آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۷۴

 • محیط تکثیر موسسات غیرمجاز

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام بانک مرکزی موسسات پولی غیرمجاز را دنباله شرکت‌های مضاربه‌ای در دهه ۶۰ توصیف می‌کند. او در گفت‌وگویی با معرفی عوامل موثر در تکثیر مهمان‌های ناخوانده بازار پول گفت: نیمه دوم دهه ۸۰ برهه‌ای کلیدی در رشد قارچ‌گونه این‌گونه موسسات بوده است. اکبر کمیجانی با تشریح فرآیند ساماندهی این موسسات احتمال رشد و شکل‌گیری مجدد موسسات غیرمجاز را در صورت غفلت از عوامل ایجادکننده تایید کرد. به گفته او، بانک مرکزی تلاش دارد با اتکا به تجربه ساماندهی کامل این موسسات، از طریق «پایش و نظارت دقیق در بازار پول»، «استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود» و همراهی سایر نهادهای ذی‌ربط این احتمال را به کمترین میزان تقلیل دهد. قائم‌مقام بانک مرکزی حلقه مفقوده اثرگذاری بالای سیاست‌های پولی را «استقلال مقام ناظر پولی در سیاست‌گذاری» دانست. به باور او، تعدد نهادهای قانون‌گذار و ارائه‌دهنده مجوز به موسسات مالی غیرمجاز، سنگ بنای شکل‌گیری و رشد این موسسات بوده که با ایجاد اختلال در سیاست‌گذاری پولی، آثار و پیامدهای جبران‌ناپذیری بر پیکره اقتصاد کشور وارد ساخته است. کمیجانی عوامل اصلی بازدارنده گسترش موسسات غیرمجاز را سه ضلعی «جلوگیری از ورود نهادهای غیرمرتبط به این عرصه»، «افزایش استقلال مقام ناظر پولی» و همراهی نهادهای قضایی و انتظامی» دانست.
 • سیگنال ارزی به سیاست‌گذار

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه قیمت دلار یک کانال دیگر پایین‌تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۴۹۰ تومان وارد شد. با این حال همان‌طور که بارها تاکید شده است سیاست‌گذار بهتر است به جای تعقیب سیاست کاهش قیمت و شکست پیاپی سطوح حمایتی، سیاست «ثبات» را در بازار پی بگیرد. هم‌اکنون بازار ارز در وضعیتی قرار گرفته است که قیمت‌های غیررسمی و قیمت صرافی‌های منتخب از هم فاصله گرفته‌اند؛ به‌طوری‌که اگر گسست یا تکانه‌ای در بازار رخ می‌دهد، می‌توان بار دیگر شاهد حرکت‌های نوسانی بود.
 • تعلیق ایران از لیست سیاه «FATF» تمدید شد

  گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF، تعلیق ایران از زمره کشورهای اقدامات متقابل را تا ۴ ماه دیگر تمدید کرد. در بیانیه FATF از ایران خواسته شده است تا ژوئن، برنامه عملی را به‌طور کامل پیاده‌سازی کند. تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به شکل کامل، پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و اطمینان از نظام شناسایی مشتری از جمله کارهایی است که ایران باید در فرصت باقیمانده به نحو مطلوب انجام دهد.
 • عرضه اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصدی در بانک انصار

  گروه بنگاه‌ها: بانک انصار با مجوز صادره از سوی بانک مرکزی، اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ریالی منتشر می‌کند. به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات بانک انصار، این اوراق یکساله، با سود ۲۰ درصد سالانه و معاف از مالیات است و سود آن به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود. نرخ بازخرید این اوراق نیز ۱۴ درصد سالانه خواهد بود. براساس این گزارش، هموطنان می‌توانند برای بهره‌مندی از این فرصت سرمایه‌گذاری، از امروز (شنبه ۵ اسفند) تا یک هفته دیگر به شعب بانک انصار در سراسر کشور مراجعه یا برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز خدمات مشتریان تماس بگیرند.
 • ساخت مجهز‌ترین بیمارستان تخصصی منطقه لواسانات با حمایت بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: بیمارستان تخصصی «مهرآیین» به‌عنوان مجهزترین بیمارستان تخصصی منطقه لواسانات و رودبار قصران، با حمایت بانک آینده به‌ بهره‌برداری رسید.به گزارش روابط عمومی این بانک،در راستای تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت و نیز ایفای مسوولیت اجتماعی، بانک آینده نسبت به تامین اعتبار پروژه ساخت بیمارستان مذکور اقدام کرد.
 • اهدای تندیس سیمین جایزه ملی مدیریت مالی به بانک شهر

