آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۵۵

 • تست سقف قیمت دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: بازیگران غیررسمی در معاملات پشت خطی، دلار را صعودی کردند تا واکنش بازارساز را تست کنند. نتیجه تلاش معامله‌گران آتی در معاملات ساعات انتهایی روز یکشنبه و ابتدای روز دوشنبه، صعود دلار به بالای مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان بود. دلیل این تحرکات غیربنیادی از سوی معامله‌گران کشف سقف مجاز قیمت دلار بود. در این شرایط، بازارساز با عرضه ارز، قیمت را به کانال ۴ هزار و ۵۰۰ بازگرداند. پیام بازارساز روشن بود؛ افزایش غیر‌بنیادی ارز مورد حمایت سیاست‌گذار نیست و واکنش صریح او را به دنبال دارد.
 • تغییر چهره نقدینگی

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی در آبان ماه نشان می‌دهد که چهره نقدینگی تغییر کرده است. مطابق آمارهای بانک مرکزی، در سه ماه منتهی به آبان سال جاری رشد پول ۳ درصد بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۵/ ۱ درصد گزارش شده است. نقدینگی از دو جزء اصلی پول و شبه پول تشکیل می‌شود. در تقسیم‌بندی‌های اقتصادی، پول معادل اسکناس، مسکوک و سپرده‌های جاری و شبه‌پول معادل سپرده‌های مدت‌دار بانکی است. در سه ماه منتهی به آبان سال جاری رشد شبه‌پول ۴/ ۴ درصد گزارش شده این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل رشد شبه‌پول ۳/ ۶ درصد گزارش شده بود. اما آمار ماهانه آبان‌ماه قابل تامل‌تر است. در این ماه، ۱/ ۴ درصد به میزان پول افزوده شده درحالی‌که به میزان شبه‌پول، فقط ۲/ ۱ درصد اضافه شده است. شبه‌پول را می‌توان پناهگاه پول در اقتصاد نامید؛ زیرا رشد این جزء نقدینگی، باعث می‌شود که منابع بانک‌ها تجهیز شود و اثر کمتری در رشد نرخ تورم داشته باشد؛ اما رشد پول، حرکت نقدینگی به سمت کمین‌گاه است. در این شرایط افزایش قیمت در یکی از بازارهای کالایی می‌تواند علامتی برای خروج از کمین‌گاه باشد. به نظر می‌رسد با توجه به تغییر چهره نقدینگی و احتمال تداوم این روند در ماه‌های بعد، سیاست‌گذار پولی باید بسته جامعی برای آرایش جدید نقدینگی طراحی کند.
 • نزول طلا با پیشروی موقت دلار!

  دنیای اقتصاد: دلار پس از ۶ هفته نزول، اولین روز هفته جدید را افزایشی کلید زد. شاخص دلار پس از آنکه یک هفته در کف ۳ساله بود، به عدد ۵/ ۸۹ واحدی صعود کرد. رشد این شاخص منجر به کاهش قیمت طلای جهانی شد و هر اونس را تا ساعت ۸ بعدازظهر دیروز به قیمت ۱۳۳۸ دلار رساند. برخی از کارشناسان، فراز و فرودهای هیجانی فلز زرد در هفته گذشته را عامل اصلی تعدیل قیمت آن می‌دانند. برخی دیگر، افزایش نرخ بازدهی اوراق بلندمدت خزانه آمریکا و رسیدن این بازدهی به ۷۱/ ۲ درصد را دلیل اصلی تقویت شاخص دلار می‌دانند. بازدهی اوراق ۱۰ساله از سال ۲۰۱۴ تاکنون، به ۷/ ۲ درصد نرسیده بود و این رکورد تازه، بازارها را تحت تاثیر قرار داد. با اینکه پیش‌بینی‌های افزایش برای فلز زرد کمتر گزارش شدند؛ اما برخی افت‌های ناگهانی را زمینه‌ساز رشد در روزهای آتی قلمداد می‌کنند. به‌رغم تمام رویکردهای موجود، آنچه روند دلار و طلا در این هفته را شکل خواهد داد، چشم‌انداز کمیته بازار آزاد آمریکا از تغییرات نرخ بهره هدف صندوق فدرال است.
 • افزایش درآمد کارمزد خدمات ارزی در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: آمار فعالیت‌های ارزی شبکه بانک صادرات ایران از سال ١٣٩٢ تا پایان آذر ماه سال ٩٦ نشان می‌دهد سودآوری این بانک در بخش درآمد‌های کارمزدی از محل ارائه خدمات متنوع ارزی به مشتریان داخل و خارج از کشور همچنان مسیر افزایشی خود را حفظ کرده است؛ به نحوی که نسبت به سال ٩٢، جمع کل کارمزد‌های دریافت‌شده در سال ٩٣ قریب به ٤٨ درصد، سال ٩٤ بیش از ٧٧ درصد و سال ٩٥ بیش از ٢٣ درصد افزایش را ثبت کرده است.
 • قدردانی از طراحی سامانه خانه پارسیان در جشنواره ملی نوآوری

