آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • دو علامت مثبت از تورم پیش‌نگر

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌ها حاکی از آن است که مسیر نرخ تورم تولید‌کننده در میانه پاییز تغییر یافته است. این رفتار حاوی دو علامت مثبت در اقتصاد است؛ نخست آنکه از فشار نرخ تولید بر نرخ تورم مصرف در میانه پاییز کاسته شده و در نتیجه به‌دلیل انعکاس نرخ تورم تولید در مصرف، احتمال کاهش نرخ تورم در ماه‌های آتی وجود دارد. نکته دوم، اثر کم نوسانات نرخ ارز بر تورم تولید است. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد این شاخص که در چهار ماه متوالی تورم ماهانه بالای یک درصد را ثبت کرده بود، در آبان‌ماه ۶/ ۰ درصد رشد کرد. این در حالی است که نرخ ارز در دو ماه ابتدایی پاییز بیش از ۴ درصد رشد کرد. در حقیقت نرخ ارز تاثیر قابل‌توجهی بر تورم تولید‌کننده نگذاشته است. اگر به روند شاخص بهای مصرف‌کننده نیز رجوع شود، این سرنخ تکمیل می‌شود؛ چراکه برخی رشد ۳/ ۱ درصدی شاخص بهای مصرف‌کننده در ماه گذشته را به نرخ ارز نسبت می‌دهند، اما به‌نظر خاصیت پیش‌نگری شاخص تولید‌کننده موجب این رشد شده است. در واقع رشد تورم بیش از آنکه از نرخ ارز اثر گرفته باشد، از تحولات نرخ تورم تولید تاثیر گرفته است. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش به بررسی آخرین تحولات شاخص تولید‌کننده پرداخته است.
 • همه چیز علیه اونس طلا!؟

  دنیای اقتصاد: اونس طلا به واسطه تقویت شاخص دلار به سراشیبی تندی رهنمون شد. سه گزارش جدید از نوع آمریکایی، فلز زرد را از گردش در قیمت‌های بالای ۱۲۹۰ دلاری تا مرز ۱۲۷۰ دلار پایین کشیدند. اونس طلا با اینکه بی‌اطمینانی‌ ژئوپلیتیک شرق آسیا (آزمایش موشک بالستیک کره‌شمالی) می‌توانست به تقویت آن کمک کند؛ اما در ابتدا با مقاومت جدی دلار روبه‌رو شد. در ادامه شاخص دلار علاوه‌بر پیروزی در عملیات مقاومت چند ساعته، فلز گرانبها را به عقب‌نشینی نیز وادار کرد.
 • منفی شدن بازدهی سکه

  دنیای اقتصاد: پس از ۵ هفته افزایش، سرانجام علامت بازدهی سکه تمام تغییر کرد. روز پنج‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی سومین افزایش متوالی را تجربه کرد و با ۱۳ هزار تومان رشد به بهای یک میلیون و ۳۸۲ هزار تومان رسید. با این حال، فلز گرانبهای داخلی حتی با ۳ افزایش متوالی روزانه نیز نتوانست روند افزایشی بازدهی هفتگی خود را ادامه دهد و پس از ۵ هفته افزایش متوالی، رشد منفی را تجربه کرد. هفته گذشته، سکه تمام در مجموع ۶/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.
 • اطلاعیه دوم بانک تجارت درباره وضعیت البرز ایرانیان

  گروه بنگاه‌ها: اطلاعیه شماره ۲ بانک تجارت در مورد مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های «تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان» منتشر شد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در این اطلاعیه آمده است: پیرو اطلاعیه قبلی این بانک درخصوص مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای واگذاری مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های «تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان» به بانک تجارت و حسب تصمیم سران سه قوه و موافقت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مجوز پرداخت تا مبلغ یک میلیارد ریال به اشخاصی که مانده سپرده‌های آنها بیش از یک میلیارد ریال است، ازسوی مراجع ذی‌صلاح ابلاغ شده است. بنابراین از این دسته از سپرده‌گذاران دعوت می‌شود مطابق برنامه زمانبندی در جدول مندرج در سایت این بانک، با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه، کارت ملی و دفترچه حساب یا گواهی سپرده، به یکی از شعب منتخب بانک تجارت (به شرح اطلاعات مندرج در سایت بانک) مراجعه کنند.
 • آغاز پرداخت تسهیلات بانک ملت به زلزله‌زدگان غرب کشور

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت پرداخت تسهیلات حوادث غیرمترقبه ناشی از زلزله استان کرمانشاه را براساس سهمیه ابلاغی بانک مرکزی و معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز کرد.
 • مدیریت ریسک‌های بیمه‌ای و منافع ملی

  غلامعلی ثبات
  یکی از ابعاد مهم ارزیابی نقش سازمان‌ها و بنگاه‌ها در اقتصاد کشور، همسویی با مغایرت همه یا بخشی از فعالیت آنها با منافع ملی است. در اصل، قوانین و مقررات حاکم بر فضای کسب‌وکار باید چنان باشد که برآیند فعالیت‌های متکثر اقتصادی به حفظ و ارتقای منافع ملی بینجامد، اما گاهی عوام‌گرایی حکمرانان، زیاده‌خواهی مالکان یا کم‌دانی مدیران، باعث تعارض برخی از عملکردهای سازمان‌ها و بنگاه‌ها با منافع ملی می‌شود.
 • تغییر روش در بودجه ۹۷

  مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۳۹۷ عملیاتی تنظیم شده است و دیگر دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند با لابی‌گری و چانه‌زنی بودجه خود را افزایش دهند.
 • اقدامات جدید بانک آینده برای تصفیه بدهی‌های افضل توس

