آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۸۶

 • دگردیسی از «کبوتر » به «باز»

  دنیای اقتصاد: بانک انگلستان بعد از ۱۰ سال نرخ بهره را افزایش داد. از زمان آغاز بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۷، نرخ بهره در انگلستان در نوبت‌های مختلف، از ۵/ ۵ درصد تا ۲۵/ ۰ درصد کاسته شد. هیات حاکم بر بانک مرکزی این کشور با اکثریت غالب «باز»ها، انتظار انقباضی از سیاست‌های این بانک ایجاد کرده بود.
 • پرده آخر نمایش ارزی

  دنیای اقتصاد: تمامی نمایش‌های ارزی که در نیم قرن گذشته، با تقویت مصنوعی ریال، اجرا شده، یک نتیجه تکراری داشته است؛ شوک تورمی برای مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان. بررسی‌های یک پژوهش در نیم‌قرن گذشته نشان می‌دهد این تصور که ارزش پول ملی باید از طریق تثبیت نرخ ارز حفاظت شود، به‌واسطه اینکه به روندهای تورمی توجه نداشته، پایدار نبوده است. در نتیجه این سیاست با هر ترفند و به هر شیوه‌ای که اجرا شده جهش نرخ ارز، تضعیف یک‌باره پول ملی و تحمیل تورم به آحاد اقتصادی را در پی داشته است. این پژوهش پس از تشریح این موضوع، راهکارهایی درخصوص تغییر پارادایم سیاست‌گذاری ارزی ارائه کرده است. مطابق نتایج سیاستی این پژوهش، در وهله نخست بانک مرکزی به‌عنوان سیاست‌گذار باید سیاست‌های ارزی را سازگار با سیاست‌های اقتصاد کلان انتخاب کند. همچنین سیاست‌های ارزی باید به‌صورت پایدار و قابل دوام باشد و از سیاست‌گذاری‌های شتابزده در زمان بحران ارزی که موجب تشدید نااطمینانی و عمیق‌تر شدن بحران خواهد شد، اجتناب شود. طبق نتایج این پژوهش، سیاست‌های ارزی باید با توجه به قابلیت‌های واقعی اعمال شود و نباید سیاست ارزی، سبب ایجاد عدم تعادل در اقتصاد کلان بخش داخلی و خارجی شود.
 • پرداخت ۹۵۰ هزار فقره وام در بانک رسالت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: بالغ‌بر ۹۵۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه در سال‌جاری ازسوی بانک پرداخت شده است.محمدحسین حسین‌زاده افزود: در ۷ ماه ابتدای سال‌جاری بالغ بر ۹۵۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت شده که نسبت به سال گذشته بالای ۵۰ ‌هزارفقره افزایش تعدادی داشته است.وی بیان کرد: از نظر مبلغ نیز میانگین هر فقره وام در سال‌جاری حدود ۱۲ میلیون تومان بوده و با توجه به استقبال خوب مردم از یک بانک حرفه‌ای قرض‌الحسنه اقدامات خوبی انجام شده است.مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت درباره پرداخت وام ازدواج نیز گفت: امسال تاکنون ۷۵۰۰ فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت‌ شده و صف وام ازدواج در بانک تقریبا تمام شده است.
 • پرداخت ۲۱۰۰ فقره وام ازدواج در موسسه ملل

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل موسسه اعتباری ملل از پرداخت ۲ هزار و ۱۰۰ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در هفت ماه ابتدایی سال‌جاری به متقاضیان خبر داد.
 • ارتباط خوب بانک دی با بانک‌های خارجی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک دی اعلام کرد: این بانک هم‌اکنون نزد اکثر کشورهای خارجی حساب داشته و روابط کارگزاری بانک دی با بانک‌های آنها برقرار است که به‌طور مستمر پیگیر توسعه روابط کارگزاری هستیم.
 • اجرای طرح رفاه‌سازان در بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه با هدف ارائه خدمات نوین بانکی، خدمت جدید «طرح رفاه‌‌سازان ۹۶» را ارائه کرد.بانک رفاه به متقاضیانی که تمایل به بازسازی و تعمیرات واحدهای تجاری/ اداری دارند، تسهیلاتی در قالب عقد مرابحه با نرخ ۱۸ درصد، براساس شرایط پیش‌بینی شده و متناسب با مبلغ مورد نیاز ایشان اعطا می‌کند.براساس این گزارش، متقاضیان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اطلاع رسانی بانک رفاه به نشانی www.refah-bank.ir مراجعه یا با مرکز جامع اطلاع‌رسانی و پاسخگویی افراد تماس بگیرند.
 • هنوز برخی مشکلات در انتقال پول وجود دارد