  گروه بنگاه‌ها: تندیس سیمین هشتمین دوره برگزاری جایزه ملی مدیریت مالی به بانک شهر اختصاص یافت. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، در هشتمین دوره برگزاری جایزه ملی مدیریت مالی که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی و با حضور مشاور رئیس‌جمهور، جمعی از مدیران کشوری، مدیران شرکت‌ها و استادان دانشگاه‌ها برگزار شد، بانک شهر با توجه به اقدامات سازنده خود در حوزه مدیریت مالی، بانکداری الکترونیک و...، موفق به کسب تندیس سیمین این دوره شد.
 • پیش‌فروش قطعی بیش از ۹۶ هزار قطعه سکه در بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: تا اواسط هفته گذشته در مجموع بیش از ۹۶ هزار قطعه سکه به‌صورت قطعی با روش جدید در واحدهای بانک ملی ایران پیش‌فروش شد.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، براساس بخشنامه بانک مرکزی، پیش‌فروش سکه تمام بهار آزادی با روش جدید برای سررسید شش ماهه به نرخ ۱۴ میلیون ریال و برای سررسید یک ساله به نرخ ۱۳ میلیون ریال از روز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه در ۱۱۳۱ شعبه منتخب بانک آغاز شد.حراج سکه در بانک کارگشایی نیز طبق روال سابق در روزهای زوج ادامه دارد؛ به‌طوری‌که تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار قطعه سکه در این واحد به‌صورت نقدی فروخته شده است.
 • دریافت جایزه ملی مدیریت مالی ایران ازسوی بیمه نوین

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با یازدهمین کنفرانس حسابداران و مدیران مالی و هشتمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران، بیمه نوین لوح تقدیرنامه را به‌دلیل شفافیت مالی صورت‌های مالی خود در سه سال گذشته از آن خود کرد.به گزارش روابط عمومی بیمه نوین، شرکت بیمه نوین که برای نخستین بار در این رویداد ملی حضور یافته بود، لوح تقدیرنامه را کسب و شقایق دیلمی پور، مدیرمالی شرکت این جایزه را دریافت کرد.جایزه ملی مدیریت مالی ایران از سال ۱۳۸۹ به‌عنوان یکی از رویدادهای ملی در بسترسازی بهبود و ارتقای سطح مدیریت مالی و اقتصادی در شرکت‌ها و سازمان‌های حاضر برگزار می‌شود و ۳۲ معیار در صورت‌های مالی حسابرسی شده به همراه گزارش حسابرسی، ارائه گزارش عملکرد بودجه و بودجه انعطاف‌پذیر برای سال‌جاری و پیش‌بینی آن برای سال آینده، میزان تاثیرگذاری استراتژی‌های مالی در دستیابی به اهداف کلان سازمان و تکمیل اظهارنامه حضور در جایزه مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد.
 • درخشش بیمه ملت در هشتمین اجلاس مدیران آیتک

  گروه بنگاه‌ها: بیمه ملت در هشتمین اجلاس سراسری مدیران آیتِک، موفق به کسب استاندارد بین‌المللی اتحادیه اروپا و دریافت ۳ نشان ملی شد.به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، در این اجلاس که با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و جمعی از مدیران برتر بنگاه‌های اقتصادی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، بیمه ملت حائز شرایط دریافت نشان زرین نبوغ و مدیریت در صنعت بیمه، نشان ملی برترین پاسخ‌گویی و مسوولیت‌پذیری در صنعت بیمه، نشان طلایی برترین روابط عمومی خلاق، توانمند و توسعه محور در صنعت بیمه و همچنین، استاندارد و جایزه بین‌المللی دسترسی آسان و کیفیت خدمات بیمه‌ای (EQA-Insurance Awards ۲۰۱۷) از سوی اتحادیه اروپا شناخته شد.
 • پرداخت بیش از ۶ میلیارد ریال خسارت به زیان‌‌دیدگان کردستانی

