به گزارش ارز دیجیتال، ارزش بازار ریپل از اوج تا‌ریخی خود در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۳۰ میلیارد دلار کاهش یافته است؛ کاهش شدید ارزش این ارز دیجیتال با بزرگ‌ترین سقوط‌های موسسات مالی جهان مقایسه می‌شود.

به‌گفته جاش فرانک از موسسه تحقیقات تخصصی رمزنگاری تا‌ی (The TIE)، پروژه ریپل مشابه بزرگ‌ترین رسوایی‌ها و فروپاشی‌های سال‌های اخیر است.

جاش فرانک در صفحه توییتر خود نوشت: ارزش بازار ریپل با کاهشی ۹۳ درصدی از ۱۳۷ میلیارد دلار به کمتر از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. با این حساب فروپاشی ریپل از انرون و وردکام (Worldcom) هم بزرگ‌تر است. هرچند که ریپل هنوز ورشکسته نشده است، سومین سقوط بزرگ تا‌ریخ پس از لمن برادرز (Lehman Brothers) و واشنگتن موچوال (Washington Mutual) را تجربه کرده است.

ارزش بازار ریپل در اوج تا‌ریخی خود در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده بود که در کمتر از سه سال حدود ۱۳۰ میلیارد از ارزش خود را از دست داد و هم‌اکنون به کمتر از ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. با این حساب، سقوط ۱۳۰ میلیارد دلاری ریپل پس از ورشکستگی ۳۲۷ میلیارد دلاری واشنگتن موچوال و سقوط ۶۹۱ میلیارد دلاری لمن برادرز، غول سرمایه‌گذاری جهان در سال ۲۰۰۸، در جایگاه سوم قرار می‌گیرد.

جاش فرانک در این رابطه گفته است: بسیار غم‌انگیز و تا‌سف‌آور است که بزرگ‌ترین بازندگان سقوط ریپل سرمایه‌گذارانی هستند که حجم غیر قابل تصوری از دارایی‌های خود را از دست‌ داده‌اند. بنیان‌گذاران ریپل سال‌ها مشغول عرضه توکن‌های خود بودند و صدها میلیون دلار درآمد کسب کردند.

در پی انتشار اخبار مرتبط با شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از برد گارلینگهاوس، مدیرعامل و کریس لارسن، بنیان‌گذار ریپل، به اتهام فروش بدون‌مجوز توکن‌های XRP، قیمت این توکن به شدت کاهش یافته است. تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله کوین بیس (Coinbase)، بیت رکس (Bittrex)، اوکی کوین (OKCoin)، بیت استمپ (Bitstamp)، «OSL)، بیکسی (Beaxy) و کراس تا‌ور (CrossTower) اعلام کردند که معاملات ریپل را متوقف کرده یا به‌طور کامل از فهرست ارزهای تحت پوشش خود خارج می‌کنند.

شخصیت‌های حقوقی نیز در حال فاصله‌گرفتن از ریپل هستند. اخیرا وب‌سایت گری اسکیل (Grayscale) اعلام کرد که صندوق سرمایه‌گذاری ریپل را بسته است، با این حال یکی از کاربران توییتر ادعا می‌کند که این شرکت سایر برنامه‌های معوق ریپل را نیز پردازش نمی‌کند.

این مطلب برایم مفید است
116 نفر این پست را پسندیده اند