  گروه بنگاه‌ها: در دومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایران، سامانه خانه پارسیان بانک پارسیان از میان ۱۶ محصول برترایرانی معرفی شده، مورد تقدیر ویژه کمیته ارزیابی تخصصی قرار گرفت. به گزارش روابط‌عمومی بانک پارسیان، این سامانه خدمتی نوین و هوشمند در صنعت بانکداری کشور بوده که از آن برای فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی خدمات الکترونیک بهره‌برداری می‌شود. از امکانات این سامانه فعال‌سازی و دریافت رمز ورود و رمزدوم درگاه‌های غیرحضوری و غیرفعال‌سازی آنها، فعال‌سازی رمز یک بار مصرف با بهره‌برداری از تارنمای بانک و بدون نیاز به مراجعه به شعبه است که با تکیه بر امنیت بسیاربالا و تکنولوژی هوشمندانه آن، آسودگی خاطر مشتریان و کاهش رفت و آمدهای غیرضروری را به همراه خواهد داشت.
 • خدمات کارت هوشمند تسهیلات‌ بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن از ابتدای امسال تا پایان فصل پاییز حدود ۷۵۶ هزار کارت هوشمند برای تسهیلات‌‌گیرندگان و سپرده‌گذاران متقاضی دریافت تسهیلات صادر کرده است.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا-بانک مسکن برای تسهیل ارائه خدمات به مشتریانی که از انواع تسهیلات این بانک استفاده می‌کنند و یا در مرحله سپرده‌گذاری هستند و در آینده از تسهیلات برخوردار می‌شوند، کارت الکترونیک هوشمند صادر می‌کند که به واسطه آن بازپرداخت اقساط به سادگی و از طریق عملیات «کارت به کارت» از کارت سایر بانک‌ها نیز فراهم باشد. همچنین برابر آخرین آمار از دستگاه‌های راه‌اندازی شده در شعب بانک مسکن، در حال حاضر شمار دستگاه‌های پوز فروشگاهی در کشور با ۲۳ درصد رشد نسبت به پایان سال ۹۵، در پایان پاییز امسال به ۷۴ هزار و ۳۰۰ دستگاه افزایش یافته است.
 • تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی فرشتگان

  گروه بنگاه‌ها: تا پایان دی ماه، ۹۸درصد از سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان از محل خط اعتباری بانک مرکزی، بیش از ۳۷ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال دریافت کردند.به گزارش روابط عمومی موسسه کاسپین، از مجموع ۳۹۷ هزار و ۶۴۷ نفر از سپرده‌گذارانی که یکصدمیلیون ریال یا کمتر در این تعاونی سپرده داشتند، ۳۹۱ هزار و ۳۲۸ نفر با مراجعه به ۱۲۰ شعبه موسسه کاسپین، موفق به دریافت ۹۹۲ میلیارد ریال از محل خط اعتباری مذکور شده و بدین ترتیب در این گروه ۴/ ۹۸ درصد افراد تعیین تکلیف شده‌اند.
 • رشد فعالیت‌های ارزی بانک سپه در هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیر شعب منطقه هرمزگان با اشاره به رشد چشمگیر فعالیت‌های ارزی بانک سپه طی٩ماهه سال جاری، از پرداخت ٢٢١ میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط در استان از طرف این بانک خبر داد. بابک جاویدی ادامه داد: با رفع تحریم‌ها و شروع به کار شعب خارجی، بانک سپه با برنامه‌ریزی و اقدامات لازم زمینه حضور قدرتمندانه مجدد خود در حوزه فعالیت‌های ارزی در عرصه بین‌المللی را فراهم کرد.
 • آغاز سومین مرحله فروش گواهی سپرده بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: در ادامه اجرای موفق دو مرحله فروش قبلی در آذرماه و دی ماه سال جاری، سومین مرحله از فروش گواهی سپرده سرمایه‌گذاری (عام) بانک آینده آغاز شد.عرضه این اوراق با نرخ سود علی‌الحساب ۱۶ درصد سالانه، از روز دوشنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ شروع شده و تا ۱۵ بهمن‎ماه به مدت ۶ روز کاری ادامه خواهد داشت. این گواهی‎ها قابل انتقال به غیر و معاف از مالیات بوده و معاملات ثانویه آن از طریق بورس و فرابورس نیز امکان‌پذیر است. پرداخت سود این گواهی‌ها از طرف بانک آینده، به‌صورت ماهانه صورت می‎پذیرد.
 • دسترسی به فرم‌های بانکی در رفاه

  گروه بنگاه‌ها: آخرین نمونه قراردادهای تسهیلات که به تایید بانک مرکزی رسیده است، در وب‌سایت بانک رفاه قرار گرفت. یکنواخت‌سازی فرم عقود تسهیلات بانکی با هدف آشنایی مشتریان با حقوق خود و مشتری‌مداری، از مدت‌ها قبل در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و بانک رفاه نیز همانند سایر بانک‌ها، نمونه قراردادهای تسهیلات را برای دسترسی مشتریان و علاقه‌مندان در وب‌سایت این بانک قرار داده است.
 • رشد ۲۰ درصدی حق بیمه‌ها در ۹ ماه امسال

  ایرنا: رئیس کل بیمه مرکزی از رشد ۲۰ درصدی حق بیمه در ۹ ماه امسال خبر داد و در عین حال گفت: میزان پرداخت خسارت در همین مدت رشد ۲۳ درصدی را تجربه کرده است.به گزارش «ایرنا» عبدالناصر همتی روز گذشته در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت بیمه در سال جاری و به مناسبت دهه مبارک فجر اظهار کرد: صنعت بیمه با سرعت و استقبال خوبی که مردم از این صنعت کرده‌اند، رشد مناسب و دائم خود را ادامه می‌دهد.

بیشتر