  گروه بنگاه‌ها: سرپرستی بیمه‌ کوثر استان کردستان در پی حادثه رانندگی ۶ میلیارد و ۱۶۳ میلیون ریال به زیان‌‌دیدگان پرداخت کرد.به گزارش ریسک‌نیوز، براساس اعلام مدیر سرپرستی بیمه‌کوثر استان کرمانشاه؛ در این حادثه یک نفر فوت کرد و سه نفر به شدت آسیب دیدند. با توجه به بررسی‌های به‌عمل آمده از مراجع ذی‌ربط استان و تعدد دیات و نیز در راستای کاهش دغدغه خانواده‌های ذی‌نفعان این مبلغ در اسرع‌وقت پرداخت شد.
 • تکذیب مصاحبه جعلی با مدیر روابط‌عمومی موسسه اعتباری نور

  گروه بنگاه‌ها: روابط‌عمومی موسسه اعتباری نور در پی انتشار خبری به نقل از مدیر روابط‌عمومی این موسسه در تاریخ دوم اسفندماه جاری اعلام کرد اساس این خبر جعلی است و این مدیریت تاکنون هیچ مصاحبه‌ای با رسانه‌ها اعم از مکتوب و فضای مجازی نداشته است.روابط‌عمومی این موسسه ضمن تکذیب ورد هرگونه مصاحبه منتشر شده دربرخی رسانه‌ها، بر پیگیری قضایی و شکایت از رسانه منتشر‌کننده خبر بی‌پایه و اساس تاکید کرد.بر این اساس روابط‌عمومی موسسه اعتباری نور از ناشران این‌گونه اخبار به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکایت می‌کند.براساس این گزارش، در خبر منتشر شده آمار و ارقامی به نقل از مدیر روابط‌عمومی موسسه منتشر شده که صحت نداشته است.
 • فواید برجام برای بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: موفقیت‌های این بانک حاصل همدلی، همفکری و کارگروهی همه همکاران است.
 • تفاهم شرکت‌های بیمه روی «کاویس» در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: ادامه کار کنسرسیوم بیمه خودروهای صفر کیلومتر در سال ۹۷ و همچنین ادامه همکاری با خودروسازان در این چارچوب مورد تاکید اعضای سندیکا قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران، طی آخرین جلسه شورای عمومی سندیکا درخصوص بیمه خودروهای صفرکیلومتر بحث و تبادل‌نظر شد و جهت نحوه همکاری با ایران‌خودرو و سایپا در ماه پایانی سال‌جاری و سال آینده تصمیماتی اتخاذ شد.
 • آماده‌باش اروپـا علیه جنگ ارزی آمریکا

  دنیای اقتصاد: رئیس بانک مرکزی اروپا نسبت به تضعیف دلار واکنش داد. «ماریو دراگی» ورود ایالات‌متحده به «جنگ ارزی» را منجر به بروز عواقب منفی در ابعاد بین‌المللی توصیف کرد. افت شاخص دلار از سال ۲۰۱۷ با تقویت یورو همراه شده بود و این روند کماکان ادامه دارد. زمانی که «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا، دلار ضعیف را به سود اقتصاد این کشور معرفی کرد، بانک اروپا تنها به واکنش کلامی علیه این سیاست بسنده کرد.
 • بانک تجارت دومین شرکت برتر ایران در شاخص دارایی

  گروه بنگاه‌ها: در بیستمین دوره رتبه‌بندی و معرفی ۵۰۰ شرکت برتر، بانک تجارت جایگاه دومین شرکت برتر ایران در شاخص دارایی‌ها و رتبه سوم بالاترین میزان فروش بین بانک‌های کشور را به خود اختصاص داد.
 • رتبه ۲۰ بانک سامان در بین شرکت‌های برتر ایران

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در رتبه‌بندی ۱۰۰ شرکت برتر کشور در سال ۱۳۹۵، با ۵ پله صعود نسبت به سال گذشته، در جایگاه بیستمین شرکت برتر ایران قرار گرفت.
 • رونمایی از سامانه «مدیریت اشتهای ریسک» در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: سامانه مدیریت اشتهای ریسک بانک ملت با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی و مدیرعامل این بانک، به‌صورت رسمی رونمایی شد.

بیشتر