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده در اطلاعیه شماره ۹ خود، آخرین تصمیمات اتخاذ شده پیرامون بدهی‌های تعاونی افضل توس را اعلام کرد.در این اطلاعیه آمده است:پیرو اطلاعیه‌های قبلی‌ این بانک درباره مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ بانک مرکزی برای واگذاری مدیریت دارایی و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس (درحال تصفیه) به بانک آینده، به‌این‌وسیله به اطلاع‌ سپرده‌گذاران گرامی تعاونی پیش‌گفته می‌رساند؛ حسب تصمیم سران سه قوه، مجوز پرداخت حداکثر یک میلیارد ریال به اشخاصی که مجموع مانده سپرده‌های صاحب حساب بیش از یک میلیارد ریال است، ازسوی مراجع ذی‌صلاح ابلاغ شده است.
 • کمک‌های بیمه ملت برای مردم زلزله‌زده غرب

  گروه بنگاه‌ها: بیمه ملت با تاکید بر حس انسان‌دوستی و با توجه به مسوولیت اجتماعی خود، بودجه‌ای را برای کمک به زلزله‌زدگان شهرهای غرب کشور تخصیص داد. به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، این شرکت نیز همگام با سایر نیروهای امدادی، با خرید وسایل گرمایشی همچون بخاری، اجاق گاز، پتو و سایر اقلام مورد نیاز هموطنان آسیب‌دیده در مناطق زلزله‌زده غرب کشور می‌کوشد تا در رفع مشکلاتی که برای این قشر از هموطنان به وجود آمده، موثر باشد.این اقلام روز چهارشنبه گذشته به این منطقه اعزام شد. این در حالی است که پیرو دستور مدیرعامل بیمه ‌ملت در هفته گذشته، تیم ویژه‌ای برای پیگیری امور و تسریع در پرداخت خسارت بیمه‌گذاران به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام شده بود.
 • شفاف‌سازی صورت‌های مالی بیمه حافظ

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه حافظ با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس، اطلاعات صورت‌های مالی میان دوره‌ای شرکت را شفاف کرد.عبدالرسول عطایی، مدیرعامل بیمه حافظ در نامه‌ای رسمی به سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص اطلاعات صورت‌های مالی میان دوره‌ای توضیحاتی را ارائه کرد.
 • تاکید همایش بیمه و توسعه بر بیمه‌گذاران پر ریسک

  گروه بنگاه‌ها: گرایش همایش امسال بیمه و توسعه، تمرکز بر بیمه‌گذاران بزرگ پرریسک است. زیرا علاوه‌بر ریسک‌های طبیعی، ریسک‌هایی با منشأ انسانی نیز در حوزه‌های مختلف مانند نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، حوزه سلامت، راهداری و... وجود دارد که باید به‌صورت بهینه مدیریت شود.به گزارش ریسک نیوز، امیر صفری ضمن تشریح اهداف و تبیین محورهای بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه با موضوع مدیریت ریسک و بیمه الزامات و چالش‌ها و راهکارها افزود: طبق تصمیم‌گیری شورای سیاست‌گذاری، قرار شد همایش امسال به‌دلیل اهمیت موضوع، در سطح ملی برگزار شود.
 • کسب رتبه موسسه نور در شبکه بانکی

  گروه بنگاه‌ها : موسسه اعتباری نور به لحاظ حجم منابع، در رتبه دوازدهم شبکه بانکی کشور قرار دارد و ۳۳۶ شعبه این موسسه در سراسر کشور تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند.به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری نور، کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین دیگر نمایندگان مجلس با بررسی‌های خود اعلام کرده‌اند موسسه اعتباری نور از جمله موسساتی است که تا به حال همه الزامات بانک مرکزی را رعایت کرده و نقش موثری در حفظ منافع سپرده‌گذاران ادغام‌شده در این موسسه داشته است. تقویت چنین موسساتی که عملکرد مناسبی در ساماندهی بازار غیر متشکل پولی دارند باعث حمایت از فعالیت‌های مولد اقتصادی و منجر به رشد و توسعه اقتصادی و به‌کارگیری منابع بانکی در مسیر درست و برای هدایت سیاست‌های بانکی در جهت تولید و اشتغال‌زایی خواهد بود.
 • بانک مسکن متولی پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مسکن در جریان بازدید از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، ضمن همدردی با خانواده‌های آسیب‌دیده، جزئیات سبد تسهیلاتی بانک عامل بخش مسکن برای کمک به خانوارهای زلزله‌زده را تشریح کرد.
 • عملکرد مثبت بانک صنعت و معدن با سیستم مدیریتی پویا

  گروه بنگاه‌ها: عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: بانک صنعت و معدن با برخورداری از سیستم مدیریتی پویا و باتجربه در عرصه‌های تولید، صنعت و اشتغال کشور، توانسته عملکرد مثبتی را در جهت رونق و توسعه بخش صنعت کشور داشته باشد.بهرام پارسایی، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن افزود: این بانک در حوزه اشتغال‌زایی، رونق تولید، بخش سرمایه‌گذاری داخلی و جذب فاینانس در کشور خدمات شایسته‌ای را انجام داده و در استان فارس نیز حمایت‌های این بانک کاملا مشهود و قابل تقدیر است.نماینده مردم شیراز بیان کرد: امیدواریم که سیستم و تیم اقتصادی کشور بتواند از ظرفیت‌های ایجاد شده در عرصه صنعت و تولید به نحو احسن استفاده کند و از آن مهم‌تر از بانک صنعت و معدن در بخش افزایش سرمایه حمایت‌های لازم را داشته باشد تا این بانک بتواند با توان بیشتری در خدمت صنعت، معدن و بخش‌های تولیدی کشور باشد.

بیشتر