آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۳۹۴۸

 • تغییر تکیه گاه بارگذاری ارزی

  دنیای اقتصاد: پس از اینکه بخشنامه صدور اعتبارات اسنادی به شبکه بانکی ابلاغ شد، رئیس‌کل بانک مرکزی از انتقال کامل بارگذاری ارزی از صرافی‌ها به بانک‌ها خبر داد. در زمان تحریم‌ها، به‌دلیل خلع ید بانک‌ها روابط فرامرزی در نظام‌های مالی گرایش پیدا کرد، اما در دوره کنونی، مسوولان بر ضرورت بازگشت این نظام مالی به بانک‌ها تاکید می‌کنند. به‌نظر می‌رسد این سیاست در دو گام اجرایی می‌شود؛ در گام نخست، به‌تدریج کالاهایی که مشمول ارز مبادله‌ای هستند حذف می‌شوند تا در نهایت، هیچ کالایی مشمول دریافت ارز مبادله‌ای نباشد.

 • افت قیمت دلار ناتمام ماند؟

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه، روند کاهشی دلار چهارمین روز متوالی خود را پشت‌سر گذاشت. در بیشتر مقاطع دومین روز هفته، شاخص بازار ارز حتی در کانال ۳ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان کرد. روز گذشته، شاخص بازار ارز ۳۵ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۹۰۵ تومان رسید. قیمت دلار در حالی روز یکشنبه در این نقطه به کار خود پایان داد که در ساعات ابتدایی روز حتی تا محدوده ۳هزار و ۸۳۰ تومان پایین رفت و تا ساعت ۳ و نیم بعدازظهر نیز در کانال ۳ هزار و ۸۰۰ تومان باقی ماند. به گفته فعالان، افزایش فروش ارز در معاملات پشت خطی انتهای روز شنبه و تقویت انتظارات کاهشی بازار تحت‌تاثیر اظهارات بازارساز از عوامل مهمی بودند که در افت قیمت اثرگذار شدند.

 • تکالیف جدید بیمه مرکزی برای مدیرعامل بیمه حافظ

  گروه بنگاه‌ها: بیمه مرکزی ایران صلاحیت «عبدالرسول عطایی» را برای مدیریت عاملی او درشرکت سهامی بیمه حافظ تایید کرد و عطایی از هیات‌مدیره بیمه ملت به بیمه حافظ رفت. گفته می‌شود بیمه مرکزی برای ساماندهی بیمه حافظ تکالیف جدیدی را برای مدیرعامل جدید این شرکت تعیین کرده است. برنامه ترمیم وضعیت مالی، افزایش سرمایه، وصول مطالبات، پرداخت خسارت‌های معوق و تکمیل مشاغل مدیریت‌های فنی بیمه حافظ تکالیف جدید عطایی در سمت جدید است. عطایی دارای مدرک تحصیلی دکترا در رشته مدیریت استراتژی و راهبردی است.

 • شعبانی مدیرعامل حکمت صبا شد

  گروه بنگاه‌ها: صلاحیت علی‌شعبانی به‌عنوان مدیرعامل شرکت بیمه حکمت صبا از سوی بیمه مرکزی تایید شد. به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی ایران، همچنین صلاحیت حمیدرضا متولی، احمد سبزی، عباس عسکرزاده، و غلامحسین چایچی نصرتی به‌عنوان اعضای هیات‌مدیره نیز برای مدت دو سال از سوی بیمه مرکزی تایید شد.

  .
 • ارائه تجربه‌های مدیریتی بیمه در چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت

  گروه بنگاه‌ها: چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت با برگزاری پانل تخصصی ارائه تجارب مدیریت بیمه برگزار شد و علی‌اکبر اولیا، دبیرکل سندیکای بیمه‌گران، امیر صفری رئیس پژوهشکده بیمه و نیما نورالهی عضو هیات‌مدیره بیمه آسیا اعضای پانل تخصصی ارائه تجارب بیمه بودند. به گزارش روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران، اولیا، با حضور در پانل تخصصی ارائه تجارب مدیریتی بیمه در کنفرانس بین‌المللی مدیریت به ارائه نظرات خود درخصوص مقالات ارائه شده پرداخت. در این پانل، سه مقاله با عنوان «نوآوری در داده و تحلیل کلان داده در مدیریت اتومبیل شرکت بیمه ملت» از سوی سعید طاهری، «توسعه سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری مدیریت در مکان‌یابی تاسیس شعبه» از سوی حسینعلی بختیار نصرآبادی و «در ذهن مشتری چه می‌گذرد؟ موردی از کاربرد روش تداعی برای استخراج مدل ذهنی مشتریان بیمه اتومبیل» از سوی مریم سلماسی ارائه شد.

