آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۹۴

 • ترمز نفتی رشد پاییز

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در ۹ ماهه نخست سال‌جاری ۴/ ۳ درصد بوده که این رقم بدون لحاظ آمار نفت معادل ۱/ ۴ درصد بوده است. همچنین رشد اقتصادی پاییز معادل یک درصد گزارش شده که این آمار نیز بدون نفت ۶/ ۳درصد گزارش شده است. براساس آمارهای بانک مرکزی تولید نفت در سه ماهه سوم سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳/ ۷ درصد کاهش یافته که اثر آن در افت رشد کل نیز مشاهده می‌شود. از جمله نکات مثبت گزارش بانک مرکزی مثبت شدن رشد بخش ساختمان برای دومین فصل متوالی و رشد مثبت تشکیل سرمایه است.
 • پوند طلایه‌دار سال ۹۶

  دنیای اقتصاد: برنده ماراتن ارزی بازار در سال ۹۶، پوند انگلیس بود. میانگین قیمتی این ارز در اسفندماه سال‌جاری به ۶ هزار و ۸۱۷ تومان رسید که از ۲هزار تومان بیشتر از متوسط آن در دوازدهمین ماه سال ۹۵ و نشانگر بازدهی ۴۳ درصدی این ارز در سال ۹۶ بود. میانگین قیمت پوند در اسفند ۹۵، معادل ۴ هزار و ۷۷۵ تومان ثبت شده بود.
 • گام دوم تبدیل عمان به گرانیگاه تجاری

  دنیای اقتصاد: روز گذشته و به دنبال دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی و برخی از مقامات سیاسی و اقتصادی عمان در روز ابتدایی هفته جاری، بانک مرکزی در نامه‌ای به ۲۸ بانک شرایط اعطای ضمانت‌نامه ارزی به نفع بانک‌های عمانی را ابلاغ کرد. به این ترتیب تجار و پیمانکاران ایرانی شاغل در عمان می‌توانند از ضمانت‌نامه‌های ارزی صادر شده از سوی بانک‌های ایرانی به منزله تضمین عمل به تعهدات خود استفاده کنند.
 • اعلام نام مشتریان طرح «جهش» بانک ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها: مراسم قرعه‌کشی جشنواره «جهش» که برای نخستین بار در بانک ایران‌زمین برگزار شد با قرعه‌کشی پایانی باشگاه مشتریان بانک ایران زمین ادغام و همزمان به اجرا درآمد.به گزارش پایگاه خبری نقدینه، پخش زنده مراسم قرعه‌کشی نخستین جشنواره جهش باشگاه مشتریان بانک ایران‌زمین از صفحه رسمی بانک در اینستاگرام نیز قابل‌مشاهده بود.اسفندماه سال ٩٤ مصادف با پنجمین سالگرد تاسیس بانک ایران زمین از پروژه باشگاه مشتریان که توسط گروه نرم‌افزاری بانک اجرا و تست شده بود، رونمایی شد.
 • ویژه برنامه بانک ملی ایران برای «جوانه‌ها» در هفته جهانی پول

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با فرارسیدن هفته جهانی پول، گروه آینده‌سازان بانک ملی ایران و موزه این بانک، ویژه برنامه‌ای را برای مخاطبان کودک و نوجوان برگزار کردند.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، طی این هفته برای دانش‌آموزان ۸ تا ۱۴ ساله به منظور آشنایی با مهارت‌های اقتصادی، مفهوم پس‌انداز و نیز شناختن سکه و پول و کاربرد آنها، چند برنامه آموزشی برگزار شد.این دانش‌آموزان همچنین با حضور در محوطه ادارات مرکزی بانک ملی ایران از نزدیک با فعالیت این بخش‌ها آشنا شدند.
 • پرداخت ۵۳۰ میلیارد ریال به خسارت‌دیدگان حوادث رانندگی

  گروه بنگاه‌ها: صندوق تامین خسارت بدنی کشور، در آستانه نوروز ۹۷ و در اجرای ماموریت‌های محوله قانونی به این نهاد عمومی، جباری مدیرعامل صندوق و هیات همراه به استان اصفهان سفر کرد. مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی گفت: از ابتدای سال ۹۶ با همکاری ستاد دیه، تاکنون مبلغ ۵۳۰ میلیارد ریال برای زیان‌دیدگان حوادث رانندگی در استان اصفهان پرداخت شده و تعداد ۶۰۰ نفر مقصران حوادث رانندگی با دریافت تسهیلات یا از زندان آزاد شدند یا از زندانی شدن آنها جلوگیری شده است.وی افزود: باقیمانده زندانیان مشمول خدمات صندوق تامین خسارت بدنی تا قبل از تحویل سال نو به خانواده‌های خود ملحق می‌شوند.این اولین بار است که در صندوق تامین خسارت‌های بدنی با این رویه جدید در جهت حبس‌زدایی و کاهش زندانیان مشمول خدمات صندوق، در سفر‌های استانی با حضور در زندان‌ها به‌سرعت پرونده‌ها تشکیل و پیگیری می‌شود.
 • پرداخت ۶ میلیارد ریال به زیان‌‌دیده کرمانشاهی

  گروه بنگاه‌ها: سرپرستی بیمه ‌کوثر استان کرمانشاه در پی حادثه رانندگی، ۶ میلیارد و ۱۲۸میلیون ریال به یک زیان‌‌دیده پرداخت کرد.به‌گزارش روابط‌عمومی و اعلام مدیر سرپرستی بیمه کوثر استان کرمانشاه، در پی این حادثه یکی از سرنشینان قطع نخاع و با توجه به تعدد دیات مبلغ یادشده به زیان‌دیده پرداخت شد.
 • برگزاری قرعه‌کشی طرح بیمه دانا

  گروه بنگاه‌ها: اولین دوره قرعه‌کشی طرح «دانایی جایزه دارد» بیمه دانا در سالن اجتماعات ساختمان سعدی این شرکت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، در این مراسم که با حضور مسوولان این شرکت بیمه‌ای و مقامات ناظر سازمان صدا و سیما، مدیر روابط عمومی و نماینده حراست با اجرای مزدک میرزایی کارشناس و گزارشگر فوتبال برگزار شد، قرعه‌کشی به وسیله گوی و چرخ گردون (اعداد گام) انجام و پنج برنده خوش شانس دریافت‌کننده ۵۰ میلیون ریال کمک هزینه سفر به جام جهانی روسیه انتخاب شدند.
 • سهم مسوولیت‌های اجتماعی بیمه ایران در مدل توانگری فعلی نادیده گرفته شد

  گروه بنگاه‌ها: اصولا نمی‌توان تنها شرکت بیمه دولتی کشور را که تکالیف اجباری متاثر از قانون دارد را یک شرکت بیمه خصوصی تابع یک فرمول ثابت دانست.به گزارش روابط‌عمومی بیمه ایران، محمد زاهدنیا، معاون فنی بیمه ایران با بیان اینکه جبران یک پرتفوی ۱۵درصدی از کل سهم شرکت کار بسیار دشواری است، گفت: تامین و جبران این میزان حق بیمه و جذب و جایگزینی ریسک‌های مطلوب به جای پرتفویی که حق بیمه آن دریافت نشده و در مقابل تقریبا عمده خسارت‌های آن پرداخت شده و فقط مرهون تلاش و همت کارکنان و شبکه فروش این شرکت است.
 • پیش‌بینی سیف از تورم ۹۷

  رئیس کل بانک مرکزی گفت: با حفظ انضباط پولی و مالی دولت، در سال آینده هم تورم تک رقمی خواهیم داشت.به گزارش «ایسنا» ولی‌الله سیف در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال جاری در جمع خبرنگاران درباره اقدام بانک مرکزی در تحقق شعار سال اظهار کرد: دولت در ایجاد اشتغال دستاوردهای خوبی داشته است. در زمینه تولید هم دولت و نظام بانکی به همراه سایر دستگاه‌ها دستاوردهای خوبی داشته است. اقدام نظام بانکی درحمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط و بردن تولید در اقصی نقاط کشور تاثیر مهمی در رشد اقتصادی کشور داشته است.سیف با اظهار خوشحالی از تداوم تورم تک رقمی تصریح کرد: تورم تک رقمی در سال ۱۳۹۵ به دست آمد. در سال ۱۳۹۶ حفظ شد و با حفظ انضباط پولی و مالی دولت، در سال آینده هم تورم تک رقمی خواهیم داشت.
 • ابهام در روند آتی طلا

  بر اساس ارزیابی هفتگی پایگاه اینترنتی کیتکو (Kitco News) از نظر سرمایه‌گذاران خرد و تحلیلگران حرفه‌ای، روند قیمتی طلا در میا‌ن‌مدت مبهم است. پیش‌بینی هفته گذشته این پایگاه با ثبت انتظار کاهشی هر دو گروه انجام شده بود که در نهایت با تضعیف نزدیک به ۷دهم درصدی اونس به حقیقت پیوست؛ اما تحلیلگران وال‌استریت و خرده‌فروشان مین‌استریت اتفاق نظر هفته گذشته را در پیش‌بینی اخیر ارائه نداده‌اند.
 • سرمایه‌گذاری ناخواسته مردم در پروژه‌های شهری

  فرهاد خزائلی
  به‌طور قطع همه افراد جامعه در طول زندگی با صحنه‌ای از تخریب مسیر عبور و مرور از سوی سازمان‌های ارائه دهنده خدمات شهری مواجه شده‌اند. گاهی این تخریب‌ها برای تعمیرات و گاهی برای اجرای یک پروژه خاص مانند مترو انجام شده است. زمانی که یک پروژه تعریف می‌شود، قبل از شروع، برآوردی از هزینه‌های احتمالی تعیین می‌شود. این برآورد شامل هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم است.
 • شکست دلار از رقبا

  دنیای اقتصاد: نام شاخص دلار در پرونده بازدهی مثبت بازارهای جهانی سال ۹۶ به چشم نمی‌خورد. شاخص دلار به‌دلیل نااطمینانی‌های سیاسی-اقتصادی حاکم بر اتمسفر کاخ سفید در این سال نزدیک به ۱۰ درصد تضعیف شد. سایر ارزهای رایج دنیا از جمله پوند، یورو و ین برخلاف دلار بازدهی قابل توجهی از خود ارائه داده‌اند. نرخ برابری یورو به دلار ظرف ۱۲ ماه گذشته بیش از ۱۴ درصد رشد داشته است.
 • افزایش ۵ درصدی قیمت سهام بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: سهام بانک صادرات ایران در دومین روز کاری معاملات بازار سهام پس از بازگشایی «وبصادر»، با کسب بیشترین درصد افزایش قیمت در بین نماد ناشران بورسی روبه‌رو شد.
 • اعلام شعب کشیک بانک تجارت در نوروز

  گروه بنگاه‌ها: شعب منتخب بانک تجارت در ایام عید نوروز به مشتریان خدمت‌رسانی می‌کنند. به گزارش روابط عمومی ‌بانک تجارت، به منظور رفاه حال هموطنان گرامی ‌۱۸۵ شعبه منتخب این بانک در روزهای دوم و چهارم فروردین‌ماه سال ۹۷ از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ آماده خدمت‌رسانی هستند. بنابراین گزارش مشتریان می‌توانند برای آگاهی از اسامی شعب کشیک عید نوروز به سایت اینترنتی بانک مراجعه کنند.
 • اختصاص هزینه چاپ سررسید بانک کارآفرین به زلزله‌زدگان غرب کشور

  گروه بنگاه‌ها: بانک کارآفرین در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی خود، هزینه چاپ سررسید سال جاری این بانک را برای کمک به هموطنان آسیب‌دیده از زلزله‌زدگان غرب کشور اختصاص داد.به گزارش روابط عمومی ‌بانک کارآفرین، این بانک در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود، هزینه چاپ سررسید سال ۱۳۹۷ را به احداث مدرسه در مناطق زلزله‌زده غرب کشور اختصاص داد. روابط عمومی ‌بانک کارآفرین با تبریک فرارسیدن سال نو، از همراهی تمامی‌ سهامداران و مشتریان که در اجرای این کار انسان‌دوستانه همگام بانک کارآفرین بودند، قدردانی کرد.
 • اهدای ۱۰۱ هزار جفت کفش به ‌دانش‌آموزان مناطق محروم از سوی بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: محمود رشیدی، مدیر امور پشتیبانی، علی‌اکبر صابریان مدیرکل روابط عمومی و امیر اسمعیلی، مدیرکل تدارکات بانک ملت از بخش‌های مختلف گروه صنعتی طلوع پیام ایرانیان تولید‌کننده محصولات پاما بازدید و از نزدیک روند آماده‌سازی سفارش کفش‌های اهدایی این بانک به ‌دانش‌آموزان مناطق محروم کشور را بررسی کردند.
 • سقف برداشت از خودپردازهای بانک مهر اقتصاد افزایش یافت

  گروه بنگاه‌ها: در تعطیلات سال نو، سقف مبلغ برداشت روزانه وجه نقد از دستگاه‌های خودپرداز بانک مهر اقتصاد از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت. در راستای آسایش هموطنان در روزهای پایانی سال و ایام نوروز سقف برداشت روزانه وجه نقد برای کارت‌های بانک مهر اقتصاد از طریق دستگاه‌های خودپرداز این بانک افزایش یافت.براساس این گزارش از ۲۵ اسفندماه سال ۹۶ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، برداشت وجه نقد تا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان از طریق دستگاه‌های خودپرداز این بانک امکان‌پذیر است.

بیشتر