  گروه بنگاه‌ها: کارشناس ارشد نظام بانکی با بیان اینکه بانک‌های درجه یک دنیا هنوز با ایران همکاری نمی‌کنند، گفت: متاسفانه مشکلات نقل‌و‌انتقال پول تاکنون فراهم نشده است.به گزارش خبرگزاری مهر، احمد حاتمی‌ یزد در نشست تخصصی تامین منابع مالی خارجی در حاشیه اینوکس ۲۰۱۷ گفت: در رتبه جهانی، ایران برای توسعه کسب‌و‌کار، وضعیت خوبی وجود ندارد و این وضعیت نسبت به ۱۵ سال قبل، بهتر نشده است.
 • دو چالش اقتصاد ایران از نگاه وزیر کار

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بحران جامعه امروز ایران شکاف مهارتی است، تاکید کرد: باید در جهت‌گیری‌های خود به سمت فقرزدایی برویم؛ چرا که فقر مهارتی و آدم‌های فقیر دو چالش اقتصاد ایران هستند و راه برون‌رفت از فقر و غلبه بر آن، تربیت افراد ماهر است.
 • حذف دلار از مبادلات پولی

  ایبِنا: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر نقش مثبت عملیاتی شدن پیمان‌های پولی دو و چندجانبه در کاهش وابستگی تجارت به دلار تاکید کرد. احمد انارکی محمدی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادی دو یا چند جانبه گفت: مراودات تجاری نباید به یک یا چند ارز وابسته باشد؛ چراکه براساس تجربیات گذشته، این امکان وجود دارد کشوری مانند آمریکا از این موضوع دوباره سوءاستفاده کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه می‌تواند نیاز به ارزهای دیگر را در انجام مبادلات اقتصادی در سطح بین‌المللی کاهش داد. نماینده مردم رفسنجان در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: باید شرایطی فراهم شود تا معاملات با کشورهای دیگر متمرکز به انجام مبادله با دلار نباشد و در این راستا بدیهی است اولویت رایزنی‌های اقتصادی برای انعقاد پیمان‌های پولی با کشورهایی باشد که در حال حاضر از حجم مراودات تجاری بالا با جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.
 • کاهش ۵۰ درصدی حق بیمه پایه وسایل نقلیه عمومی شهری

  با موافقت بیمه مرکزی وتصویب هیات‌وزیران، حق بیمه پایه وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از شش نفر شامل اتوبوس، مینی‌بوس، ون و استیشن تا ۵۰ درصد کاهش یافت.
 • استراحت مقطعی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، قیمت دلار پتانسیل افزایشی از خود نشان نداد تا به ابتدای سطح ۴ هزار و ۵۰ تومانی نزدیک شود. روز شنبه، معاملات دلار با قیمت ۴ هزار و ۵۳ تومان کلید خورد و در نهایت این ارز ساعت ۳ بعدازظهر روی قیمت ۴ هزار و ۵۱ تومان قرار گرفت. این قیمت ۶ تومان از روز پنج‌شنبه کمتر بود و منجر به ثبت دومین افت متوالی دلار شد. روز پنج‌شنبه این ارز ۵ تومان افت را به ثبت رسانده بود.
 • امکان دریافت ارز از خودپردازهای بانک پارسیان در عراق

  گروه بنگاه‌ها: زائران و مسافران ایرانی عازم عراق که فاقد کارت بانکی هستند، می‌توانند از طریق خدمات حواله بانک پارسیان، از خودپردازهای این بانک در عراق ارز موردنظر خود را دریافت کنند.
 • بانک ملت رتبه دوم در طرح ضربتی وام ازدواج

  گروه بنگاه‌ها: بانک مرکزی از بانک ملت بابت عملکرد مطلوب در طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، قدردانی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در مراسم تجلیل از بانک‌های عامل طرح ضربتی وام ازدواج که با حضور دکتر مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، دکتر ولی‌الله سیف، رئیس‌کل و مسوولان بانک مرکزی همچنین مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد، دکتر هادی اخلاقی‌فیض‌آثار مدیرعامل بانک ملت، لوح سپاسی را بابت عملکرد مطلوب در این طرح، از رئیس‌کل بانک مرکزی دریافت کرد.
 • ۲۴۰۰ جایگاه سوخت سی‌ان‌جی به کیوسک پرداخت الکترونیکی مجهز می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: دستگاه پرداخت الکترونیکی CNG ایران کیش در هفتمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی خودروهای دوگانه‌سوز اقیانوسیه و آسیا (آنگوا) که هر دوسال یک بار برگزار می‌شود، به نمایش درآمد.
 • حل مشکلات بانکی فعالان اقتصادی ایرانی در مالزی

  ایبنا: رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس مالزی بر ضرورت رفع مشکلات بانکی فعالان اقتصادی ایرانی در مالزی تاکید کرد. حمیدرضا فولادگر درباره سفر هیات پارلمانی جمهوری‌اسلامی ایران به مالزی گفت: در این سفر جمعی از نمایندگان مجلس و تشکل‌های اقتصادی با رئیس مجلس مالزی دیدار و گفت‌وگو کردند و بر ضرورت ارتقای سطح مبادلات اقتصادی بین دو کشور تاکید شد.

بیشتر