 • ارائه بهترین خدمات به زائران از سوی بیمه دانا و هلال احمر

  گروه بنگاه‌ها: نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه دانا از جمعیت هلال احمر به‌عنوان نهادی بی‌بدیل و استثنایی در ارائه خدمات و امدادرسانی به مردم نام برد. به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، بیژن صادق در همایش رابطین بیمه‌ای جمعیت هلال احمر با مدیران بیمه دانا که در هتل فردوسی تهران برگزار شد، ضمن تشکر از زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان این جمعیت اظهار کرد: این نهاد خدماتی استثنایی و قابل توجه به مردم ارائه می‌کند و ما خوشحالیم که توفیق خدمت به تلاشگران این جمعیت نصیب ما شده تا با تامین امنیت و آرامش خاطر هموطنان بهترین خدمات بیمه‌ای را ارائه کنیم.

 • رونمایی از کمپین تبلیغاتی بیمه معلم

  گروه بنگاه‌ها: کمپین بزرگ تبلیغاتی ۱۳۹۵ بیمه معلم با هدف تثبیت جایگاه برند در سراسر کشور رونمایی می‌شود. به گزارش روابط عمومی بیمه معلم، در ادامه کمپین بزرگ تبلیغاتی سال گذشته شرکت بیمه معلم با محتوای «زندگی سپربلا می‌خواهد» و «سپربلای شما می‌شویم»، کمپین بزرگ سال ۱۳۹۵ بیمه معلم نیز طراحی و اجرا می‌شود. فاز اول این کمپین در رسانه‌های محیطی، سایت‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و. . . در حال عملیاتی شدن است. کمپین جدید بیمه معلم با محوریت «لبخند» رونمایی شده است؛ از این رو «بلاگردونه لبخندونه» در بنرهای ابتدایی کمپین نشان داده شده است.

 • آغاز رسمی فعالیت شرکت بیمه خاورمیانه

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه خاورمیانه به‌عنوان اولین شرکت سهامی بیمه تخصصی در حوزه بیمه‌های عمر و زندگی، روز هفتم دی، در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری رسما ثبت شد. به گزارش روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران، در آگهی ثبت شرکت بیمه زندگی خاورمیانه نام محمد ابراهیم امین به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره، سید حسن سلیمی به‌عنوان نایب رئیس هیات‌مدیره و دکتر پرویز عقیلی کرمانی، هومن قویمی، عبدالله فاتح، خسرو اسماعیل‌زاده و سید احمد احمدی‌هاشمی به‌عنوان اعضای اصلی هیات‌مدیره ثبت شده است که پیش از این صلاحیت حرفه ای‌شان از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تایید شده است.

 • افزایش ۳۵ درصدی وصول مالیات ارزش افزوده

  معاون سازمان مالیاتی از رشد ۳۵ درصدی وصول مالیات ارزش افزوده در ۹ ماه امسال، نسبت به دوره مشابه سال قبل خبر داد. به گزارش روز یکشنبه ایبِنا، محمد مسیحی با اشاره به ثابت ماندن نرخ مالیات ارزش افزوده در سال ۱۳۹۵ افزود: با وجود عدم افزایش نرخ نسبت به سال قبل شاهد رشد مطلوب وصولی مالیات ارزش افزوده بوده‌ایم. او همچنین درخصوص استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده عنوان کرد: استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده به صادرکنندگان در هشت ماه امسال نسبت به دوره مشابه ۴۷ درصد رشد داشته است. معاون مالیات ارزش افزوده با بیان اینکه مالیات ارزش افزوده نقش مهمی در نظام بودجه کشور ایفا می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر، با احتساب میزان عوارض وصولی، سهم این منبع معادل ۴۸ درصد مجموع درآمدهای مالیاتی است.

 • ۲۰۱۷ ؛ سال سرنوشت‌ساز یورو

  دنیای اقتصاد- نیما صبوری: گرچه در سالی که گذشت برخی کشورهای اروپایی شاهد رویدادهای امیدوارکننده‌ای بوده‌اند، اما در کل، طی چند سال اخیر اتحادیه اروپا اوضاع نامساعدی را تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۶، تولید ناخالص داخلی سرانه در حوزه یورو به سطح قبل از بحران مالی بازگشت. در کشورهایی همچون اسپانیا که از نرخ بیکاری ۲۰ درصد رنج می‌برد، امیدها برای بهبود اقتصادی افزایش یافته است؛ چراکه اوضاع این کشورها نسبت به نیم دهه قبل اندکی بهبود یافته است. در سالی که گذشت، رشد اقتصادی ناحیه یورو به ۶/ ۱ درصد رسید، عددی که دوبرابر میانگین رشد سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ است.

 • چالش‌های بیمه‌گری در بازار مالی

  گروه بنگاه‌ها: دکتر مشعل‌چی فیروزآبادی، مدیرعامل شرکت بیمه کوثر در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درباره نقش صنعت بیمه در مثلث بازار مالی (بانک - بیمه -بورس) اظهار کرد: صنعت بیمه کشور در مقایسه با سایر ساختارهای مالی و اقتصادی دنیا مثل بانک و بورس وضعیت ضعیف‌تری دارد. مشعل‌چی افزود: نکته حائز اهمیت این است که در سال‌های گذشته روی موارد توسعه‌ای صنعت بیمه، ضریب نفوذ آن و تمام شاخص‌های تقویت‌کننده این صنعت کار نشده است و به همین خاطر به‌رغم روند رو به رشدی که از نظر تولید حق بیمه داشته، اما در مقایسه با بانک و بورس در جایگاه ضعیف‌تری قرار دارد.

 • ارزیابی معاون وزیر اقتصاد از سیاست‌های بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز بانک ملت از لحاظ ارزش دارایی‌ها، سرآمد بانک‌ها و از لحاظ حجم مصارف بزرگ‌ترین بانک کشور است ضمن اینکه در زمینه منابع نیز شانه به شانه بزرگ‌ترین بانک کشور حرکت می‌کند. دکتر حسین قضاوی در جمع مدیران ارشد این بانک اظهار کرد: بانک ملت در نظام بانکی کشور و به‌طور خاص در بین بانک‌های دولتی و خصوصی شده، پیشقراول و سرآمد بانک‌ها در کسب و استفاده از فرصت‌ها است، به همین دلیل نقشی متمایز و تاثیرگذار را در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

 • افزایش اعطای تسهیلات ازسوی بانک صنعت و معدن در قالب طرح رونق تولید

  گروه بنگاه‌ها: پرداخت تسهیلات از سوی بانک صنعت و معدن به طرح‌های کوچک و متوسط صنعتی در قالب طرح رونق تولید شتاب گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن این بانک تاکنون بیش از هزار و هفتصد میلیارد تومان تسهیلات در قالب طرح یاد شده به یک هزار و ١٦٧ طرح صنعتی پرداخته است. استان‌های اصفهان، قم و تهران از نظر میزان تسهیلات اعطایی در این مدت به ترتیب رتبه‌های نخست را در دریافت تسهیلات بانک صنعت و معدن، در راستای اجرای طرح رونق تولید به خود اختصاص داده‌اند. طرح رونق تولید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌منظور حل مشکلات مالی واحد‌های صنعتی کوچک و متوسط طراحی شده است.

 • تلاش بانک مسکن برای خروج ساختمان از رکود

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن با اجرای مجموعه سیاست‌های تحریک غیرتورمی تقاضای خرید مسکن با هدف خارج کردن بخش ساختمان و مسکن از رکود، توانست ظرف مدت ۴ سال پیاپی، سقف تسهیلات خرید مسکن را ۳ برابر کند و از ۲۰ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان افزایش دهد. به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، مسعودایزدی مدیر روابط عمومی بانک مسکن با بیان این مطلب گفت: تسهیلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران تا سقف ۶۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ و مراکز استان و همچنین شهرهای کوچک به ترتیب تا ۵۰ میلیون و ۴۰ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت می‌شود، ضمن اینکه این مبلغ تا سقف ۱۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات جعاله قابل‌افزایش است.

 • ۱۲۴ معامله‌گر ارز به سازمان مالیاتی معرفی شدند

  معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کردکه ۱۲۴ نفر از خریداران و فروشندگان عمده ارز به سازمان مالیاتی کشور معرفی شدند. به گزارش «ایبِنا»، فرشاد حیدری گفت: براساس قانون، هر نوع خرید و فروش و انتقال ارز، اگر از مجرای قانونی انجام نشود مصداق قاچاق محسوب می‌شود و به همین خاطر حتما باید با آن برخورد قانونی صورت گیرد. معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: تعدادی از خریداران و فروشندگان عمده ارز برای رفع نیاز و واردات کالا خرید و فروش ارز انجام نمی‌دهند. حیدری ادامه داد: افراد معرفی شده به سازمان امور مالیاتی اگر در فضای کسب‌و‌کار قانونی برای واردات کالا و مصارف مورد نیاز کار کنند، مشمول مالیات نخواهند بود ولی اگر اقدامشان سوداگرانه تشخیص داده شود، ضمن اینکه از بابت کار قاچاق با آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد باید مالیات درآمد حاصله را نیز بپردازند.

بیشتر