آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۵۱

 • سکان پولی آمریکا در دست «پاول»

  دنیای اقتصاد: «جروم پاول» رسما شانزدهمین رئیس فدرال‌رزرو شد. سنا سه‌شنبه شب با ثبت ۸۵ رای موافق و تنها ۱۶ رای مخالف، صلاحیت پاول را برای تکیه بر کرسی مهم‌ترین بانک مرکزی دنیا تایید کرد. با توجه به پایان دوره ریاست «جنت یلن» در روز سوم ماه فوریه، پاول دوره ۴ ساله خود را کمتر از ۱۰‌روز دیگر آغاز خواهد کرد.
 • پاتک ارزی به سفته‌بازان

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، دلار با تغییر تاکتیک بازارساز یک کانال پایین‌تر رفت و به محدوده ۴ هزار و ۵۷۰ تومان قدم گذاشت. بازارساز با استراتژی کاهش فاصله نرخ ارز مداخله‌ای خود با معامله‌گران نقدی زمینه‌ساز کاهش ورود تقاضای کاذب به بازار شد؛ اتفاقی که معامله‌گران ارزی را غافلگیر کرد. در کنار این، به‌نظر می‌رسد سیاست‌گذار دو شیوه دیگر را برای مقابله با نوسان‌گیران برگزید. در مرحله اول، با کاهش نرخ فروش دلار به‌صورت جزئی و پله‌ای مانع از ایجاد جو هیجانی کاهشی در بازار شد. اقدام دیگر آن بود که تمام تقاضاهای بازار پاسخ داده شد تا نوسان‌گیران افزایشی نیز ناچار به عقب‌نشینی شوند. در کنار این سه موضوع، یک نشانه مثبت دیگر نیز در بازار وجود داشت و آن محدود ماندن فاصله نرخ دلار نقدی و فردایی بود. گرچه این مجموعه عوامل امید به ثبات در بازار ارز را افزایش داد، اما در مقابل علائم دیگری در بازار وجود دارد که نیاز به تامل و چاره‌اندیشی دارد. بالا ماندن نرخ حواله درهم، ادامه تقاضای برخی سرمایه‌گذاران و برخورد انتظامی با برخی دلالان نشانه‌هایی بودند که بر این امیدواری سایه انداخته‌اند. به گفته برخی از فعالان بازار این علائم متضاد می‌تواند دست‌اندازی در مسیر ثبات‌بخشی به بازار ارز باشد. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که سیاست‌گذار در کنار مدیریت بازار به عوامل ثبات‌ساز در سطح اقتصاد کلان نیز توجه داشته باشد.
 • انتقال حساب «سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها» به بانک مرکزی

  حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها با هدف تسریع در عملیات و فرآیند واریز یارانه‌ها، حذف واسطه‌های غیرضرور و افزایش کنترل بر جریانات نقدی حساب این سازمان به بانک مرکزی انتقال یافت.
 • بررسی تحولات بازار ارز در شورای پول و اعتبار

  شورای پول و اعتبار در جلسه سه‌شنبه شب خود مصوب کرد کمیته‌ای به‌منظور بررسی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی در کشور و اتخاذ تدابیر مناسب‌ به‌منظور ایجاد رونق در این واحدها در ایام پایانی سال و افزایش تولید تشکیل شود.
 • اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره موسسات غیرمجاز

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، درباره ساماندهی تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان و تعاونی‌های منحله افضل توس، وحدت و فرشتگان و با توجه به اطلاعیه‌های مندرج در تارنمای بانک‌های تجارت، آینده و موسسات اعتباری ملل و کاسپین مبنی‌بر فراخوان سپرده‌گذاران تشکیلات و تعاونی‌های فوق، به این وسیله به اطلاع می‌رساند برنامه‌های بازپرداخت اعلام شده روی تارنمای بانک‌ها و موسسه اعتباری عامل حداکثر تا پایان بهمن‌ماه سال‌جاری، قابل‌اجرا خواهد بود. از این رو ضروری است آن دسته از سپرده‌گذاران تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان و تعاونی‌های منحله افضل توس، وحدت و فرشتگان که تاکنون نسبت به تعیین تکلیف و دریافت سپرده‌های خود مطابق برنامه‌های اعلام شده قبلی اقدام نکرده‌اند، حداکثر تا پایان بهمن‌ماه سال جاری با همراه داشتن مدارک مربوطه به ترتیب به شعب تعیین شده بانک‌های تجارت، آینده و موسسات اعتباری ملل و کاسپین مراجعه کنند. درخصوص تعیین تکلیف سایر سپرده‌گذاران، مسوولان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان سران سه قوه با برگزاری جلسات هفتگی در حال پیگیری وضعیت تعاونی‌های منحله و دارایی‌ها هستند که نتایج آن متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 • راه‌اندازی بانک اطلاعاتی ارزیابی مدیران

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه بانک اطلاعات ارزیابی مدیران دولت ایجاد می‌شود، گفت: هدف از دوره «تربیت مدیران آینده» ایجاد نوعی الزام قانونی برای آن است که انتخاب مدیران در دستگاه‌های اجرایی سلیقه‌ای نباشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر