آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۹۶

 • گران فروشی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه دلار در میان دلالان حتی تا محدوده ۵ هزار و ۲۰ تومان پایین آمد؛ با این حال، بخشی از عرضه‌کنندگان ارز از کم‌اطلاعی خریداران سوءاستفاده کردند و دلار خود را با قیمت‌های بسیار بالاتری به فروش رساندند. خریداران دلار گران بیشتر بازیگران آماتوری بودند که با هدف سرمایه‌گذاری یا از سر نیاز وارد بازار شده بودند؛ آنها از روند قیمت‌ها در حجم کلان اطلاع چندانی نداشتند و عرضه‌کنندگان ارز از ولع آنها برای خرید استفاده کردند و دلار را بعضا در قیمت‌هایی نزدیک به ۵ هزار و ۲۰۰ تومان به آنها فروختند. این در حالی بود که در سطوح کلان، قیمت‌ها در محدوده‌های بسیار پایین‌تری قرار داشت و خرید و فروش‌ها هم در حجم‌های بالاتری بود.
 • شاقول حمایت از تولید ملی

  دنیای اقتصاد: واکاوی تجربه دنیا درباره تحقق سیاست «حمایت از تولید ملی» راوی دو مشاهده جالب توجه است؛ اول اینکه کشورهای موفق به‌منظور بهبود رقابت‌پذیری کالا‌های داخلی، هر دو سیاست‌های «تولیدی» و «تجاری» را به‌طور مکمل و همزمان در پیش گرفته‌اند. دوم اینکه درخصوص پی‌ریزی سیاست‌های دوگانه مذکور، کشور‌های موفق ازجمله چین و آلمان بین مکانیزم‌های درون‌زا و برون‌زا، سیاست‌های درون‌زا را انتخاب و با تمرکز بر نیرو‌های بازار در عوض دخالت‌های مخرب، در بازار‌های جهانی نفوذ پیدا کردند.
 • مخابره هشدار از تورم پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: تورم نقطه‌به‌نقطه تولید‌کننده به نزدیکی ۱۳ درصد در پایان سال گذشته رسید. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد جهش‌های پی‌در‌پی شاخص تولید‌کننده، سرانجام ورود تورم نقطه‌به‌نقطه و میانگین به بازه ۲ رقمی را در سال ۱۳۹۶ سبب شد. این تغییرات در تورم پیش‌نگر مخابره‌کننده پیام هشدار برای تورم مصرف‌کننده در سال‌جاری خواهد بود.
 • تجهیز سه شعبه دیگر بانک آینده به خدمات بانکی ویژه روشندلان

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده سه شعبه دیگر از مجموعه شعب خود را در شهرهای اصفهان، شیراز و مشهد، به سامانه خدمات بانکی ویژه روشندلان، تجهیز کرد.
 • افزایش سرمایه بیمه آرمان تصویب شد

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت سهامی بیمه آرمان ۲۸ اسفند ۹۶ تشکیل شد و سرمایه این شرکت از مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.
 • حذف کوپن از بیمه‌نامه‌های شخص ثالث بیمه دی

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به سیاست بیمه مرکزی مبنی‌بر حذف کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث و حوادث راننده از ابتدای سال ۱۳۹۷، شرکت بیمه دی اقدام به طراحی و ارائه فرمت جدیدی از این بیمه‌نامه کرد که دارای حداقل اقلام اطلاعاتی ابلاغی از سوی بیمه مرکزی است. به گزارش روابط عمومی بیمه دی، محمدعلی رجبی مدیر بیمه‌های خودروی شرکت بیمه دی ضمن اعلام این خبر گفت: بیمه‌نامه‌های جدید با سرعت و سهولت بیشتری در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
 • افزایش خدمات پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر در سال جدید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک شهر با اشاره به استقبال گسترده شهروندان و مشتریان شبکه بانکی از پیشخوان‌های شهرنت این بانک، از افزایش خدمات پیشخوان‌ها در سال‌جاری خبر داد.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، حسین محمد پورزرندی مدیرعامل بانک شهر با بیان اینکه در چند سال گذشته این بانک به روز‌ترین خدمات بانکی را در ایام تعطیلات نوروزی به مسافران ارائه کرده است، گفت: نوروز امسال نیز تمامی کارکنان بانک شهر تلاش داشتند تا کامل‌ترین خدمات بانکی را به مراجعان ارائه دهند.
 • استقبال گسترده از کمپین کاهش حوادث جاده‌ای بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: اقدامات مشارکتی بانک ملی ایران در کمپین کاهش حوادث جاده‌ای با استقبال گسترده مخاطبان در سفرهای نوروزی مواجه شد.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، این بانک در جهت مسوولیت اجتماعی طی همکاری مشترک با پلیس راهور، اقدامی عملی درخصوص فرهنگ‌سازی کاهش حوادث جاده‌ای کرد.
 • عوامل موثر بر نرخ تعادلی ارز

