ٥١٠ ریال تا ٦٢٢ ریال بالا رفت که در اغلب روزهای معاملات بازار سرمایه، بیشترین حجم معاملات را نیز به خود اختصاص داده است.
 • اعلام نرخ حق‌الوکاله بانک ملت در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: هیات‌مدیره بانک ملت نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های سرمایه‌گذاری این بانک برای سال ۱۳۹۷ را ۵/ ۱ درصد تعیین کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، هیات‌مدیره این بانک به‌منظور اجرای سیاست‌های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور، نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک ملت برای سال ۱۳۹۷ را معادل ۵/ ۱ درصد اعلام کرد.
 • حمایت از تولید داخلی، محور سیاست‌های امسال بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران در دیدار نوروزی با اعضای هیات‌مدیره و مدیران ارشد این بانک، سیاست‌های بانک ملی ایران در سال جدید را اعلام و تاکید کرد: حمایت از تولید داخلی، محور سیاست‌های امسال بانک ملی ایران است.
 • کیفیت خدمات بانک کشاورزی افزایش می‌یابد

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی در مراسم آغاز سال جدید با اشاره به‌عنوان منتخب برای سال ۱۳۹۷ در این بانک مشتمل بر «خدمات بهتر، تسهیلات بیشتر، تولید پایدار کشاورزی» اعلام کرد که به‌دنبال بهبود سطح و کیفیت خدمات هستیم. به گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی، روح‌الله خدارحمی با بیان این مطلب افزود: همه ما موظفیم، علاوه‌بر مصرف کالای ایرانی، در هر جایگاهی که قرار داریم برای بهبود کیفیت خدمات و محصولات تلاش کنیم. وی در ادامه ضمن تشریح شاخص‌های مورد نظر برای بهبود خدمت‌رسانی در بانک، تصریح کرد: هویت و بزرگی بانک ما در کیفیت خدماتش نهفته است و مردم، بانک کشاورزی را با این ویژگی می‌شناسند.
 • رشد ۳۰ درصدی پرداخت تسهیلات بانک سپه در استان سیستان و بلوچستان

  گروه بنگاه‌ها: مدیر شعب منطقه سیستان و بلوچستان از رشد ۳۰ درصدی پرداخت تسهیلات بانک سپه در این استان خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر