آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۴۲

 • سقف و کف قیمت در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: کنار گذاشتن احتیاط معامله‌گران زمینه ساز عبور دلار از مرز ۴ هزار و ۴۰۰ تومان شد. روز یکشنبه شاخص بازار ارز با ۳۳ تومان افزایش به قیمت ۴هزار و ۴۲۵ تومان رسید. به گفته فعالان، استارت افزایش دلار از ساعات انتهایی روز شنبه زده شد. در آن مقطع زمانی، دو نشانه متفاوت در بازار ظاهر شد که خبر از کنار رفتن احتیاط معامله‌گران می‌داد. اولین نشانه افزایش حجم معاملات و دومی، بالا رفتن قیمت دلار در معاملات فردایی سبزه میدان نسبت به قیمت نقدی بود. این موضوع موجب شد که در ساعات انتهایی روز شنبه، قیمت دلار از مرز ۴هزارو ۴۰۰ تومان عبور کند و روز یکشنبه با قیمت ۴ هزار و ۴۳۸ تومان آغاز به کار کند. آخرین بار پنج شنبه گذشته دلار در کانال ۴ هزار و ۴۰۰ تومان قرار داشت. برخی فعالان اعتقاد داشتند، رفتار بازیگران بازارساز در کنار رفتن احتیاط سایر معامله‌گران موثر بود، حال آنکه عده دیگری روند ابتدایی روز اول هفته را در شکل گیری این اتفاق موثر دانستند.
 • ورود ترامپ به جنگ ارزی؟

  دنیای‌اقتصاد: در اتمسفر سیاسی-اقتصادی آمریکا سه نشانه وجود دارد که تضعیف تعمدی ارزش دلار آغاز شده است. در واقع ترامپ و دولتمردانش ترجیح می‌دهند که اقتصاد آمریکا را با دلاری قوی اداره نکنند. اولین نشانه به تناقض سیاست پولی انقباضی توأم با کاهش ارزش دلار مربوط می‌شد. نشانه دوم از مشاهده میل به افزایش رقابت تجاری با کشورهایی که از تقویت ارزشان جلوگیری می‌کنند، پدید آمد. سومین نشانه نیز به افت ۱۰ درصدی ارزش دلار در سالی که همه چیز برای رشد آن آماده بود، مربوط می‌شود. کارشناسان و رسانه‌ها روند تضعیف دلار در سال ۲۰۱۷ را مشکوک می‌دانند. برخی کارشناسان معتقدند فشار سیاسی ترامپ برای تحقق وعده‌ کاهش کسری ترازنامه تجاری ایالات متحده ممکن است به بازخوانی پیمان تاریخی«پلازا» منجر شود. پیمانی که ارزش دلار آمریکا را در برابر ارزهای دیگر تنزل داد. در مجموع دو نگاه به اقدامات ترامپ وجود دارد؛ برخی از ناظران می‌گویند این روند با هدف جنگ ارزی با چین کلید خورده است؛ اما برخی دیگر معتقدند گرچه روند تضعیف دلار به مثابه ورود به جنگ ارزی است، اما هدف به‌جای رقابت با چین، عملی کردن وعده ترامپ برای جبران بخشی از کسری تراز تجاری است. سیاستی که با پول قوی ناهمخوان است.
 • لزوم اجرای استاندارد حسابداری IFRS در صنعت بیمه

  گروه بنگاه‌ها: با تلاش بیمه کوثر، چهارمین همایش مدیریت ریسک و بیمه با رویکرد ریسک‌های مالی روز گذشته برگزار شد.
 • اعلام زمان عرضه سهام بیمه‌های البرز، آسیا و امین

  گروه بنگاه‌ها: سازمان خصوصی‌سازی زمان واگذاری سهام البرز و آسیا را ۱۶ بهمن سال‌جاری اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی بیمه البرز، سازمان خصوصی‌سازی، ۱۶ بهمن، اقدام به واگذاری دو بلوک ۳۸/ ۱۷ و ۸۴/ ۱۸ درصدی بیمه البرز و آسیا در بورس می‌کند.بلوک البرز با سرمایه ۴۰۰ میلیارد تومانی و قیمت سهام ۱۰۳ تومانی هر سهم در تابلوی اصلی بازار اول معاملات حضور دارد و شامل بیش از ۶۹۴ میلیون و ۶۶۷ سهم است و به قیمت پایه هر سهم ۱۶۳ تومان و به ارزش ۵/ ۴۲ میلیارد تومان است.بلوک آسیا هم که با سرمایه ۲۳۰ میلیارد تومانی و قیمت سهام ۱۶۰ تومانی هر سهم در تابلوی فرعی حاضر است، مشتمل بر بیش از ۴۳۲ میلیون و ۴۰۲ هزار بوده که به قیمت پایه ۱۹۲تومانی هر سهم و ارزش ۲/ ۸۳ میلیارد تومانی، روانه میز فروش خواهد شد.زمان عرضه سهام دولتی بیمه اتکایی امین نیز در روز ۱۶ بهمن سال‌جاری اعلام شده است.
 • بیمه ایران مجتمع تخصصی بیمه‌های زندگی دایر کرد

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست حوزه معاونت فنی بیمه ایران با اشاره به صدور بیمه‌نامه زندگی «مان» در گذشته و اکنون توسط شبکه نمایندگی بیمه ایران، از دایر شدن نخستین مجتمع تخصصی بیمه‌های زندگی در کشور ازسوی این شرکت خبر داد.
 • برگزاری دوره آموزشی مدیریت جامع ریسک در بانک ایران زمین

  گروه بنگاه‌ها: دوره آموزشی مدیریت جامع ریسک با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان بانک ایران زمین به مدت پنج‌روز در واحد آموزش ستاد مرکزی این بانک برگزار شد.
 • پاسخ به ۳ ابهام در فاینانس

  هفته گذشته، قرارداد خط اعتباری خارجی بین بانک‌های ایرانی و موسسه دولتی ایتالیایی با نام Invitalia Global Investment به منظور تامین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی کشور امضا شد. این قرارداد، بزرگترین قراداد تامین مالی اروپایی بود. پس از انعقاد قرارداد با کشورهای هند، چین، کره‌جنوبی، دانمارک، اتریش و روسیه‌ در ماه‌های اخیر، ایتالیا هفتمین کشوری است که قرارداد فاینانس با آن منعقد شده است. با این قرارداد در مجموع رقم کل تسهیلات خارجی پس از برجام به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسیده است.
 • آشنایی با نحوه تولید و استفاده از بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی

  دنیای اقتصاد: کارگاه آموزشی با عنوان «آشنایی با نحوه تولید و استفاده از بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی» روز پنج‌شنبه ۲۸دی‌ماه ازسوی«دنیای اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • طلا به مرز ۱۳۵۰ دلاری می‌رسد؟

  دنیای اقتصاد: کارشناسان روند طلای جهانی در هفته آتی را با رشد پیش‌بینی کرده‌اند. آنها ضعف دلار آمریکا را نشانه‌ای از مهیا بودن شرایط برای صعود فلز زرد در نظر گرفته‌اند و احتمال ورود فلز گرانبها به مرز ۱۳۵۰ دلاری را بالا دانسته‌اند. هرچند برخی دیگر از کارشناسان، تضعیف دلار را تمام‌شده دانسته، طلا را با افت پیش‌بینی کرده‌اند.افزایش ارزش بازار ارزهای دیجیتالی که پیش از این در سایه بیت‌کوین قرار گرفته بودند، روز به روز سهم این ارز را کاهش می‌دهد. با اینکه بیت‌کوین نزدیک به یک‌سوم ارزش بازار دارایی‌های دیجیتالی را به خود اختصاص داده؛ اما سهم این ارز رمزنهاد در طول ماه‌های اخیر کاهش یافته است.
 • تشدید نظارت چین بر بانکداری سایه

  چین برای جلوگیری از هرج و مرج در سیستم مالی خود، نظارت بر بانکداری سایه و فعالیت‌های بین بانکی را تشدید می‌کند.
 • احمدی‌آذر، رئیس جدید اداره روابط عمومی‌بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: محمد احمدی‌آذر در جلسه‌ای با حضور رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت، به‌عنوان رئیس جدید اداره روابط عمومی‌این بانک معرفی شد.
 • آزادی ۱۷ هزار زندانی جرائم غیرعمد با تسهیلات بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل ستاد دیه کشور از آزادی نزدیک به ۱۷ هزار زندانی جرائم غیرعمد با استفاده از تسهیلات بانک ملت خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، سیداسدالله جولایی در دیدار با مدیرعامل بانک ملت، از اقدامات این بانک در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به زندانیان جرائم غیرعمد تقدیر کرد.
 • حضور بانک‌های دولتی و خصوصی در جشنواره «بانک محبوب من»

  گروه بنگاه‌ها: در جشنواره امسال «بانک محبوب من» همه بانک‌های خصوصی و دولتی کشور شرکت کرده‌اند.
 • کارگاه آموزشی معاملات ارزی در بازارهای داخلی و جهانی (فارکس)

  دنیای اقتصاد: کارگاه آموزشی با عنوان «معاملات ارزی در بازارهای داخلی و جهانی (فارکس)» در روزهای چهارشنبه ۲۷، پنج‌شنبه ۲۸ دی‌ماه به مدت ۱۲ ساعت، در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، شناخت خریدار یا فروشنده در بازارهای داخلی ارز و سکه و موقعیت شناسی دقیق معاملاتی، می‌تواند شما را به مسیر درست هدایت کند؛ البته که تداوم موفقیت در این بازارها، مستلزم آشنایی شما با سیستم‌های معاملاتی، کسب مهارت چارت‌خوانی و پیش‌بینی روند احتمالی جفت ارزها براساس تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال است.

بیشتر