آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۵۴

 • مانع ارزی شیوع بیماری هلندی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر، باعث شده نسبت شاخص اقلام قابل تجارت به اقلام غیر قابل تجارت به بیشتر از یک در آخرین ماه پاییز افزایش یابد. این در حالی است که در ماه قبل، این نسبت کمتر از یک بود. این نسبت یکی از حسگرهای بروز بیماری هلندی در اقتصاد است. بر این اساس در زمان ثابت نگه داشتن نرخ اسمی ارز به دلیل واردات بی‌رویه، سطح قیمتی اقلام قابل تجارت کنترل می‌شود، اما نرخ تورم اقلام غیرقابل تجارت روند صعودی به خود می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود نسبت شاخص اقلام قابل تجارت به غیر قابل تجارت نزولی باشد، اما آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر تعدیل ارزی صورت گرفته مانع شیوع بیماری هلندی به پیکره اقتصاد کشور شده است. البته به گفته کارشناسان، باید در کنار سیاست‌های مناسب ارزی شرایط برای بهبود تولید برای عرضه کالاهای وارداتی مهیا شود.
 • ۳ خبر ارزی سیف

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه، رئیس کل بانک مرکزی ۳ پیغام مهم به بازار ارز داد. در روزی که قیمت دلار پس از ۴ روز کاهش متوالی، افزایش قیمت را تجربه کرد، اولین پیغام رئیس کل اهمیت بیشتری داشت. روز گذشته، ولی‌الله سیف در حاشیه مراسم پنجاه‌سالگی بازار سرمایه ایران در جمع خبرنگاران وعده داد، کاهش نرخ ارز در بازار ادامه خواهد یافت.
 • افزایش شکاف تورم تولید و مصرف

  دنیای اقتصاد: گزارش بانک مرکزی از تورم تولید‌کننده در دی ماه حاکی از تورم ماهانه ۱/ ۱ درصدی است. این در حالی است که تورم مصرف‌کننده در دی ماه ۴/ ۰ درصد بوده است. از سوی دیگر شکاف بین تورم نقطه به نقطه تولید‌کننده و مصرف‌کننده در دی ماه به مثبت ۲/ ۱ درصد رسیده است. این در حالی است که این شکاف در آذر ماه ۷/ ۰ درصد بوده که کمترین مقدار این شکاف در ۶ ماه گذشته بوده است.
 • راهبرد کارآمد دولت در ساماندهی بازار غیر متشکل پولی

  محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران
  سخنان رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی زنده با مردم درباره موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و صندوق‌ها از جهات مختلفی قابل تامل است.
 • پیشنهاد افزایش سرمایه بیمه دانا در مراحل پایانی اخذ مجوز

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال پیشنهاد افزایش سرمایه بیمه دانا در سال جاری به سازمان بورس و اوراق بهادار، افزایش سرمایه این شرکت در مراحل پایانی اخذ مجوز است.به گزارش «تاوان گذار» پس از ارائه گزارش توجیهی هیات مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۱۰۲۰میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰۰میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران به منظور ارائه به مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، شنیده‌ها حاکی از آن است که مجوز افزایش سرمایه بیمه دانا مراحل پایانی خود را طی می‌کند.
 • دستگاه خودبانک (ITM) محصول برتر ایرانی در سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: دستگاه صدور مکانیزه سیمکارت (ISTM)و دستگاه خود بانک (ITM) شرکت توسعه و نوآوری شهر(وابسته به بانک شهر) به‌عنوان محصولات برتر ایرانی در دومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی معرفی شدند.
 • ارائه مشاوره بیمه‌ای در نمایشگاه انرژی

  گروه بنگاه‌ها: غرفه بیمه آسیا در چهاردهمین نمایشگاه نفت و انرژی کیش، خدمات و مشاوره بیمه‌ای به بازدید‌کنندگان ارائه داد.به گزارش روابط عمومی بیمه آسیا، مدیران و کارشناسان فنی بیمه آسیا به ویژه در حوزه بیمه‌های مهندسی و انرژی، در غرفه اختصاصی این شرکت و در طول برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی، آماده ارائه خدمات و مشاوره بیمه‌ای بودند.بر اساس این گزارش، کاردگر مدیرعامل بیمه آسیا و هیات همراه با حضور در این نمایشگاه، میزبان برخی از شرکت‌های نفتی در غرفه بیمه آسیا بودند.
 • سکه جدید ۵۰۰ تومانی به بازار آمد

  با پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی سکه‌های ۵۰۰ تومانی طرح جدید ضرب و همزمان به پنجاه سالگی سازمان بورس رونمایی و به بازار عرضه شد.
 • خیز طلا برای فتح قله ۴ساله؟

  دنیای اقتصاد: برخی طلا را دارای پتانسیل شکستن رکورد ۴ساله می‌دانند. فلز زرد در هفته‌ای که گذشت، قیمت ۱۳۶۶ دلاری را لمس کرد؛ اما پس از آن وارد کانال اصلاح شد و تا ۱۳۵۰ دلار پایین آمد. با توجه به اینکه طلا تا آستانه رکوردشکنی پیش رفته بود، تداوم افت شاخص دلار می‌تواند طلا را از قیمت ۱۳۶۸ دلاری نیز عبور دهد. در این حین، رویکرد متناقض ترامپ و «منوچین» درباره دلار، طلا را با پیش‌بینی‌های افزایشی همراه کرده است. در حاشیه اجلاس داووس، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده دلار ضعیف را محرک مثبت اقتصادی خطاب کرد؛ اما پس از چند ساعت دونالد ترامپ موضع متفاوتی از خود بروز داد. ترامپ خواستار دلار قوی شد و تناقض رویکرد وی با استیون منوچین، بازار جهانی را با پارادوکس دلاری روبه‌رو کرد. کارشناسان، بروز این تناقض را عامل افزایشی برای فلز زرد تلقی می‌کنند. با این شرایط، طلا پتانسیل ثبت رکورد ۴ساله را خواهد داشت. هرچند برخی حمایت ترامپ از دلار را به ضرر فلز زرد تلقی می‌کنند؛ اما تمایل درونی رئیس‌جمهوری آمریکا به تضعیف دلار، شدت حمایت ترامپ از دلار را کمرنگ خواهد کرد. با این اوصاف، گزارش‌های مربوط به اشتغال ایالات متحده و چشم‌انداز کمیته بازار آزاد این کشور در هفته آتی و نرخ بازدهی اوراق ۱۰ساله، اهمیت زیادی پیدا خواهند کرد.
 • درخواست مدیر عامل ایران کیش برای پافشاری بر حذف «یواس اس دی»‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش با استقبال از ابلاغیه بانک مرکزی درخصوص بسته شدن بستر USSD گفت: امیدوارم بانک مرکزی براین تصمیم درست پافشاری کند.
 • طراحی نرم‌افزار سفارش اینترنتی دریافت سوخت

  گروه بنگاه‌ها: با مشارکت تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ) سفارش اینترنتی دریافت سوخت امکان‌پذیر شد.
 • «فان کارت» بانک صادرات محصول نوآورانه

  گروه بنگاه‌ها: در دومین «جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی» که با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، «فان‌کارت» بانک صادرات ایران بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و رأی هیات‌داوران، به‌عنوان محصول نوآورانه و برتر ایرانی شناخته شد.
 • مسوولیت‌پذیری بانک ایران زمین در برابر محیط زیست

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط عمومی بانک ایران‌زمین با اشاره به کمپین محیط زیستی این بانک با عنوان «همین یک زمین» گفت: رفع آلودگی هوا وظیفه یک ارگان یا سازمان نیست، بلکه موضوعی است که همه در مقابل آن مسوولیم و باید برای رفع آن تلاش کنیم.
 • مفسد بانکی روسیه دستگیر شد

  پلیس روسیه موفق به دستگیری یکی از بانکدارهای سابق این کشور شد که تقریبا ۹ میلیون دلار اختلاس کرده بود.
 • بزرگ‌ترین بانک آمریکا با ۴ هزار کارمند از بریتانیا خارج می‌شود

  مدیر عامل بانک جی پی مورگان چیس گفت: در صورتی که مذاکرات بریتانیا با اتحادیه اروپا منجر به توافق دوجانبه بر سر تجارت دو منطقه نشود، بیش از ۴ هزار نفر از کارمندان خود را از بریتانیا خارج می‌کنیم.به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، «جیمی دیمون» مدیر عامل جی پی مورگان چیس، بزرگترین بانک آمریکا به لحاظ دارایی در حاشیه نشست مجمع اقتصاد جهانی داووس گفت: اگر مذاکرات برگزیت منجر به انحراف از مسیر توافق تجارت و مقررات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا شود، جی پی مورگان بیش از ۴ هزار نفر از کارمندان خود را از بریتانیا خارج خواهد کرد.

بیشتر