  سروش کلانتری
  هنگام تشدید نوسانات ارز واژه‌هایی مانند نرخ تعادلی، تورم انباشته، فنر فشرده و... بارها و بارها از زبان کارشناسان و مردمی که برای خرید ارز صف می‌بندند، شنیده می‌شود. همه این واژگان به نظریه معروف برابری قدرت خرید اشاره دارند.
 • بازار سهام زیر آتش جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: فصل بهار برای بازار جهانی سهام در وضعیت قرمز کلید خورد. اولین روز فعالیت بازارها در ماه آوریل با ورود مجدد شاخص‌های وال‌استریت به محدوده اصلاح همراه بود. هراس از تبعات جنگ تجاری که با واکنش چین جلوه تازه‌ای پیدا کرده بود به سقوط بخش تکنولوژی پیوند خورد تا ریزش ۲ درصدی وال‌استریت رقم بخورد.
 • رشد اقتصادی در گرو مشارکت زنان

  صندوق بین‌المللی پول در گزارشی نوشت اگر ایران می‌خواهد به اهداف برنامه ششم توسعه دست پیدا کند، باید تجارت خود را بیشتر و گسترده‌تر کند و مشارکت زنان در بازار کار را افزایش دهد.
 • گسترش همکاری بانک تجارت با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک تجارت و مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در جلسه‌ای راهکارهای توسعه همکاری را بررسی کردند.
 • صدور بلیت‌های الکترونیکی برای سازمان‌های خدماتی از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: فروش بلیت الکترونیک کشتی‌های مسافربری بندرعباس به مقصد جزیره‌های قشم و هرمز از طریق کیوسک‌های بانک صادرات ایران مستقر در بندر شهید حقانی هرمزگان امکان‌پذیر شد.
 • اعلام ساعت کار شعب بانک سامان درنیمه اول امسال

  گروه بنگاه‌ها: ساعت خدمات‌رسانی شعب بانک سامان در ۶‌ماه نخست سال ۱۳۹۷ اعلام شد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، مدیریت بانکداری خرد بانک سامان اعلام کرد: شعب بانک سامان در استان‌های تهران و البرز در ۶ ماه آینده، در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷:۴۵ تا ۱۵:۴۵ و روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۷:۴۵ تا ۱۲:۴۵ آماده ارائه خدمات بانکی خواهند بود.
 • کسب رتبه «سطح یک»حمایت از حقوق مصرف‌کننده از سوی بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا در ارزیابی استانداری تهران که با موضوع حمایت از حقوق مصرف‌کننده صورت گرفت، موفق به کسب رتبه «سطح یک» شد. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، در ارزیابی میدانی و جلساتی که سال گذشته از سوی شورای ارزیابی استانداری صورت گرفت، بانک سینا براساس مستندات جدول شاخص‌های ارزیابی استانداری، موفق به کسب رتبه «سطح یک» حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان شد. بانک سینا با کسب امتیازات شاخص‌های مندرج در جدول ارزیابی شامل «اطلاع رسانی به مراجعه‌کنندگان یا مشتریان»، «ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان یا مشتریان»، «نظرسنجی از مراجعه‌کنندگان یا مشتریان»، «رسیدگی به شکایات مراجعه‌کنندگان یا مشتریان» و «آموزش، فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی در راستای تکریم ارباب رجوع سازمان» موفق به کسب این موفقیت شد.
 • بانک توسعه چین برای فقرزدایی ۴۰۰ میلیارد یوآن وام می‌دهد

  بانک توسعه چین برای تامین منابع مالی در پروژه‌های کاهش فقر در این کشور، ۴۰۰ میلیارد یوآن در سال‌جاری میلادی وام می‌دهد. به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از شینهوا، بانک توسعه چین قصد دارد که در سال‌جاری میلادی ۴۰۰ میلیارد یوآن معادل ۷۷/ ۶۳ میلیارد دلار در جهت حمایت از پروژه‌های کاهش فقر وام دهد.
 • وضع مالیات ارزش افزوده بر ارزهای رمزنگار در تایلند

  دولت تایلند اعلام کرد که تا ۱۵ درصد مالیات ارزش افزوده برای تجارت با ارزهای رمزنگار وضع می‌کند. به گزارش ایبِنا به نقل از نیکی ژاپن، رگولاتور مالی تایلند در حال برنامه‌ریزی برای وضع مالیات روی ارزهای رمزنگار به‌منظور جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های مجرمانه‌ای است که با داد و ستد ارز رمزنگار محقق می‌شود. در همین حال بعد از تشکیل جلسه کابینه دولت تایلند، پیشنهاد داده شد که تجار ارز رمزنگار باید تا ۷ درصد مالیات ارزش افزوده پرداخت کنند و برای سود حاصل از ارزهای رمزنگار با خرید و فروش آن تا ۱۵ درصد مالیات ارزش افزوده تعلق گیرد. البته طی ماه‌های گذشته در میان دولت‌های مختلف در ۴ گوشه جهان یک جنش همگانی برای قانونمند کردن ارز رمزنگار یا سرکوب کردن آن به راه افتاده است.

بیشتر