آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۱۱

 • نزول سکه با غافلگیری دلار

  دنیای اقتصاد: در اولین روز از سومین هفته آذرماه، قیمت دلار برخلاف تصور معامله‌گران افزایشی نشد تا بهای سکه یک کانال افت کند. روز شنبه، شاخص بازار ارز با افت یک تومانی به قیمت ۴ هزار و ۱۹۷ تومان و قیمت سکه با ثبت ۱۰ هزار تومان کاهش به بهای یک میلیون و ۴۰۵ هزار تومان رسید.
 • سبک‌سازی سبد دلا‌ر ارزان

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در گام بعدی حرکت به سمت یکسان‌سازی تدریجی نرخ ارز، هشت مورد از اقلام خدماتی را از سبد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله‌ای حذف کرد. بر مبنای جدیدترین بخشنامه ارزی بانک مرکزی از این پس هزینه درمان خانواده اعضای هیات علمی در فرصت مطالعاتی، هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور، کارمزد اعتبارات اسنادی، حواله و ضمانت‌نامه ارزی، اصل و سود سرمایه‌گذاری خارجی، ارز زیارتی، حق خرید فیلم و هزینه مربوط به فروش و انتقال حق‌الوکاله در دعاوی خارجی از چتر ارز مبادله‌ای‌‌ خارج خواهد بود.
 • بدترین هفته اونس از نیمه بهار

  دنیای اقتصاد: در هفته‌ای که فلز زرد به زیر مرز ۱۲۵۰ دلاری سقوط کرد، شاخص دلار بیش از یک درصد تقویت شد. طلای جهانی در حالی بدترین هفته خود را در طول هفت ماه اخیر سپری کرد که بازار سهام آمریکا آمادگی خود برای صعود را تا ساعات پایانی بازار هفته به رخ می‌کشید. بازار سهام روز جمعه نیز پس از انتشار گزارش اشتغال در بخش غیرکشاورزی رشد قابل‌توجهی کرد.
 • اشتباه عجیب در مرجع تشخیص تروریسم

  دنیای اقتصاد: روز گذشته خبری به نقل از یک نماینده مجلس منتشر شد که به اشتباه، مرجع تشخیص تروریسم در داخل کشور، شورای امنیت سازمان ملل خوانده شد، در حالی که در آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، تشخیص افراد یا سازمان‌های تروریستی کاملا در حوزه اختیارات شورای امنیت ملی ایران قرار گرفته است.
 • انجماد تورم در ۶ گروه خوراکی

  بررسی آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که در هفته منتهی به ۱۰ آذر ماه سال جاری از یازده گروه مواد خوراکی، تورم هفتگی ۶ گروه معادل با صفر بود. به بیان دیگر، این گروه‌ها طی یک هفته بدون تغییر قیمت بودند. لبنیات، حبوب، گوشت قرمز، چای و روغن نباتی؛ گروه‌های بدون تورم در هفته مورد بررسی بودند. همچنین از این ۶ گروه، ۴ گروه لبنیات، گوشت قرمز، چای و روغن نباتی، تورم صفر را در بازه ماهانه تکرار کردند. این آمارها نشان می‌دهد که در اکثر مواد خوراکی آرامش قیمتی حکمفرماست، اما در برخی از گروه‌ها مانند تخم‌مرغ و سبزی‌ها، نوسانات قیمتی قابل‌توجهی مشاهده می‌شود و به‌نظر می‌رسد عامل اصلی تورم گروه خوراکی‌ها در گزارش تورمی شاخص بهای مصرف‌کننده نیز این گروه‌ها هستند.
 • آینده‌نگری از جنس بیمه

  حسین مقدس
  واقعیت آن است که اگر ملتی بخواهد فرهنگی نو و رفتار جدیدی را بپذیرد، نشانه‌های پذیرش آن حرکت تازه باید در تمام شئون آن ملت نمود پیدا کند. به‌عنوان مثال در تبلیغاتی که از رسانه‌های جمعی پخش می‌شود، در مراکز آموزشی و فرهنگی نظیر مدارس و دانشگاه‌ها، خیابان‌ها، مراکز خرید و از همه مهم‌تر در خانواده‌ها. خانواده اولین گروهی است که افراد در آن نقش‌های خاص خود را دارند و جالب‌تر آنکه در همین گروه نخستین است که ابتدایی‌ترین نشانه‌های شکل‌گیری و پذیرش یک فرهنگ جدید پایه‌ریزی می‌شود.
 • توسعه همکاری بانکی با همسایه شرقی

  سفیر ایران در پاکستان در دیدار با رئیس‌کل بانک مرکزی پاکستان، روند برقراری روابط بانکی بین دو کشور را بررسی کرد.
 • طرح پیشنهادی نجات مالی نظام بانکی

  ابوالقاسم مهدوی‌مزده عباس دادجوی توکلی
  معمای رشد پرشتاب نقدینگی در کنار تقاضای فزاینده پول از سوی کلیه عوامل اقتصاد طی سال‌های اخیر به مساله‌ای بغرنج تبدیل شده است. به‌نظر می‌رسد علت و منشأ عمده این چالش کیفیت پایین خلق نقدینگی و وجود رانت در دسترسی به آن است. بنابر اذعان مسوولان، حجم عمده تسهیلات، مطالبات معوقات و سپرده‌های بانکی در اختیار کمتر از ۲ درصد افراد جامعه است که همگی نشانه محدودیت دسترسی به منابع مالی برای سایر فعالان اقتصادی جامعه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر